Skocz do zawartości

Remont SKP, nowy przedsiębiorca ...


zjc
 Share

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o opinie: czy w czasie modernizcji skp powinna być ona (czyli stacja) nieczynna?

I drugi problem: jaki jest status prawny stacji po przekształceniu przedsiębiorstwa z jednej formy własności w inną? Czy automatem nowa firma powinna być zarejestrowana w rejestrze przedsiębiorców prowadzących skp?

Proszę o merytoryczne opinie

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli możesz przeprowadzać w czasie modernizacji badania zgodnie z 227 to po co zamykać ? Idąc dalej zmiana NIP-u regonu to nowy wpis i tu bezwarunkowo. My zmienialiśmy adres i były problemy ale po zasięgnięciu opini wielu prawników okazało się iż tylko w przypadku w/w sytuacji nowy wpis :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaki jest status prawny stacji po przekształceniu przedsiębiorstwa z jednej formy własności w inną?

Jeśli nie była to Okręgowa SKP (i nie może być), to TDT przy odbiorze obetnie Wam wszystkie małe literki ;-(

 

Proszę o opinie: czy w czasie modernizcji skp powinna być ona (czyli stacja) nieczynna?

Jeśli macie takie możliwości, żeby bez problemów wykonywać BTP - to oczywiście nie musicie zamykać SKP na czas remontu.

 

Pytanie, czy ten remont musi być - w świetle nowego Dz.U.2005.219 - wykonywany teraz i natychmiast.

Tak czy owak macie 5 lat na dostosowanie stanu SKP do aktualnych wymagań.

Troszkę nie wiem, jak to się będzie miało przy dodatkowej zmianie właścciela - nie chcę sie wynmądrzać i palnąć głupstwa- więc jeszcze takwestię trzeba tu poruszyć ....

W mojej opinii nie powinno to mieć żadnego znaczenia, ale trzeba być tego pewnym.

 

§ 2. Stacje kontroli pojazdów niespełniające wymagań,

określonych w § 1 pkt 1—4 rozporządzenia, które w dniu

wejścia w życie rozporządzenia przeprowadzały badania techniczne

pojazdów, uznaje się do dnia 31 grudnia 2010 r. za spełniające te wymagania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...
zjc napisał/a:

jaki jest status prawny stacji po przekształceniu przedsiębiorstwa z jednej formy własności w inną?

 

 

Interpelacja

do ministra transportu i budownictwa

w sprawie stacji kontroli pojazdów

 

Szanowny Panie Ministrze! Na podstawie art. 191 ust. 1 Regulaminu Sejmu składam interpelację w sprawie

stacji kontroli pojazdów.

 

Zgodnie z art. 83a ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005 r. Nr 108, poz.

908 z późn. zm.) starosta prowadzi rejestr przedsiębiorców prowadzących stację kontroli pojazdów. Ustawa

jednak nie wyjaśnia aspektów prowadzenia powyższego rejestru, gdy jeden przedsiębiorca prowadzi więcej niż

jedną stację kontroli pojazdów na terenie tego samego powiatu. Brak jest również regulacji dotyczących zmiany

przedsiębiorcy prowadzącego daną stację kontroli pojazdów.

 

W związku z powyższym proszę Pana Ministra o odpowiedzi na poniższe pytania:

 

1) Czy każdej stacji kontroli pojazdów prowadzonej przez jednego przedsiębiorcę na terenie tego samego

powiatu należy przydzielić osobny kod rozpoznawczy stacji kontroli pojazdów i określić indywidualny zakres

badań?

 

2) Czy przedsiębiorca prowadzący dwie stacje kontroli pojazdów na terenie tego samego powiatu powinien

otrzymać dwa odrębne zaświadczenia potwierdzające wpis przedsiębiorcy do rejestru przedsiębiorców

prowadzących stację kontroli pojazdów?

 

3) Czy przepis art. 83 ust. 1 pkt 1 lit. b cytowanej wyżej ustawy odnośnie przeprowadzania niektórych badań

technicznych przez podstawową stację kontroli pojazdów należy zastosować w przypadku, gdy stacja funkcjonuje

w okresie przed dniem wejścia w życie ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności

gospodarczej, a następnie już po wejściu w życie ustawy wprowadzającej zmieniła właściciela - prowadzenie

stacji przejął inny właściciel?

 

Z poważaniem

 

Poseł Jerzy Budnik

Prowadzenie stacji kontroli pojazdów o poszerzonym w stosunku do podstawowego zakresie badań

technicznych możliwe jest w przypadku okręgowej stacji kontroli pojazdów oraz zgodnie art. 83 ust. 1 pkt 1 lit. b

stacji, która posiadała zezwolenie starosty na wykonywanie tych badań, wydane przed dniem 21 sierpnia 2004 r.,

tj. przed dniem wejścia w życie ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. Przepisy wprowadza'jące ustawę o swobodzie

działalności gospodarczej. Wykreślenie podmiotu z rejestru działalności regulowanej i przekazanie prowadzenia

stacji kontroli pojazdów nowemu podmiotowi nie powoduje utraty uprawnień stacji kontroli pojazdów, jakie

nabyła ona na podstawie przepisów dotychczasowych. Przekazanie tej samej stacji nowemu podmiotowi

powoduje po stronie tego podmiotu obowiązek dokonania wpisu do rejestru przedsiębiorców prowadzących stacje

kontroli pojazdów zgodnie z art. 83a ustawy Prawo o ruchu drogowym, z uwzględnieniem danych nowego

przedsiębiorcy.

 

Z wyrazami szacunku

 

Podsekretarz stanu

 

Piotr Stomma

 

Warszawa, dnia 7 lipca 2006 r.

 

Wyjaśniono :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaje.... cie niejasne, to w końcu przedsiębiorca czy stacja ? bo mozna sie doszukiwac w tekscie pomieszania tych dwoch pojec. Ja wiem i to potwierdzam - 1 przedsiebiorca - 2 stacje w powiecie - 2 odrebne wpisy !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 przedsiebiorca - 2 stacje w powiecie - 2 odrebne wpisy

 

Musi tak byś, bo na inną stację jest inny adres i kod rozpoznawczy. Jest to logiczne, że będzie miał dwa wpisy.

 

Tak samo jeśli firma "ABCD" zmieni się na firmę "ABCD" sp. z o.O., to jest to inna firma i musi uzyskać nowy wpis rejestrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawę reguluje art. 55 Kc. Warunkiem jest zakupienie przedsiębiorstwa lub jego części, w tym stacji kontroli pojazdów wraz z zaświadczeniem o wpisie do działalności regulowanej. Wówczas zdaniem pewnego orzeczenia możliwe jest przeniesienie uprawnień. Jeśli natomiast ktoś zakupi grunty i budynki, bądź użycza/dzierżawi budynki stacji nie ma mowy o otrzymaniu rozszerzeń stacji.

 

Sprawę tę naświetliło orzeczenie SKO w Warszawie z 2006r.

 

Tak więc chcąc zakupić stacje trzeba od razu w akcie notarialnym zaznaczyć, iż zakupuje się przedsiębiorstwo, bądź jego część dot. zaświadczenia o wpisie o działalności regulowanej.

 

Zakup samego budynku stacji z urządzeniami nie uprawnia w myśl art. 55 Kc do nabycia uprawnień stacji. Trzeba o tym pamiętać bo jest to decydujący moment przy ubieganiu się o rozszerzenia zakupionej stacji.

 

Mówimy oczywiście o sytuacji omawianej przez Pana Podsekretarza Stanu czyli zakupie stacji posiadającej już rozszerzenia.

 

[ Dodano: 27-11-2006, 19:14 ]

Odnośnie pierwszego pytania: jeśli modernizacja powoduje uniemożliwienie wykonywania badań wówczas powinna być zamknięta. Decyzję taką podejmuje przedsiębiorca. Jeśli zamknie stacje czasowo powiadamia starostę niezwłocznie nie później niż 14 dni od zdarzenia o fakcie zmian godzin otwarcia stacji bądź jej czasowego zamknięcia podając datę jej ponownego otwarcia. Wynika to z ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Share

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.