Skocz do zawartości

Bardzo proszę o pomoc. UDOKUMENTOWANA PRAKTYKA???


yahu87

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich serdecznie. Po małych komplikacjach udało mi się zdać egzamin TDT na diagnostę samochodowego ;) przy okazji dziękuje założycielowi tego forum bo bardzo pomogło w nauce.

 

A jeśli chodzi o mój problem to..

 

Jestem po studiach technicznych ale nie samochodowych wiec potrzebuje 4 lat praktyki, ktorej niestety nie mam. Ale moi rodzice mieli warsztat samochodowy od 2004 do 2009 także zaświadczenie że odbyłem u nich praktykę zawodową mogą mi wystawić z tym że czy "Zaświadczenie o odbyciu praktyki" wystarczy w starostwie??? Jeszcze nie wiem czy pracodawca musi rejestrować praktykanta gdziekolwiek jeżeli odbywa dłuższą praktykę niż 3 miesiące (oczywiście chodzi o bezpłatną praktykę).

Jeśli coś wiecie na temat zgodnego z prawem obejścia tych przepisów to proszę o pomoc ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 54
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • aboz

    7

  • Magi777

    7

  • JANUSZ60

    5

  • rogerek198523

    5

Jeżeli pracowałeś u rodziców, to nie musiałeś tego robić na etacie. Ostatecznie jednak decyduje starostwo i tam powinieneś złożyć zapytanie najlepiej na piśmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym się jednak na Twoim miejscu nie przyznawał że masz już zdane egzaminy bo jak Ci tej praktyki nie uznają to ktoś może wpaść na pomysł że poświadczyłeś nieprawdę składając papiery w TDT odnośnie egzaminu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potrzebuje 4 lat praktyki, ktorej niestety nie mam.

 

W ogóle ludzie lekko podchodzą do składania oświadczeń POD ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ KARNĄ... No bo co tam, małe kłamstewko i nic się nie stanie... ech... ten kraj leci na pysk...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

potrzebuje 4 lat praktyki, ktorej niestety nie mam.

 

W ogóle ludzie lekko podchodzą do składania oświadczeń POD ODPOWIEDZIALNOŚCIĄ KARNĄ... No bo co tam, małe kłamstewko i nic się nie stanie... ech... ten kraj leci na pysk...

 

I jeszcze głośno o tym mówia,ale z drugiej strony jest to tez znowu(niestety)wina nie do końca jasnych wymagań odnośnie tej praktyki,różne interpretacje przepisów a więc i pole do popisu. Nie wiem czy to dobry pomysł,ale można by przecież egzamin poszerzyć o zagadnienia z motoryzacji i trzeba by przynajmniej podstawowe rzeczy się nauczyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy to dobry pomysł,ale można by przecież egzamin poszerzyć o zagadnienia z motoryzacji i trzeba by przynajmniej podstawowe rzeczy się nauczyć

Jeżeli masz praktykę lub wykształcenie samochodowe to podstawy powinieneś znać. Wbrew pozorom w krótkim czasie wiele o samochodach się nie dowiesz, nawet między osobowym a ciężarowym są kolosalne różnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz praktykę lub wykształcenie samochodowe to podstawy powinieneś znać.

 

no właśnie " Jeżeli masz " przynajmniej jedno a najlepiej praktykę bo przecież wiadomo,że szkoły średnie techniczne są(były) o różnych specjalnościach,a wykształcenie techniczne to techniczne :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yahu87, na tym forum są czasami wypowiedzi Kolegi : Szczepanski - on jest prawnikiem zwroc sie do niego bezposrednio z zapytaniem w temacie lub na PW. pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W większości zależy to starostwa lub osoby wydającej uprawnienia w imieniu starosty o jakie udokumentowanie praktyki chodzi. To tez w jednym starostwie wystarczy złożyć oświadczenie takie jak w TDT a w drugim sąsiednim powiecie musi byś świadectwo pracy lub zaświadczenie o pracy na danym stanowisku i to jeszcze będziesz przesłuchiwany na okoliczność czy przypadkiem nie kłamiesz a nie wspomnę o telefonach do firmy i to nie w jedno miejsce tylko w parę np kadry szef itp. Powodzenia. :shock::shock::shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie tą dowolność w interpretacji przepisów chciałbym wykorzystać. Dziękuje wszystkim za pomoc. A jeśli chodzi o moje doświadczenie to uwierzcie mimo braku zatrudnienia pomagałem w warsztacie rodziców, natomiast studia dzienne na Politechnice Krakowskiej wydz. Mechaniczny do czegoś zobowiązują (niestety specjalność nie samochodowa) ;):D

 

Ach byłbym zapomniał dzwoniłem do TDT jak interpretować ten przepis i niezbyt miła pani powiedziała ze tu chodzi o to że najpierw trzeba skończyć szkołę-studia a następnie zdobyć udokumentowane doświadczenie czyli zatrudnić się gdzieś. "Nie daj boże na raz robić obie rzeczy" oczywiście spytałem o to jak ktoś studiuje zaocznie czy zaliczą mu praktykę pani odpowiedziała że Starosta ma dowolność i może uznać wszystko. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

yahu87, ten telefon z TDT nie był z podaniem twojej konkretnej tożsamosci.??? Bo wtedy moze to dla ciebie sie skonczyc zle z powodu wlasnie inspektora / a wlasciwie naczelnika jakiegos tam wydzialu TDT.

Sam piszesz jak sie odnosi urzednik TDT ktory mam Tobie sluzyc pomocą, a jaka jest jego rzeczywista niechec .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też miałem z tym problem bo za moich czasów inaczej wyglądało świadectwo pracy , a i firma już dawno nie istnieje , ale starostwo dodatkowo przesłuchało świadków ... oj działo się . powodzenia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście nie podałem im tożsamości :) dziękuje Wam za pomoc, napiszę jak się skończyła sprawa.

 

[ Dodano: 10-04-2012, 12:58 ]

Uprawnienia odebrane, wszystko bez najmniejszego problemu.

Teraz szukam pracy, jakbyście coś wiedzieli proszę o wiadomość. Kraków, okolice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months later...

witam wszystkich, mam pytanie ,chce odebrac uprawnienia diagnosty, w innym starostwie niz jes jestem zameldowany, czy wystarczy nowy meldunek na czas tymczasowy ??,czy to musi być zameldowanie na stałe??z góry dziekuje za podpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Problem z rozporządzeniem jest taki, że nie wskazuje żadnych warunków dotyczących sposobu odbycia praktyki. Nie ma w nim mowy o tym, że ma być to praca na etacie/własna działalność,. Jedyne co jest wskazane to rodzaj wykształcenia i odpowiadająca mu długość praktyki. I tyle. Czyli możemy założyć, że praktyka w formie bezpłatnego stażu o odpowiedniej długości też powinna zostać uznana.

Ach byłbym zapomniał dzwoniłem do TDT jak interpretować ten przepis i niezbyt miła pani powiedziała ze tu chodzi o to że najpierw trzeba skończyć szkołę-studia a następnie zdobyć udokumentowane doświadczenie czyli zatrudnić się gdzieś.
To jest daleko idąca nadinterpretacja przepisów. Nigdzie nie jest napisane, że praktyka ma się odbyć po zdobyciu zawodu. żeby wykonywać zawód np. mechanika samochodowego nie potrzebne jest odpowiednie wykształcenie, a zawód można zdobyć pracując. Jeśli którekolwiek starostwo podważy to co napisałem, poproście o uzasadnienie z podstawą prawną i się odwołujcie. Ewentualnie WSA.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no tak a jakie masz wyksztalcenie?

 

[ Dodano: 13-11-2012, 20:43 ]

zawod kolego zdobywasz szkola swiadectwem i uzyskaniem odpowiedniego tytulu np technik mechanik o specjalnosci... budowa naprawa i eksploatacja pojazdow samochodowych i taki kwit musisz przedstawic staroscie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawod kolego zdobywasz szkola swiadectwem i uzyskaniem odpowiedniego tytulu np technik mechanik o specjalnosci... budowa naprawa i eksploatacja pojazdow samochodowych i taki kwit musisz przedstawic staroscie
Owszem, ale nie jest to konieczne do samego wykonywania zawodu np. mechanika pojazdów samochodowych. To nie jest zawód regulowany, więc kucharz może pracować jako mechanik. Ba, chcąc zdobyć uprawnienia diagnosty technik żywienia musi mieć tylko 8 lat praktyki. W ogóle pojawia się tu jeszcze jeden problem. Co to jest wykształcenie techniczne? Niestety ten termin występuje jedynie w rzeczonym rozporządzeniu i w mowie potocznej. Obecnie żadne przepisy o edukacji, kształceniu w zawodach nie używają określenia wykształcenie techniczne. Ktoś napisał bubla i my musimy "pomóc" starostwom je interpretować :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no kolego technik hmm uzyskujesz tytul technika na koniec szkoly technicznej :)

np ja ukonczylem samochodowke musialem zdac egzamin wtedy prace dyplomowa i uzyskalem tytul technik

 

[ Dodano: 13-11-2012, 21:07 ]

na kursie instruktor nauczyl mnie ciekawej rzeczy jesli czegos nie rozumiem to mam spojrzec w slownik jezyka polskiego i tam pod haslem technik jest to . «specjalista w określonej dziedzinie techniki, mający średnie wykształcenie techniczne; też: tytuł przysługujący absolwentowi technikum»

 

[ Dodano: 13-11-2012, 21:09 ]

co do kucharza hmm jesli masz tytul technika to jak najbardziej 8 lat i witaj w klubie ale tytul technika

 

[ Dodano: 13-11-2012, 21:11 ]

a hmm starosci sa wyczuleni mam znajomego zolnierza ktory zalatwil soabie jakis kwit na niby praktyke a nigdy tym sie nie zajmowal nie przeszlo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie no kolego technik hmm uzyskujesz tytul technika na koniec szkoly technicznej :)

np ja ukonczylem samochodowke musialem zdac egzamin wtedy prace dyplomowa i uzyskalem tytul technik

Tytuł technik i owszem z tym, że nie ma to wiele wspólnego z definicją wykształcenia technicznego. Po prostu nie występuje definicja takowego w żadnych przepisach. Problem przebadaliśmy dogłębnie wespół z kadrą pedagogiczną pewnej renomowanej szkoły mechanicznej, kilku osób związanych ze szkoleniami diagnostów i starostwa. Dopóki ktoś nie zmieni przepisów będzie problem z interpretacją.

PS. Też mam tytuł technik mechanik (nawet specjalność diagnostyka pojazdowa w przypisach) :-D

 

[ Dodano: 13-11-2012, 21:16 ]

Słownik języka polskiego nie jest wykładnią przepisów. A jak ktoś wyżej sra niż d.pę ma to prosimy o podstawę prawną. W tym przypadku nie ma o czym mówić. Jak urzędnikowi dalej coś nie pasuje to WSA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.