Skocz do zawartości

Przyciemniane fabrycznie szyby a przepisy


luka92

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Mam pytanie wiem iż przepisy mówią że szyba czołowa nie może być przyciemniona, lecz mam pytanie jak to się tyczy oryginalnych(fabrycznych) przyciemnianych czołowych szyb z homologacja do poloneza (z tego co wiem fabryka za dopłatą dawała szyby lustrzane, brązowe bądz miodowe), czy jeśli takie szyby zamontuje się w polonezie to będzie to niezgodne z prawem mimo iż posiadają homologację i producent montował je fabrycznie?(z tego co wiem nie są one przyciemniane folią tylko piecowo jakoś robione). I czy jeśli dajmy na to pojazd posiada od nowości takie szyby to właściciel musi się ich pozbyć/zmienić?

Z góry dziękuje za odpowiedź

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepis nie ma warunków przejściowych a co za tym idzie niestety na dzień dzisiejszy wszystkie pojazdy, których dotyczy zapis prawny muszą się do tego stosować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dobrze a jak to się ma do zabytkowych aut? Przecież jeśli trzeba taką szybę zmienić to już pojazd traci oryginalność ...?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież jeśli trzeba taką szybę zmienić to już pojazd traci oryginalność ...?

Nie rób jaj że pojazd traci oryginalność z powodu szyby

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dz. 32 nie oma wpływu na zabytki, więc ten przepis zabytku nie obowiązuje.

 

Jesli jest zarejestrowany jako zabytek. Ale bądźmy rozsądni, do Poloneza były też zwykłe białe szyby, też oryginalne (swoją szosą nigdy oryginalnie przyciemnianych szyb w Polonezie nie widziałem, a przedniej i przednich bocznych to w ogóle).

 

Jeśli nie jest jako zabytek, to posiadanie homologacji na dany element nie upoważnia do zamontowania go niezgodnie z przepisami.

 

 

 

Ja tu widzę tylko próbę nagięcia prawa do swojego widzimisie i zasłanianie się zabytkiem. Bo w końcu te szyby domontowane czy fabryczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja miałem malucha wersja brown czy jakoś tak i miał fabryczne szyby w kolorze brązowym łacznie z przednią, nie był zarejstrowany jako zabytkowy i kazałem wymienić szybę przednią i boczne przednie na białe, ale klient pojechał szukać szczęścia gdzieś indziej.

Z tego co się dowiedziałem były fabrycznie takie wersje maluchów RED, BROWN i jeszcze jakieś tam i miały właśnie takie szyby przyciemniane fabrycznie a nie klejone folie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam miałem taką w maluszku. Nie dawno miałem Lancię na BT z niebieskawą szybą czołową, zmierzyłem ją z czystej ciekawości i miała 74 %.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się dowiedziałem były fabrycznie takie wersje maluchów RED, BROWN

 

No ok, bo w ogóle to białe szyby to rzadkość, nawet w starszych samochodach. Najczęściej są zielone lub niebieskie, brązowe w Peugeot-ach bywały - ale wszystkie spełniają normy !! Trzeba wziąć tez pod uwagę, ze szyba z wiekiem może deko ściemnieć - i wtedy powstaje problem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez pewien czas w Galaxy miały szyby w kolorze nadwozia/nie wiem jak to robili/ każdego takiego badałem w zaznaczonym punkcie pomiarowym /trzeba uważać bo mają ogrzewane i wychodzą dziwne rzeczy/ zawsze zgodna z normą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.