Skocz do zawartości

Nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami


Olga

Rekomendowane odpowiedzi

Niedługo zapewne zostanie ogłoszona nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami.

 

Tekst ustawy ustalony ostatecznie po rozpatrzeniu poprawek Senatu http://orka.sejm.gov.pl/proc7.nsf/ustawy/1957_u.htm

 

Będzie coś nowego :)

4) kategorii B uprawnia do kierowania motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg pod warunkiem, że osoba posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat.

 

Podobno Prezydent już też podpisał.

http://moto.wp.pl/kat,1035803,title,Motocyklami-na-prawo-jazdy-kategorii-B-to-juz-pewne,wid,16760084,wiadomosc.html?ticaid=1131e5

 

[ Dodano: 20-07-2014, 22:53 ]

vacatio legis

 

Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem:

 

1) art. 1 pkt 4–6, które wchodzą w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia;

 

2) art. 1 pkt 12, pkt 16 lit. c oraz pkt 28 lit. a, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2015 r.

 

Czyli mogę już sobie kupować motocykl :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę ,że zrezygnowano z zapisu "z

automatyczną skrzynią biegów

Tak, bo zawęziło by to znacznie liczbę osób mogących skorzystać z nowelizacji przepisów z racji tego, że "skuterki" o pojemności 80 i 120 cm3 są mało popularne w naszym kraju. Pewnie napędziło by to koniunkturę na sprowadzanie takich motocykli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie napędziło by to koniunkturę na sprowadzanie takich motocykli.

No patrz :? .A ja myślałem,że przepisy są tworzone właśnie pod czyjeś potrzeby :razz::x;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Mam na sprzedanie yamahę xv250 zarejestrowaną na 125ccm"

 

No i teraz słucham - który z Was to na badaniu wykryje?

Tak samo jak "zczipowany" silnik.

 

Byłem u forumowych Kolegów na OBT - których bardzo cenię - bez sarkazmu. I nikt się nie dopatrzył, że mam niezgodną moc... No bo też niby jak??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i teraz słucham - który z Was to na badaniu wykryje?

Tak samo jak "zczipowany" silnik.

 

Niewątpliwe jest to ciężkie, ale nie niemożliwe. Mówię o motorach. A "zczipowany" silnik to zupełnie inna sprawa. Jako człowiek względnie znający się na technice motoryzacyjnej powinieneś o tym wiedzieć... :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W większości przypadków widać po silniku różnice w pojemności (oczywiście o ile ktoś się na tym zna). Niestety jest cała masa jedno i dwucylindrówek, które nie sposób odróżnić od siebie, nawet mając przed oczami oryginalne dwie maszyny o różnych pojemnościach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Psuju - to był przykład tylko z tym czipowaniem.

 

Bo generalnie:

 

jest cała masa jedno i dwucylindrówek, które nie sposób odróżnić od siebie, nawet mając przed oczami oryginalne dwie maszyny o różnych pojemnościach.

 

Jako człowiek względnie znający się na technice motoryzacyjnej powinieneś o tym wiedzieć... :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ bardzo. Bo różne moce, a na badaniu tego nie zdiagnozujesz. I klepniesz "P" nawet jak będzie niezgodność danych. Pełna analogia jak dla mnie do:

 

jest cała masa jedno i dwucylindrówek, które nie sposób odróżnić od siebie, nawet mając przed oczami oryginalne dwie maszyny o różnych pojemnościach.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ bardzo. Bo różne moce, a na badaniu tego nie zdiagnozujesz. I klepniesz "P" nawet jak będzie niezgodność danych. Pełna analogia jak dla mnie do:

 

Właśnie nie... Bo nawet rzeczoznawca przy dokładnych i konkretnych oględzinach może nie zauważyć małej kosteczki wpiętej Bóg wie gdzie w instalację elektryczną a :

W większości przypadków widać po silniku różnice w pojemności (oczywiście o ile ktoś się na tym zna).

 

Oczywiście, jest tez tak, że nie będzie tej różnicy widać, ale z czipem to porównanie wybitnie nie trafione. Prędzej bym to porównał do wymiany silnika na mocniejszy, innej pojemności... ale czipowanie można wykryć dopiero na hamowni, bo nawet serwisowe systemy diagnostyczne tego często nie wykryją...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem umożliwienie jazdy motocyklami (mimo że to tylko 125) na prawku B to nie jest do końca trafiony pomysł. Powinni raczej ułatwić zrobienie prawka na tego typu motocykle kierowcom z kat B.

Korków na ulicach to nie zmniejszy, a uważam że przybędzie wypadków z udziałem motocykli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem umożliwienie jazdy motocyklami (mimo że to tylko 125) na prawku B to nie jest do końca trafiony pomysł.

 

I tak lepszy niż możliwość kierowania motorowerem zupełnie bez uprawnień i teoretycznie bez jakiejkolwiek znajomości przepisów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem umożliwienie jazdy motocyklami (mimo że to tylko 125) na prawku B to nie jest do końca trafiony pomysł.
W wielu krajach się sprawdza, to dlaczego nie u nas.
Korków na ulicach to nie zmniejszy' date=' a uważam że przybędzie wypadków z udziałem motocykli.[/quote']Jeżeli ubędzie dzięki temu 10 % samochodów to wyraźnie zmniejszy się ruch w miastach. W Krakowie motocykle (nie motorowery) mogą poruszać się buspasami. Dzięki temu nie muszą się przeciskać pomiędzy nie zawsze zadowolonymi kierowcami samochodów i odciążają ruch na głównych ulicach. Co do wypadków to stosunkowo jest ich znacznie mniej niż w przypadku samochodów, więc jakiegoś znaczącego wzrostu bym się nie spodziewał.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś miałem pierwszą panią która już korzysta z ustawy. Mąż jej kupił 125 żeby pojeździła sama, a nie jako plecak. Jak się spodoba to za rok zrobi prawko na większe moto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki temu nie muszą się przeciskać pomiędzy nie zawsze zadowolonymi kierowcami samochodów

Przejedź się nad morze i przyjrzyj się po drodze co robią " przecinaki" błagające w TV o równouprawnienie na drogach, wystarczy w korku drzwi otworzyć,,,

Co do wypadków to stosunkowo jest ich znacznie mniej niż w przypadku samochodów

Tylko dlatego, że jest ich po prostu mniej,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś miałem pierwszą panią która już korzysta z ustawy. Mąż jej kupił 125 żeby pojeździła sama, a nie jako plecak.

 

Ustawa jeszcze nie weszła :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dam taki przykład z własnego podwórka. Namawiałem żonę żeby zrobiła sobie prawko A, to kupie coś mniejszego i będziemy jeździć na 2 motocykle. Twierdziła że nie ma takiej potrzeby, że trudno zdać, że ten mój motocykl jest dla niej za ciężki itd. Doświadczenia zupełnie żadnego, czasami jeździła jako plecak. Teraz mówi że kupi sobie coś i do pracy będzie jeździła skoro nie potrzebne prawko A. Czarno widzę jej pierwszy sezon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam zamierzam kupić jakieś małe moto jak ustawa wejdzie.

 

Jak mi się spodoba pomyślę o kategorii A. Jak nie, to nie. Pomysł uważam za dobry bo:

 

W wielu krajach się sprawdza, to dlaczego nie u nas.

 

A może jakiś mały motorek 125 mi starczy? I właśnie na tym etapie zakończę przygodę z moto? To po co mi "A"?? A jak tu jeszcze Psuj podpowiada, że 250 tez można rejestrować na 125 to już w ogóle ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejedź się nad morze i przyjrzyj się po drodze co robią " przecinaki"
Na głupotę jeszcze lekarstwa nie wymyślili. Ale czy dotyka ona wyłącznie kierowców "przecinaków"...
Tylko dlatego' date=' że jest ich po prostu mniej[/quote']Dlatego napisałem stosunkowo.
Namawiałem żonę żeby zrobiła sobie prawko A' date=' to kupie coś mniejszego i będziemy jeździć na 2 motocykle.[/quote']Moja to w ogóle motocykla nie tyka. Nawet jako pasażer :D Ale jak zacząłem remont swojego, to od razu usłyszałem, że siedzenie ma być dwuosobowe :evil:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.