Skocz do zawartości

Rejestracja pojazd w miejscu zamieszkania a nie zameldowania


Qnick

Rekomendowane odpowiedzi

Czy jest możliwa rejestracja pojazdu w WK właściwym ze względu na miejsce zamieszkania a nie zameldowania na stałe bo PoRD mówi:

 

Art. 73. 1. Rejestracji pojazdu dokonuje, na wniosek właściciela, starosta właściwy ze względu na miejsce jego zamieszkania(siedzibę), wydając dowód rejestracyjny i

zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne oraz nalepkę kontrolną, jeżeli jest wymagana,

z zastrzeżeniem

 

A teraz o co chodzi. Jestem zameldowany na stałe i samochód mam zarejestrowany 300 km od miejsca w którym mieszkam, zgubiłem jedna tablicę rejestracyjną i powinienem wyrobić wtórnik tablicy ale nie chce mi się jeździć dwa razy po 600 km do "mojego WK" a poza tym nie mogę bez jednej tablicy się poruszać, i teraz mnie naszło może by zarejestrować pojazd tu gdzie mieszkam. Tu gdzie mieszkam jestem zameldowany czasowo :D A ze stałym meldowaniem tu gdzie mieszkam wolałbym poczekać bo wymiana wszystkich papierów mnie przeraża :shock:

 

To chyba tyle a teraz pytanie czy tak się w ogóle da zrobić, a jak nie to jak wyrobić wtórnik tablicy bez jeżdżenia w tą w spowrotem ::D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie co urząd to obyczaj, ale możesz spróbować składając oświadczenie, że Twoim miejscem zamieszkania jest miejscowość, w której jesteś czasowo zameldowany. Wiele urzędów rejestruje pojazdy właśnie na podstawie oświadczenia o miejscu zamieszkania.

 

Możesz spróbować załatwić wtórnik tablicy korespondencyjnie, ale na pewno potrwa to dłużej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie co urząd to obyczaj

 

No właśnie obyczaj a jak to się ma do prawa :?: . Wydaje mi się że tu gdzie mieszkam może być problem, wiem jaki jest kierownik WK tu gdzie mieszkam i cały WK pod jego wodzą z racji wykonywanego mojego zawodu :D chyba SKO pozostanie a może się mylę :razz:

 

[ Dodano: 07-07-2012, 18:22 ]

Możesz spróbować załatwić wtórnik tablicy korespondencyjnie, ale na pewno potrwa to dłużej.

 

Muszę zadzwonić zapytać może się tak da tylko czeka mnie wymiana dwóch tablic bo mam znaczki PL i flagę PL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie obyczaj a jak to się ma do prawa :?: .

 

Prawo mówi tak jak napisałeś - ze względu na miejsce zamieszkania (a nie zameldowania). Przy czym miejsce zamieszkania definiuje kodeks cywilny.

 

Muszę zadzwonić zapytać może się tak da tylko czeka mnie wymiana dwóch tablic bo mam znaczki PL i flagę PL

 

Wszystko się da (kwestia jedynie złożenia oświadczenia pod odpowiedzialnością karną) - będziesz musiał przesłać również DR do tamtego WK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie obyczaj a jak to się ma do prawa :?: .

Prawo mówi tak jak napisałeś - ze względu na miejsce zamieszkania (a nie zameldowania). Przy czym miejsce zamieszkania definiuje kodeks cywilny.

KC Art. 25. Miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu.

 

W wielu WK wystarczyłoby złożenie oświadczenia, że w miejscu, gdzie jesteś czasowo zameldowany, jest centrum Twojej życiowej działalności i że przebywasz tam z zamiarem stałego pobytu. :)

Muszę zadzwonić zapytać może się tak da tylko czeka mnie wymiana dwóch tablic bo mam znaczki PL i flagę PL

Wszystko się da (kwestia jedynie złożenia oświadczenia pod odpowiedzialnością karną) - będziesz musiał przesłać również DR do tamtego WK.

...i tą drugą tablicę, i kartę pojazdu jeżeli była wydana. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem spróbować zarejestrować tu gdzie mieszkam. Mam zameldowanie czasowe i umowę o pracę więc są to jakieś dowody na to że przebywam tu gdzie przebywam, tak będzie po prostu szybciej a jak będą trudności to spróbuję uzyskać korespondencyjnie wtórnik tablicy tylko samochód będzie musiał trochę postać bo bez DR i tablic nie da się jeździć :D

 

[ Dodano: 09-07-2012, 20:42 ]

To zgodnie z obietnicą powiem jak się skończyło.

Zarejestrowałem tu gdzie mieszkam bez najmniejszych kłopotów po prostu zadzwoniłem dowiedziałem się co i jak czyli stara tablica, DR do zwrotu, podpisałem oświadczenie że tu mieszkam dałem meldunek czasowy i od popołudnia mam nowe tablice i PC narazie :D a i z racji miłych kontaktów z Paniami z WK udało się wytargować łatwy numer rejestracyjny :) Pozdrawiam Panie z tego WK choć chyba tu nie zaglądają :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troszkę lektury:

Art. 73. 1. Rejestracji pojazdu dokonuje, na wniosek właściciela, starosta właściwy ze względu na miejsce jego zamieszkania(siedzibę), wydając dowód rejestracyjny i

Art. 25

 

Miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu.

 

Art. 26

 

§ 1. Miejscem zamieszkania dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską jest miejsce zamieszkania rodziców albo tego z rodziców, któremu wyłącznie przysługuje władza rodzicielska lub któremu zostało powierzone wykonywanie władzy rodzicielskiej.

 

§ 2. Jeżeli władza rodzicielska przysługuje na równi obojgu rodzicom mającym osobne miejsce zamieszkania, miejsce zamieszkania dziecka jest u tego z rodziców, u którego dziecko stale przebywa. Jeżeli dziecko nie przebywa stale u żadnego z rodziców, jego miejsce zamieszkania określa sąd opiekuńczy.

 

Art. 27

 

Miejscem zamieszkania osoby pozostającej pod opieką jest miejsce zamieszkania opiekuna.

 

Art. 28

 

Można mieć tylko jedno miejsce zamieszkania.

 

 

Art. 6. 1. Pobytem stałym jest zamieszkanie w określonej miejscowości pod oznaczonym adresem z zamiarem stałego przebywania.

 

2. Miejscem pobytu stałego osoby zatrudnionej na statku żeglugi śródlądowej, zamieszkałej stale na statku, jest miejscowość, w której ma siedzibę przedsiębiorstwo żeglugowe zatrudniające tę osobę.

Orzeczenia

 

Art. 7. 1. Pobytem czasowym jest przebywanie bez zamiaru zmiany miejsca pobytu stałego w innej miejscowości pod oznaczonym adresem lub w tej samej miejscowości, lecz pod innym adresem.

 

2. Miejscem pobytu czasowego osoby zatrudnionej na statku morskim albo osoby, która w związku z wykonywaniem pracy przebywa przez określony czas w ruchomym urządzeniu mieszkalnym poza miejscem pobytu stałego, jest miejscowość, w której ma siedzibę zakład pracy zatrudniający tę osobę.

Orzeczenia

 

Art. 8. 1. Osoba zameldowana na pobyt czasowy i przebywająca w tej samej miejscowości nieprzerwanie dłużej niż 2 miesiące jest obowiązana zameldować się na pobyt stały, chyba że zachodzą okoliczności wskazujące na to, iż pobyt ten nie utracił charakteru pobytu czasowego. Za okoliczności uzasadniające zameldowanie na pobyt czasowy trwający ponad 3 miesiąceuważa się w szczególności:

 

1) wykonywanie pracy poza miejscem pobytu stałego;

 

2) pobyt związany z kształceniem się, leczeniem, wypoczynkiem lub ze względów rodzinnych;

 

3) odbywanie czynnej służby wojskowej;

 

4) pobyt w zakładach karnych i poprawczych, aresztach śledczych, schroniskach dla nieletnich i zakładach wychowawczych 3) .

 

2. Wątpliwości co do charakteru pobytu rozstrzyga właściwy organ gminy.

 

3. 4) W tym samym czasie można mieć tylko jedno miejsce pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z zamiarem stałego przebywania.

 

Dlatego pisałem oświadczenie że mieszkam tu z zamiarem stałego pobytu :cool:

 

A tak poważnie i literalnie biorąc te przepisy to jedne wykluczają drugie i bądź mądry :evil::evil: Taka jest właśnie nasza kochana ojczyzna :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak poważnie i literalnie biorąc te przepisy to jedne wykluczają drugie i bądź mądry

 

Dlatego cytowanie ich nie ma wielkiego sensu... Jest t kwestia bardzo uznaniowa. Bo co innego wiedzieć czym jest miejsce zamieszkania, a co innego wiedzieć jak to z punktu widzenia organu (urzędu) zbadać i udokumentować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co ważne, a o czym wielu zapomina, czy wręcz zaprzecza - wbrew powszechnym opiniom w Polsce do dnia dzisiejszego NIE ZLIKWIDOWANO obowiązku meldunkowego. Przy takich sprawach może to mieć znaczenie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale zlikwidowano za to karę i nie jest to już wykroczenie (chyba, że likwidację wykroczenia odroczono ustawą o zmianie ustawy ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.