Skocz do zawartości

Nowe definicje motocykla i motoroweru


michal_k

Rekomendowane odpowiedzi

Wczoraj weszły w życie nowe definicje:

 

45) motocykl – pojazd samochodowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej przekraczającej 50 cm3, dwukołowy lub z bocznym wózkiem – wielośladowy; określenie to obejmuje również pojazd trójkołowy o symetrycznym rozmieszczeniu kół;

 

46) motorower – pojazd dwu- lub trójkołowy zaopatrzony w silnik spalinowy o pojemności skokowej nieprzekraczającej 50 cm3 lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h;

 

Jak teraz sklasyfikować "motorower", który przekracza 45 km/h, ale nie przekracza pojemności 50 cm3 :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak teraz sklasyfikować "motorower", który przekracza 45 km/h, ale nie przekracza pojemności 50 cm3 :?:

 

Pojazd samochodowy inny o podrodzaju inny? :)

 

Słuszna uwaga Michale... Pamiętajmy, że dotyczy to sporej liczby pojazdów (popularne simsony)... Ale moment... No tak - zapomniałem... SKP nie jest w stanie ocenić V max pojazdu, więc... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pamiętajmy, że dotyczy to sporej liczby pojazdów (popularne simsony)... Ale moment... No tak - zapomniałem... SKP nie jest w stanie ocenić V max pojazdu, więc... :)

 

A jeśli taki Simson jest już zarejestrowany jako motocykl to uznając, że prawo nie działa wstecz - pozostanie motocyklem pomimo, że nie spełnia jego definicji?

 

[ Dodano: 20-01-2013, 23:44 ]

Pojazd samochodowy inny o podrodzaju inny? :)

 

W sumie tylko to zostaje, ale co ciekawe pociągałoby to za sobą brak obowiązku używania hełmu i wymagana byłaby inna kategoria prawa jazdy - B zamiast A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak teraz sklasyfikować "motorower", który przekracza 45 km/h, ale nie przekracza pojemności 50 cm3 :?:

 

Jako motorower nie spełniający wymagań - N na badaniu, do czasu zamontowania ogranicznika.

 

Pojazd samochodowy inny o podrodzaju inny? :)

 

To chyba musiałby mieć cztery koła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba musiałby mieć cztery koła?

A przynajmniej 3, bo traktowanie jednosladu jako pojazd samochodowy budzi we mnie wewnętrzny sprzeciw :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako motorower nie spełniający wymagań - N na badaniu, do czasu zamontowania ogranicznika.

 

Dziwne to wszystko jest, bo fakt faktem dla tych pojazdów nie ma okresu przejściowego de facto...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako motorower nie spełniający wymagań - N na badaniu, do czasu zamontowania ogranicznika.

 

Ale dopóki nie ma ograniczonej prędkości to motorowerem (nawet z N) być nie może - bo wyklucza to jego ustawowa definicja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dopóki nie ma ograniczonej prędkości to motorowerem (nawet z N) być nie może - bo wyklucza to jego ustawowa definicja.

 

Ustawowa definicja wyklucza też zastosowanie "ogranicznika prędkości"

bowiem to konstrukcja takiego pojazdu ma ograniczać prędkość jazdy do 45 km/h;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ogranicznika nie można uznać za element konstrukcyjny pojazdu??

Co to w ogóle jest ta "konstrukcja mająca ograniczać"?? Czyli co - nawet na luzie z jakiejś potężnej górki nie mam szans przekroczyć 50 km/h? Co mi ma zapewnić takie komfort? jakieś zwolnice na kołach czy co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak teraz sklasyfikować "motorower", który przekracza 45 km/h, ale nie przekracza pojemności 50 cm3 :?:

 

Pojazd samochodowy inny o podrodzaju inny? :)

 

Słuszna uwaga Michale... Pamiętajmy, że dotyczy to sporej liczby pojazdów (popularne simsony)... Ale moment... No tak - zapomniałem... SKP nie jest w stanie ocenić V max pojazdu, więc... :)

 

I tu nasuwa mi się takie pytanie:czy motorower jest pojazdem samochodowym.Bo z definicji motoroweru to nie wynika.

Pojazd silnikowy-pojazd wyposażony w silnik,z wyjątkiem motoroweru i pojazdu szynowego.

Pojazd samochodowy-pojazd silnikowy,którego konstrukcja umożliwia jazdę z predkością przekraczajaca 25km/h-nie obejmuje ciagnika rolniczego.

Skoro motorower nie jest pojazdem silnikowym to i nie samochodowym.Tak mi się wydaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro motorower nie jest pojazdem silnikowym to i nie samochodowym.Tak mi się wydaje.

 

Nie jest - to oczywiste. Ale omawiany pojazd nie jest motorowerem :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro motorower nie jest pojazdem silnikowym to i nie samochodowym.Tak mi się wydaje.

 

Nie jest - to oczywiste. Ale omawiany pojazd nie jest motorowerem :cool:

A skoro nie jest motorowerem, to jest i pojazdem silnikowym i samochodowym. Ale błysłem ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegów i koleżanki.

Przed zmianą definicji motoroweru został zarejestrowany jako motorower pojazd, którego zdjęcie zamieszczam.

Jak powinien postąpić teraz diagnosta, który będzie badał ten pojazd po zmianie definicji motoroweru.

Dla przypomnienia: w poprzedniej wersji był to pojazd jedno lub dwu śladowy, a obecnie dwu lub trzykołowy?

20121212116.thumb.jpg.8ebe71732977df40c3aa72a69fe5dfdd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w poprzedniej wersji był to pojazd jedno lub dwu śladowy

 

I pozostałe warunki technieczne też miał zgodne dla motoroweru :shock:

 

A potem się dziwimy że gamonie co nie mogą zdać prawa jazdy jedżą czymś takim po drogach i to zgodnie z prawem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a zatem ustawodawca dokonał właśnie zamachu na życie i zdrowie obywateli "zabierając" jedno koło. Trójkołowiec z trzema osobami siedzącymi względnie wysoko wchodzący w zakręt przy v45..oj będzie się działo.

mam zamiar w przyszłości coś w tym segmencie podziałać i co nieco takich pojeżdzików narobić , ale od razu oficjalnie zpowiadam urzędasowi odpowiedzialnemu za ten sabotaż, że w zaistniałej sytuacji nie poczuwam się do ŻĄDNEJ odpowiedzialności za wypadki z tego wynikłe i mam nadzieje że ich kara kiedyś spotka !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a zatem ustawodawca dokonał właśnie zamachu na życie i zdrowie obywateli "zabierając" jedno koło. Trójkołowiec z trzema osobami siedzącymi względnie wysoko wchodzący w zakręt przy v45..oj będzie się działo.

mam zamiar w przyszłości coś w tym segmencie podziałać i co nieco takich pojeżdzików narobić , ale od razu oficjalnie zpowiadam urzędasowi odpowiedzialnemu za ten sabotaż, że w zaistniałej sytuacji nie poczuwam się do ŻĄDNEJ odpowiedzialności za wypadki z tego wynikłe i mam nadzieje że ich kara kiedyś spotka !!

Nie rozumiem przecież od wielu lat motorower nie może mieć 4 kół o ile dobrze pamiętam

DzU 162 z2005 r

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w prd. def. motoroweru było, pojazd jedno lub dwuśladowy , nie pisało nic o kołach .

 

[ Dodano: 30-01-2013, 08:38 ]

i to polska mentalność wykorzystała że powstały takie motorowery jak na zdjęciu wyżej :)

robi dwa ślady ?robi , pjemność się zgadza? :) zgadza no to jest motorower . :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i to polska mentalność wykorzystała że powstały takie motorowery jak na zdjęciu wyżej

 

Nie polska mentalność tylko nieznajomość przepisów przez diagnostów np. pierwszy z brzegu przykład

 

Dz.U. 32

2. Motorower powinien być wyposażony w następujące światła:

1) jedno światło mijania barwy białej lub żółtej selektywnej, umieszczone z przodu w pionowej płaszczyźnie symetrii pojazdu, nie niżej niŜ 500 mm oraz nie wyżej niż 1.200 mm od powierzchni jezdni, oświetlające drogę na odległość co najmniej 30 m przed pojazdem przy dobrej przejrzystości powietrza oraz spełniające wymagania określone w § 13 ust. 1 pkt 4;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.