Skocz do zawartości

Problem z podwójnym OC po zakupie samochodu.


crackers

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy,mam taki mały problem,może ktoś zna podpowiedz?Zakupiłem w czerwcu zeszłego roku auto,przejąłem polise OC sprzedającego,podpisałem odpowiedni aneks i po sprawie...niby :( Otóż w grudniu dostałem wezwanie do zapłaty OC za ten pojazd od innej firmy ubezp.Dowiedziałem się od zbywcy,że ktoś tam dał ciała i stara polisa z automatu mu się wznowiła i nieświadomie miał dwie.Pisałem odwołania,wysyłałem skany i.....nadal chcą kasę,może miał ktoś taki przypadek,albo coś słyszał.Ja w każdym razie,czekam na rozprawe w sądzie,ponieważ po dobroci im nie oddam 3 dniówek :D .Dobrze,że nie miał jeszcze w trzech innych firmach ubezp.OC :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opisz dokładnie - na jakie okresy zostały zawarte te polisy oraz czy były opłacone w całości czy też np. I rata. Czego dokładnie domaga się firma ubezpieczeniowa? Opłaty raty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obie na okres 21-06-2013 do 20-06-2013,ta którą przejąłem była opłacona w 1 racie,drugą zapłacę ja w styczniu.Firma domaga sie opłaty za okres od 27-06-2013(od chwili nabycia)do 17-12-2013(chwila złożenia przeze mnie wypowiedzenia,natychmiast po uzyskaniu wiedzy o niej).Tą konfliktową,był wypowiedzieć przed podpisaniem następnej,lecz ktoś nie dopełnił formalności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się, że zgodnie z prawem firma ma rację domagając się zaległej składki. Natomiast winę ponosi zbywca pojazdu, który nie dopełnił obowiązku wynikającego z art. 32 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, czyli nie przekazał Ci potwierdzenia zawarcia umowy.

 

Na Twoim miejscu pogadałbym z prawnikiem, czy nie możesz się domagać tych pieniędzy od zbywcy pojazdu z powodu j.w. W końcu to jego zaniechanie doprowadziło do tego, że teraz ponosisz zbędne koszty, których byś nie poniósł, gdyby zbywca spełnił ustawowy obowiązek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje się, że zgodnie z prawem firma ma rację domagając się zaległej składki. Natomiast winę ponosi zbywca pojazdu, który nie dopełnił obowiązku wynikającego z art. 32 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, czyli nie przekazał Ci potwierdzenia zawarcia umowy.

 

Na Twoim miejscu pogadałbym z prawnikiem, czy nie możesz się domagać tych pieniędzy od zbywcy pojazdu z powodu j.w. W końcu to jego zaniechanie doprowadziło do tego, że teraz ponosisz zbędne koszty, których byś nie poniósł, gdyby zbywca spełnił ustawowy obowiązek.

Dokładnie bo skoro firma ubezpieczeniowa do Ciebie wystąpiła o wpłate to znaczy że zbywca pojazdu tą firme poinformował o fakcie zbycia pojazdu i był świadom tego a co z tym idzie zataił przed Tobą fakt posiadania drugiej polisy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie bo skoro firma ubezpieczeniowa do Ciebie wystąpiła o wpłate to znaczy że zbywca pojazdu tą firme poinformował o fakcie zbycia pojazdu i był świadom tego a co z tym idzie zataił przed Tobą fakt posiadania drugiej polisy
no i widzisz,nie dokładnie :D ,ale skąd miałbyś to wiedzieć skoro nie napisałem o tym :D .art 32 mówi też o tym,iż sprzedający ponosi odpowiedzialność na równi z kupującym,do momentu zgłoszenia zbycia pojazdu(a do tego faktu doszło jak nie :D pisałem we wrześniu).Reasumując,nie miałbym problemu,gdyby firma uzP :) obciążyła mnie całą kwotą od 09-09-2013,a do tego czasu obciżyła nas po równo,a nie jak to zrobiła.Tu nie chodzi o samą zapłatę,ale o całokształt zaniedbań przez nich.Uzyskali wiadomość o zbyciu we wrześniu,a mnie poinformowali w grudniu,prawda?(ponad 90 dni),następnie powołują się na art.32 stosując go wybiórczo.

 

[ Dodano: 09-01-2014, 11:01 ]

art 32 o ubezpieczeniach,mówi też o tym,że sprzedający ma OBOWIĄZEK poinformować nabywcę o wszystkich polisach OC-i jeżeli przegram z ...,to i tak jego na koniec obciąże całością :D nie lubie takich sytuacji,ale powiedziałem sobie,dość dawania się dy..w d... w tym Państwie prawa(każdy wie jakiego)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...zgodnie z ustawą polisa wznowiona na kolejny okres, jeżeli była opłacona wcześniej w całości...

a zbywca jeśli był tego świadom, to mógł ją wypowiedzieć w każdym czasie, argumentując, przedkładając oc w drugim towarzystwie, kończąc tym samym jej trwanie, a nie tylko przekazując dane nabywcy ubezpieczycielowi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

I wszystko się wyjaśniło dzięki Rzecznikowi Ubezpieczonych.Otóż RU wysłał w mojej sprawie zapytanie do firmy ubezp.i ta uznała,iż po ponownym rozpatrzeniu sprawy umaża ją,a co za tym idzie kasy już płacić nie muszę :D.Nie muszę pisać,że wszystkie dane dotyczące sprawy firma ta już miała ode mnie,lecz pismo od RU ma jednak większą moc sprawczą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,lecz pismo od RU ma jednak większą moc sprawczą

 

Normalnie wszędzie o znajomości są potrzebne albo strach.

Tobie by się nie udało w życiu tego załatwić ale jak Rzecznik napisał to samo tylko podpisał się Rzecznik Ubezpieczonych to można sprawę rozpatrzyć jeszcze raz :razz: i umorzyć ze strachu :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie,najpierw ja wysłałem do RU wszystkie pisma,które posiadałem( i już ubezpieczycielowi w ramach wyjaśnień wysłałem),następnie RU te same pisma wysłał plus jedno od siebie(wiem,ponieważ też dostałem takie samo pisemko).Zauważyłem jedną różnicę,ja kierowałem swoje pisma do biura obsługi klienta,natomiast RU bezpośrednio do Prezesa tego ubezpieczyciela.Z całym przekonaniem proponuje korzystać z takich instytucji,choć sam miałem mieszane uczucia :) ,to teraz się przekonałem,że nie potrzebnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami tak,ale w tym konkretnym nie ruszyła,dopiero po interwencji RU coś zaczęło się dziać,i to pozytywnie co najważniejsze
Pomagałem załatwić kilka spraw z ubezpieczycielami i odwołania najczęściej odbijały się jak od ściany. Dopiero powołanie się na odpowiednie paragrafy, stanowisko RU czy NSA, a do tego odpowiedni paragraf z KK i tematy kończyły się pomyślnie. Twoja sytuacja była inna niż te, z którymi miałem wcześniej do czynienia, dlatego nie zabierałem głosu. Przy okazji warto dodać, że strona RU zawiera mnóstwo pomocnych informacji, więc warto na nią zaglądać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.