Skocz do zawartości

pozwolenie czasowe


Janusz S

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 77
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • blakop

    17

  • michal_k

    16

  • brodatymazur

    5

  • Olga

    5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jackow napisał/a:

pomimo iż kierowca posiadałby zaświadczenie z BT, to kontrola powinna skończyć się poważniejszymi sankcjami niż zatrzymanie PC.

 

Niestety mylisz się drogi kolego. Upływ terminu ważności PC nie obliguje/zezwala na zatrzymanie go z tego powodu. Policjant zatrzyma DR/PC jeśli wystąpią przesłanki z art. 132 PORD, a tam nie ma opcji: ze względu na upłynięcie terminu ważności.

Masz rację. Jakoś mi to umknęło. Sądziłem, że zapis o upływie ważności dokumentu jest w ustawie. Po prostu uznałem to za oczywiste. A tu zonk :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tutaj nic nie kombinował, żaden przepis nie stanowi, że PC musi być ważne aby przedstawić pojazd do badania.

 

normalne OBT z wystawieniem zaświadczenia

 

:ok i tyle :evil:

A ja zgadzam się z Markiem i u mnie z NIEWAŻNYM (upłynął termin ważności PC) nie zrobisz badania :evil::evil::evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...

Podepnę się pod wątek:

 

Czy pozwolenie czasowe jest jednoznaczne z rejestracja na terenie RP ? pytam bo to dość istotna sprawa w przypadku gdy klient chce zrobić badanie pojazdu sprowadzonego, do którego dostanie DIP, a pojazd ma już PC. Czy w takim przypadku nadal traktujemy taki pojazd jak sprowadzony, czy już po rejestracji w PL i wtedy DIP nie przysługuje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie czerwone tablice i PC - to pojazd niekoniecznie zarejestrowany

Tablice zwykłe i PC - pojazd zarejestrowany. :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie czerwone tablice i PC - to pojazd niekoniecznie zarejestrowany

 

Jeśli nie zarejestrowany - to automatycznie niedopuszczony do ruchu na podstawie art. 71 PORD. A przecież po to wydaje się PC i czerwone tablice - żeby pojazd do ruchu jednak dopuścić w określonym celu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe Michał, czy jak masz do rejestracji taki pojazd, który już gdzieś kiedyś miał czerwone blachy na przejazd, to traktujesz go później jako już "zarejestrowany" i nie żądasz do rejestracji dokumentów, o których w przepisach mowa jako wymagane, jeśli "pojazd jest rejestrowany po raz pierwszy" :)

 

PS Blachy badawcze to tez pojazd zarejestrowany? 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie czerwone tablice i PC - to pojazd niekoniecznie zarejestrowany

Jeśli nie zarejestrowany - to automatycznie niedopuszczony do ruchu na podstawie art. 71 PORD. A przecież po to wydaje się PC i czerwone tablice - żeby pojazd do ruchu jednak dopuścić w określonym celu.

A którą datę uznajesz jako datę I-ej rejestracji w Polsce? Czy datę pierwszego dopuszczenia pojazdu do ruchu, np. w celu przejazdu na badanie techniczne, czy datę rejestracji z art. 74 ust. 2 pkt 1? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe Michał, czy jak masz do rejestracji taki pojazd, który już gdzieś kiedyś miał czerwone blachy na przejazd, to traktujesz go później jako już "zarejestrowany" i nie żądasz do rejestracji dokumentów, o których w przepisach mowa jako wymagane, jeśli "pojazd jest rejestrowany po raz pierwszy" :)

 

PS Blachy badawcze to tez pojazd zarejestrowany? 8)

 

Żądam dokumentów jak dla pierwszej rejestracji (zwłaszcza chodzi o DR zagraniczny). Natomiast ciekawe, co na to SKO, jeśli by się ktoś odwołał podnosząc, że pierwsza rejestracja już była (na czerwone blachy).

 

Gdyby blachy badawcze nie oznaczały rejestracji pojazdu - jaki byłby sens ich wydawania skoro pojazd nie byłby dopuszczony do ruchu, a przecież o to głównie chodzi.

 

[ Dodano: 13-05-2012, 19:30 ]

A którą datę uznajesz jako datę I-ej rejestracji w Polsce? Czy datę pierwszego dopuszczenia pojazdu do ruchu, np. w celu przejazdu na badanie techniczne, czy datę rejestracji z art. 74 ust. 2 pkt 1? :)

 

Pierwszą datę, czyli tą kiedy było wydane pierwsze PC (np. w celu dojazdu na badanie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech fachowcy się wypowiedzą, bo PCz + czerwone tablice nie koniecznie oznacza rejestracji tylko dopuszczenie do ruchu i jak ktoś napisał o to chodzi, aby pojazd mógł dojechać na badania, to nie znaczy, że już jest zarejestrowany. Ot taki mały misz masz, sam się zdziwiłem jak się o tym dowiedziałem :ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech fachowcy się wypowiedzą, bo PCz + czerwone tablice nie koniecznie oznacza rejestracji tylko dopuszczenie do ruchu

 

Przeczytaj dokładnie art. 71 PORD. Jednym z warunków koniecznych do dopuszczenia do ruchu jest właśnie rejestracja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech fachowcy się wypowiedzą, bo PCz + czerwone tablice nie koniecznie oznacza rejestracji tylko dopuszczenie do ruchu

Przeczytaj dokładnie art. 71 PORD. Jednym z warunków koniecznych do dopuszczenia do ruchu jest właśnie rejestracja.

No właśnie - ale jakie jeszcze inne warunki muszą spełnić pojazdy z art. 71 ust. 1 PoRD, żeby można je było uznać za dopuszczone do ruchu?

 

Otóż w ust. 2 mamy - pojazdy te są dopuszczone do ruchu jeżeli:

1. odpowiadają warunkom określonym w art. 66

2. są zarejestrowane

3. zaopatrzone w zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne,

4. w przypadku pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli, w nalepkę kontrolną.

 

Czyż warunki te nie muszą występować wszystkie łącznie? :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy czasem nie za bardzo kombinujecie...

 

Czy to coś Wam mówi:

Posiadacz pozwolenia czasowego – jest to podmiot, któremu organ rejestrujący wydał pozwolenie czasowe uprawniające ten podmiot do poruszania się pojazdem w ruchu, i jest to:

a) właściciel pojazdu albo

b) użytkownik pojazdu użytkowanego w drodze umowy leasingu.

 

Czy pozwolenie czasowe jest jednoznaczne z rejestracja na terenie RP ?

Tak. Jest jednoznaczne z rejestracją na terenie RP. Oczywiście czasową rejestracją, która jest potrzebna do wykonania dalszych czynności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie datą I-ej rejestracji w RP pojazdu sprowadzonego jest jednak dzień jego rejestracji czasowej z art. 74 ust. 2 pkt 1 - czyli tej z urzędu - po złożeniu wniosku o rejestrację pojazdu.

 

Proszę spojrzeć na § 3 ust. 1 rozporządzenia w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie datą I-ej rejestracji w RP pojazdu sprowadzonego jest jednak dzień jego rejestracji czasowej z art. 74 ust. 2 pkt 1 - czyli tej z urzędu - po złożeniu wniosku o rejestrację pojazdu.

 

A jaką wpisujesz datę I rejestracji w kraju wydając PC i czerwone tablice :?: Czy nie jest to właśnie data wydania tego PC? A jeśli jest to czemu ją później zmieniasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niech fachowcy się wypowiedzą

 

To nie jest kwestia czyjejś fachowości. Po prostu w przepisach nie ma definicji "rejestracji" jako określonej sytuacji administracyjno - prawnej pojazdu.

 

W tych rozważaniach bardziej chodzi o to, czym każda z rodzajów rejestracji się różni, bo oczywiście literalnie każdy pojazd posiadający takie czy inne pozwolenie, dowód itd. JEST ZAREJESTROWANY. Niestety jak widać już jakie prawa i obowiązki z tego wynikają nie jest tak oczywiste i w zasadzie każde podejście prowadzi do jakiegoś paradoksu.

 

Według mnie datą I-ej rejestracji w RP pojazdu sprowadzonego jest jednak dzień jego rejestracji czasowej z art. 74 ust. 2 pkt 1 - czyli tej z urzędu - po złożeniu wniosku o rejestrację pojazdu.

 

Też tak uważam, bo rejestrację czasową uważam bardziej za swoiste "zezwolenie na przejazd" niż faktyczną rejestrację. Problem w tym, że choć podejście to jest popularne, to de facto odbicia w przepisach nie ma.

 

Żądam dokumentów jak dla pierwszej rejestracji

 

Ale jak sam widzisz próbujesz nam udowodnić, że to auto już jest pierwszy raz zarejestrowane - więc jak?? (już pomińmy ten DR - OK, będę go miał; co z resztą dok.do pierwszej rejestracji?)

 

Nie wiem, czy czasem nie za bardzo kombinujecie...

 

Nie - nie kombinujemy. Bo nikt nie kwestionuje możliwości poruszania się, tylko pyta co z tego faktu wynika...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak sam widzisz próbujesz nam udowodnić, że to auto już jest pierwszy raz zarejestrowane - więc jak?? (już pomińmy ten DR - OK, będę go miał; co z resztą dok.do pierwszej rejestracji?)

 

Jak będziesz miał DR, a ja będę miał wiedzę, że pojazd faktycznie był gdzieś już zarejestrowany czasowo, to de facto ciężko mi będzie podać solidną podstawę na wymaganie od Ciebie dokumentów typu VAT, akcyza itd. - zwłaszcza, że przecież mogę sprawdzić czy te dokumenty faktycznie były złożone w urzędzie czasowej rejestracji na wniosek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przecież mogę sprawdzić czy te dokumenty faktycznie były złożone w urzędzie czasowej rejestracji na wniosek

 

Po co chcesz sprawdzać?? Ja uprzedzę Twoje pytanie i powiem wprost - NIE BYŁY. Jak wiesz czasowej rejestracji na wniosek de facto można dokonać wyłącznie okazując dowód własności i DR. I są urzędy, gdzie tak to w praktyce wygląda.

A mało tego - jak to były powiedzmy badawcze, to zasadniczo był tylko wniosek 8)

 

No - to już wiesz, że nie były, a ja nadal nie chcę Ci ich pokazać, bo ta STAŁA rejestracja u Ciebie nie jest "pierwszą", więc...? :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co chcesz sprawdzać?? Ja uprzedzę Twoje pytanie i powiem wprost - NIE BYŁY.

 

Czyli urząd działał niezgodnie z prawem. Wtedy oparłbym się na tym i zażądał jednak tych dokumentów opierając się na tym, że decyzja o czasowej rejestracji nie była wydana zgodnie z prawem, gdyż nie przedłożono wymaganych dokumentów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głupoty wypisujesz :)

 

Jeśli uważasz, że jakaś decyzja została wydana z naruszeniem prawa, to prowadzisz odpowiednie postępowanie zgodnie z kpa, a nie bawisz się w "to musi Pan mi pokazać, jak tam Pan nie pokazał" ;) Podstawą dla wszelkich wymagań ma być wyraźny zapis ustawy - spełnienie jakichś wymagań (czy też nie) w innym postępowaniu nie może być wyznacznikiem wymagań dla innego postępowania (nie bezpośrednio).

 

Poza tym - bardzo proszę o wskazanie jakie to przepisy dokładnie regulują jakie dokumenty są potrzebne do czasowej rejestracji na wniosek - np. w celu badania :) Aaaa - i jeszcze na podstawie czego się rejestruje na jazdę próbną na badawcze. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym - bardzo proszę o wskazanie jakie to przepisy dokładnie regulują jakie dokumenty są potrzebne do czasowej rejestracji na wniosek - np. w celu badania :)

 

Te same przepisy, które regulują czasową rejestrację z urzędu, czyli art. 72 ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.