Skocz do zawartości

Prawo jazdy z Egiptu


alain

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich, mam kwestie do dobrze poinformowanych, otóż aktualnie bardzo popularne jest wyrabianie prawa jazdy w kraju Faraona, czy jeżeli ktoś będzie się starał o wymiane prawa jazdy z Egiptu w Polskim wydziale komunikacji, nie będzie żadnego problemu, czy urzędnicy wyślą zapytanie do urzędu w Kairze by sprawdzić czy aby na pewno ktoś zrobił tam prawo jazdy, czy też podpierają się decyzją z Egiptu. Jeżeli sprawdzają, czy otrzymują odpowiedz od strony Egipsiej, czy też mowiąc kolokwialnie ich prosby pozostają bez odzewu i muszą wydać polskie prawko na podstawie dokumentu z Egiptu?

 

Serdecznie pozdrawiam i życze wszystkiego najlepszego w 2013 roku.

 

Proszę o odpowiedz kompetentne osoby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Egipt nie należy do państw sygnatariuszy konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym

 

Art. 94. 1. Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej odpowiednim pojazdem silnikowym może kierować osoba posiadająca ważne zagraniczne prawo jazdy wydane przez:

1) państwo członkowskie Unii Europejskiej, Konfederację Szwajcarską lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronę umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym - w okresie ważności prawa jazdy;

2) państwo:

a) będące stroną Konwencji o ruchu drogowym, sporządzonej w Wiedniu dnia 8 listopada 1968 r. (Dz. U. z 1988 r. Nr 5, poz. 40 i 44),

b) niewymienione w pkt 1, którego wzór prawa jazdy jest zgodny z wzorem określonym w Konwencji, o której mowa w lit. a

- w okresie 6 miesięcy od daty rozpoczęcia stałego lub czasowego pobytu, nie dłużej jednak niż przez okres ważności prawa jazdy.

2. Osoba posiadająca krajowe prawo jazdy wydane za granicą, która zamieszkuje na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, może otrzymać polskie krajowe prawo jazdy po oddaniu zagranicznego ważnego prawa jazdy organowi wydającemu prawo jazdy, z zastrzeżeniem ust. 4. Jeżeli zagraniczne prawo jazdy nie jest zgodne ze wzorem określonym w Konwencji wymienionej w ust. 1 pkt 2 lit. a, dodatkowym warunkiem otrzymania polskiego prawa jazdy jest zdanie części teoretycznej egzaminu państwowego - warunek ten nie dotyczy prawa jazdy wydanego przez państwo, o którym mowa w ust. 1 pkt 1.

3. Jeżeli prawo jazdy wydane za granicą zawiera ograniczenie terminu ważności, ograniczenie ze względu na stan zdrowia lub inne, należy to ograniczenie uwzględnić w wydanym prawie jazdy.

4. Minister właściwy do spraw transportu może określić, w drodze rozporządzenia, w stosunku do obywateli niektórych państw, ze względu na zasadę wzajemności, warunki wydawania praw jazdy odmienne niż te, które przewiduje ust. 2.

 

::hey

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i muszą wydać polskie prawko na podstawie dokumentu z Egiptu?

Nie muszą, a nawet nie mogą, gdyż wzór prawa jazdy Egiptu nie jest zgodny ze wzorem określonym w Konwencji o ruchu drogowym, sporządzonej w Wiedniu dnia 8 listopada 1968 r. dlatego też dodatkowym warunkiem otrzymania polskiego prawa jazdy jest zdanie części teoretycznej egzaminu państwowego. Oprócz tego Egipt nie jest wymieniony w ust. 1 pkt 1 art. 94, czyli:

państwo członkowskie Unii Europejskiej, Konfederację Szwajcarską lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronę umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym

 

Dodatkowo proponuję zajrzeć do tego: ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ z dnia 31 lipca 2012 r. w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami które to DZIŚ WESZŁO W ZYCIE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jodjod.jpg

 

egipskie PJ

 

 

Dz.U.2012.1005

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ1)

z dnia 31 lipca 2012 r.

w sprawie wydawania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami

http://www.abc.com.pl/du-akt/-/akt/dz-u-2012-1005

 

§5. 6.Osoby ubiegające się o wymianę wydanego za granicą prawa jazdy nieokreślonego w konwencjach o ruchu drogowym dodatkowo przedkładają kserokopię posiadanego prawa jazdy wraz z tłumaczeniem na język polski, sporządzonym lub poświadczonym przez tłumacza przysięgłego lub właściwego konsula Rzeczypospolitej Polskiej.

 

§8. 1.Prawo jazdy lub pozwolenie albo wtórnik tych dokumentów wydaje się w przypadku:

1) osoby ubiegającej się o wydanie po raz pierwszy prawa jazdy lub pozwolenia po otrzymaniu:

a) od ośrodka egzaminowania - informacji o pozytywnym wyniku egzaminu państwowego dla osoby, zamieszczonej w profilu kandydata na kierowcę, oraz

b) od osoby - dowodu uiszczenia opłaty za wydanie prawa jazdy lub pozwolenia oraz opłaty ewidencyjnej

 

6) osoby ubiegającej się o wymianę wydanego za granicą prawa jazdy nieokreślonego w konwencjach o ruchu drogowym - po otrzymaniu za pośrednictwem ośrodka egzaminowania dokumentów, o których mowa w pkt 1;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymieniają prawko z Egiptu bez problemu

- już normalnie zwątpiłem w swoje czytanie ze zrozumieniem, ale czytam dalej:

trzeba tylko zdać egzamin teoretyczny

-teraz się uspokoiłem.

czy urzędnicy wyślą zapytanie do urzędu w Kairze by sprawdzić czy aby na pewno ktoś zrobił tam prawo jazdy, czy też podpierają się decyzją z Egiptu. Jeżeli sprawdzają, czy otrzymują odpowiedz od strony Egipsiej, czy też mowiąc kolokwialnie ich prosby pozostają bez odzewu i muszą wydać polskie prawko na podstawie dokumentu z Egiptu?

- nie wiem czy to zboczenie zawodowe, czy coś innego, ale coś mi się zdaje, że ALAIN czegoś się obawia.

 

[ Dodano: 27-01-2013, 13:19 ]

Tylko tak dla ścisłości. Dnia 19 stycznia zacytowaliśmy razem z Jacdiag, treść art. 94 PORD, a przecież w tym dniu został on uchylony przez Ustawe o kierujących pojazdami.

 

Teraz powinniśmy się powołac na:

Art. 14.

 

1. Osoba posiadająca ważne krajowe prawo jazdy wydane za granicą może, na swój wniosek, otrzymać prawo jazdy odpowiedniej kategorii, za opłatą, o której mowa w art. 10 ust. 1, oraz po uiszczeniu opłaty ewidencyjnej, po zwrocie zagranicznego dokumentu organowi wydającemu prawo jazdy. Jeżeli prawo jazdy wydane za granicą nie jest określone w konwencjach o ruchu drogowym, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 2 lit. a i b, dodatkowym warunkiem otrzymania polskiego prawa jazdy jest złożenie z wynikiem pozytywnym części teoretycznej egzaminu państwowego i przedstawienie uwierzytelnionego tłumaczenia zagranicznego dokumentu. Warunek ten nie dotyczy krajowego prawa jazdy wydanego w państwie członkowskim Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym.

 

2. Jeżeli prawo jazdy wydane za granicą zawiera ograniczenie, o którym mowa w art. 13 ust. 5, ograniczenie to uwzględnia się w wydawanym prawie jazdy.

 

3. W stosunku do obywateli niektórych państw można określić, na zasadach wzajemności, warunki i tryb wydawania praw jazdy, odmienne niż te, o których mowa w ust. 1.

 

4. Minister właściwy do spraw transportu może określić, w drodze rozporządzenia, warunki i tryb wydawania praw jazdy, o których mowa w ust. 3.

 

5. W rozporządzeniu, o którym mowa w ust. 4, uwzględnia się odpowiednio:

 

1) warunki wymiany polskich krajowych praw jazdy na krajowe prawa jazdy danego państwa;

 

2) wymagania, od których spełnienia jest uzależniona wymiana polskich krajowych praw jazdy na krajowe prawa jazdy danego państwa;

 

3) obciążenia finansowe nakładane na obywatela polskiego wymieniającego polskie krajowe prawo jazdy na krajowe prawo jazdy danego państwa.

2) wydane za granicą:

 

a) międzynarodowe prawo jazdy, określone w Konwencji o ruchu drogowym, podpisanej w Genewie dnia 19 września 1949 r. (Dz. U. z 1959 r. Nr 54, poz. 321 i 322),

 

b) krajowe lub międzynarodowe prawo jazdy, określone w Konwencji o ruchu drogowym, sporządzonej w Wiedniu dnia 8 listopada 1968 r. (Dz. U. z 1988 r. Nr 5, poz. 40 i 44),

 

- a wszystkie kraje o których jest mowa to:

Kraje członkowskie Unii Europejskiej:

 

W 1951 r. sześć krajów – Belgia, Niemcy, Francja, Włochy, Luksemburg i Holandia – utworzyły Europejską Wspólnotę Węgla i Stali. W 1957 r. powstały Europejska Wspólnota Gospodarcza i Europejska Wspólnota Energii Atomowej.

 

Od tamtego czasu sześciokrotnie Unia rozszerzała się o kolejne państwa. I tak dołączyły do niej kolejno:

 

w 1973 r. – Dania, Irlandia i Wielka Brytania

w 1981 r. – Grecja

w 1986 r. – Hiszpania i Portugalia

w 1995 r. – Austria, Finlandia i Szwecja

w 2004 r. – Republika Czeska, Estonia, Cypr, Łotwa, Litwa, Węgry, Malta, Polska, Słowenia i Słowacja (wraz z tym historycznym rozszerzeniem Europa została ponownie połączona po latach podziału)

w 2007 r. – Rumunia i Bułgaria.

 

Konfederacja Szwajcarska:

 

- inaczej mówiąc SZWAJCARIA - Akt Konfederacji Szwajcarskiej – sojusz obronny podpisany 1 sierpnia 1291 przez przedstawicieli trzech kantonów leśnych, który stał się podstawą państwa szwajcarskiego.

 

 

EFTA:

 

Członkami są obecnie:

 

Islandia

Liechtenstein

Norwegia

Szwajcaria

 

 

stroną umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym:

 

- Europejski Obszar Gospodarczy, EOG (ang. European Economic Area, EEA) - strefa wolnego handlu i Wspólny Rynek obejmujące kraje Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA) (z wyjątkiem Szwajcarii).

Członkowie EOG[edytuj]

Kraje tworzące Europejski Obszar Gospodarczy:

Austria Belgia Bułgaria Cypr Czechy Dania Estonia Finlandia Francja Grecja Hiszpania Holandia Irlandia Islandia Liechtenstein Litwa

Luksemburg Łotwa Malta Niemcy Norwegia Polska Portugalia Rumunia Słowacja Słowenia Szwecja Węgry Wielka Brytania Włochy

 

- będące stroną Konwencji o ruchu drogowym, sporządzonej w Wiedniu dnia 8 listopada 1968 r. (Dz. U. z 1988 r. Nr 5, poz. 40 i 44)". Oto spis państw:

1. Republika Południowej Afryki

 

2. Republika Albanii

 

3. Republika Austrii

 

4. Bahamy

 

5. Królestwo Bahrajnu

 

6. Republika Białorusi

 

7. Królestwo Belgii

 

8. Bośnia i Hercegowina

 

9. Federacyjna Republika Brazylii

 

10. Republika Bułgarii

 

11. Republika Chorwacji

 

12. Republika Czeska

 

13. Królewstwo Danii

 

14. Republika Estońska

 

15. Republika Filipin

 

16. Republika Finlandii

 

17. Republika Francuska

 

18. Republika Grecka

 

19. Gruzja

 

20. Kooperacyjna Republika Gujany

 

21. Islamska Republika Iranu

 

22. Państwo Izreael

 

23. Serbia i Czarnogóra

 

24. Republika Kazachstanu

 

25 Demokratyczna Republika Konga

 

26. Republika Kuby

 

27. Państwo Kuwejt

 

28. Republika Litewska

 

29. Wielkie Księstwo Luksemburga

 

30. Republika Łotewska

 

31. Była Jugosłowiańska Republika Macedonii

 

32. Królestwo Marokańskie

 

33. Republika Mołdowy

 

34. Księstwo Monako

 

35. Mongolia

 

36. Republika Federalna Niemiec

 

37. Republika Nigru

 

38. Królewstwo Norwegii

 

39. Islamska Republika Pakistanu

 

40. Federacja Rosyjska

 

41. Rumunia

 

42. Republika San Marino

 

43. Republika Senegalu

 

44. Republika Seszeli

 

45. Republika Słowacka

 

46. Republika Słowenii

 

47. Konfederacja Szwajcarska

 

48. Królestwo Szwecji

 

49. Republika Środkowoafrykańska

 

50. Republika Tadżykistanu

 

51. Turkmenistan

 

52. Ukraina

 

53. Wschodnia Republika Urugwaju

 

54. Republika Uzbekistanu

 

55. Republika Węgierska

 

56. Republika Włoska

 

57. Republika Wybrzeża Kości Słoniowej

 

58. Republika Zimbabwe

 

PAŃSTWA, Z KTÓRYMI RZECZPOSPOLITA POLSKA ZAWARŁA DWUSTRONNE UMOWY O WZAJEMNYM UZNAWANIU PRAW JAZDY

 

1. Cesarstwo Japonii

 

2. Republika Korei

 

3. Tunezja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 years later...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.