Skocz do zawartości

Hak w Uno 900


Wnuczek

Rekomendowane odpowiedzi

Mam problem. Trafił się na badaniu Fiat Uno 900. Zamontowany hak, brak wpisu w DR. Druga pozycja w TZ pusta. Czy jest możliwość zalegalizowania haka w tym modelu. Na szczęście to znajomy więc może kilka dni poczekać. Hak nówka bez zastrzeżeń podłączony prawidłowo.

WK jest zdania, że dla tego modelu producent nie przewidział możliwości ciągnięcia przyczepy.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to nie jest z tych nowszych Fiatów Uno, które nie były homologowane do ciągnięcia przyczepy?

 

Jeśli ma KP to sprawdź czy jest tam wpisane DMC przyczepy. Jeśli nie to na 99,9% jest to właśnie wersja, która nie może ciągnąć przyczepy.

 

Ewentualnie może właściciel posiada wyciąg ze świadectwa homologacji (albo jego kopia znajduje się w urzędzie) - wtedy też można to sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uno 900 było wytwarzane pod koniec produkcji - te modele niestety nie miały homologacji na ciągnięcie przyczepy - sprawa więc jest beznadziejna. Nawet sam Fiat w swoim czasie rozsyłał informację i uzupełnienie do instrukcji obsługi, że ten model nie jest przystosowany do ciągnięcia przyczepy (chociaż ze względów konstrukcyjnych jest to absurd, chodzi tylko o homo)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Informuję,

że świadectwo homologacji PL*0357*00 z dnia 18.09.2000 nie przewiduje możliwości holowania przyczep.

Potwierdzamy jednocześnie, że wcześniejsze wersje samochodu Fiat UNO zgodnie z obowiązującymi Świadectwami Homologacji w okresie ich produkcji miały możliwość ciągnięcia przyczepy.

Niestety z dniem 31.12.2000 roku przestały obowiązywać wcześniej obowiązujące Świadectwa Homologacji.

W celu umożliwienia dalszej sprzedaży Fiata UNO należało ponownie poddać samochód weryfikacji na zgodność z obowiązującymi dla nowych homologacji przepisami.

Aby ewentualnie dopuścić holowanie przyczep układ hamulcowy pojazdu musiałby spełnić wymagania wg aktualnych przepisów, co wymagałoby wprowadzenia istotnych zmian.

Z uwagi na ograniczony okres przewidywanej produkcji Fiata UNO służby techniczne producenta pojazdu (Fiat Auto S.p.A. w Turynie) nie podjęły decyzji o modernizacji układu.

W efekcie czego przywołane na wstępie świadectwo PL*0357*00 nie dopuszcza możliwości holowania przyczep.

 

Z poważaniem.

Stanisław Podsadecki

FIAT AUTO POLAND S.A.

Dyrekcja Handlowa

Obsługa Posprzedażna

Kontakty z Klientami

Ul. Komorowicka 79

43-300 Bielsko-Biała

fax. 033 8132270

 

Więcej tutaj

http://www.norcom.com.pl/nowe_forum/viewtopic.php?t=2453&postdays=0&postorder=asc&start=75

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

@ Psuj dlaczego? W ŚH jest zapisane. Masa przyczepy a hamulcem najazdowym 0 kg. Masa przyczepy bez hamulca 0 kg. Nie ma słowa, że pojazd nie może mieć zamontowanego haka. Nie może tylko ciągnąć przyczepy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ja podpytam tutaj, sorry za OT.

ŚH - DMC przyczepy 830kg

TZ na haku 900kg

 

Które będzie w nowym DR? Musze wymienić i ciekawi mnie co wpiszą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a potem na OBT nie będzie problemów jak masa przyczepy będzie inna niż na TZ haka?

Pytam bo wymiana DR to i potrzebne dane do nowego DR i wtedy albo obt+dbt i WK albo obt+oryginał ŚH+kwity od LPG i do WK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mmc przyczepy określa producent,a hak ma spełniać warunki,aby mógł conajmniej taką ciągnąć,gorzej jak miałbyś na haku np 750,bo wtedy byłby problem:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a potem na OBT nie będzie problemów jak masa przyczepy będzie inna niż na TZ haka?

 

Nie będzie, uciąg haka musi być równy bądź większy niż wartość "O1" z DR, w przeciwnym wypadku taki hak nie może być zamontowany w tym pojeździe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a potem na OBT nie będzie problemów jak masa przyczepy będzie inna niż na TZ haka?.

Dość często bywa, że uciąg haka jest większy niz MMC a wiąże sie to z tym, że zwykle przez danego producenta produkowany jest jeden hak homologowany do danego modelu pojazdu a w zależności od wersji pojazdy maja inną MMC. Czyli np. pojazd X z silnikiem 1,4 może ciągnąć przyczepę o DMC 800 kg a ten sam pojazd z silnikiem 2,0 może ciągnąć przyczepę 1200 kg a do obu pojazdów dedykowany jest ten sam hak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TZ na haku 900kg

 

na TZ nie ma tego parametru...

 

@ Psuj dlaczego?

 

Mimo, że solennie obiecywałem, że nie będę strzelał do ludzi jakiś mi w sklepie klamki nie chcieli sprzedać... ciekawe dlaczego...

 

Wiesz. Jest hak to jest wpis w DR, jest wpis to może ciągnąć przyczepę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest hak to jest wpis w DR, jest wpis to może ciągnąć przyczepę...

 

Jest hak, nie ma wpisu w DR, to może na nim powiesić rowery albo używać np. do holowania pojazdów ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikita_Bennet napisał/a:

TZ na haku 900kg

na TZ nie ma tego parametru...

 

Maciej, z całym szacunkiem, ale coraz częściej spotykam HAKI, które na TZ mają wpisany "UCIĄG HAKA" w "kg".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

psujowi chyba chodziło o TZ pojazdu,tak sem myślę 8)
A Nikita_Bennet pisał o TZ haka. Powiem szczerze, że jak pierwszy raz przeczytałem to też myślałem, że o TZ pojazdu chodzi.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.