Skocz do zawartości

Ile mogę ciągnąć przyczepy w tym konkretnym przypadku


blakop

Rekomendowane odpowiedzi

Tematów było tyle, że już nie wiem gdzie o tym pisać, a ponieważ to jest konkretny przykład, to może warto krótko i zwięźle na bazie wcześniejszych rozważań zebrać to w jednym miejscu.

 

Mam PAJERO terenowe(!) o DMC (F1 i F2) = 2610. Masa własna = 1912. F3 w DR = 5410. (O1 = 2800)

 

Pytanie - jaką przyczepkę mogą podpiąć pod to auto, żeby jechać tylko z B??

 

1. Przyczepka musi mieć DMC określone w DR maks 890 kg??

2. Liczą się rzeczywiste masy zarówno pojazdu jak i przyczepki??

 

Czyli dla pkt 2 zakładam, że autko + dwoje pasażerów i jakiś bagaż niech ważą sobie 2300 kg, to mogę ciągnąć przyczepkę, która rzeczywistości będzie miała masę z ładunkiem w granicach 1200 kg, nawet, jeśli DMC określone dla DR tej przyczepki będzie miało powiedzmy 1500 kg. Dobrze rozumuję??

 

Fajnie jakby nasz brodaty kolega z mazur się wypowiedział też 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz ciągnąć lekką albo przyczepę, której DMC nie przekracza MW samochodu o ile łącznia DMC samochodu i przyczepy nie przekracza 3,5 t.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chodzi o Polskę to DMC pojazdów

Tak ale zapis ten ma zastosowanie tylko do samocgodów osobowych w przypadku ciężarówek stosuje się wartości rzeczywiste mas.

 

4. Dopuszczalna masa ca.kowita samochodu osobowego nie mo.e przekroczy. maksymalnej masy ca.kowitej okre.lonej przez producenta. Zasada ta dotyczy tak.e naciskow osi, przy czym:

1) w przypadku pojazdow przeznaczonych do ci.gni.cia przyczepy producent mo.e okre.li. inn., wy.sz.

warto.. maksymalnego nacisku osi tylnej stosowan. wy..cznie podczas ci.gni.cia przyczepy;

2) w przypadku wyposa.enia pojazdu w urz.dzenia sprz.gaj.ce producent podaje w jego pobli.u

maksymalne statyczne obci..enia pionowe tego urz.dzenia;

3) suma maksymalnych naciskow osi nie mo.e by. mniejsza ni. maksymalna masa ca.kowita pojazdu, a

nacisk osi przedniej przy maksymalnym nacisku na o. tyln. oraz maksymalnej masie ca.kowitej pojazdu nie

mo.e by. mniejszy ni. 30 % maksymalnej masy ca.kowitej;

4) dopuszczalna masa ca.kowita ci.gni.tej przez pojazd samochodowy przyczepy z hamulcem nie mo.e przekroczy.:

a) warto.ci znamionowej urz.dzenia sprz.gaj.cego,

b) dopuszczalnej masy ca.kowitej tego pojazdu,

c) maksymalnej masy ci.gni.tej okre.lonej dla tego pojazdu przez producenta,

d) 3.500 kg,z tym .e w przypadku samochodu terenowego, zgodnie z definicj. zawart. w za..czniku nr 1 do rozporz.dzenia Ministra Infrastruktury z dnia 30 grudnia 2003 r. w sprawie homologacji pojazdow samochodowych i przyczep (Dz. U. z 2004 r. Nr 5, poz. 30), masa ta mo.e ulec zwi.kszeniu do 150 % warto.ci wynikaj.cej z warto.ci znamionowej urz.dzenia sprz.gaj.cego przy zachowaniu pozosta.ych warunkow.

Z powyższych zapisów i przy założeniu, że uciąg haka w tym pojeździe wyniosi przynajmniej tyle co DMC pojazdu, że pojazd może ciągnąc przyczepe z hamulcem o DMC nie przekraczającej DMC pojazdu ciągnacego (2610kg), jednocześnie jego masa musi być większa od masy przyczepy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie dotyczyło konkretnej sytuacji, więc wywody niepotrzebne.

Z wczoraj. Przychodzi klient do diagnosty i pyta - Jak zmniejszyć DMC samochodu lub przyczepy kempingowej tak aby w sumie dawało 3500 kg (przyczepa 1300 kg, samochód już nie pamiętam ale 2410 kg) :evil::evil::evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wg Ciebie w papierach przyczepki maks DMC to 890 kg w tym wypadku?

 

Ktoś ma inne sugestie? Tudzież napisze jak je bronić?

 

Dla tego przypadku tak.

Przyczepa musi mieć określone DMC co najwyżej 890 kg.

kat. B uprawnia do prowadzenia pojazdu i zestawu pojazdów o DMC do 3,5 T

więc jeśli DMC jest wyznacznikiem to suma DMC pojazdu i przyczepy nie może przekroczyć 3,5 T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kat. B uprawnia do prowadzenia pojazdu i zestawu pojazdów o DMC do 3,5 T więc jeśli DMC jest wyznacznikiem to suma DMC pojazdu i przyczepy nie może przekroczyć 3,5 T.

 

A ponadto DMC przyczepy nie może przekraczać masy własnej samochodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kat. B uprawnia do prowadzenia pojazdu i zestawu pojazdów o DMC do 3,5 T więc jeśli DMC jest wyznacznikiem to suma DMC pojazdu i przyczepy nie może przekroczyć 3,5 T.

 

A ponadto DMC przyczepy nie może przekraczać masy własnej samochodu.

Nie wiem skąd wziąłeś taki wymóg.

Wtedy ten pojazd nigdy by nie pociagnął przyczepy o DMC równym DMC pojazdu a taką też wolno mu było ciagnąć o ile nie przekraczałoby to wyznaczonej dla niego MMC przyczepy i DMC zestawu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie dotyczyło konkretnej sytuacji, więc wywody niepotrzebne.

 

Dokładnie tak.

 

Czyli co - wszyscy są zgodni - w Polsce do tego autko mogę podpiąć tylko taką przyczepkę, którą będzie miała w DR wpis F1/F2 = 890??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie dotyczyło konkretnej sytuacji, więc wywody niepotrzebne.

 

Dokładnie tak.

 

Czyli co - wszyscy są zgodni - w Polsce do tego autko mogę podpiąć tylko taką przyczepkę, którą będzie miała w DR wpis F1/F2 = 890??

 

Jeśli nie masz kat. E to tylko taką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy zerknąć na kategorie prawa jazdy w PORD i już wiesz co można ciągnąć na B - blakop Ty tego nie wiesz? :shock:

 

No patrz... jakbym ja to napisał to już były by wywody o moim agresywnym zachowaniu i terapii małżeńskiej... :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

nie kombinujcie z liczeniem tylko jasno odpowiedzcie pytającemu a jak nie wiecie to nie mąćcie w głowie: prawo jazdy kat. B uprawnia do prowadzenia pojazdu do 3,5 t lub zestawu pojazd + przyczepa o dmc całości 3,5 t lub pojazdu 3,5 t+przyczepa lekka (do 750kg) i na tym koniec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jasno odpowiedzcie pytającemu a jak nie wiecie to nie mąćcie w głowie

W przypadku tego pytającego da się, ale łatwo mu się nie zamąci :lol:

 

prawo jazdy kat. B uprawnia do prowadzenia pojazdu do 3,5 t lub zestawu pojazd + przyczepa o dmc całości 3,5 t lub pojazdu 3,5 t+przyczepa lekka (do 750kg) i na tym koniec.

Teraz to ty namąciłeś...

Pytający wcale nie o to pytał... :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ponadto DMC przyczepy nie może przekraczać masy własnej samochodu.

Nie wiem skąd wziąłeś taki wymóg.

Wtedy ten pojazd nigdy by nie pociagnął przyczepy o DMC równym DMC pojazdu a taką też wolno mu było ciagnąć o ile nie przekraczałoby to wyznaczonej dla niego MMC przyczepy i DMC zestawu.

 

Z PORD:

 

3) kategorii B:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,

b) pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,

c) ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"..kategoria B uprawnia do kierowania pojazdem samochodowym o DMC (dopuszczalnej masie całkowitej) nie przekraczającej 3,5 t wraz z przyczepą, której DMC nie przekracza masy własnej pojazdu ciągnącego oraz DMC zespołu pojazdów nie przekracza 3,5 t, co wynika z art. 88, ust. 2, pkt. 3 lit. b PoRD (Prawo o Ruchu Drogowym). Dopuszcza się również, na mocy Konwencji Wiedeńskiej, ciągnięcie przyczepy lekkiej, czyli takiej, której DMC nie przekracza 750 kg, praktycznie bez względu na masę pojazdu ciągnącego, a zatem łączna DMC zespołu pojazdów może w takim przypadku wynosić 4,25 t, wynika to z art. 88, ust. 3, pkt. 3 PoRD."...

 

http://oskduet.pl/nauka-jazdy/prawo-jazdy-przyczepa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z PORD:

3) kategorii B:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu lub motocykla,

b) pojazdem, o którym mowa w lit. a, z przyczepą o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej masy własnej pojazdu ciągnącego, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t,

c) ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym;

 

Ja to odniosłem do ogólnych warunków holowania przyczepy a to jest ograniczenia holowania przyczepy dla prawa jazdy kat.B...

To przy MW 1912 kg Blakop spełni i ten warunek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok - moja przyczepa ma 1320kg DMC. Masa własna 1200 (Kemping).

 

Czyli z pewnością moja przyczepa nigdy nie zbliży się nawet do masy własnej pojazdu ciągnącego.

 

Ale nie spełniam dalszej części - bo DMC samochodu + DMC przyczepy jest za duże... OK...

 

No dobra - ale gdzieś tam była mowa o masach rzeczywistych - w 32??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.