Skocz do zawartości
luk

Szyby ciemne w pojazdach policji?

Rekomendowane odpowiedzi

luk

Witajcie . Mam pytanko w sprzwie szyb przyciemnianych w pojzdach specjalnych a wszczególnosci pojazdu policj,

Wiem że to gdzies bylo, mozecie mi podpowiedziec gdzie sa takie przepisy dopuszczające lub zabraniające :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz Łódź

2. Szyby pojazdu muszą odpowiadać następującym

warunkom:

1) w razie rozbicia nie mogą dawać ostrych odprysków;

2) przednia szyba musi zapewnić kierowcy pełną

i wyraźną widoczność bez zniekształcenia obrazu,

a w razie rozbicia zapewniać jeszcze dostateczną

widoczność drogi;

3) przednia i przednie boczne szyby muszą posiadać

współczynnik przepuszczalności światła nie mniejszy

niż 70%;

4) nie mogą odbijać światła w sposób powodujący

oślepianie innych uczestników ruchu drogowego

 

Dz.u z 2011 nr 165 poz 992

 

[ Dodano: 20-04-2013, 20:12 ]

W załączniku przesyłam ten dz.u

 

wystarczy podać namiary ... np. http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20111650992

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Qnick

Z trochę starszego Dz.U.

§ 1. 1. Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do:

1) pojazdu specjalnego lub używanego do celów specjalnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, z wyjątkiem oznakowania określonego dla pojazdu uprzywilejowanego;

2) pojazdu specjalnego lub używanego do celów specjalnych Policji, Biura Ochrony Rządu, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, kontroli skarbowej i Służby Celnej, Służby Więziennej i straży pożarnej, z wyjątkiem oznakowania określonego dla pojazdu uprzywilejowanego;

 

I konia z rzędem temu co wie co oznacza określenie używanego do celów specjalnych :evil::evil::evil:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
brodatymazur
I konia z rzędem temu co wie co oznacza określenie używanego do celów specjalnych
37) pojazd używany do celów specjalnych - pojazd samochodowy przystosowany w sposób szczególny do przewozu osób lub ładunków, używany przez Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej, Policję, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencję Wywiadu, Służbę Kontrwywiadu Wojskowego, Służbę Wywiadu Wojskowego, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Straż Graniczną, kontrolę skarbową, Służbę Celną, jednostki ochrony przeciwpożarowej, Inspekcję Transportu Drogowego i Służbę Więzienną;
Art. 2. pkt. 37.

 

O uznaniu pojazdu za używany do celów specjalnych decyduje jego szczególne przeznaczenie oraz przynależność do określonej jednostki. Są to: transportery, tzw. więźniarki, przeznaczone do przewozu osób tymczasowo aresztowanych lub odbywających karę pozbawienia wolności.

 

Nie można podzielić poglądu, że do tego rodzaju pojazdów zalicza się armatki wodne i pojazdy radiolokacyjne (pelengacyjne) (A. Jasiński, W. Kotowski, M. Wasiak, Kodeks drogowy..., s. 32), są to bowiem pojazdy specjalne, gdyż nie są przeznaczone do przewozu ani osób, ani ładunków; odpowiadają definicji takiego właśnie pojazdu. Pojazdy samochodowe przystosowane w sposób szczególny do przewozu osób lub ładunków, ale nieużywane przez wyżej wymienione podmioty, nie są zaliczane do pojazdów używanych do celów specjalnych, np. samochody ciężarowe przeznaczone do przewozu osób poza kabiną kierowcy (art. 63 ust. 2); należy je traktować jako zwykłe pojazdy. Pojazdami używanymi do celów specjalnych Sił Zbrojnych są samochody ciężarowe przystosowane w

sposób szczególny do przewozu amunicji, środków pozoracji pola walki, środków minersko-zaporowych oraz obrony przeciwchemicznej, materiałów eksploatacyjnych oraz sprężonego powietrza i gazów technicznych, niewybuchów lub niewypałów oraz innych materiałów niebezpiecznych.

oraz takie cuś;:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRÓW:

 

SPRAW WEWNĘTRZNYCH I ADMINISTRACJI1), OBRONY NARODOWEJ, FINANSÓW2) ORAZ SPRAWIEDLIWOŚCI z dnia 2 sierpnia 2011 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów specjalnych i pojazdów używanych do celów specjalnych Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, kontroli skarbowej, Służby Celnej, Służby Więziennej i straży pożarnej3)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
biker100
Mam pytanko w sprawie szyb przyciemnianych
- a mianowicie czy któryś z kolegów badał i porównywał wyniki z badań przyrządowych i organoleptycznych szybę ściemnioną metodą dymienia a ściemnioną folią ??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Qnick
pojazd samochodowy przystosowany w sposób szczególny do przewozu osób lub ładunków

 

Dobrze wiesz że to może być każdy pojazd lub prawie każdy :D

 

Fajnie że postanowiłeś znowu zacząć tu pisać :D::hey

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
luk

Czyli rozumiejąc przepisy dotyczace pojazdów specjalnych policji itp. nie mogą miec szyb przyciemianych tak jak pojazdy cywilne . Chyba że sa jakies odstępstwa to jeżeli możliwośc podania ich. Jak coś to poprawcie mnie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz Łódź
nie mogą miec szyb przyciemianych tak jak pojazdy cywilne

 

3) przednia i przednie boczne szyby muszą posiadać

współczynnik przepuszczalności światła nie mniejszy

niż 70%;

 

Czyli takie same warunki jak w 32

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Qnick
Czyli rozumiejąc przepisy dotyczace pojazdów specjalnych policji

 

§ 1. 1. Przepisów rozporządzenia NIE stosuje się do:

 

Przecież jak byk masz że specjalnych Policji i używanych do celów specjalnych nie dotyczy Dz.U. 32 z późń. zm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
luk

Ok ale czy nas dotycza wytyczne ministerstwa infrastruktury czy mininsterstw obrony,sprwawiedliwosci itp. jezeli jestesmy na stacji cywilnej. To ja juz nie kumam w

32 pisze ze nie dotyczy takowych pojazow a w rozporzadzeniu dotyczcych pojazdow policji obrony itp pisze ze szyby majamiec 70%

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz Łódź
Przecież jak byk masz że specjalnych Policji i używanych do celów specjalnych nie dotyczy Dz.U. 32 z późń. zm.

Zgadza się.

Ale ich dotyczy Dz.u z 2011 nr 165 poz 992

w sprawie warunków technicznych pojazdów specjalnych i pojazdów używanych do celów specjalnych

Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego,

Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, kontroli skarbowej,

Służby Celnej, Służby Więziennej i straży pożarnej3)

w którym mamy

 

2. Szyby pojazdu muszą odpowiadać następującym

warunkom:

1) w razie rozbicia nie mogą dawać ostrych odprysków;

2) przednia szyba musi zapewnić kierowcy pełną

i wyraźną widoczność bez zniekształcenia obrazu,

a w razie rozbicia zapewniać jeszcze dostateczną

widoczność drogi;

3) przednia i przednie boczne szyby muszą posiadać

współczynnik przepuszczalności światła nie mniejszy

niż 70%;

4) nie mogą odbijać światła w sposób powodujący

oślepianie innych uczestników ruchu drogowego

 

Według mnie odnośnie szyb muszą spełniać te same warunki co pozostali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Qnick
Według mnie odnośnie szyb muszą spełniać te same warunki co pozostali.

 

A tego to nie wiedziałem :D ale już wiem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
ketiw38
(...)Fajnie że postanowiłeś znowu zacząć tu pisać :D::hey

:ok:ok:ok:cool:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
brodatymazur
Chyba że sa jakies odstępstwa to jeżeli możliwośc podania ich.

Rozmawiałem z różnymi ludźmi i nikt nie potrafił mi podac żadnego przepisu regulującego ten przypadek.

 

Pewności nie mam, ale według mnie jeżeli na stację przyjechał pojazd z tymi INNYMI szybami to w DR musi posiadać wpis zgodnie z tym:

Art. 67.

 

1. Minister właściwy do spraw transportu może w indywidualnych, uzasadnionych przypadkach zezwolić na odstępstwo od warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać pojazdy.

Szerzej o tym jak to rozumieć mozecie przeczytać tu: kometarz do PORD

 

Wspomniany wcześniej przepis odnośnie warunków technicznych pojazdów specjalnych nic o tym nie mówi.

 

Także jeżeli nie ma w DR wpisu o odstępstwie taki pojazd nie może być dopuszczony do ruchu. Wynik badania N. Niech szef danej komendy przedstawi kwity na możliwość używania takiego pojazdu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.