Skocz do zawartości

Odma(?)


eborg

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę poruszyć pewien temat - dla niektórych pewnie banalny, ale ja nie mam dużego doświadczenia z ciężarówkami....

Sprawa wygląda tak: przyjeżdża ciężarówka Renault Magnum (chyba 520(?)), Euro-5,ciągnik siodłowy - roczny.

Od góry silnika, spuszczony w dół przewód gumowy z którego podczas pracy wydobywają się opary.... no właśnie, czego?

Dla mnie , to wyglądało na klasyczną odmę - ale przy EURO-5.....(?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak ale tylko przy zapłonie samoczynnym

 

10) układ odpowietrzania skrzyni korbowej silnika o zapłonie iskrowym, z wyjątkiem silnika dwusuwowego, był kompletny i szczelny; przepisu nie stosuje się do motocykla oraz pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy przed dniem 1 stycznia 1987 r.;
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę poruszyć pewien temat - dla niektórych pewnie banalny, ale ja nie mam dużego doświadczenia z ciężarówkami....

 

 

No w silnikach ZS może tak być :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, przy EURO-5 nie powinno być swobodnego wylotu z odmy do atmosfery. Wylot taki powinien być włączony do układu dolotowego silnika (za filtrem powietrza). Być może się mylę bo zamknięty układ odpowietrzania skrzyni korbowej był opcjonalny nawet w pojazdach spełniających EURO-3 i 4 ale w EURO-5 chyba powinien być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że tu potrzebna jest pewność - jak to jest.

Ja jej nie mam.

W serwisie dowiedziałem się, że jestem niedouczony - pewnie tak jest, ale nie znam kogoś, kto wszystko wie.

Chociaż - nawiasem - gość z serwisu rozgrzał mnie do białości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W serwisie dowiedziałem się, że jestem niedouczony

 

To trzeba go było z warunków technicznych pojazdów popytać ciekawe czy on taki douczony był :-P

Ja też jestem niedouczony ale z doświadczenia wiem że w silnikach ZS nawet tych nowych są właśnie gazy ze skrzyni korbowej odprowadzane na zewnątrz.

 

A swoją drogą też mnie kiedyś ten temat zdziwił jak zobaczyłem w nowym ciągniku samochodowym właśnie takie odprowadzenie gazów ze skrzyni czyli ładnie poukładane rurki metalowe poprzykręcane tu i tam i widać było że nie było robione to w garażu więc pomyślałem sobie wówczas że pewnie tak ma być a potem doszukałem się odpowiedniego przepisu i teraz już wiem :D

Nie przejmuj się do wszystkiego powoli dojdziesz ważne że chcesz poszerzać swoją wiedzę ::hey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też jestem niedouczony ale z doświadczenia wiem że w silnikach ZS nawet tych nowych są właśnie gazy ze skrzyni korbowej odprowadzane na zewnątrz.

::hey

 

A ja byłem przekonany że układ odpowietrzania silnika tzw odma inaczej blow-by ma być szczelny na amen, a emisja szkodliwych substancji zabroniona. Muszę się douczyć :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem, przy EURO-5 nie powinno być swobodnego wylotu z odmy do atmosfery.

 

Tylko Euro-5 jest normą spalin i co najwyżej odprowadzenie do kolektora zasysania może pogorszyć tą normę. Ale co np z kapiącym olejem z tej odmy? To już inne zagadnienie z ochrony środowiska (wycieki płynów eksploatacyjnych).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co np z kapiącym olejem z tej odmy? To już inne zagadnienie z ochrony środowiska (wycieki płynów eksploatacyjnych).

 

 

To zależy czy wyciek czy tylko zapocenie :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe dlaczego w osobowych ZS tego nie stosują? Odma do atmosfery oczywiście.

 

No tak o tym to nie pomyślałem :!: ale rzeczywiście w osobówkach jest zamknięty "obieg"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się doszukałem to niestety w Europie nie obowiązuje jeszcze zamknięty układ odpowietrzania skrzyni korbowej. W Stanach od 2007 roku ciężarówki nowe muszą taki układ mieć.

odprowadzenie do kolektora zasysania może pogorszyć tą normę
Nie pogorszy bo opary oleju i przedmuchy komory spalania doskonale się spalą a mały dodatek spalin do powietrza zasysanego do cylindra dobrze wpływa na proces spalania w silniku ZS.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam, że zastanawiałem się dłuższy czas, zanim poruszyłem ten temat.

Okazuje się jednak, że nie tylko dla mnie jest to niejasna sprawa.

Dzwoniłem do znajomego, który prowadzi szkolenia dla serwisu IVECO - nie powiedział mi nic konkretnego, chociaż jestem w stanie to zrozumieć, bo mi chodziło o to zagadnienie w świetle obowiązujących nas (diagnostów) przepisów.

A tak abstrahując od wszystkiego: placki kartoflane można smażyć na patelni, ale frytki to już tylko we frytkownicy ( czyli ZS i ZI ) ::hey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

quote="marbie"]odprowadzenie do kolektora zasysania może pogorszyć tą normę
Nie pogorszy bo opary oleju i przedmuchy komory spalania doskonale się spalą a mały dodatek spalin do powietrza zasysanego do cylindra dobrze wpływa na proces spalania w silniku ZS.

 

Cos tu mieszasz kolego. A słyszałeś o czyms takim jak przepłukiwanie komory spalania? Po to własnie wymyślono np. turbo doładowanie' date=' żeby miedzyinnymi ten proces usprawnić. Patrz minimalna komora spalania w silnikach ZS. Więc nie pisz takich wymysłów jak to, że

mały dodatek spalin do powietrza zasysanego do cylindra dobrze wpływa na proces spalania...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos tu mieszasz kolego. A słyszałeś o czyms takim jak przepłukiwanie komory spalania? Po to własnie wymyślono np. turbo doładowanie, żeby miedzyinnymi ten proces usprawnić. Patrz minimalna komora spalania w silnikach ZS.

W jakimś celu także wymyślono zawór EGR.

Dla kompletacji "euro5" w ciężarówce juz jest obowiązkowy a jego zadaniem jest doprowadzanie spalin do kolektora ssącego a w efekcie do komór spalania :cool:

Więc dobrze pisze że:

mały dodatek spalin do powietrza zasysanego do cylindra dobrze wpływa na proces spalania...
8)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W jakimś celu także wymyślono zawór EGR.

 

Więc dobrze pisze że:

mały dodatek spalin do powietrza zasysanego do cylindra dobrze wpływa na proces spalania...
8)

 

No i własnie i za to jest odpowiedzialny EGR, a nie odma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A słyszałeś o czyms takim jak przepłukiwanie komory spalania? Po to własnie wymyślono np. turbo doładowanie
nie pisz takich wymysłów jak to, że abcs napisał/a:

mały dodatek spalin do powietrza zasysanego do cylindra dobrze wpływa na proces spalania...

Wybacz kolego, ale chyba nie znajdziemy płaszczyzny do dyskusji.

No i własnie i za to jest odpowiedzialny EGR, a nie odma.

Czy ja gdzieś napisałem, że odma odpowiada za recyrkulację spalin?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakimś celu także wymyślono zawór EGR.

Dla kompletacji "euro5" w ciężarówce juz jest obowiązkowy a jego zadaniem jest doprowadzanie spalin do kolektora ssącego a w efekcie do komór spalania :cool:

Na jakiej podstawie tak twierdzisz, większość producentów ciężarówek stosuje chemiczny katalizator, z tego co kojarzę tylko Scania stosuje EGR przy euro 5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz kolego, ale chyba nie znajdziemy płaszczyzny do dyskusji.

No i własnie i za to jest odpowiedzialny EGR, a nie odma.

Czy ja gdzieś napisałem, że odma odpowiada za recyrkulację spalin?

 

Przepraszam zwracam honor :oops: , za szybko to napisałem, bo moje myśli krążyły w okolicy starych diesli. Masz rację.

Co nie oznacza, że to co z odmy to poprawi jakość spalin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

, z tego co kojarzę tylko Scania stosuje EGR przy euro 5.

 

Nie tylko Scania, bo także MAN TGA, MBActros, Renault ale to fakt, że te z technologią SCRna AD Blue normę Euro5 też spełnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.