Skocz do zawartości

Rejestracja auta - pojazd zbudowany od podstaw.


Niedzius

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie!

 

Zbudowałem pojazd z napędem 4x4 teraz-chciałbym to zarejestrować. Czy jest taka możliwość?

 

wszystko budowane od podstaw - jedyna seryjna część to silnik i hamulce - poczytałem trochę i wiem że jest taka kategoria L7E-pojazd nie może ważyć chyba więcej niż 450kg i moc nie może przekraczać 15kw - mój silnik ma 70km ale da się go zblokować na hamowni ;-) do tych 15kw - i pytanie czy można to zarejestrować?

 

Nie prowadzę firmy, nie posiadam w dział. gosp. wpisu naprawa konserwacja maszyn, nie mam też homologacji na ten pojazd czy wydział komunikacji może to zarejestrować ? mimo braku dokumentów?

 

Może inaczej, czy jest możliwość zarejestrowania takiego pojazdu w WK? jeżeli tak to na jakiej podstawie? i jakie dokumenty bym musiał przedstawić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może inaczej, czy jest możliwość zarejestrowania takiego pojazdu w WK? jeżeli tak to na jakiej podstawie? i jakie dokumenty bym musiał przedstawić?

 

Możliwość rejestracji tego pojazdu jest jako pojazdu marki SAM.

Natomiast co kategorii L to jest przeszkoda ponieważ w :

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY z dnia 31 GRUDNIA 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia (Dz. U. Nr 32 poz. 0262 z 2003 r )

jest zapis w par.1 ust.3 pkt. 11

11) pojeździe czterokołowym - rozumie się przez to niektóre pojazdy samochodowe mające cztery kota, homologowane według kategorii L

 

Ponieważ ten pojazd nie był homologowany więc nie może być zarejestrowany wg tej kategorii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istnieje możliwość rejestracji takiego pojazdu jako pojazd samochodowy inny (podrodzaj czterokołowiec albo inny) marki SAM. Wymagane dokumenty to oświadczenie, że jesteś właścicielem części i zespołów służących do zbudowania pojazdu, zaświadczenie z przeprowadzonego badania co do zgodności z warunkami technicznymi oraz dokument identyfikacyjny pojazdu marki SAM. Do tego dochodzi jeszcze kwestia nadania numeru i tabliczki znamionowej.

 

W skrócie - jeśli pojazd spełnia odpowiednie warunki techniczne to otrzyma pozytywne badanie zgodności i będzie mógł zostać zarejestrowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11) pojeździe czterokołowym - rozumie się przez to niektóre pojazdy samochodowe mające cztery kota, homologowane według kategorii L

 

No i to jest trochę paranoja, bo wynika z tego, że czterokołowce mogą być tylko fabryczne - homologowane. Nie można ich natomiast zbudować w formie pojazdu marki SAM. Wynika z tego, że pojazd marki SAM może być czymkolwiek - ciężarówką, motocyklem, samochodem osobowym, traktorem - czym tylko katalog rodzajów pojazdów bogaty, ale z tym właśnie jednym wyjątkiem - nigdy nie będzie czterokołowcem.

Rodzaj samochodowy inny/inny też nie jest z kolei dobrym wyjściem, gdyż jeśli to cudo istotnie konstrukcyjnie jest zbliżone do czterokołowca, to warunków na samochodowy inny nie spełni (układy hamulcowe, szyba itd.)...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znajduję przepisu zabraniającego rejestracji czterokołowca marki SAM. Pozostaje tylko pytanie - jakie warunki techniczne powinien spełniać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znajduję przepisu zabraniającego rejestracji czterokołowca marki SAM.

 

Bo takiego przepisu wprost nie ma - to jasne. Natomiast przytoczone tu przepisy niejako sprawiają siłą rzeczy, że dla SAM'a takiej klasyfikacji nigdy nie będzie można zastosować. Tu jest problem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znajduję przepisu zabraniającego rejestracji czterokołowca marki SAM.

 

Bo takiego przepisu wprost nie ma - to jasne. Natomiast przytoczone tu przepisy niejako sprawiają siłą rzeczy, że dla SAM'a takiej klasyfikacji nigdy nie będzie można zastosować. Tu jest problem...

 

No ale wiesz, jak Michal nie widzi tego problemu to mu zrobi OBT i już nie ma tego problemu, WK tylko to przepisze... :razz:

a jak sie proceder rozszerzy to będziemy mieli po jakimś czsie policyjną akcję wyłapywania czterokołowców SAM :mad:

tak samo jak mamy teraz przeważenie tych na B1 i sprawdzanie kto im przeglądy robi... :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jeżeli idę do WK mówię, że zbudowałem pojazd podobny do quada (tzw. samochodowy inny) z części własnych - napisze to w oświadczeniu, że zmontowałem wszystko sam z części własnych (na niektóre posiadając rachunki czy faktury) - wydział komunikacji skieruje mnie z decyzją na nabicie nr vin i tabliczki w stacji w której wskaże? to diagnosta wykona badanie na podstawie tej decyzji z WK. Wracam od diagnosty do WK i rejestruje?

 

dobrze rozumiem?:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jeżeli idę do WK mówię, że zbudowałem pojazd podobny do quada (tzw. samochodowy inny) z części własnych - napisze to w oświadczeniu, że zmontowałem wszystko sam z części własnych (na niektóre posiadając rachunki czy faktury) - wydział komunikacji skieruje mnie z decyzją na nabicie nr vin i tabliczki w stacji w której wskaże? to diagnosta wykona badanie na podstawie tej decyzji z WK. Wracam od diagnosty do WK i rejestruje?

 

dobrze rozumiem?:)

Generalnie, jeśli chodzi o procedurę to tak.

Natomiast z uwagi na przepisy to jest to pewien supeł prawny z uwagi na to co w postach powyżej.

Diagnosta na pewno zażąda opinii rzeczoznawcy o ile wogóle przystąpi do badania.

Jeszcze musisz wypełnić wniosek nr 4 z tego rozporządzenia.

I dawaj znać o dalszym przebiegu.

DU_2006_164_1161.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niedzius - procedura to jest pikuś, ale czytaj co pisałe - z quadami jest pewna zagwozdka, która sprawi, że być może badania nie przejdziesz. Zacznij pytania od swojej SKP,czy Ci to zrobią...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

homologowane według kategorii L

Pochodzisz, znajdziesz takiego kto punktu 11 niedoczytał do końca, ale co za rok :(

 

Michal K już się na ochotnika zgłosił "nie widzi problemu" :shock:

Niedzus z Carnkowa i na małopolskę pojedzie na BT i nawet jak Blakop uważa że to za daleko :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem Ci Marek1 - Michał tego nie zrobi - nie nadinterpretuj proszę Jego wypowiedzi :)

 

A poza tym:

 

Pochodzisz, znajdziesz takiego kto punktu 11 niedoczytał do końca, ale co za rok :(

 

A wtedy od strony WK faktycznie problemu nie powinno być :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem Ci Marek1 - Michał tego nie zrobi - nie nadinterpretuj proszę Jego wypowiedzi :)

No fakt!

Literalnie nie napisał że zrobi, chociaż ja myślałem że dlatego że za daleko albo że jest z PSKP. :cool:

 

A poza tym:

 

Pochodzisz, znajdziesz takiego kto punktu 11 niedoczytał do końca, ale co za rok :(

 

A wtedy od strony WK faktycznie problemu nie powinno być

 

W zaświadczeniu z SKP będzie rodzaj: pojazd samochodowy, podrodzaj: czterokołowy

Ale jednak to WK przypisze to L7e a nie diagnosta :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jednak to WK przypisze to L7e a nie diagnosta :lol:

 

Nie. Dla pojazdów rejestrowanych jednostkowo, SAMów i wszystkich innych przy rejestracji pole "J" w DR jest nieaktywne. WK nigdy samo nie przypisuje kategorii homo do pojazdu. Tylko dla nowych pojazdów rejestrowanych na podstawie katalogu ITS - czyli nowych, z homologacją to pole jest wypełniane, bo wszystkie dane są "zasysane" właśnie z katalogu ITS. Tak więc w tym DR po prostu będzie samochodowy inny - czterokołowiec. Ale kategorii w tym DR nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procedura jest prosta - jak już pisałem.

 

Ale napisałem też, że pojazd musi spełniać odpowiednie warunki techniczne - i tutaj pewnie polegniesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem Ci Marek1 - Michał tego nie zrobi - nie nadinterpretuj proszę Jego wypowiedzi :)

No to teraz już wiadomo, to nie diagnosta tylko kolega z WK... :-D

Było by łatwiej jakby Michał zaczął od opcji "Powitać jaki jestem" :ok

ale witaj Michał ::hey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedno pytanko mam !

 

odnośnie sprawy powyżej....

 

jakie to warunki techniczne musi spełniać taki pojazd? jest jakiś przepis mówiący, ze musi być to z części oryginalnych czy zbudowanych prze zemnie ? bo piszecie, ze "pojazd musi spełniać odpowiednie warunki techniczne" jakie? i gdzie są określone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia oraz późniejsze jego zmiany - to taka podstawa.

 

Witam ::hey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia oraz późniejsze jego zmiany - to taka podstawa.

Witam ::hey

 

To nie wszystko :)

jest jeszcze rozporządzenie z Dz.U.z 2005r. Nr 201.poz.1666

bo niektóre części nie mogą być używane oraz załącznik nr 3 do wspomnianego wyżej rozporządzenia.

bo nie wszystkie części można wykonać samodzielnie... :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.