Skocz do zawartości

PICK-UP z Czech a odliczenie VAT ?


kazik22

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

mam następujący problem. Jestem zainteresowany zakupem samochodu typu pick-up a dokładniej modelem Cadillac Escalade EXT. Z racji tego, iż jest to niepopularne auto w Europie wybór jest dość ograniczony. Udało mi się jednak znaleźć egzemplarz odpowiadający mi w 100% z tym, że znajduje się on u naszych południowych sąsiadów czyli w Czechach. I tu pojawia się pytanie, czy jest możliwy import takowego pojazdy do Polski oraz pełne odliczenie VAT oraz brak akcyzy jak w przypadku ciężarówek? Poniżej link do ogłoszenia, którym jestem zainteresowany.

 

link http://www.simix.cz/cadillac-escalade-ext-luxury-pick-up-a3111

 

Będę wdzięczny za podpowiedz.

 

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jestem specjalistą i nie sprowadzam samochodów

 

Mogę więc wprowadzić w błąd (ale nikt nie chce podjąć tematu - nie dziwie się to nie skarbówka i urząd celny):

- pełne odliczenie VAT - tak ale jest ograniczone chyba kwotą 6 tysięcy

- akcyza jak najbardziej pod warunkiem, że jest to pojazd ciężarowy

Proszę brać moje odpowiedzi z przymrużeniem oka - choć mogą być prawdziwe.

 

[ Dodano: 21-05-2012, 18:52 ]

PS. Pełne odliczanie VAT - to może odpowiedzieć także księgowa w biurze lub biuro rachunkowe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obowiązek zapłaty akcyzy bądź brak takiego obowiązku zależy od sklasyfikowania tego pojazdu przez urząd celny. W świetle prawa o ruchu drogowym będzie to pojazd ciężarowy (akcyza nie będzie wymagana do rejestracji), natomiast klasyfikacja celna może być jak osobowy, więc podatek akcyzowy trzeba będzie zapłacić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sprawie AKC tak jak Michał mówi. Z punktu widzenia Kodeksu Drogowego masz ciężarówkę, ale klasyfikacja na potrzeby UC jest inna. Tam obowiązuje nomenklatura scalona, czyli taryfa celna - ona nieco inaczej klasyfikuje towary - w tym pojazdu. Jest przy tym dużo bardziej płynna i niejednoznaczna. Dla nich samochód osobowy to każdy pojazd przeznaczony "zasadniczo" do przewozu osób. I tu niestety jest to często kwestia uznaniowa danego UC, czy ten pick-up dla nich będzie "zasadniczo" ciężarowy, czy niekoniecznie... Podpowiadam np. że praktycznie wszystkie terenowe niestety płacą.

 

I co jeszcze ciekawe - zapłacić masz sam z siebie. Bo WK od Ciebie zaśw.z UC nie będzie wymagał. Ale UC może sobie w ciągu 5 lat poprosić o wykaz takich, a takich pojazdów, porównają nr VIN ze swoją bazą i jak nie ma, to dostajesz wezwanie o zapłatę + odsetki :) (że już nie wspomnę, że wiele UC ma bliższą współprace z WK i zwyczajnie raportują raz na tydzień/miesiąc o zarejestrowanych pojazdach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.