Skocz do zawartości

Serdecznie witamy w nowej wersji forum!

Pierwsze logowanie wcześniejszych użytkowników do nowego forum, wymaga wygenerowania nowego hasła (jest to czynność jednorazowa). W tym celu możemy skorzystać z linku Nie pamiętasz hasła? lub z tego u dołu okna logowania. Uwaga: Proszę podać e-mail taki sam, jaki jest ustawiony na wcześniejszym forum!

blakop

Jakie pojazdy są obecnie zwolnione z homologacji?

Polecane posty

blakop

Było tak przed 22 czerwca i jest tak teraz, że pewne grupy pojazdów są zwolnione z homologacji. Ale jakie to grupy pojazdów, to już się zmieniło.

 

Ale po kolei. Do 22 czerwca zwolnione z obowiązku homologacji były (art 68.17):

- zabytki

- SAM'y

- tzw.jednostkowe (import lub produkcja)

- specjalny lub używany do celów specjalnych Sił Zbrojnych, Policji, Straży Granicznej, kontroli skarbowej, Służby Celnej, Służby Więziennej oraz Straży Pożarnej.

 

Skupmy się na tym ostatnim punkcie. Pomijam fakt, że tam nie wymieniono wszystkich szacownych służb ucisku społecznego (teraz już są wszystkie), bo nie w tym rzecz. Kwintesencją tego przepisu jest fakt, że pojazd specjalny i używany do celów specjalnych, ale należący do jednej z tych służb nie podlega pod homologację.

Ten zapis jest też powtórzony w starym Dz.U.32 (rozp. o warunkach technicznych), gdzie na samym początku mamy napisane, że owo rozporządzenie nie dotyczy pojazdów specjalnych i używanych do celów specjalnych takich, a takich służb. Tok rozumowania prawodawcy do tego miejsca jest dla mnie jasny.

 

Ale tera zobaczcie jak ten przepis przeredagowano do nowej ustawy. Teraz o tym kto jest zwolniony z homologacji mówi art. 70d:

 

Nowy typ pojazdu specjalnego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Biura Ochrony Rządu, Straży Granicznej, organów kontroli skarbowej, Służby Celnej, Inspekcji Transportu Drogowego, Służby Więziennej i jednostek ochrony przeciwpożarowej lub nowy typ pojazdu używanego do celów specjalnych, nie podlega obowiązkowi uzyskania świadectwa homologacji typu WE pojazdu oraz świadectwa homologacji typu pojazdu.

 

Czy widzicie o co mi chodzi?? Zamieniono szyk określeń "specjalny" i "używany do celów specjalnych" W moim rozumieniu po wyrzuceniu tego drugiego elementu na koniec wyliczanki sprawia, że zmienia się znaczenie. Jak dla mnie przepis ten mówi, że z homologacji obecnie zwolnione są:

- pojazdy specjalne - o ile należą do wskazanych w wyliczance służb

- pojazdy używane do celów specjalnych - niezależnie od ich właściciela (!!!)

 

Tak?

 

Podpowiadam, że na podstawie art. 70zn ust.4 pojazdy takie są również zwolnione z dopuszczenia jednostkowego.

 

Jak zatem rejestrować pojazdy przeznaczone do celów specjalnych i jakie to w sumie są pojazdy? :)

 

Zapraszam do polemiki

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz Łódź
Jak zatem rejestrować pojazdy przeznaczone do celów specjalnych i jakie to w sumie są pojazdy? :)

 

Zapraszam do polemiki

Moim zdaniem należy zacząć od definicji :)

 

36) pojazd specjalny - pojazd samochodowy lub przyczepę przeznaczone do wykonywania specjalnej funkcji, która powoduje konieczność dostosowania nadwozia lub posiadania specjalnego wyposażenia; w pojeździe tym mogą być przewożone osoby i rzeczy związane z wykonywaniem tej funkcji;

37) pojazd używany do celów specjalnych - pojazd samochodowy przystosowany w sposób szczególny do przewozu osób lub ładunków, używany przez Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej, Policję, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencję Wywiadu, Służbę Kontrwywiadu Wojskowego, Służbę Wywiadu Wojskowego, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Biuro Ochrony Rządu, Straż Graniczną, kontrolę skarbową, Służbę Celną, jednostki ochrony przeciwpożarowej, Inspekcję Transportu Drogowego i Służbę Więzienną;

 

Według mnie wychodzi na jedno bo z definicji pojazdu używanego do celów specjalnych dowiadujemy się do kogo one należą.

Ale może nie mam racji :?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blakop

A widzisz - tak na to nie spojrzałem. A faktycznie wychodzi na to, że jest tak jak piszesz...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz Łódź

Ale błysnąłem :D Dziękuję.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JANUSZ60
Według mnie wychodzi na jedno bo z definicji pojazdu używanego do celów specjalnych dowiadujemy się do kogo one należą.

Błysnąłeś faktycznie, ale czy przypadkiem nie jest tak, że pojazdy używane do celów specjalnych mogą posiadać tylko wymienione instytucje ???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz Łódź
ale czy przypadkiem nie jest tak, że pojazdy używane do celów specjalnych mogą posiadać tylko wymienione instytucje ???

Zgadza się.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eborg
Ale tera zobaczcie jak ten przepis przeredagowano do nowej ustawy. Teraz o tym kto jest zwolniony z homologacji mówi art. 70d:

 

Nowy typ pojazdu specjalnego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Biura Ochrony Rządu, Straży Granicznej, organów kontroli skarbowej, Służby Celnej, Inspekcji Transportu Drogowego, Służby Więziennej i jednostek ochrony przeciwpożarowej lub nowy typ pojazdu używanego do celów specjalnych, nie podlega obowiązkowi uzyskania świadectwa homologacji typu WE pojazdu oraz świadectwa homologacji typu pojazdu.

 

Czy widzicie o co mi chodzi?? Zamieniono szyk określeń "specjalny" i "używany do celów specjalnych" W moim rozumieniu po wyrzuceniu tego drugiego elementu na koniec wyliczanki sprawia, że zmienia się znaczenie. Jak dla mnie przepis ten mówi, że z homologacji obecnie zwolnione są:

- pojazdy specjalne - o ile należą do wskazanych w wyliczance służb

- pojazdy używane do celów specjalnych - niezależnie od ich właściciela (!!!)

Mi tu wynika , że pojazd używany do celów specjalnych , nie musi być własnością wymienionych instytucji.

Chyba że źle to rozumiem???

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blakop

Tak - też się tak zapędziłem czytając to dziś. Ale już mnie Grzegorz naprowadził, e z samej definicji pojazdu używanego do celów specjalnych wnika, że musi on należeć do służb.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz Łódź
Mi tu wynika , że pojazd używany do celów specjalnych , nie musi być własnością wymienionych instytucji.

Tu może nie :)

Ale zobacz definicję

 

37) pojazd używany do celów specjalnych - pojazd samochodowy przystosowany w sposób szczególny do przewozu osób lub ładunków, używany przez Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej, Policję, Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencję Wywiadu, Służbę Kontrwywiadu Wojskowego, Służbę Wywiadu Wojskowego, Centralne Biuro Antykorupcyjne, Biuro Ochrony Rządu, Straż Graniczną, kontrolę skarbową, Służbę Celną, jednostki ochrony przeciwpożarowej, Inspekcję Transportu Drogowego i Służbę Więzienną;

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JANUSZ60
Chyba że źle to rozumiem???

Zapis jest tak bardzo jednoznaczny, że nie ma tu co rozumieć.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eborg

Janusz60 chodzi Ci o definicję , czy o to co napisał blakop?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
JANUSZ60
chodzi Ci o definicję

Tak,

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
eborg

Ok.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal_k
Jak zatem rejestrować pojazdy przeznaczone do celów specjalnych i jakie to w sumie są pojazdy? :)

 

A było napisać na PW w czym rzecz to bym Ci wytłumaczył, a tak to mnie Grzegorz wyręczył ;)

 

Jedyna różnica po zmianach to taka, że specjalny powinien być własnością wymienionych służb, a używany do celów specjalnych wystarczy, że jest przez służby używany (chociaż w praktyce pewnie i tak będzie ich własnością).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
blakop
(chociaż w praktyce pewnie i tak będzie ich własnością)

 

Oj niekoniecznie :) Ale to już inna historia...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Grzegorz Łódź
A było napisać na PW w czym rzecz to bym Ci wytłumaczył, a tak to mnie Grzegorz wyręczył ;)

Ale blakop, chciał

Zapraszam do polemiki
:);)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
michal_k
Ale blakop, chciał

 

Człowiek się starzeje to i zapomniał, że należy zacząć od definicji :-P

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się

×

Ważne informacje

Umieściliśmy pliki cookie na Twoim urządzeniu, aby pomóc Ci ulepszyć tę witrynę. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym razie zakładamy, że możesz kontynuować.