Skocz do zawartości

Prawo jazdy - ile przyczepy z kat.B wg ustawy o kierujących?


blakop

Rekomendowane odpowiedzi

Jak wiadomo do tej pory było tak, że prawo jazdy kategorii "B" uprawniało do jazdy samochodem do 3,5t DMC, ale tak naprawdę można było do tego samochodu podpiąć przyczepę lekką i wtedy nagle z "B" jechaliśmy legalnie zestawem o masie 4250 kg - choć wprost w przepisach ta magiczna wartość (4250) się nie pojawiała.

 

A teraz w nowej ustawie to brzmi tak:

 

"Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania:

 

6) kategorii B:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,

 

b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy lekkiej,

 

c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4 250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,

 

d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;"

 

Czyli nadal mamy z podpunktu a i b sytuację, że samochód na kategorię "B" + przyczepka lekka, mogę sobie z kategorią "B" prowadzić. Tylko że dodano tam wytłuszczony przez mnie punkt C, który mówi, że de facto nie musi to być przyczepka lekka, ale także każda inna, byleby nie przekroczyć magicznych 4250 kg. Ale jest tam drobne zastrzeżenie w tym punkcie c, które nas odsyła do takiego przepisu:

 

2. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.

 

I tego ustępu za choinkę nie rozumiem... Jaki to egzamin?? Jaki wpis do prawa jazdy?? Przecież nie ma już żadnych wpisów do PJ... Egzamin to rozumiem na "E", tak?? No ale moment - jak będę miał B+E to przecież żadna łaska - mogę dowolny zestaw targać, no nie?? Czy chodzi o to, że mogę tylko do egzaminu praktycznego na E teraz podejść - bez teorii (można tak??) i wtedy właśnie takie "niepełne E" dostanę?? To jak to jest wpisywane w PJ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ci podam na podstawie Gazety Prawnej

 

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/550011,auta_osobowe_pociagna_ciezsze_przyczepy.html

 

Jeżeli kierowca z kategorią B, uprawniającą do jazdy samochodami osobowymi, będzie chciał ciągnąć przyczepę, z którą dopuszczalna masa całkowita całego zestawu (DMC) przekroczy 3,5 tony, to będzie musiał zdać dodatkowy egzamin praktyczny. Wynika to z ustawy o kierujących pojazdami, która częściowo zastąpi ustawę – Prawo o ruchu drogowym. Przepis o jeździe z przyczepą zacznie obowiązywać jednak dopiero 19 stycznia 2013 roku.

 

Zgodnie z tymi regulacjami dodatkowy sprawdzian będzie wymagany, o ile przyczepa nie będzie cięższa niż 750 kg. Ponadto cały zestaw nie będzie mógł być cięższy niż 4250 kg. Nie chodzi tu jednak o uzyskanie kategorii B+E. Mający taką kategorię może kierować pojazdem o masie 3,5 tony z przyczepą o masie do 3,5 tony. Tak więc maksymalna masa całkowita takiego zestawu wynosi 7 ton.

 

– Ustawodawca nie określił, jaki egzamin trzeba zdać, by jeździć samochodem z przyczepą, która nie jest lekka, a dopuszczalna masa całkowita zestawu mieści się w przedziale od 3,5 tony 4,25 tony – mówi Dariusz Mazur ze Szkoły Jazdy w Chojnowie w województwie dolnośląskim.

 

Mikołaj Karpiński, rzecznik Ministerstwa Infrastruktury, wyjaśnia, że taki wymóg, by kierowcy wykazali się umiejętnościami kierowania samochodem z przyczepą, która ma ponad 750 kg, a cały zestaw pojazdów mieści się w limicie do 4,25 tony, wprowadziła Unia Europejska.

 

– Szczegółowe rozwiązania dotyczące sposobu przeprowadzenia tego egzaminu, uwzględniające postanowienia unijnych dyrektyw, zostaną uregulowane w rozporządzeniu do ustawy o kierujących pojazdami – zapewnia Mikołaj Karpiński

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie mi kolega podpowiada, że to pewnie będzie kategoria "B+F" - bo przecież F to właśnie takie niepełne E hehe ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale F jest za E, tak, jak C za B i D za C, czyli z F możesz więcej niż z E :razz:

Ale na poważnie to jakiś kod 096 ma być. Martwa kategoria. Bo prościej będzie zrobić normalne E, niż zdać sam egzamin praktyczny na 096.

 

Tylko co teraz? Zobacz ile osób ciąga powyżej 750 kg. Przecież jak się policja zabierze za to, to będzie pogrom.

 

Mam gościa Mitsubishi L200 + przyczepa - zaświadczenie na potrzeby własne (zespół powyżej 3,5 t i do L200 tachograf, bo to świeżynka) - super nie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale samochodem DMC 2100kg (1560kg masa własna) chyba dalej mogę ciągnąć przyczepę DMC 1400kg bez kategorii E? (nie przekroczona masa własna pojazdu i zestawu 3500kg).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 4250 dotyczy przypadku jeżeli np samochód osobowy lub ciężarowy ma dokładnie DMC 3500 plus to co w punkcie 6.b czyli 750 i jest to max dla kat B. Powyżej 3500 w zestawie na drogach płatnych VIAAUTO lub viabox bo inaczej 3000 za każdą brameczkę pomiarową. Tacho jest nie wymagane chyba że pojazd jest w nie wyposażony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te 4250 dotyczy przypadku jeżeli np samochód osobowy lub ciężarowy ma dokładnie DMC 3500 plus to co w punkcie 6.b czyli 750 i jest to max dla kat B

 

Tak było do 19 stycznia. teraz to wygląda nieco inaczej - przeczytaj dokładnie. VIATOLL oczywiście tak - masz rację. A co z tacho??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obowiązek posiadania tacho wynika z Ustawy o Transporcie drogowym. Jeśli użytkujesz pojazd do zarobkowego transportu osób lub rzeczy (z pewnymi wyjątkami) to musi on być wyposażony w tachograf.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.