Skocz do zawartości

Jakie zaświadczenie wystawić?


skpauto

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 82
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • blakop

    12

  • Marek1

    9

  • skpauto

    7

  • brodatymazur

    6

No to może po ludzku - lub nie. Ale chyba zgodnie z przepisami.

Powołam się na wypowiedzi:

(...)

Art. 81 ust. 11 Niezależnie od badań, o których mowa w ust. 3–5, dodatkowemu badaniu technicznemu podlega pojazd:

1) skierowany przez organ kontroli ruchu drogowego:

a) w razie uzasadnionego przypuszczenia, że zagraża bezpieczeństwu ruchu lub narusza wymagania ochrony środowiska,

b) który uczestniczył w wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy, z zastrzeżeniem pkt 5, lub noszący ślady uszkodzeń albo którego stan techniczny wskazuje na naruszenie elementów nośnych konstrukcji pojazdu, mogące stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa

ruchu drogowego;(...)

Powołując się na pogrubiony tekst można wykonać badanie pojazdu skierowanego przez policję (wypadek śmiertelny) celem sprawdzenia układów (w obecności najczęściej prokuratora i policji), które wskaże policja.

 

Nie koniecznie policja musi zabierać DR:

"Art. 132. 1. Policjant zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie:

1) stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd:

a) zagraża bezpieczeństwu w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy,

b) zagraża porządkowi ruchu,

c) narusza wymagania ochrony środowiska;"

 

Pojazd biorący udział w wypadku drogowym nie koniecznie musi zagrażać bezpieczeństwu ruchu. Jednakże na powagę sytuacji (zginął człowiek) należy się upewnić

np czy hamulce miał sprawne.

 

Uważam, że diagnosta samochodowy jest fachowcem do określenia czy pojazd znajdujący się na stacji ma sprawne hamulce czy nie (nie mówimy tu o chwili wypadku).

 

Uważam, że diagnosta może wystawić zaświadczenie z badania dodatkowego z adnotacją jakie układy sprawdzał oraz ocenę tych układów.

Co do płatności wystawia się fakturę przelewową na komendę wojewódzką :x

 

Cóż Panowie na taki tok rozumowania :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż Panowie na taki tok rozumowania :?:
Uważam, że diagnosta może wystawić zaświadczenie z badania dodatkowego z adnotacją jakie układy sprawdzał oraz ocenę tych układów.

Zanim zaczniecie wywyższać swoją znajomość danej dziedziny zastanówcie się czy dajmy na to lekarz specjalista chirurg może wykonać oględziny ciała osoby która doznała obrażeń przy pobiciu i jakie znacznie dowodowe takowe oględziny będą miały...

 

Wystawić to możecie i tysiąc zaświadczeń, ale co z tego...

 

Pojazd biorący udział w wypadku drogowym nie koniecznie musi zagrażać bezpieczeństwu ruchu. Jednakże na powagę sytuacji (zginął człowiek) należy się upewnić

np czy hamulce miał sprawne.

- ale od tego jest BIEGŁY....

 

Chcecie pobawić się w "biegłego" to zróbcie sobie na to papier, a tak to ograniczcie się do swoich uprawnień.

 

====

 

Tak w ogóle to może i rzeczoznawców pozbawcie roboty.... :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że diagnosta może wystawić zaświadczenie z badania dodatkowego

 

Owszem - może, ale tylko jeśli faktycznie do skierowania dochodzi. W tej sytuacji wymagałbym sformalizowanej formy owego skierowania. Inaczej brak podstaw do badania.

 

W ramach gentelmen agreement można użyczyć ścieżki jak sobie Policjant chce, dać mu wydruk z urządzeń - tak myślę. Ale jak to w slangu policyjnym mówią - "na papier" nic nie dawać ;)

 

I jeszcze kolejna sprawa jaka mi tu przyszła na myśl - w wielu rejonach naszego kraju jest taka może nie do końca uregulowana prawnie praktyka, zwyczaj, że SKP na danym terenie organizują się raz na jakiś czas (np. pod przewodnictwem SP, UM) i w okresie jesiennym albo zimowym oferują w danym dniu czy okresie darmowe "sprawdzenie" wybranych elementów auta (nie jest to badanie w rozumieniu PoRD) - czyli np. sprawdzenie świateł, amortyzatorów, stanu zawieszenia... Uważam, że są to akcje wysoce pożyteczne, trudno przecenić ich wartość na rzecz podniesienia bezp. ruchu drogowego itd. Ale bez wątpienia jest to wykorzystywanie SKP do czynności innych niż badania techniczne - badania w rozumieniu przepisów, więc literalnie, w takiej Łodzi np. takich społecznych akcji ZAKAZANO :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważam, że diagnosta może wystawić zaświadczenie z badania dodatkowego z adnotacją jakie układy sprawdzał oraz ocenę tych układów.

 

Miałem taki przypadek że pojazd nie był uszkodzony w stopniu takim że trzeba było zatrzymać DR a człowiek zginął bo po odbiciu się od pojazdu o coś tam uderzył i zmarł, trzeba było sprawdzić hamulce, ale do tego badania przyjechał rzeczoznawca samochodowy i jednocześnie biegły sądowy ja wykonałem tylko test hamulców na rolkach nawet bez obliczania wskaźnika skuteczności hamowania, niech sobie sami policzą w odniesieniu do masy pojazdu w chwili wypadku i tyle było mojego badania a faktura poszła na biuro rzeczoznawców.

 

Ja uważam że od takich tematów jest biegły czy tam rzeczoznawca a nie my. My możemy im pomóc posiadając odpowiedni sprzęt i udostępniając go do przeprowadzenia badania ale nie mamy prawa wypowiadać się co sprawności pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- nie może być takiej sytuacji jak wyżej. Policjanci wykonują oględziny pojazdu. W razie podejrzenia przy wypadku, że hamulce były niesprawne, a usterka jest niemożliwa do wykrycia podczas organoleptycznego sprawdzenia bez użycia specjalistycznych przyrządów wtedy powołuje się biegłego, a pojazd zostaje zabezpieczony do sprawy. NIE MOŻE BYĆ SYTUACJI, że Policja pilotuje pojazd na stację.

 

Ten cytat to odpowiedz na zadane pytanie .To tryb postępowania w takich sytuacjach.Uszczęśliwianie na siłę diagnosty, by był wyrocznią i poprawiał samopoczucie użytkownikowi pojazdu czy policjantowi odnośnie pewnego sporu jest pozbawione sensu i logiki.Diagnosta nie jest powołany do takich czynności.Zresztą brak takich badań w katalogu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

====

 

Tak w ogóle to może i rzeczoznawców pozbawcie roboty.... :evil:

Mam nadzieję, że przytaczając rzeczoznawca nie miałeś na myśli biegłego.

Zdarza mi się na stacji podważyć opinię rzeczoznawcy :x

Czy to znaczy, że podważam opinię biegłego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdarza mi się na stacji podważyć opinię rzeczoznawcy

 

Czy to znaczy, że podważam opinię biegłego?

 

Sąd też nie musi się zgodzić z opinią biegłego i nie ma to nic wspólnego z pracą diagnosty.

 

Ale bez wątpienia jest to wykorzystywanie SKP do czynności innych niż badania techniczne - badania w rozumieniu przepisów, więc literalnie, w takiej Łodzi np. takich społecznych akcji ZAKAZANO

 

To rozumiem, że w Łodzi nie nabijają też numerów i tabliczek, bo to nie badania techniczne tylko właśnie INNE CZYNNOŚCI... :evil::evil::evil: Ale to tak poza konkursem, był już wątek na ten temat. Do niczego nie doszliśmy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[

Sąd też nie musi się zgodzić z opinią biegłego i nie ma to nic wspólnego z pracą diagnosty.

To może wymieńmy zawody (urzędników), które bardziej znają się na określaniu sprawności pojazdów od diagnostów :?:

Proszę o podanie miejsc,gdzie takie badania można wykonać, nie wykorzystując wiedzy diagnostów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może wymieńmy zawody (urzędników), które bardziej znają się na określaniu sprawności pojazdów od diagnostów :?:

 

No przytoczony biegły moim zdaniem - z założenia przynajmniej. Ale nie do końca wiem o co pytasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz - po takim pytaniu to nie wiem czy w Twoim przypadku nie powinien to być biegły z zakresu medycyny... ;)

 

Chodzi o biegłego z zakresu techniki motoryzacyjnej. O co Tobie ketiw chodzi??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też nie nadążam.

Może rozjaśnię. Biegłym, z zakresu techniki samochodowej, ( jak się zgodzi Sąd) może zostać nawet policjant, mechanik, diagnosta, rzeczoznawca ... . Składasz do sądu podanie (wniosek), opisując jaki to jesteś ładny i mądry (jaką masz wiedzę specjalistyczną w danej dziedzinie), na potwierdzenie zaświadczenia i dyplomy. Sąd rozpatrzy i ewentualnie wpisze na listę biegłych danego Sądu Okręgowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niewdzięczne zajęcie ( biegłego). :?
http://www.bhpdziedzic.pl/pdf/pstbs.pdf

 

Ustawodawca jednoznacznie określił krąg podmiotów, wobec których biegły, sporządzając opinię, może używać tytułu biegłego sądowego. Zgodnie z § 15 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 24.01.2005 roku w sprawie biegłych sądowych (Dz.U. Nr 15, poz. 133): ustanowienie biegłym sądowym uprawnia do wydawania opinii na zlecenie sądu lub organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze w sprawach karnych. Wydając opinię, biegły używa tytułu biegłego sądowego z oznaczeniem specjalności oraz sądu, przy którym został ustanowiony. W odniesieniu tylko do tych podmiotów wolno zatem biegłemu używać tytułu biegłego sądowego wraz z oznaczeniem specjalności oraz sądu okręgowego, przy którym został ustanowiony. Treść wskazanego przepisu wyklucza więc używanie tego tytułu przy wydawaniu opinii innych aniżeli na zlecenie sądu bądź organu prowadzącego postępowanie przygotowawcze w sprawach karnych.

(...)

Biegłym sądowym jest się tylko i wyłącznie na potrzeby sądu i spraw sądowych, a co za tym idzie posługiwanie się takim tytułem poza sądem w tym przypadku uważane jest za naganne i niedopuszczalne, gdyż jest dyskredytowaniem innych biegłych specjalistów danej dziedziny i skutkować będzie zgodnie z orzecznictwem i wykładnią Sądu Najwyższego dyscyplinarnym pozbawieniem uprawnień biegłego sadowego.

 

:!:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

„Ketiw” wydawało się, że pomyliłeś się tak jak podobno inny z piszących w tym temacie. Już chciałem stanąć w twojej obronie i wytoczyć działa niesprawiedliwości dziejowej, jak można traktować piszącego w zależności od pozycji hierarchicznej. Nie udało się, bo nie zaprezentowałeś stosownej argumentacji. Dlatego na twojej wypowiedzi nie pozostawiono suchej nitki, piwo polało się strugami, choć ciśnie się pytanie czy aż tak sobie na to zasłużyłeś. Masz i tak szczęście, bo do ukraińskiego parlamentu jeszcze trochę nam brakuje. :x

Było wszystko już wyjaśnione i co miał wnieś nowego ten Twój post, to też nie potrafię zrozumieć. :?:

http://pl.wikipedia.org/wiki/Bieg%C5%82y_s%C4%85dowy

Biegły sądowy (w skrócie często nazywany biegłym) - osoba posiadająca bogate doświadczenie zawodowe i uznana za eksperta w zakresie swojej działalności, powoływana w postępowaniu sądowym w celu przedstawiania fachowych opinii o okolicznościach mających znaczenie dla wyniku sprawy sądowej, a których wyjaśnienie wymaga specjalistycznej wiedzy. Biegłym sądowym w sprawie może być wyznaczona przez sąd:

osoba figurująca na liście biegłych prowadzonej przez prezesów sądów okręgowych (tzw. biegły z listy),

inna osoba, ale o której wiadomo, że posiada odpowiednią wiedzę w danej dziedzinie nauki (tzw. biegły ad hoc),

instytucja naukowa lub specjalistyczna (tzw. biegły instytucjonalny).

Biegłym sądowym nie potrzeba odbierać roboty, bo sądy za wykonane usługi przez nich, nie płaca nawet po kilka lat. Prezesi są bezradni i proponują o wypłatę wynagrodzenia wystąpić na drogę sądową. :D

http://www.rzeczoznawcy.com.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=63&Itemid=77

A tak swoja drogą czy nieuważacie że należałoby ten temat zakończyć ?

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Argumentacja jest prosta - prawie wszyscy są zgodni co do jednego - jak zwykle to diagnosta nie wie co zrobić, a wszyscy chcą aby diagnosta to robił.

Wszyscy chyba zgodzą się na to, że policja powinna mieć możliwość doprowadzenia pojazdu na stację (może przesadzę w tym co piszę), a diagnosta powinien sprawdzić i ocenić jego stan techniczny w zakresie w którym wskaże policja - bo jest to najbardziej kompetentna osoba.

 

Oczywiście dalej pozostaje pytanie jak to zrobić, aby nie naruszyć ustawy. Bo to, że jest to wykonalne to chyba każdy na tym forum nie ma wątpliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście dalej pozostaje pytanie jak to zrobić, aby nie naruszyć ustawy

 

Psuj napisał/a:

Żadnego badania w takim przypadku. Można "po znajomości" kolegom policjantom zrobić pomiar za free i dać wydruk ze ścieżki bez żadnych pieczęci.

 

 

chyba że

JANUSZ60 napisał/a:

 

, że masz w ręku skierowanie od policji ,,,

 

I o czym czym tu pisać :P

 

 

jak nie masz skierowania to bez złamania ustawy nic nie wymyślisz.

Co wpiszesz na zaświadczeniu ? na podstawie czego zrobiłeś dodatkowe?

Ustnej prośby ,no bo nie rozkazu :-P policjanta. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- nie może być takiej sytuacji jak wyżej. Policjanci wykonują oględziny pojazdu. W razie podejrzenia przy wypadku, że hamulce były niesprawne, a usterka jest niemożliwa do wykrycia podczas organoleptycznego sprawdzenia bez użycia specjalistycznych przyrządów wtedy powołuje się biegłego, a pojazd zostaje zabezpieczony do sprawy. NIE MOŻE BYĆ SYTUACJI, że Policja pilotuje pojazd na stację.

ALE JEST TO NAGMINNE. Nie wspomnę o przypadku kiedy pojazd po wypadku ze skutkiem śmiertelnym został wysłany bez eskorty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wspomnę o przypadku kiedy pojazd po wypadku ze skutkiem śmiertelnym został wysłany bez eskorty.

 

To nie przykładaj ręki do jawnego idiotyzmu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko że w tych przypadkach z które ja robiłem nie było mowy o jakimkolwiek badaniu i wpisywaniu do rejestru .Polegało to tylko na tym że robiło się wydruk z pomiaru hamulców a policjanci sami wypełniali swój protokół .

A czy tylko użyczenie kanału jest idiotyzmem ? Dla was tak . Ale dla policjantów którzy z tego korzystają pewnie nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko że w tych przypadkach z które ja robiłem nie było mowy o jakimkolwiek badaniu i wpisywaniu do rejestru .Polegało to tylko na tym że robiło się wydruk z pomiaru hamulców a policjanci sami wypełniali swój protokół .

 

Też tak robimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie było jak wyżej.

Kilka razy udostępniłem stanowisko do oględzin pojazdu po wypadku w celu wypełnienia protokołu oględzin pojazdu po wypadku przez Policję.

Opłaty nie pobierałem, było to w ramach współpracy. Zresztą podobnie jak sprawdzenie autobusów przed wycieczką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie było jak wyżej.

Kilka razy udostępniłem stanowisko do oględzin pojazdu po wypadku w celu wypełnienia protokołu oględzin pojazdu po wypadku przez Policję.

Opłaty nie pobierałem, było to w ramach współpracy. Zresztą podobnie jak sprawdzenie autobusów przed wycieczką.

 

A dopóki nie zostanie to uregulowane w PoRD, skądinąd słuszne działanie, mające pozytywny wpływ, na BRD, to możemy mieć kłopoty.

A jest okazja.

Może jakieś propozycje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.