Skocz do zawartości

Czy ZUS, czy ZUS + OFE?


Olga

Rekomendowane odpowiedzi

Każdy członek otwartego funduszu emerytalnego do 31 lipca musi podjąć decyzję, w jaki sposób będzie oszczędzał na stare lata. Możliwe są dwa warianty.

 

1) Pierwszy zakłada, że składka emerytalna w całości trafi do ZUS na specjalne subkonto. Osoba zainteresowana takim wariantem nic nie musi robić. Brak jakiegokolwiek ruchu będzie uznany za milczące przyzwolenie odprowadzania składek na subkonto w ZUS.

 

2) Ci członkowie OFE, którzy nadal chcą odkładać środki na emeryturę kapitałową, muszą zadeklarować to na piśmie. Ostatnim dniem składania takich deklaracji będzie 31 lipca 2014 r.

 

Czy Wy podjęliście już decyzję?

 

Jeśli tak - to jaką i dlaczego?

 

Ja jeszcze nie zdecydowałam się i próbuję znaleźć podpowiedzi - co lepsze?

Czy można jednak przewidzieć, wybór którego wariantu okaże się korzystniejszy?

 

Zapraszam do rozmowy :)

 

[ Dodano: 15-06-2014, 14:35 ]

Znalazłam m.in. takie informacje: https://www.oswiadczenieofe.pl/ofe-czy-zus

 

 

Co się stanie z moimi pieniędzmi zebranymi do tej pory? Zostaną w OFE czy ZUS?

 

Dokonywany teraz wybór dotyczy tylko nowych składek. Dotychczas zgromadzone środki w OFE tam pozostaną i będą nadal zarządzane przez OFE. Nie dotyczy to jednak ponad 153 mld zł, które były zainwestowane przez OFE m.in. w obligacje skarbowe i zostały przekazane decyzją rządu do ZUS w lutym 2014 r. (ustawa o przekazaniu tych środków do ZUS jest obecnie analizowana przez Trybunał Konstytucyjny pod względem zgodności z Konstytucją RP).

Jak wygląda kwestia dziedziczenia środków w OFE i ZUS?

 

Niezależnie od naszej decyzji, ta część środków o których faktycznie obecnie decydujemy będzie podlegała dziedziczeniu. Czyli jeśli zarówno pozostawimy je OFE lub gdy wybierzemy by trafiały one na subkonto ZUS zasady dziedziczenia będą identyczne. Natomiast mechanizmowi dziedziczenia nie podlegają środki zgromadzone na ogólnym koncie ZUS (na które trafia 12,22% z 19,52% naszej składki).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze nie zdecydowałam się i próbuję znaleźć podpowiedzi - co lepsze?

Ja też jeszcze nie zdecydowałem ale skłaniam się do opcji nr 1.

Przekonuje mnie to że:

Stopa procentowa składki na ubezpieczenie emerytalne obecnie wynosi 19,52% podstawy jej wymiaru, z czego od 1 lutego 2014 r.:

 

2,92% podstawy wymiaru jest odprowadzane przez ZUS do wybranego przez Państwa OFE,

4,38% podstawy wymiaru jest zapisywane na subkoncie w ZUS.

 

Z czego (z 2.92%) część (nie więcej niż 1,75%) jest pobierana prowizja za zarządzanie.Czyli tak naprawdę nie wiele zostaje.ZUS z tego co mi wiadomo nie pobiera opłaty.

 

4.

Różnica pomiędzy środkami zewidencjonowanymi na subkoncie z zgromadzonymi na

rachunku w OFE wynika z gwarancji, z jakich korzystają te środki. Zewidencjonowa-

na na subkoncie wartość środków jest gwarantowana przez państwo i ich wartość nie

może ulec zmniejszeniu. Środki zgromadzone na rachunku w OFE nie podlegają gwa-

rancji państwa, ani też powszechne towarzystwa emerytalne, które zarządzają OFE, nie

gwarantują zachowania ich wartości. W konsekwencji wartość środków zgromadzo-

nych na rachunku w OFE może ulec zmniejszeniu w wyniku wahań na giełdzie, a nawet

znacznemu spadkowi w przypadku bessy, z drugiej jednak strony ich wartość może

w pewnych okresach rosnąć w tempie przewyższającym wzrost nominalnego PKB.

Waloryzacja subkonta w ZUS oparta jest na wskaźniku odpowiadającym przeciętnemu

wzrostowi nominalnego PKB w ostatnich 5 latach i posiada gwarancję, że nie może

być niższa od zera. Wyniki OFE są zależne od sytuacji na rynkach fi

nansowych, a więc

w okresach bessy (złej koniunktury) mogą być ujemne.

5.

Od składek przekazywanych do OFE jest pobierana opłata na poziomie nie wyższym niż

1,75%, a ze zgromadzonych w funduszu środków powszechne towarzystwa emerytalne

pobierają opłatę za zarządzanie. ZUS nie pobiera żadnych opłat, które pomniejszałyby

stan konta i subkonta.

 

http://www.zus.pl/files/OFE_2014/Informacja.pdf

 

[ Dodano: 15-06-2014, 14:49 ]

http://www.zus.pl/default.asp?p=3&id=5056

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Wy podjęliście już decyzję?

Olgo ja decyzję podjąłem 24 lata temu, z której jestem bardzo zadowolony :P

biker, znaczy, że członkiem OFE nie jesteś :)

 

Grzesiu, informacje, które podałeś są o.k.

Tylko, że one są tak jakby "reklamą" ZUS-u :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tez nie podjąłem decyzji i na teraz nie wiem jak zdecyduję.

 

Z jednej strony ZUS, gdzie za ileś tam lat może wogóle przestac wypłacać emerytury (powód starzenie społeczeństwa). Do tego dochodzi brak zaufania do nich.

Z drugiej OFE gdzie nie wiadomo czy w sierpniu nie okaże się, iż tak mało ludzi zdecydowało na pozostanie, że będą mniejsze pieniądze do inwestowania a co za tym idzie i zyski, a moze i straty. Lub co gorsza funduszom (niektórym lub większości) przestanie się opłacać prowadzenie tej działalności. Lub państwo znów kiedyś zrobi zamach na kasę, tym razem juz całkowity.

 

Same pytania a odpowiedzi brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej OFE gdzie nie wiadomo czy w sierpniu nie okaże się, iż tak mało ludzi zdecydowało na pozostanie, że będą mniejsze pieniądze do inwestowania a co za tym idzie i zyski, a moze i straty.

Mam też takie obawy.

 

Ciekawe, czy podawane są gdzieś informacje ile osób już złożyło oświadczenia o pozostaniu w OFE?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że one są tak jakby "reklamą" ZUS-u :-P

Niby tak ale jest jakaś gwarancja państwa :?

Powiem tak-jakbyśmy nie zrobili to czy dobrze dowiemy się tego dopiero jak będziemy na emeryturze :) (o ile doczekamy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że one są tak jakby "reklamą" ZUS-u :-P

Niby tak ale jest jakaś gwarancja państwa :?

Powiem tak-jakbyśmy nie zrobili to czy dobrze dowiemy się tego dopiero jak będziemy na emeryturze :) (o ile doczekamy)

 

A gdzie fakt starzenia sie społeczeństwa ? Wiec coraz mniej bedzie płacić składki, plus ci co wyjadą, tez bez płacenia, a coraz więcej bedzie emerytów (i oczywiście) rencistów, więc mniej na wypłaty. Co rząd jeszcze zawłaszczy by ZUS nie zbankrutował (czyli przestał wypłacać świadczenia) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Wy podjęliście już decyzję?

Mnie to podniecało w 1999 kiedy była nadzieja na naprawę systemu, obecnie nie mam dylematu.

Osoba zainteresowana takim wariantem nic nie musi robić.

Zostaję w zus-ie nie dlatego, że nie chce mi się nic robić, ale temu, że mam zamiar wziąć osłonowe na bułki i pracować do śmierci,,,

Poważny dylemat mają młodsi, gdyż w Zus-ie orżną go nasi a w OFE obcy, podobnie będzie z trzecim filarem oraz oszczędnościami w "nienaszych" bankach ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Wy podjęliście już decyzję?

Mnie to podniecało w 1999 kiedy była nadzieja na naprawę systemu, obecnie nie mam dylematu.

Wówczas pracowałam dla jednego z OFE :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wówczas pracowałam dla jednego z OFE :)

 

Ja też :)

 

 

A w temacie: zostaję w ofe, nie lubię zusu i raczej nikt mnie nie przekona, że coś "państwowego" będzie dobrze gospodarować kasą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz, co tam rekordy...

 

Wtedy trzeba było wybierać między OFE, bo by Cię ZUS przydzielił do wylosowanego, a teraz... jak nie złożysz oświadczenia, to Cię przerzucą do ZUS-u... :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OFE mogło odnieść sukces jedynie wówczas, gdy miał by miejsce ciągły wzrost gospodarczy i inwestycje giełdowe dawały by przyzwoite stopy zwrotu. Taka sytuacja miała miejsce przez kilkanaście lat poprzedzających utworzenie OFE, ale w 2008r sytuacja diametralnie się zmieniła i od tej pory członkowie OFE odczuwają skutki krachu na giełdzie. Niestety perspektywy globalnego wzrostu nie sa zbyt obiecujące i moim zdaniem są małe szanse aby w najbliższych latach stopy zwrotu z inwestycji OFE były znacznie wyższe niż w ZUS.

Zresztą co by nie wybrać, to to i tak na kokosy bym nie liczył.

Jesli chodzi o OFE, to najbardziej mierzi mnie prowizja pobierana przy wpłacie pieniędzy do funduszu. Obecnie wynosi 1,75% ale jeszcze nie tak dawno wynosiła 7% !!!!! - czyli w założeniu był to skok na kasę obywateli za którym de facto stoi rząd, bo uchwalił prawo na to zezwalające :( . Dla porównania prowizja pobierana przez OFE w Słowenii wynosiła 0,2% .

Ja osobiście chyba wybiorę ZUS, bo puki co to moje składki ZUS-owskie maja lepsza stopę zwrotu od składek w OFE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podobnie jak Psuj wybrałem OFE. Zawsze mnie uczono żeby pieniędzy nie trzymać w jednym miejscu i tak też zdecydowałem. Tym, którzy mają dylemat i nie wiedzą co wybrać polecam wpis na blogu Maćka Samcika. Bardzo przystępnie mówi o wadach i zaletach obu rozwiązań, nie stając po żadnej stronie --> http://samcik.blox.pl/2013/09/Dylemat-skazanca-zostac-przy-OFE-czy-przeniesc.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wygląda kwestia dziedziczenia środków w OFE i ZUS?[/b]

 

Niezależnie od naszej decyzji, ta część środków o których faktycznie obecnie decydujemy będzie podlegała dziedziczeniu. Czyli jeśli zarówno pozostawimy je OFE lub gdy wybierzemy by trafiały one na subkonto ZUS zasady dziedziczenia będą identyczne. Natomiast mechanizmowi dziedziczenia nie podlegają środki zgromadzone na ogólnym koncie ZUS (na które trafia 12,22% z 19,52% naszej składki).

 

Czy składki w ZUS też będą dziedziczone? Ja słyszałem, że tylko te zgromadzone w OFE ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy składki w ZUS też będą dziedziczone? Ja słyszałem, że tylko te zgromadzone w OFE ???

Z raczej wiarygodnego źródła:

"Wprowadzone zmiany w systemie emerytalnym nie zmieniły zasad dziedziczenia, tak więc ta część składki emerytalnej, co do której mamy wybór ZUS/OFE, będzie podlegać dziedziczeniu na takich samych zasadach, niezależnie od decyzji jaką podejmiemy."

 

http://emerytura.gov.pl/wybor-ofezus/dziedziczenie/

 

[ Dodano: 16-06-2014, 19:43 ]

Tak naprawdę nasz wybór dotyczy 2,92% naszego miesięcznego wynagrodzenia brutto :)

Czy to dużo? Czy to mało?

 

Wiedzieć trzeba, że:

W przypadku osób pracujących odprowadzane na ich emeryturę jest 19,52% wynagrodzenia brutto (połowę pokrywa pracodawca, połowę pracownik). Jeśli osoba przystąpiła do otwartego funduszu emerytalnego, to pierwotnie 12,22% podstawy wymiaru było ewidencjonowane na koncie w ZUS a 7,3% odprowadzane na rachunek w OFE. Z dniem 1 maja 2011 r. zmniejszono część składki przekazywanej do OFE z 7.3 proc. do 2,3 proc. W ZUS powstały w ramach kont ubezpieczonych subkonta, na które trafia pozostała część składki dotychczas przekazywanej do OFE. W 2012 r. składka przekazywana do OFE wynosiła 2,3% a na subkonto w ZUS 5,0%, a w 2013 r. 2,8% i 4,5%. Od 1 lutego 2014 r. składka przekazywana do OFE wynosi 2,92% a na subkonto 4,38%.

 

Czyli w zależności od podjętej decyzji podział naszych składek będzie wyglądał tak:

1) Ogólne konto w ZUS 12,22% + subkonto w ZUS 7,3%

lub

2) Ogólne konto w ZUS 12,22% + subkonto w ZUS 4,38% + rachunek w OFE 2,92%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.