Skocz do zawartości

Pojazd z podestem ruchomym


mmiodzio

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki ,ale mógłbyś podeprzeć jakimś aktem prawnym . Byłbym wdzięczny

 

[ Dodano: 07-01-2012, 20:39 ]

chodzi o to ,że mój kolega będzie zdawał 11.01. i nie jestem pewny pod co to przypiąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dario ,dzięki ale w tej USTAWIE z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym nic nie ma o tym czego szukam . A szukam --czy podest ruchomy o którym pisze w ROZPORZĄDZENIU RADY MINISTRÓW

z dnia 16 lipca 2002 r.

w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu.

(Dz. U. Nr 120, poz. 1021, z dnia 29 lipca 2002 r.)-- § 1./6)/h)

(Tekst jednolity uwzględniający zmianę wprowadzoną: --- podlega pod UDT czy pod TDT..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BADANIE ODBIORCZE

Przed przystąpieniem do eksploatacji urządzenia podlegającego dozorowi technicznemu eksploatujący pisemnie zgłasza urządzenie do organu właściwej jednostki dozoru technicznego w celu uzyskania decyzji zezwalającej na eksploatację.

http://www.udt.gov.pl/HTML/index.php?option=com_content&task=view&id=282&Itemid=213

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ

z dnia 29 października 2003 r.

w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji niektórych urządzeń transportu bliskiego

 

(Dz. U. z dnia 18 listopada 2003 r.)

http://www.abc.com.pl/serwis/du/2003/1890.htm

 

 

Na podstawie art. 8 ust. 4 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o dozorze technicznym (Dz. U. Nr 122, poz. 1321 oraz z 2002 r. Nr 74, poz. 676) zarządza się, co następuje:

 

Rozdział 1

 

Przepisy ogólne

 

§ 1. Rozporządzenie określa warunki techniczne dozoru technicznego w zakresie eksploatacji następujących urządzeń transportu bliskiego:

1) wciągarek i wciągników,

2) suwnic,

3) żurawi,

4) układnic,

5) wyciągów towarowych,

6) podestów ruchomych,

7) urządzeń dla osób niepełnosprawnych,

8 ) schodów i chodników ruchomych,

9) przenośników okrężnych kabinowych i platformowych,

10) dźwigów, w szczególności do transportu osób lub ładunków, dźwigów budowlanych i dźwigów towarowych małych,

11) dźwignic linotorowych,

12) urządzeń technicznych służących do przemieszczania kontenerów przy pracach przeładunkowych,

13) dźwigników przeznaczonych do przemieszczania ładunków nieprostoliniowo, w tym systemów do parkowania samochodów,

14) wózków jezdniowych podnośnikowych z mechanicznym napędem podnoszenia

- zwanych dalej "UTB".

 

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ROZPORZĄDZENIE

MINISTRA GOSPODARKI, PRACY I POLITYKI SPOŁECZNEJ

z dnia 29 października 2003 r.

w sprawie warunków technicznych dozoru technicznego w zakresie eksploatacji niektórych urządzeń transportu bliskiego

 

wychodzi na to ,że jeśli to Minister Gospodarki ,Pracy itd. to podlega pod UDT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 months later...

Podepnę się pod temat, chodzi mi mianowicie o to czy tylny podest montowany do skrzyni ładunkowej (nie mylić z ramą) składający się z trzech rozsuwanych elementów sterowany silnikiem elektrycznym, bez hydrauliki jest urządzeniem, które podlega dozorowi technicznemu :?:. Dodam jeszcze, że max. ciężar ładunku podnoszony przez ten podest wynosi 500kg (info z TZ podestu), zamontowany w IVECO DAILY 3.5t DMC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie powinien podlegać pod dozór lecz pewny nie jestem .

Dlatego lepiej aby UDT okreslił to na piśmie, czy podlega to pod dozór techniczny czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo ja rozumiem, że to spełnia taką samą rolę jak klasyczna "winda" - tak?

 

Dokładnie, rozsuwają się trzy elementy tworząc platformę, która jest podnoszona i opuszczana silnikiem elektrycznym.

 

[ Dodano: 30-08-2012, 10:33 ]

Dzwoniłem przed chwilą do UDT Kraków i otrzymałem informację, że każdy podest lub burta ruchoma otwierana bądź rozsuwana, niezależnie od tego czym jest uruchamiana (hydraulicznie bądź elektrycznie) podlega dozorowi co 2 lata - koszt 300PLN, bez względu na ciężar jaki ma przenosić :razz: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu winda to winda - wg definicji przemieszcza towar więc dozór musowo.

Czy człowiek jest towarem? Co z windą montowaną wewnątrz pojazdu, niewidoczną z zewnątrz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy człowiek jest towarem?

 

Możesz rozwinąć? :?

 

Co z windą montowaną wewnątrz pojazdu, niewidoczną z zewnątrz?

 

To samo co z tą widoczną. Przecież sposób "schowania" danego podzespołu nie ma znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To samo co z tą widoczną. Przecież sposób "schowania" danego podzespołu nie ma znaczenia.

Ma znaczenie, bo można nie zauważyc urządzenia podczas BT :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W razie wątpliwości dzwońcie do UDT.

 

Kiedyś pewien konserwator powiedział, że wszystkie "windy" muszą mieć "dozór" (bez znaczenia na zasilanie, działanie czy towar który transportuje) ew. papier z UDT stwierdzający brak konieczności wykonywania dozoru na to konkretne urządzenie.

PS

Jeszcze takiego papieru zwalniającego nie widziałem 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

grzegorz70 napisał/a:

Czy człowiek jest towarem?

 

 

Możesz rozwinąć? :?

Np winda dla pasażerów wózków inwalidzkich (razem z wózkiem).

grzegorz70 napisał/a:

Co z windą montowaną wewnątrz pojazdu, niewidoczną z zewnątrz?

 

 

To samo co z tą widoczną. Przecież sposób "schowania" danego podzespołu nie ma znaczenia.

Za każdym razem mam szperać w przestrzeni ładunkowej, co mnie interesuje co klient przewozi.

blakop napisał/a:

To samo co z tą widoczną. Przecież sposób "schowania" danego podzespołu nie ma znaczenia.

 

Ma znaczenie, bo można nie zauważyc urządzenia podczas BT :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy człowiek jest towarem?

 

W zasadzie to tak, a raczej nie towarem tylko ładunkiem.

 

Co z windą montowaną wewnątrz pojazdu, niewidoczną z zewnątrz?

 

To samo co z windą schowaną w bloku mieszkalnym i niewidoczną z zewnątrz - podlega dozorowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za każdym razem mam szperać w przestrzeni ładunkowej, co mnie interesuje co klient przewozi.

 

Rozumiem, że jak instalacja LPG też sprytnie schowa (np. wlew obok oryginalnego ukryty za klapką, a zbiornik w miejscu oryginalnego baku + jakaś osłona powiedzmy, to też bez problemu u Ciebie przejdzie, bo co tam będziesz szukał? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że jak instalacja LPG też sprytnie schowa

Troche żartem to napisałeś, ale ja widziałem takie samochody, gdzie gaz był prawie niezauważalny. Zbiornik gazu był we wnęce koła zapasowego, parownik zamontowany za silnikiem na scianie grodziowej, wtryskiwacze gazu zamontowane od dołu kolektora tuż obok parownika a wlew gazu pod klapka wlewu paliwa i gdyby nie przełacznik rodzaju zasilania, kilka kabli w komorze silnika i dodatkowy przewód zamocowany pod podłoga pojazdu, to instalacja praktycznie wcale nie rzucała sie w oczy - fakt była zamontowana w serwisie jeszcze przed sprzedaża samochodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.