Skocz do zawartości

nowy pojazd a termin badania


arafal25

Rekomendowane odpowiedzi

Ale - jak to przenieść na grunt tak, że mam auto specjalne z homologacją? No bo przy badaniu ok - corocznie, czyli mam datę początkową - OBT i od tej daty "corocznie". A w fabrycznie nowym corocznie od kiedy? :)

 

Wtedy ustalam jako rok od daty rejestracji - no bo jaki inny termin określić skoro ma być corocznie, a przed rejestracją nie podlega, gdyż ma homologację? Analogiczna sytuacja jest z samochodowymi innymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 79
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • blakop

    14

  • michal_k

    9

  • Qnick

    7

  • Psuj

    6

Top Posters In This Topic

Jako "paniusia z okienka" i do tego blondynka :-P może nie wszystko rozumiem, co tu piszecie, ale...

 

Według mnie to zapis "corocznie" w art. 81 ust. 5 oznacza, że pierwsze okresowe badanie techniczne pojazdu przeprowadza się przed upływem 1-go roku od dnia pierwszej rejestracji, a następnie przed upływem kolejnego roku od dnia przeprowadzenia badania :)

 

Bo interpretując to inaczej, wychodzi, że nie dość, że dla niektórych pojazdów są wyjątki nie tylko od terminu, nazywam to "wyjściowego", w częstotliwości badań, to jeszcze początek naliczania jest inny...

Zatem Panowie, gdzie konsekwencja? :-P - albo wszystkim rodzajom pojazdów wpisujcie NTB przy takim badaniu, albo żadnemu.

 

Poza tym co oznacza "okresowe badanie"? Czyż nie m.in. to, że trzeba określić termin NTB? Mylę się? Jeśli nie, to z czego wynika wyjątek dla takiego okresowego badania technicznego przeprowadzanego przed pierwszą rejestracją pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej?

 

Wyjaśnicie mi to? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjaśnicie mi to? :)

 

Z pierwsza częścią się zgodzę może. Co do drugiej - odpowiedz sobie krótko - co byś jako diagnosta wpisała i dlaczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie to zapis "corocznie" w art. 81 ust. 5 oznacza, że pierwsze okresowe badanie techniczne pojazdu przeprowadza się przed upływem 1-go roku od dnia pierwszej rejestracji, a następnie przed upływem kolejnego roku od dnia przeprowadzenia badania :)

 

:ok:ok:ok

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie to zapis "corocznie" w art. 81 ust. 5 oznacza, że pierwsze okresowe badanie techniczne pojazdu przeprowadza się przed upływem 1-go roku od dnia pierwszej rejestracji, a następnie przed upływem kolejnego roku od dnia przeprowadzenia badania :)

 

Niestety takie twierdzenie nie wynika z tego przepisu. Tak robię jeśli pojazd posiada homologację, gdyż jest to jedyny sensowny termin wyznaczenia terminu badania bez wykonania badania (ze względu właśnie na homologację).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie to zapis "corocznie" w art. 81 ust. 5 oznacza, że pierwsze okresowe badanie techniczne pojazdu przeprowadza się przed upływem 1-go roku od dnia pierwszej rejestracji, a następnie przed upływem kolejnego roku od dnia przeprowadzenia badania :)

 

:ok:ok:ok

 

Niestety nie ok. Skoro corocznie - a np. zarejestruje po miesiącu od wykonania badania - to dając rok od daty I rejestracji nie zachowasz wymogu badań corocznych. I dlatego rok od daty badania, jeżeli jest wymagane przed rejestracją. Również w osobowym - fakt ustalenia terminu od daty badania nie zmienia zasady że termin ten upłynie przed 3 latami od I rejestracji. PORD nie wskazuje że początek terminu liczy się od daty I rejestracji, jedynie nie może przekroczyć np. 3 lat od tej daty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również w osobowym - fakt ustalenia terminu od daty badania nie zmienia zasady że termin ten upłynie przed 3 latami od I rejestracji. PORD nie wskazuje że początek terminu liczy się od daty I rejestracji, jedynie nie może przekroczyć np. 3 lat od tej daty.

 

Tutaj się nie zgodzę. Gdyby tak było to równie dobrze mógłbym wyznaczyć termin badania dla nowego samochodu osobowego z homologacją jako 1 dzień od I rejestracji i byłoby dobrze? Wszak 1 dzień jest terminem "przed upływem 3 lat".

 

Dlatego, aby wybrnąć jakoś z jednej strony trzymania się PORD, a z drugiej konieczności wyznaczenia terminu - dla osobowego diagnosta wpisze "3 lata od I rejestracji".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W przypadku specjalnych nie da się być konsekwentnym (przy osobówkach jak najbardziej).

 

Załóżmy - niech będzie decydująca data produkcji albo data wydruku z homo - minie rok i wtedy musiałbym wymagać BT do pierwszej rejestracji, a to byłoby niezgodne z prawem, gdyż pojazd z homologacją nie podlega BT przed pierwszą rejestracją :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Klient kupił nowy samochód ciężarowy z salonu kabina 3 osobowa i rama( 3,5 dmc) potem

pojechał do firmy aby mu przerobiła w/w auto na samochód specjalny ( pomoc drogowa ) "

A mam takie pytanie - Czy ten klient wyjechał z salonu zarejestrowanym autem a następnie pojechał na "przeróbkę" ? To dużo nam mówi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten klient wyjechał z salonu zarejestrowanym autem a następnie pojechał na "przeróbkę" ? To dużo nam mówi.

I od tego powinniśmy tu zacząć ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co nam niby to mówi? No może miał czerwone blachy na przejazd (na moim terenie rzadkość - szkoda kosztów), a może go na przyczepie wieźli... Jakie to ma znaczenie dla Was? Do czego zmierzacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie to ma znaczenie dla Was?

Zasadnicze, bo jeśli zarejestrowany to nie może być mowy o okresowym przed pierwszą rejestracją,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ten klient wyjechał z salonu zarejestrowanym autem a następnie pojechał na "przeróbkę" ?

 

A jak zarejestrujesz kabinę z ramą? To jest pojazd niekompletny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Klient kupił nowy samochód ciężarowy z salonu kabina 3 osobowa i rama( 3,5 dmc) potem

pojechał do firmy aby mu przerobiła w/w auto na samochód specjalny ( pomoc drogowa ) "

A mam takie pytanie - Czy ten klient wyjechał z salonu zarejestrowanym autem a następnie pojechał na "przeróbkę" ? To dużo nam mówi.

 

Jak dla mnie to to podwozie posiadało I etap homologacji i nie mogło być zarejestrowane na stałe przed dokonaniem zabudowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jak w temacie , mianowicie:

Klient kupił nowy samochód ciężarowy z salonu kabina 3 osobowa i rama( 3,5 dmc) potem

pojechał do firmy aby mu przerobiła w/w auto na samochód specjalny ( pomoc drogowa )

i po tym zabiegu pędzi do WK aby wkońcu zarejestrować a tam zonk, pani mówi na SKP i spowrotem do mnie.

Pytanie :

jakie badanie?? jaki termin badania?? /w/w pojazd nie był nigdy rejestrowany/

 

 

:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha - to już wszystko rozumiem 8)

 

Część z Was nie zrobi OBT przed rejestracją bez czerwonych tablic i PC z WK. OK - można się kłócić czy można zrobić takie badanie bez blach czy nie - nie o to chodzi.

 

Sęk w tym, że inna część z Was, jak już przyjadę na to badanie z ty wyproszonymi w WK blachami to... tez nie zrobi OBT przed pierwszą rejestracją, bo pojazd już zarejestrowany

 

:razz:

 

Macie jeszcze jakieś fajne pomysły? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez nie zrobi OBT przed pierwszą rejestracją, bo pojazd już zarejestrowany

Czego Ty się blakop czepiasz ?

Już z definicji OBT przed pierwszą rejestracją w kraju możesz zrobić dla pojazdu nie zarejestrowanego jeszcze w kraju ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może konkretnie wypowiedzcie się jak robicie :-P

 

U mnie jest tak:

 

Badanie bez tablic albo na czerwonych blachach jak są i PC lub PCW :D , badanie oczywiście okresowe przed I rejestracją + DIP a termin ustalam konkretnie a nie wypisuję jakiś tam punktów z PoRD. Jak do tej pory nikt nie kwestionował takiego postępowania ani żadne WK, ani TDT na kontroli ani tym bardziej klient na badaniu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas badanie w 99% bez tablic PC.

WK generalnie przyjmuje jak leci, ale powoli zwracają uwagę diagnostom, aby nie określać terminu konkretną datą, bo nie można jej poprawnie ustalić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby trochę namieszać dodam swoje 3 grosze.

Miałem taki przypadek. Klient po wykonaniu zabudowy pojazdu w upoważnionym zakładzie

wraz z Oświadczeniem i opisem dokonanej zabudowy trafił do mnie ze skierowaniem WK na .... ustalenie danych niezbędnych do jego rejestracji.

TNB określił WK na 3 lata od pierwszej rejestracji ponieważ był to samochód ciężarowy (3,5t) do przewozu pojazdów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.