Skocz do zawartości

Serdecznie witamy w nowej wersji forum!

Pierwsze logowanie wcześniejszych użytkowników do nowego forum, wymaga wygenerowania nowego hasła (jest to czynność jednorazowa). W tym celu możemy skorzystać z linku Nie pamiętasz hasła? lub z tego u dołu okna logowania. Uwaga: Proszę podać e-mail taki sam, jaki jest ustawiony na wcześniejszym forum!

Zaloguj się, aby obserwować  
Psuj

Wyrok w/s utraty uprawnień stacji po zmianie właściciciela

Polecane posty

Psuj
Podstawowe stacje kontroli pojazdów po sprzedaniu innej firmie tracą swoje uprawnienia

 

Dotyczy to szczególnie tych stacji kontroli pojazdów, które mają rozszerzone uprawnienia diagnostyczne. Chodzi o stacje, które przed 21 sierpnia 2004 r. (wtedy weszły w życie przepisy o swobodzie działalności gospodarczej) mogły robić niektóre badania techniczne zastrzeżone dla stacji okręgowych.

 

Po zmianie przepisów mogły kontynuować działalność w tym zakresie, jeśli miały na to zezwolenie starosty wydane przed tą graniczną datą. Dotyczy to badań aut zasilanych gazem, rejestrowanych pierwszy raz za granicą, ze zmianami konstrukcyjnymi, autobusów, pojazdów do przewozu towarów niebezpiecznych itp.

 

Brak takiego zezwolenia oznacza, że podstawowe stacje mogą tylko sprawdzać i oceniać poszczególne zespoły i układy pojazdów. Tak wynika z art. 83 ust. 1 prawa o ruchu drogowym (DzU z 2005 r. nr 108, poz. 908 ze zm.). Każda zmiana podmiotu prowadzącego stację podstawową to jednak utrata rozszerzonych uprawnień.

 

Ministerstwo Infrastruktury przyznaje, że sprzedaż stacji nie oznacza automatycznego przejścia na nowego właściciela wszystkich uprawnień poprzednika. – Ustawodawca, chcąc, aby prawa i obowiązki o charakterze administracyjnym przechodziły na nabywcę, musi wyraźnie przewidzieć taką możliwość – zaznacza wiceminister Tadeusz Jarmuziewicz w odpowiedzi na interpelację poselską. Zbycie stacji (zmiana jej właściciela) powoduje, że trzeba m.in. poświadczyć zgodność wyposażenia i warunków lokalowych z wymaganiami odpowiednio do zakresu przeprowadzanych badań i uzyskać wpis do właściwego rejestru przedsiębiorców.

 

Kłopot mają też osoby, które nie kupiły stacji, ale otrzymały je np. od rodziny. One też nie przejmą uprawnień poprzedników. Potwierdza to m.in. wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z 10 marca br. (sygn. VI SA/Wa 2274/07, jeszcze nieprawomocny).

 

http://www.rp.pl/artykul/63222,169844_Zezwolenia_nie_przechodza_na_nowego_wlasciciela.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
praktyk

Bardzo dziękuję Administratorowi za przyjęcie mojej propozycji, wspartej przez kolegę „Blakopa” . ::hey

Myślę że Moderator„Psuj” (oczywiście przy czasie) przeniesie do tego działu pozostałe wyroki. :ok

 

Możemy sobie choćby w tym przykładzie porównać stanowiska sędziów i sądów w oparciu o te same przepisy. Będzie to ułatwiało dyskusje gdzie w przypadku problemów z jakimi codziennie się spotykamy, zawsze będzie można odesłać do odpowiedniego wyroku tak dla świadomości jak postąpić w danej sprawie. Myślę że będzie to służyć wszystkim bo do prawomocnych wyroków zawsze się można odwoływać i tak się dzieje w orzeczeniach sądowych.

Pozdrawiam.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×

Ważne informacje

Umieściliśmy pliki cookie na Twoim urządzeniu, aby pomóc Ci ulepszyć tę witrynę. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym razie zakładamy, że możesz kontynuować.