Skocz do zawartości

Brak ciągłości umów, brak przeglądu, jak to zarejestrować?


c64club

Rekomendowane odpowiedzi

Się dyskusja zrobiła :)

 

Na zabytka nie, z 2 powodów:

-sprzęt jeszcze nie aż taki stary (23 lata), choć w stanie jak do muzeum, tylko z kurzu wytrzeć bak

-nawet gdybym poczekał te 2 lata i miał przykręconą do błtnika żółtą blachę nie mógłbym wstawić alternatora od młodszego modelu, a pozostawienie tej 6V instalacji nie jest dobrym pomysłem

 

Niby jest od kogo kupić ten motór, bo obecny (czwarty) właściciel spisał umowę z trzecim.

Czy ta umowa potwierdzająca sprzedaż czwartemu nie jest dowodem własności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 71
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • michal_k

    15

  • blakop

    11

  • Olga

    9

  • qsch

    9

Top Posters In This Topic

Czy ta umowa potwierdzająca sprzedaż czwartemu nie jest dowodem własności?

 

Jest - ale niekompletnym. W Twoim przypadku wszystkie kolejne umowy w oryginałach są dowodem własności, ponieważ żaden właściciel nie zarejestrował pojazdu na siebie. Przepis jest tu dość przejrzysty i jasny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby jest od kogo kupić ten motór, bo obecny (czwarty) właściciel spisał umowę z trzecim.

Czy ta umowa potwierdzająca sprzedaż czwartemu nie jest dowodem własności?

No nie wystarczy tylko ta umowa. Nie wiadomo po prostu, czy ten trzeci mógł w ogóle sprzedać.

Bo może np. ten drugi gość temu trzeciemu tylko pożyczył ten motocykl. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Witam na forum - jestem tu nowy ;)

 

Od jakiego czasu (ilu lat) właściciel 4 posiada pojazd? Może najprościej byłoby uzyskać w sądzie potwierdzenie zasiedzenia pojazdu, które byłoby wystarczającym dowodem własności do przedłożenia w WK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może najprościej byłoby uzyskać w sądzie potwierdzenie zasiedzenia pojazdu, które byłoby wystarczającym dowodem własności do przedłożenia w WK.

 

Najprościej? :) A nie prościej podjechać do gości których umowa zginęła i poprosić ich o podpisanie nowego blankietu takiej umowy? :)

Nie opisujmy instytucji zasiedzenia pojazdu tak, jak gdyby to była najprostsza czynność sądowa - ot idę do sądu, składam krótki wniosek w okienku i dostaję zaświadczenie, że to już mój pojazd 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy co dla kogo jest proste ;)

 

Nie wiadomo czy te osoby żyją, czy będą chciały podpisać umowę itd. Nie wiadomo przez ile lat ostatni właściciel posiada pojazd, ale do terminu zasiedzenia (3 lata) wlicza się czas posiadania przez poprzedniego właściciela. Dlatego jest to droga jak najbardziej realna, zwłaszcza, że zachował się dokument przeniesienia własności pomiędzy osobą 3 i 4.

 

Brakuje Cię Błażej na forum WK - sam muszę "walczyć" z niektórymi ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Witam.

 

Mam takie małe pytanko. W lipcu kupiłem samochód, dowód + karta pojazdu są na pierwszego właściciela, chciałem go zarejstrowac na siebie ale okazało się z jest brak jednej umowy, wykupiłem OC i stad moje pytanie, Jak długo mogę jeździć na tym dowodzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak długo mogę jeździć na tym dowodzie?

Teoretycznie to do momentu kiedy oddasz go w depozyt dla policji.Nie będziesz miał juz szans odebrać go z WK.... :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A - B = brak

B - C = mam

C- Ja = mam

 

tak przedstawia sie sprawa z umowami, zeby przerejestrować go na siebie musze spisac umowe AB? A co z datą tej umowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mówisz - masz :!:

 

Załącznik nr 1

INSTRUKCJA W SPRAWIE REJESTRACJI POJAZDÓW

§ 6. W celu wyrejestrowania pojazdu organ rejestrujący:

1) przyjmuje wniosek właściciela pojazdu o wyrejestrowanie pojazdu, z dołączonymi dokumentami określonymi w rozporządzeniu o rejestracji pojazdów, sprawdzając zgodność zawartych w nich danych i informacji dotyczących:

a) właściciela pojazdu,

b) pojazdu - danych identyfikacyjnych i technicznych;

 

Szkoda tylko, że nie zajrzałeś do dokumentu źródłowego do którego odwołuje się powyższy załącznik tj. do rozporz. w sprawie rej. i oznaczania pojazdów:

 

§ 15. 1. W celu wyrejestrowania pojazdu właściciel pojazdu składa wniosek o wyrejestrowanie pojazdu w organie rejestrującym właściwym ze względu na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu i do wniosku dołącza:

1) zaświadczenie o demontażu pojazdu, o którym mowa w ustawie o recyklingu pojazdów, lub równoważny dokument wydany w innym państwie, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, jeżeli była wydana, oraz tablice (tablicę) rejestracyjne, w przypadku określonym w art. 79 ust. 1 pkt 1 ustawy;

2) dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, jeżeli była wydana, stosowne oświadczenie pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań oraz zaświadczenie wydane przez właściwy organ Policji potwierdzające zgłoszenie kradzieży pojazdu albo postanowienie o umorzeniu dochodzenia w sprawie kradzieży pojazdu wystawione przez właściwy organ, w przypadku określonym w art. 79 ust. 1 pkt 2 ustawy;

3) dokument potwierdzający zbycie pojazdu za granicę i stosowne oświadczenie lub kopię dokumentu potwierdzającego zarejestrowanie pojazdu za granicą, w przypadku określonym w art. 79 ust. 1 pkt 3 ustawy;

4) dokument potwierdzający zniszczenie (kasację) pojazdu za granicą, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, jeżeli była wydana, i tablice rejestracyjne, w przypadku określonym w art. 79 ust. 1 pkt 4 ustawy;

5) dokument potwierdzający trwałą i zupełną utratę posiadania pojazdu, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, jeżeli była wydana, tablice rejestracyjne oraz dokument potwierdzający wniesienie opłaty, o której mowa w art. 79 ust. 5 ustawy;

6) zaświadczenie o przyjęciu niekompletnego pojazdu, o którym mowa w ustawie o recyklingu pojazdów, lub równoważny dokument wydany w innym państwie, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, jeżeli była wydana, oraz tablice (tablicę) rejestracyjne, w przypadku określonym w art. 79 ust. 1 pkt 6 ustawy.

 

Ponowię więc pytanie, proszę o podanie podstawy prawnej na odmowę wyrejestrowania pojazdu kiedy zgłoszę się z umową potwierdzającą, iż na dzień oddania pojazdu do SD byłem właścicielem pojazdu, a nie posiadam tzw. umowy pośredniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A - B = brak

B - C = mam

C- Ja = mam

 

tak przedstawia sie sprawa z umowami, zeby przerejestrować go na siebie musze spisac umowe AB? A co z datą tej umowy?

 

Musisz mieć chociażby duplikat tej umowy oczywiście z datą przeniesienia własności taką jaka była zgłoszona do WK (o ile w ogóle była zgłoszona sprzedaż).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pojecia czy była zgłoszona.

 

Wiec musze odszukac panow A/B i skłonić ich do podpisania miedzy soba nowej umowy, lub poprosic o dublikat jesli posiadaja tamta umowe:/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec musze odszukac panow A/B i skłonić ich do podpisania miedzy soba nowej umowy, lub poprosic o dublikat jesli posiadaja tamta umowe:/

 

Jeśli jesteś w stanie to zrobić to tak będzie najszybciej. A może któryś z panów A lub B mają oryginał umowy i wypożyczą Ci do rejestracji. Ja bym zaczął od B (bo często bywa tak, że A jako sprzedający będzie miał tylko kopię, chociaż dobra i kopia bo przynajmniej będziesz znał datę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz mieć "oryginał" tzn. umowę z oryginalnymi podpisami.

 

WK nie zabiera nigdy umów - przybiją odpowiednie pieczątki, kseruje i zawsze oddaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zaczął od B

polecam od C

 

A ma "kopię" A->B,

B nie przerejestrował na siebie, więc sprzedając C musiał przekazać DR + oryginał A->B ;

a jemu zostanie "kopia" B->C

C nie przerejestrował na siebie, więc sprzedając qsch musi przekazać DR + oryginał A->B + oryginał B->C + sporządzony w chwili kupna oryginał C->qsch

 

i tyle ...

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

...

C nie przerejestrował na siebie, więc sprzedając qsch musi przekazać DR + oryginał A->B + oryginał B->C + sporządzony w chwili kupna oryginał C->qsch

 

i tyle ...

:D

 

Tylko że C nie dostał umowy A-B bo(myślę że) zaginęła, a nie mając zamiaru go rejestrować kompletnie go to nie interesowało gdzie ona jest:/ Teraz to ja mam problem :-|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko że C nie dostał umowy A-B bo(myślę że) zaginęła, a nie mając zamiaru go rejestrować kompletnie go to nie interesowało gdzie ona jest:/ Teraz to ja mam problem :-|

Niekoniecznie ta umowa zaginęła, może po prostu nie była przekazana panu C. Wiele jeszcze osób uważa, że do rejestracji należy przedstawić tylko ostatnią umowę, że tylko "swoja" umowa jest ważna. Więc jeżeli C nie upomniał się o tą umowę przy zakupie, to jej nie dostał. :)

Masz dane właścicieli A i B, więc możesz do nich dotrzeć - ja bym zaczęła od rozmowy z panem B. Jeśli żaden z nich nie ma jednak oryginału, bo umowa faktycznie zaginęła, to może mają jej kopię, a wówczas łatwo będzie zrobić duplikat.

 

[ Dodano: 18-03-2012, 13:03 ]

mówisz - masz :!:

Załącznik nr 1

INSTRUKCJA W SPRAWIE REJESTRACJI POJAZDÓW

§ 6. W celu wyrejestrowania pojazdu organ rejestrujący:

1) przyjmuje wniosek właściciela pojazdu o wyrejestrowanie pojazdu, z dołączonymi dokumentami określonymi w rozporządzeniu o rejestracji pojazdów, sprawdzając zgodność zawartych w nich danych i informacji dotyczących:

a) właściciela pojazdu,

b) pojazdu - danych identyfikacyjnych i technicznych;

Szkoda tylko, że nie zajrzałeś do dokumentu źródłowego do którego odwołuje się powyższy załącznik tj. do rozporz. w sprawie rej. i oznaczania pojazdów:

§ 15. 1. W celu wyrejestrowania pojazdu właściciel pojazdu składa wniosek o wyrejestrowanie pojazdu w organie rejestrującym właściwym ze względu na miejsce ostatniej rejestracji pojazdu i do wniosku dołącza:

1) zaświadczenie o demontażu pojazdu, o którym mowa w ustawie o recyklingu pojazdów, lub równoważny dokument wydany w innym państwie, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, jeżeli była wydana, oraz tablice (tablicę) rejestracyjne, w przypadku określonym w art. 79 ust. 1 pkt 1 ustawy;

2) dowód rejestracyjny i kartę pojazdu, jeżeli była wydana, stosowne oświadczenie pod odpowiedzialnością karną za składanie fałszywych zeznań oraz zaświadczenie wydane przez właściwy organ Policji potwierdzające zgłoszenie kradzieży pojazdu albo postanowienie o umorzeniu dochodzenia w sprawie kradzieży pojazdu wystawione przez właściwy organ, w przypadku określonym w art. 79 ust. 1 pkt 2 ustawy;

3) dokument potwierdzający zbycie pojazdu za granicę i stosowne oświadczenie lub kopię dokumentu potwierdzającego zarejestrowanie pojazdu za granicą, w przypadku określonym w art. 79 ust. 1 pkt 3 ustawy;

4) dokument potwierdzający zniszczenie (kasację) pojazdu za granicą, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, jeżeli była wydana, i tablice rejestracyjne, w przypadku określonym w art. 79 ust. 1 pkt 4 ustawy;

5) dokument potwierdzający trwałą i zupełną utratę posiadania pojazdu, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, jeżeli była wydana, tablice rejestracyjne oraz dokument potwierdzający wniesienie opłaty, o której mowa w art. 79 ust. 5 ustawy;

6) zaświadczenie o przyjęciu niekompletnego pojazdu, o którym mowa w ustawie o recyklingu pojazdów, lub równoważny dokument wydany w innym państwie, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, jeżeli była wydana, oraz tablice (tablicę) rejestracyjne, w przypadku określonym w art. 79 ust. 1 pkt 6 ustawy.

 

Ponowię więc pytanie, proszę o podanie podstawy prawnej na odmowę wyrejestrowania pojazdu kiedy zgłoszę się z umową potwierdzającą, iż na dzień oddania pojazdu do SD byłem właścicielem pojazdu, a nie posiadam tzw. umowy pośredniej.

elliot, wiesz dobrze, że Jac... ma rację. Nie ma wątpliwości, że do wniosku o wyrejestrowanie należy załączyć wszystkie umowy. I nie mów, że nie wymagasz "ciągłości umów" tylko dlatego, że nie ma tego ujętego w § 15 rozp. w spr. rejestracji. Bo z tego co napisałeś wynikałoby, że nie żądasz też np. tłumaczeń na język polski, jeżeli do wniosku o wyrejestrowanie dołączone są dokumenty sporządzone w języku obcym.

 

Wyrejestrowanie jest odwrotnym działaniem niż zarejestrowanie pojazdu. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

elliot, wiesz dobrze, że Jac... ma rację. Nie ma wątpliwości, że do wniosku o wyrejestrowanie należy załączyć wszystkie umowy. I nie mów, że nie wymagasz "ciągłości umów" tylko dlatego, że nie ma tego ujętego w § 15 rozp. w spr. rejestracji. Bo z tego co napisałeś wynikałoby, że nie żądasz też np. tłumaczeń na język polski, jeżeli do wniosku o wyrejestrowanie dołączone są dokumenty sporządzone w języku obcym.

 

Wyrejestrowanie jest odwrotnym działaniem niż zarejestrowanie pojazdu. :)

 

Podaj podstawę prawną na żądanie ciągłości przy wyrejestrowaniu. Ja takiej podstawy nie znam. "Zwyczajowo" WK wymagają ciągłości, ale podstawy brak.

 

Co do tłumaczenia to zły przykład, gdyż rozporządzenie mówi, że należy przedłożyć tłumaczenia dokumentów do rejestracji i wyrejestrowania. Natomiast nie mówi nic o tłumaczeniu np. umowy przy zgłoszeniu zbycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podaj podstawę prawną na żądanie ciągłości przy wyrejestrowaniu.
§ 15. 1. W celu wyrejestrowania pojazdu właściciel pojazdu składa wniosek ...

czy jesteś właścicielem mając DR wystawiony na A i umowy kupna B->C, C->D :?:

 

a może A wcale nie sprzedał pojazdu ... :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy jesteś właścicielem mając DR wystawiony na A i umowy kupna B->C, C->D :?:

 

a może A wcale nie sprzedał pojazdu ... :evil:

 

Oczywiście, że jestem właścicielem, gdyż posiadam dowód własności w postaci ostatniej umowy. Tyle tylko, że do rejestracji potrzebuję wszystkich umów. Natomiast żaden przepis nie przewiduje do wyrejestrowania wymagania ciągłości. Jeśli urząd ma wątpliwości to niech sam przeprowadzi postępowanie i sprawdzi czy właściciel A sprzedał pojazd itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że jestem właścicielem, gdyż posiadam dowód własności w postaci ostatniej umowy.

 

He he... już było na forum, ale powtórzę. Jak spiszę z Tobą umowę na Pałac Kultury to będziesz jego właścicielem, mimo, że nie będziesz miał udokumentowanej transakcji między mną a obecnym właścicielem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

He he... już było na forum, ale powtórzę. Jak spiszę z Tobą umowę na Pałac Kultury to będziesz jego właścicielem, mimo, że nie będziesz miał udokumentowanej transakcji między mną a obecnym właścicielem?

 

Będę pod warunkiem, że do tej pory faktycznie Ty byłeś jego właścicielem. A nawet jak nie byłeś to np. po 30 latach i tak będę ;)

 

A pojazd z zagranicy? Nie żąda się ciągłości i jakoś nikt z Was nie kwestionuje, że Polak jest właścicielem pomimo, że nie posiada ciągłości dowodów własności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę pod warunkiem, że do tej pory faktycznie Ty byłeś jego właścicielem.

 

Życzę powodzenia :evil:

 

A pojazd z zagranicy? Nie żąda się ciągłości i jakoś nikt z Was nie kwestionuje, że Polak jest właścicielem pomimo, że nie posiada ciągłości dowodów własności.

 

Jak to nie. Musisz mieć albo umowę z ostatnim z briefu, albo z polakiem i między nim i niemcem, albo fakturę od firmy, tylko przy fakturze nie musisz mieć poprzedniej umowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to nie. Musisz mieć albo umowę z ostatnim z briefu, albo z polakiem i między nim i niemcem, albo fakturę od firmy, tylko przy fakturze nie musisz mieć poprzedniej umowy.

 

Jakim ostatnim z briefu? Skąd to wymyśliłeś? Mogę przedłożyć nawet umowę, że kupiłem pojazd od Bin Ladena i jest to dokument wystarczający do rejestracji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.