Skocz do zawartości

Pojazd specjalny


Masstteer

Rekomendowane odpowiedzi

Otóż źródłem dochodu jest praca w firmie.Poza godzinami hobbistycznie handluje maszynami rolniczymi coby nie narzekać jak to w tym naszym kraju jest źle.I w końcu dorobiłem się takiej autolawety która nie ukrywam jest mi bardzo potrzebna w tym co robię.Samochód nie jest oznakowany jako pomoc jest czysty tylko w DR widnieje pojazd specjalny pomoc drogowa.Czy na tak zarejestrowany pojazd mogę wozić maszyny,ciągniki jako osoba prywatna nie posiadająca żadnej działalności?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samochód nie jest oznakowany jako pomoc jest czysty tylko w DR widnieje pojazd specjalny pomoc drogowa

Ale jako pojazd specjalny pomocy drogowej musi spełniać swoje warunki zgodnie z DZ.U 32 rozdział 9 jeżeli nie jest oznakowany odpowiednio tz.że niejest pomocą drogową

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samochód nie jest oznakowany jako pomoc jest czysty tylko w DR widnieje pojazd specjalny pomoc drogowa

Ale jako pojazd specjalny pomocy drogowej musi spełniać swoje warunki zgodnie z DZ.U 32 rozdział 9 jeżeli nie jest oznakowany odpowiednio tz.że niejest pomocą drogową

Czyli zmiana rodzaju, bo jak ktoś się dowali o wpis to będzie po dowodzie. I OBT to to nie powinno przejść z tym wpisem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na tak zarejestrowany pojazd mogę wozić maszyny,ciągniki jako osoba prywatna nie posiadająca żadnej działalności?

 

Możesz. ALE - najpierw oznakuj go tak, jak określają to przepisy dla pomocy drogowej, albo przerejestruj go na samochód ciężarowy. Bo w tej postaci co piszesz to nie jest pojazd specjalny i w końcu ktoś Cię o to "przyskrzyni".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg. klasyfikacji rodzajów pojazdów powinno być ciężarowy/inny/przewóz pojazdów (Dz.U. Nr 192 poz. 1878). Jedź na najbliższą OSKP i zapytaj jak masz to przeprowadzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem na przeglądzie moją lawetką i diagnosta mi odradził aby go przemianować na ciężarowy.Mówi ze popadne w większe opłaty i to nie ma sęsu.A tak kabina jest żółta platforma jest tylko koguta zamontować i wszystko gra.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tylko koguta zamontować i wszystko gra.

Znaczy OBT pojazdu pomocu drogowej odbyło bez koguta? :shock:

Należy rozumieć że po jego zamontowaniu podejmiesz działalność pomocy drogowej, bo przy kontroli pojazdu jakim wykażesz się dokumentem, uzasadniającym używanie go do przewozu maszyn rolniczych.

Inna sprawa że przewóz maszyn rolniczych to coś bardzo odległego od zadań jakie ma pomoc drogowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Należy rozumieć że po jego zamontowaniu podejmiesz działalność pomocy drogowej,

 

Nie ma takiego obowiązku. To w końcu wolny kraj.

 

Inna sprawa że przewóz maszyn rolniczych to coś bardzo odległego od zadań jakie ma pomoc drogowa.

_________________

A zepsutych maszyn rolniczych :evil::evil::evil: Policjant będzie na drodze sprawdzał czy sprawny sprzęt przewozi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma takiego obowiązku. To w końcu wolny kraj

O wolności w tym zakresie decyduje ustawa o Transporcie Drogowym.

I w niej mówi się o obowiązeku dokumentowania statusu firmy dokonującej przewóz przez odpowiednie zaświadczenie o przewozie dla potrzeb własnych lub posiadanie licencji przewozowej lub świadczenie określonych usług tj. pomcy drogowej

 

A zepsutych maszyn rolniczych :evil::evil::evil: Policjant będzie na drodze sprawdzał czy sprawny sprzęt przewozi?

Rzeczywiście że np. pług rolniczy jest pojazdem uczestniczącym w ruchu drogowym i jego uszkodzenie podczas jazdy wymaga użycia pomocy drogowej do jego dalszego transportu. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O wolności w tym zakresie decyduje ustawa o Transporcie Drogowym.

 

To zobacz czy pisze tam coś o tym, że jak kupię sobie prywatnie rosomaka to mam obowiązek jechać do afgana talibów naparzać?

 

Mam prawo kupić sobie co chcę (za wyjątkiem produktów na które jest potrzebna licencja lub pozwolenie), a ustawa o transporcie dotyczy przedsiębiorców a nie osoby prywatnej. To co, ciężarówki prywatnie tez nie mogę sobie kupić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zakresie przewozów pojazdami Pomocy Drogowej ustawa zawęża przypadki używania tych pojazdów do:

Art. 3.

2. Do przewozów drogowych wykonywanych:

1) w ramach powszechnych usług pocztowych,

2) w ramach usług polegających na przewozie odpadów komunalnych lub nieczystości

ciekłych,

3) przez podmioty niebędące przedsiębiorcami,

4) w ramach usuwania skutków awarii lub wypadków pojazdami pomocy

drogowej– stosuje się odpowiednio przepisy ustawy dotyczące niezarobkowego przewozu drogowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marku zrozum. Prywatnie mogę sobie kupić auto zarejestrowane jako specjalny - pomoc drogowa. I mogę nim jeździć. Ale jako nie-przedsiębiorca nie mogę świadczyć usług. Mogę wozić pojazdy tylko dla siebie, i to kolega będzie robił. Zgodnie z art który przytoczyłeś...

 

Tak samo jak możesz kupić sobie autobus, bo masz dziesięcioro dzieci, i wozić nim swoją rodzinę NIE WYKONUJĄC TRANSPORTU ZAROBKOWEGO

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po świętach wybieram się do naszego oddziału ITD w celu zasięgnięcia języka na mój temat.Wstępnie do nich dzwoniłem to mi powiedzieli,że mogę przewozić maszyny ale to muszą być moje.Przy wizycie myślę,że szczegółowo zgłębię temat i powiadomię was o tym.Jestem strasznie ciekawy jak to wszystko wyjdzie.Jak wyjdzie chała to lawetę trza sprzedać albo przemianować na co inne albo zarejestrować działalność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Wpis "pomoc drogowa" daje Ci kilka przywilejów przy wykonywaniu takiej działalności, ale to nie znaczy że tworzy ograniczenia. Dokup "koguta" i formalnie autko bedzie OK. Co do transportu to podałeś troche za mało danych. Jeśli nie jesteś rolnikiem i zamierzasz jeżdzić po całym kraju albo europie to powinieneś zarejestrować działalność gospodarczą i uzyskać zaswiadczenie o przewozie na potrzeby własne . Tak czy innaczej bedziesz potrzebował tachografu ale mając pomoc drogową nie bedziesz musiał archiwizować wszystkich wykresówek. Polecam również lekturę Ustawy o Transporcie Drogowym bo znajomość przepisów i orzecznictwa często pomaga uniknąć mandatu a nawet kary administracyjnej. P.S. zadzwoń do kilku WITD bo pomimo tego że prawo jest jedno w całej Polsce to interpretacje zależą od województwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

.........i co kolega dowiedział się w ITD??? bo jaj jak byłem dowiedzieć się na temat przewozu ADR to powiedzieli, że w firmie jest doradca DGSA i jego mam pytać, a czy dobrze czy źle - to oni na drodze sprawdzą. hehehehehe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.