Skocz do zawartości

Dyplom technika


Matthias

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Mam ukończone Technikum Mechaniczne (matura też jest + licencjat - ale nie z kierunku technicznego), jeżeli chodzi o praktykę to mam własną firmę, zajmującą się mechaniką (główną działalnością jest transport, ale mechanika jest wpisana w PKD i takie usługi, łącznie z transportem są wykonywane), od ponad 2 lat.

Moje pytanie brzmi - czy diagnosta samochodowy musi posiadać tytuł technika mechanika (chodzi mi o tytuł, na który jest egzamin po maturze Technikum)? Czy nie posiadając takiego dyplomu, mogę składać dokumenty na kurs dla diagnosty? Prowadzenie własnej firmy, działającej z kodu PKD jako "Transport"" oraz "Mechanika pojazdów samochodowych" (gdzie transport jak i mechanika są realizowane) zostanie zaliczone to do praktyki, pozwalającej pójść na kurs dla kandydatów na diagnostę?

 

Wydział Komunikacji w moim mieście nie potrafi mi odpowiedzieć na to pytanie, dzwoniłem do WK w innym mieście - taki sam efekt. Przeglądałem tutaj forum i nigdzie nie znalazłem wpisu, że diagnosta musi posiadać taki dyplom technika mechanika - dobrze wiadomo również, że nie istnieje takie wykształcenie jak "średnie techniczne".

 

Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie posiadając takiego dyplomu, mogę składać dokumenty na kurs dla diagnosty?... zostanie zaliczone to do praktyki, pozwalającej pójść na kurs dla kandydatów na diagnostę?

Aby złożyć dokumenty na kurs nie musisz mieć dokumentów potwierdzających wykształcenia ani praktyki (tam składasz tylko oświadczenie). Udokumentować to trzeba dopiero podczas ubiegania się o uprawnienia w starostwie,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Wydział Komunikacji w moim mieście nie potrafi mi odpowiedzieć na to pytanie, dzwoniłem do WK w innym mieście - taki sam efekt.

 

A co ma do tego WK ? Uprawnienia wydaje (nadaje) starosta więc pytaj (dzwoń) w Starostwie.

Dlaczego w WK ci tego nie powiedzieli......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O widzisz, dobrze że napisałeś - mi mówili w WK że to Wydział Komunikacji nadaje uprawnienia. Przeczytałem Twój post i sprawdziłem co mówi wujek "google" - faktycznie, Ty jak i wujek "google" macie rację. :)

Cały czas nurtuje mnie ta kwestia z tym dyplomem technika - WK w rozmowie upierał się, że musi być "średnie techniczne". Nie dała sobie przetłumaczyć Pani, która mnie informowała, że nie ma takiego wykształcenia jak "średnie techniczne". Jest średnie i albo jest dyplom technika albo go nie ma. Pozostaje pytanie, czy ten dyplom technika jest potrzebny do uprawnień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, czytałem to i właśnie tu mam tą wątpliwość jak z tym średnim technicznym.

Z kolei, przeglądając starsze wypowiedzi forum, natknąłem się na coś takiego: (jeżeli nie można wklejać linków, to bardzo przepraszam)

 

http://www.norcom.com.pl/nowe_forum/printview.php?t=4210&start=0

 

Chodzi mi dokładnie o wypowiedź użytkowników azot14, berecik i Psuj. Po tych wpisach, pojawiła się moja wątpliwość

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

właśnie tu mam tą wątpliwość jak z tym średnim technicznym.

Według mnie masz średnie techniczne,ponieważ

Mam ukończone Technikum Mechaniczne

Tylko brakuje specjalności samochodowej.

Czyli według mnie łapiesz się pod to

 

4) średnie wykształcenie techniczne o specjalności innej niż samochodowa i udokumentowane 2 lata praktyki w stacji kontroli pojazdów lub w zakładzie (warsztacie) naprawy pojazdów na stanowisku kontroli lub naprawy pojazdów.

(według nowych przepisów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby złożyć dokumenty na kurs nie musisz mieć dokumentów potwierdzających wykształcenia ani praktyki (tam składasz tylko oświadczenie).

 

No... jak zacznie karierę diagnosty od składania fałszywych oświadczeń, to życzę mu dużo powodzenia w zawodzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

A co ma do tego WK ? Uprawnienia wydaje (nadaje) starosta więc pytaj (dzwoń) w Starostwie.

Dlaczego w WK ci tego nie powiedzieli......

 

No nieraz ma dużo u mnie WK jest w starostwie a uprawnieniami zajmuje się zastępca naczelnika WK który jest upoważniony przez staroste do wydawania uprawnień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No... jak zacznie karierę diagnosty od składania fałszywych oświadczeń,

Dopóki WK nie wie jakie warunki powinien spełnić kandydat na diagnostę, nie będą to fałszywe oświadczenia,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma do tego WK ? Uprawnienia wydaje (nadaje) starosta więc pytaj (dzwoń) w Starostwie.

 

Wiesz o czym piszesz w ogóle?

Uprawnieniami zajmuje się właśnie odpowiedni Wydział Komunikacji - mający swoją lokalizację w Starostwie właśnie. Więc o co Ci chodzi??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ma do tego WK ? Uprawnienia wydaje (nadaje) starosta więc pytaj (dzwoń) w Starostwie.

 

Wiesz o czym piszesz w ogóle?

Uprawnieniami zajmuje się właśnie odpowiedni Wydział Komunikacji - mający swoją lokalizację w Starostwie właśnie. Więc o co Ci chodzi??

 

odpowiedni Wydział Komunikacji
czyli to tak jakby ktoś chciał skorzystać z muszli a ty wysyłasz go na bidet -- prawie robi wielką róznicę .....

U mnie WK dla mojego miejsca zamieszkania, znajduje się w całkiem innym miejscu, niż miejsce składania papierów i wydawania uprawnień, czyli Wydział Ewidencji Pojazdów i Kierowców (jak mniemam o ten odpowiedni wydział Ci chodzi). Wiec sadzę, że nie mają jednego numeru telefonu ..... A zapewne nawet nie znają ich wzajemnie ....

 

Wiec o to mi chodzi ;)

 

Po co się czepiasz, skoro zainteresowany zrozumiał o co chodzi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co się dowiedziałem - cały czas upierali się przy wykształceniu "średnie techniczne". Pokazałem im świadectwo ukończenia technikum (akurat miałem to szczęście/lub to było bez znaczenia ciężko jest mi to stwierdzić, że pisało "specjalizacja - spawalnictwo" i ocena końcoworoczna), świadectwo dojrzałości (maturę) oraz udokumentowanie ponad 2 letniej praktyki - do tego były potrzebne faktury/rachunki na wykonywane naprawy (coś wspominali o tym, że mogą dzwonić do firm i pytać się, czy takie naprawy się odbywały). Gdy zapytałem się o dyplom technika, Pani mówiła że nigdzie nie piszę, że trzeba posiadać taki dyplom - każdy zasłania się tym terminem "średnie techniczne".

W każdym razie - mogę iść na kurs i "do zobaczenia za kilka lub nawet kilkanaście miesięcy" - wedle słów Pani.

 

Dziękuje wszystkim za odpowiedzi i pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem coś namieszałeś :?

diagnosta musi posiadać taki dyplom technika mechanika

Nie

WK w rozmowie upierał się, że musi być "średnie techniczne"

Miał rację

Gdy zapytałem się o dyplom technika, Pani mówiła że nigdzie nie piszę, że trzeba posiadać taki dyplom

Ma rację

cały czas upierali się przy wykształceniu "średnie techniczne"

Mieli rację ponieważ to nic innego jak

Pokazałem im świadectwo ukończenia technikum
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cały problem polegał na tym, że mam ukończone Technikum Mechaniczne, ale nie mam dyplomu technika mechanika. Obawiałem się, czy nie mając tego dyplomu, mogę iść na kurs dla kandydatów na diagnostów. Będąc dziś w WK, usłyszałem jednoznacznie że nie jest nigdzie napisane, że przyszły diagnosta musi mieć dyplom technika. Przyszły diagnosta musi mieć ukończone Technikum (najlepiej o specjalności samochodowej albo mechanicznej) i to jest średnie techniczne, według prawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszły diagnosta musi mieć ukończone Technikum (najlepiej o specjalności samochodowej albo mechanicznej) i to jest średnie techniczne, według prawa.

Pojęcie dyplomu technika mechanika to kolokwializm. Większość z nas ma "świadectwo dojrzałości technikum" (z maturą) lub "świadectwo ukończenia technikum" (bez matury) tak się to, jeżeli dobrze pamiętam, nazywało. Na tym dokumencie jest zapis, że potwierdza się posiadanie wykształcenia średniego technicznego. Nikt kiedyś nie wydawał oddzielnego dyplomu dla tego typu szkoły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym dokumencie jest zapis, że potwierdza się posiadanie wykształcenia średniego technicznego.
oraz jest tam również zapis, nie przytoczę teraz dokładnej treści ale szło to mniej więcej tak: może używać tytuł technika w zawodzie mechanik naprawy pojazdów kołowych.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym dokumencie jest zapis, że potwierdza się posiadanie wykształcenia średniego technicznego.
oraz jest tam również zapis, nie przytoczę teraz dokładnej treści ale szło to mniej więcej tak: może używać tytuł technika w zawodzie mechanik naprawy pojazdów kołowych.

..ale do tego trzeba było oprócz matury zdać egzamin na technika mechanika. ( u nas tak było )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..ale do tego trzeba było oprócz matury zdać egzamin na technika mechanika. ( u nas tak było )

U nas też. Egzamin końcowy (praca dyplomowa + obrona - podobnie jak na studiach) dawał "kwit" ukończenia technikum i było się technikiem w danym zawodzie. Dodatkowo, po zdaniu egzaminu końcowego, można było przystąpić do matury (nie obowiązkowo).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..ale do tego trzeba było oprócz matury zdać egzamin na technika mechanika. ( u nas tak było )

Matura nie ma tu żadnego znaczenia.

 

[ Dodano: 30-07-2014, 13:45 ]

Dodatkowo, po zdaniu egzaminu końcowego, można było przystąpić do matury (nie obowiązkowo).

Tak w istocie było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..ale do tego trzeba było oprócz matury zdać egzamin na technika mechanika. ( u nas tak było )

Matura nie ma tu żadnego znaczenia.

 

Dodatkowo, po zdaniu egzaminu końcowego, można było przystąpić do matury (nie obowiązkowo).

 

Dokładnie tak. (nie matura lecz chęć szczera ... ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oraz jest tam również zapis, nie przytoczę teraz dokładnej treści ale szło to mniej więcej tak: może używać tytuł technika w zawodzie mechanik naprawy pojazdów kołowych.
- proszę bardzo cholera jak się Koledze po szufladach nie chce szperać ;)

("pojazdów kołowych", dobrze że nie kolejowych :what: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.