Skocz do zawartości

Serdecznie witamy w nowej wersji forum!

Pierwsze logowanie wcześniejszych użytkowników do nowego forum, wymaga wygenerowania nowego hasła (jest to czynność jednorazowa). W tym celu możemy skorzystać z linku Nie pamiętasz hasła? lub z tego u dołu okna logowania. Uwaga: Proszę podać e-mail taki sam, jaki jest ustawiony na wcześniejszym forum!

Zaloguj się, aby obserwować  
magentis2

motocykl uprzywilejowany

Polecane posty

magentis2

Witam,,klient chce z motocykla zrobić pojazd uprzywilejowany dla ratownika medycznego.Jakie dokumenty powinien przedstawić?Czy badanie dodatkowe na Skp podstawowej można wykonać?I wreszcie czy może być motocykl uprzywilejowany,w warunkach dodatkowych dla poj,uprzyw.nie ma nic odnośnie takiego pojazdu.Motocykl jest wyposażony w sygnały świetlne i dźwiękowe,zarejestrowany w kraju.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
biker100
Jakie dokumenty powinien przedstawić?

Dowód rejestracyjny;

Czy badanie dodatkowe na Skp podstawowej można wykonać?

Można

I wreszcie czy może być motocykl uprzywilejowany,w warunkach dodatkowych dla poj,uprzyw.nie ma nic odnośnie takiego pojazdu.

 

Zacznijmy od definicji:

PORD: motocykl - pojazd samochodowy jednośladowy lub z bocznym wózkiem - wielośladowy;

PORD: Art. 53. 1. Pojazdem uprzywilejowanym w ruchu drogowym może być pojazd samochodowy:

2) pogotowia ratunkowego;

12) jednostki niewymienionej w pkt 1-11, jeżeli jest używany w związku z ratowaniem życia lub zdrowia ludzkiego - na podstawie zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych.

 

poz. 951:

§ 25. 1. Pojazd samochodowy uprzywilejowany wyposaża się w sygnały ostrzegawcze:

1) dźwiękowy;

2) świetlny błyskowy

§ 26. 1. Urządzenia wysyłające ostrzegawcze sygnały dźwiękowe powinny spełniać następujące wymagania:

1) wysyłać sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie;

2) fale dźwiękowe powinny być wysyłane co najmniej do przodu, a oś ich rozchodzenia się powinna być równoległa do

podłużnej osi symetrii pojazdu; dopuszcza się odchylenie od tego kierunku nie większe niż 15°;

3) być tak sterowane, aby ich włączenie nie było możliwe bez równoczesnego włączenia sygnału świetlnego.

2. Ostrzegawczy sygnał świetlny błyskowy powinien odpowiadać następującym warunkom:

1) liczba świateł: co najmniej jedno, nie więcej niż dziesięć;

2) rozmieszczenie świateł: na dachu nadwozia (kabiny); dopuszcza się umieszczenie świateł w innym miejscu, przy zapewnieniu

wymaganej widoczności sygnału;

3) barwa światła: niebieska;

4) włączanie świateł błyskowych powinno być niezależne od położenia urządzenia umożliwiającego pracę silnika oraz

od włączenia sygnałów dźwiękowych;

5) powinien być widoczny z każdej strony pojazdu z odległości co najmniej 150 m przy oświetleniu słonecznym i nie

powinien oślepiać innych uczestników ruchu.

3. Pojazd może być dodatkowo wyposażony w sygnały świetlne błyskowe barwy czerwonej, odpowiadające warunkom

określonym w ust. 2 pkt 1, 2 i 4, widoczne co najmniej z przodu i z tyłu pojazdu z odległości co najmniej 150 m przy oświetleniu

słonecznym i nieoślepiające innych uczestników ruchu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
magentis2

na podstawie zezwolenia ministra właściwego do spraw wewnętrznych. -o to chodzi,czy nie powinien mieć takiego zezwolenia przed badaniem?przyjeżdża motor, proszę zrobić z niego poj.uprzyw.i wszystko? każdy może sobie taki poj.wykonać???

pojaz uprzywilejowany powinien być oznakowany pasem wyróżniającym barwy pomarańczowej

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Bądź aktywny! Zaloguj się lub utwórz konto

Tylko zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto, to proste!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Posiadasz własne konto? Użyj go!

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×

Ważne informacje

Umieściliśmy pliki cookie na Twoim urządzeniu, aby pomóc Ci ulepszyć tę witrynę. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym razie zakładamy, że możesz kontynuować.