Skocz do zawartości

Dodatkowe bad. tech. "L" a temin


obserwator

Rekomendowane odpowiedzi

Dodatkowe bad. tech. "L" a temin następnego bad. tech. w nowym samochodzie -wyznaczamy czynie.Rozporządzenie 996 Par. 4.3.

Dodam że mój program norcom nie pozwala na wyznaczenie daty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodatkowe bad. tech. "L" a temin następnego bad. tech. w nowym samochodzie -wyznaczamy czynie.Rozporządzenie 996 Par. 4.3.

Dodam że mój program norcom nie pozwala na wyznaczenie daty.

 

Prawidłowo, bo wykonanie DBT nie wpływa na termin OBT więc nie ustalasz TNOBT, również rubryki spełnia/nie spełnia warunków art 66. PoRD pozostawiasz wykreślone.

Termin ten ustali/wpisze WK.

Można w uwagach zaświadczenia zaznaczyć, że ze względu na zamontowane wyposażenie L pojazd taki powinien być poddawany corocznym OBT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[ Dodano: 23-01-2013, 17:17 ]

Prawidłowo, bo wykonanie DBT nie wpływa na termin OBT więc nie ustalasz TNOBT,

 

 

Niekoniecznie ,,,

3. W przypadku dodatkowego badania technicznego pojazdu po zmianie rodzaju, przeznaczenia lub masy pojazdu, dla których zgodnie z ustawą następuje zmiana terminu kolejnego okresowego badania technicznego pojazdu, uprawniony diagnosta określa termin następnego okresowego badania technicznego pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przystosowanie pojazdu do nauki jazdy i egzaminowania nie jest traktowane jako zmiana konstrukcyjna pojazdu.

 

Ale Januszowi chodziło chyba o to:

3. W przypadku dodatkowego badania technicznego pojazdu po zmianie rodzaju, przeznaczenia lub masy pojazdu, dla których zgodnie z ustawą następuje zmiana terminu kolejnego okresowego badania technicznego pojazdu, uprawniony diagnosta określa termin następnego okresowego badania technicznego pojazdu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale Januszowi chodziło chyba o to:

Dokładnie i nie miałem na myśli zmian konstrukcyjnych ,,,

 

To dlaczego przytoczyłeś przytoczyłeś ten przepis? :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tu nie ma zmiany przeznaczenia

Bo faktycznie w myśl przepisów to nawet nie jest przeznaczenie. Jednak są przypadki, gdzie WK zaleca ustalenie terminu w takim przypadku,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak są przypadki, gdzie WK zaleca ustalenie terminu w takim przypadku,,,

To w Norcomie trzeba będzie wyłączyć opcje, żeby jakoś sprostać... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tu nie ma zmiany przeznaczenia.

 

A dlaczego nie ma?? Przepis mówi o przeznaczeniu (o jego zmianie) i nie podaje co należy rozumieć przez to przeznaczenie. A nasze przepisy do kwestii przeznaczenia podchodzą na trzy różne sposoby. Już to podawałem, ale przypomnę. O przeznaczeniu mówimy w kontekście:

1. Faktycznej konstrukcji pojazdu i tym samym przypisanej mu funkcji zgodnie z klasyfikacją RPP zawartej w rozporządzeniu o rejestracji (tzw. katalog źródłowy- tab.1, zał.4) - czyli np. UNIWERSALNY (w grupie podrodzajowej furgon)

2. Sposobu użytkowania pojazdu bez względu na jego konstrukcję - czyli normalny samochód niczym nie różniący się od innych, ale używany w określonym celu przez odpowiednie podmioty, czy w odpowiednich okolicznościach, przez co zyskujący praznaczenie "do określonych celów" (również znajdziemy w kolejne tabeli zał.nr 4)

3. W którym dokonuje się drobnych zmian konstrukcyjnych, które nie zawsze są zmianami konstrukcyjnymi i nie wpływają na klasyfikację RPP, ale wpływają na przeznaczenie pojazdu w świetle PoRD i przepisów wykonawczych. A więc np.pojazd przeznaczony do transportu osób niepełnosprawnych, przeznaczony do nauki jazdy i egzaminowania.

 

Dla mnie wszystkie te trzy aspekty są PRZEZNACZENIEM pojazdu.

 

Dlatego opisany przypadek przystosowania pojazdu jako nauki jazdy jak dla mnie jest wzorcowym wręcz przykładem, gdzie ma zastosowanie przepis:

 

3. W przypadku dodatkowego badania technicznego pojazdu po zmianie rodzaju, przeznaczenia lub masy pojazdu, dla których zgodnie z ustawą następuje zmiana terminu kolejnego okresowego badania technicznego pojazdu, uprawniony diagnosta określa termin następnego okresowego badania technicznego pojazdu.

 

Jeśli by tak nie było, to proszę mi powiedzieć - jaka inna zmiana (konstrukcyjna czy też nie), która owocowała by wyłącznie zmianą przeznaczenia (np. zmiana furgonu uniwersalnego na cysternę do przewozu paliw, czy nie wiem co jeszcze) usprawiedliwiała by zmianę terminu badania??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A moim zdaniem nie ma zmiany przeznaczenia, bo docelowo zarówno "L" jak i np. taksówka nie zmieniają swojego przeznaczenia. Nadal np. pozostają samochodami osobowymi z nieco rozszerzonym sposobem ich wykorzystania. Taxi po zdjęciu koguta i wyłączeniu taksometru będzie zwykłym pojazdem osobowym. Podobnie się ma rzecz w przypadku "L". Ustawodawca określił jedynie dodatkowe wymagania dla tych pojazdów, jeśli mają być wykorzystywane do konkretnych zadań i skrócił termin OBT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zarówno "L" jak i np. taksówka nie zmieniają swojego przeznaczenia

 

Nie zmieniają, bo go nie maja przecież. Samochód osobowy nie posiada przeznaczenia jeśli tylko o klasyfikację RPP Ci chodzi.

 

pozostają samochodami osobowymi z nieco rozszerzonym sposobem ich wykorzystania.

 

No właśnie - zyskują przez to nowe przeznaczenie. Tak ja to widzę. Zauważ, że przepisy wykonawcze tak właśnie literalnie to nazywają w wielu miejscach.

 

I najważniejsze. KIEDY ZATEM WG CIEBIE BĘDZIE MIAŁ ZASTOSOWANIE PRZEPIS O SKRÓCENIU TERMINU PRZY ZMIANIE PRZEZNACZENIA? (no bo chyba bez celu prawodawca tego nie wpisał)

 

No i poproszę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam że mój program norcom nie pozwala na wyznaczenie daty.

 

Sprawdź dobrze, bo ta opcja była chyba zmieniana i powinna działać. Sprawdzę jutro w pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Koledzy, a jak przyjedzie nowym autem osobowym na dodatkowe np.L-ka. to zmieniacie mu w dowodzie termin na rok? Czy w zaświadczeniu z BTP wpisujecie termin, a w dowodzie zmienia WK?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wystawiając zaświadczenie niczego mu nie skracam , terminem zajmuje sie WK który dokonuje odpowiedniej adnotacji w DR . ale oczywiście jak przedmówca podkreślił są różne szkoły , więc można było by również w zaświadczeniu w uwagach dopisać TNBT i w sumie tez nie powinno być problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a wystawiając zaświadczenie niczego mu nie skracam

 

3. W przypadku dodatkowego badania technicznego pojazdu po zmianie rodzaju, przeznaczenia lub masy pojazdu, dla których zgodnie z ustawą następuje zmiana terminu kolejnego okresowego badania technicznego pojazdu, uprawniony diagnosta określa termin następnego okresowego badania technicznego pojazdu.

 

więc można było by również w zaświadczeniu w uwagach dopisać TNBT

 

Nie można ,a trzeba...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.