Skocz do zawartości

Definicja - REJESTRACJA POJAZDU


biker100

Rekomendowane odpowiedzi

Wprowadzenie takich definicji pociąga za sobą konieczność zmiany:

art. 71, w którym trzeba by dodać "zarejestrowany lub czasowo zarejestrowany"

Czy każdy pojazd czasowo zarejestrowany spełnia wszystkie warunki dopuszczenia do ruchu z art. 71 ust. 2?

Z tego przepisu wynika, że definicja dopuszczenia do ruchu jest pojęciem szerszym niż rejestracja i z jego brzmienia wynika, że tylko pojazd z DR jest dopuszczony do ruchu :-P

A te pojazdy z PC z art. 74 ust. 2.2c i te z art. 74 ust.2.3 ???

art. 72, w którym można by rozdzielić dokumenty wymagane do rejestracji oraz czasowej rejestracji

Tak, ale z wyraźnym zaznaczeniem, że jest to podział na dokumenty wymagane do rejestracji oraz do rejestracji czasowej na wniosek właściciela pojazdu.

Nie zapominajmy, że czasowa rejestracja z urzędu, to też czasowa rejestracja :D

 

Albo inaczej w ust. 1 niech by było: Rejestracji lub czasowej rejestracji dokonuje się na podstawie:...

Ale dodać ustęp, w którym byłoby napisane, których dokumentów nie wymaga się do rejestracji czasowej z art. ....

 

art. 73, w którym trzeba by dodać "rejestracji lub czasowej rejestracji"

I trochę zmienić art. 74 :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 74
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • biker100

    18

  • Olga

    13

  • blakop

    12

  • michal_k

    9

Art.81.

3.Okresowe badanie techniczne po raz pierwszy jest przeprowadzane przed pierwszą rejestracją pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

4.Badaniu, o którym mowa w ust. 3, nie podlega:

...

-z wyjątkiem taksówki, pojazdu uprzywilejowanego lub pojazdu odpowiednio przystosowanego lub wyposażonego zgodnie z przepisami o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych, pojazdu z zamontowanym urządzeniem technicznym podlegającym dozorowi technicznemu oraz pojazdu przystosowanego konstrukcyjnie do ruchu lewostronnego.

czyli nówka salonowiec z gazem na OBT :!:

 

10.Przyczepa lekka i pojazd zabytkowy nie podlegają okresowym badaniom technicznym. W przypadku pojazdu zabytkowego, wykorzystywanego do zarobkowego transportu drogowego podlega on corocznym badaniom technicznym.
więc jak odróżnić zabytek prywatny od zarobkowego :?:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konieczne jest wprowadzenie w PoRD ograniczeń dla kierującego pojazdem z wydanym PC z art. 74 ust. 2.2c!

Np:

- nie może przewozić pasażerów

- ograniczenie w prędkości do...?

- a co z literkami a i b?

A kto i na podstawie czego miałby dokonywać takich ograniczeń?

Bo chyba tylko WK jak wyczyta w umowie spreparowane bądź i nie uszkodzenia w samochodzie. Co z czasem wymazałoby takie zapiski raz na zawsze.

Każdemu po 40 kilometrów na godzinę z urzędu?

Policja w pokwitowaniu raczej nie zezwala na używanie pojazdu. No proszę „używanie”. Czy to jednoznaczne z dopuszczaniem?

Dla pojazdów "z literek a i b - badanie musi być ważne, więc problemu nie ma :)

Ograniczenia dla wszystkich pojazdów z PC z art. 74 ust 2.2c i art. 74 ust. 2.3 - niezależnie od wpisów w umowie - bez wyjątku!

 

Ograniczenia wynikałyby wprost z PoRD, więc sam wpis odpowiedniego art. w PC "mówiłby" wszystkim (organom kontroli też!), że są takowe ograniczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla pojazdów "z literek a i b - badanie musi być ważne, więc problemu nie ma :)
- no, ale ważność badania ma się nijak do stanu pojazdu.

Niby kumam, lecz nie kumam... Dlaczego mam się w pojedynkę czterdzieści kilometrów na godzinę samochodem wozić. Jeszcze jakiś gbur mnie obtrąbi. ;(

Tylko dlatego, że tymczasowe tablice?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zróbmy troszkę porządku i zapiszmy to co już zostało wypracowane:

 

- Rejestracja pojazdu, jeżeli jest wymagana - jest to proces administracyjny zainicjowany przez właściciela, właścicieli pojazdu lub osobę upoważnioną do złożenia wniosku o zarejestrowanie pojazdu w organie rejestrującym. Proces rejestracji zakończony jest wraz z wydaniem właścicielowi, właścicielom pojazdu lub osobie upoważnionej dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, zalegalizowanych tablic rejestracyjnych, naklejki kontrolnej o ile jest wymagana lub karty pojazdu.

 

- Pojazd zarejestrowany - pojazd, dla którego został wydany dowód rejestracyjny; w czasie od wydania tego dowodu do wyrejestrowania pojazdu, a w przypadku pojazdów zarejestrowanych za granicą - do czasu administracyjnego wyłączenia pojazdu z ruchu.

 

- Pojazd czasowo zarejestrowany - pojazd, dla którego wydano pozwolenie czasowe; w czasie od wydania tego pozwolenia do upływu terminu jego ważności, nie dłużej jednak niż do momentu zwrócenia go do organu rejestrującego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zróbmy troszkę porządku i zapiszmy to co już zostało wypracowane:

 

- Rejestracja pojazdu, jeżeli jest wymagana - jest to proces administracyjny zainicjowany przez właściciela, właścicieli pojazdu lub osobę upoważnioną do złożenia wniosku o zarejestrowanie pojazdu w organie rejestrującym. Proces rejestracji zakończony jest wraz z wydaniem właścicielowi, właścicielom pojazdu lub osobie upoważnionej dowodu rejestracyjnego, karty pojazdu, zalegalizowanych tablic rejestracyjnych, naklejki kontrolnej o ile jest wymagana lub karty pojazdu.

Ta definicja być nie może.

Nie wiem w ogóle czemu uparłeś się, że definicja pojęcia REJESTRACJA jest potrzebna? :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta definicja być nie może.

Nie wiem w ogóle czemu uparłeś się, że definicja pojęcia REJESTRACJA jest potrzebna? :-P

bo pewnie sam ją wydumałem :evil: Już ją usuwam Olgo. ;)

 

 

Może zróbmy troszkę porządku (usunęliśmy to co niepotrzebne ;) ) i zapiszmy to co już zostało wypracowane:

 

- Pojazd zarejestrowany - pojazd, dla którego został wydany dowód rejestracyjny; w czasie od wydania tego dowodu do wyrejestrowania pojazdu, a w przypadku pojazdów zarejestrowanych za granicą - do czasu administracyjnego wyłączenia pojazdu z ruchu.

- Pojazd czasowo zarejestrowany - pojazd, dla którego wydano pozwolenie czasowe; w czasie od wydania tego pozwolenia do upływu terminu jego ważności, nie dłużej jednak niż do momentu zwrócenia go do organu rejestrującego.

 

Ta część jakoś mi nie pasuje czegoś brak, zastanówmy się termin ważności PC określony w rubryce H, ewentualnie przedłużony w adnotacjach minął, to teraz trzeba dookreślić aby uniknąć nieporozumień:

- po upływie terminu ważności na jaki zostało wydane PC, pojazd na, który wydano PC nie jest dopuszczony do ruchu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może zróbmy troszkę porządku

 

W ramach tego porządku, to ja bym zaproponował aby definicją rejestracji zajęli się fachowcy którzy maja z tym na co dzień do czynienia. Czyli nasze koleżanki i koledzy z WK. My jako diagności zostańmy może przy przepisach dotyczących badań.

 

Co nie znaczy oczywiści, że OSDS ma odpuścić tą sprawę...

 

A'propos - Olga i Michał, nie myśleliście o wstąpieniu w szeregi OSDS-u?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- po upływie terminu ważności na jaki zostało wydane PC, pojazd na, który wydano PC nie jest dopuszczony do ruchu.

 

No nie jest i wynika to z definicji, która ogranicza "ważność" do dwóch przypadków łącznie, a stosuje się krótszy z nich, czyli

- albo upływ ważności

- albo data zwrotu do WK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to ja bym zaproponował aby definicją rejestracji zajęli się fachowcy którzy maja z tym na co dzień do czynienia. Czyli nasze koleżanki i koledzy z WK. My jako diagności zostańmy może przy przepisach dotyczących badań.
Psuj uważam, że należałoby w ogóle stworzyć grupę w tym celu składającą się głównie, jak to słusznie zauważyłeś z naszych koleżanek i kolegów z WK oraz 1-2 przedstawicieli naszego środowiska i pracować w zamkniętym temacie. Produkt finalny przedstawić na ogólnym forum i przekazać zarządowi OSDS-u celem przedstawienia stanowiska w MIiR-e.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym optował za zmianą czasowej rejestracji na pozwolenie aby uniknąć stwierdzenia czy czasowa rejestracja to już rejestracja czy jeszcze nie, tak jak to mam miejsce teraz. Wówczas pozwolenie na poruszanie się po drogach to nie rejestracja i nie ma problemu ani z datą pierwszej rejestracji ani z datą pierwszej rejestracji w kraju, która również nie powinna istnieć po za historią w CEPiku (kolejny parametr zbędny i nie potrzebny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie doczytałam żadnych ograniczeń czasowych, więc rozumiem, że dyskusja w tym temacie nadal jest otwarta?

 

Tak, jak napisałam wcześniej, definicje Michała są dobrym szkieletem. :)

 

Moje przemyślenia.

Decyzja o rejestracji i czasowej rejestracji mówi nie tylko o wydaniu PC lub DR (które oczywiście są jakoby „kluczem”), ale także o wydaniu innych oznaczeń. Zatem uważam, że jednak i one powinny być wymienione w definicjach ustawowych i to głównie w tym kierunku poszłabym z ich rozwinięciem. No i, wydaje mi się, że trzeba w definicji zarejestrowania czasowego rozdzielić moment jego zakończenia na to z urzędu i na wniosek.

 

Obawiam się tylko, czy uda się, aby w tym przypadku precyzja i prostota „poszły w zgranej parze”. :D

Nie będzie to łatwe, ale trzeba spróbować.

I tak- tablice tymczasowe są jednym z rodzajów tablic, więc można używać ogólnego określenia „tablice (tablicę) rejestracyjne”, no i dodać „oraz kartę pojazdu i nalepkę kontrolną, jeżeli są wymagane.

 

[ Dodano: 13-09-2014, 17:15 ]

Oj! Chyba pomiędzy kartą pojazdu i nalepką lepiej jak będzie przecinek :D

 

[ Dodano: 13-09-2014, 17:50 ]

Zobaczmy co z tego wyszło.

 

Pojazd czasowo zarejestrowany - pojazd, dla którego wydano: pozwolenie czasowe i tablice (tablicę) rejestracyjne oraz kartę pojazdu, nalepkę kontrolną, jeżeli są wymagane.; w czasie od wydania tych oznaczeń do:

- w przypadku rejestracji czasowej z urzędu, o której mowa w art. 74 ust. 2 pkt 1 - do upływu terminu ważności, nie dłużej jednak niż do czasu wydania dowodu rejestracyjnego;

- w przypadku rejestracji czasowej na wniosek właściciela pojazdu, o której mowa w art. 74 ust. 2 pkt 2 i 3 - do upływu terminu ważności, nie dłużej jednak niż do momentu zwrócenia ich do organu rejestrującego.

 

Pojazd zarejestrowany - pojazd, dla którego wydano: dowód rejestracyjny i tablice (tablicę) rejestracyjne oraz kartę pojazdu, nalepkę kontrolną, jeżeli są wymagane; w czasie od wydania dowodu rejestracyjnego do wyrejestrowania pojazdu, a w przypadku pojazdów zarejestrowanych za granicą - do czasu administracyjnego wyłączenia pojazdu z ruchu.

 

Słucham uwag :-P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a w przypadku pojazdów zarejestrowanych za granicą - do czasu administracyjnego wyłączenia pojazdu z ruchu.

 

Czyli pojazd z zagranicy z pieczątką abgemldt itp. nie jest pojazdem zarejestrowanym. To jakim jest?? I na jakich zasadach go ponownie zarejestrować??

W tym układzie np. zabraniasz dokonywania zmian konstrukcyjnych w sprowadzonych przed I rej. Przeprowadzenie w nich badania też jest dyskusyjne, bo nawet jak ma oryginalne blachy to nie jest zarejestrowany. Badania też nie można uznać itd...

 

Myślmy dalej :)

 

A limit czasowy?? Przecież my rozmawiamy o definicji ustawowej... Szansa na zmianę ustawy z naszej inicjatywy w tym zakresie jest... mocno mglista bym rzekł dyplomatycznie 8)

Ja to bardziej jako takie kalambury traktuję, ale niewykluczone, że coś fajnego nam z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli pojazd z zagranicy z pieczątką abgemldt itp. nie jest pojazdem zarejestrowanym. To jakim jest??

 

No właśnie jest niezarejestrowanym.

 

I na jakich zasadach go ponownie zarejestrować??

 

Na podstawie DR, bo BYŁ zarejestrowany.

 

W tym układzie np. zabraniasz dokonywania zmian konstrukcyjnych w sprowadzonych przed I rej. Przeprowadzenie w nich badania też jest dyskusyjne, bo nawet jak ma oryginalne blachy to nie jest zarejestrowany.

 

Nie, bo po zmianach dane w DR się zmienią. Nikt nie zabrania też wykonania badania w pojeździe niezarejestrowanym (ale posiadającym DR).

 

Badania też nie można uznać itd...

 

To fakt, ale teraz kwestia uznania w pojeździe "wymeldowanym" też jest dyskusyjna. Czyli trzeba zmienić przepis.

 

Decyzja o rejestracji i czasowej rejestracji mówi nie tylko o wydaniu PC lub DR (które oczywiście są jakoby „kluczem”), ale także o wydaniu innych oznaczeń. Zatem uważam, że jednak i one powinny być wymienione w definicjach ustawowych i to głównie w tym kierunku poszłabym z ich rozwinięciem

 

A moim zdaniem inne oznaczenia nie powinny być wymienione w definicji, bo i tak się je wydaje, a kluczowym dla nas jest wydanie DR lub PC.

 

No i, wydaje mi się, że trzeba w definicji zarejestrowania czasowego rozdzielić moment jego zakończenia na to z urzędu i na wniosek.

 

Moim zdaniem niekoniecznie, bo wydanie DR to zwrot PC jednocześnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Decyzja o rejestracji i czasowej rejestracji mówi nie tylko o wydaniu PC lub DR (które oczywiście są jakoby „kluczem”), ale także o wydaniu innych oznaczeń. Zatem uważam, że jednak i one powinny być wymienione w definicjach ustawowych i to głównie w tym kierunku poszłabym z ich rozwinięciem

A moim zdaniem inne oznaczenia nie powinny być wymienione w definicji, bo i tak się je wydaje, a kluczowym dla nas jest wydanie DR lub PC.

hmmmm może i masz rację, że lepiej zostawić tylko "klucze" :D

No i, wydaje mi się, że trzeba w definicji zarejestrowania czasowego rozdzielić moment jego zakończenia na to z urzędu i na wniosek.

Moim zdaniem niekoniecznie, bo wydanie DR to zwrot PC jednocześnie.

Takie rozwiązanie pasowało mi bardziej, ale tylko w przypadku "mojego rozwinięcia".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a w przypadku pojazdów zarejestrowanych za granicą - do czasu administracyjnego wyłączenia pojazdu z ruchu.

 

Czyli pojazd z zagranicy z pieczątką abgemldt itp. nie jest pojazdem zarejestrowanym. To jakim jest?? I na jakich zasadach go ponownie zarejestrować??

No skoro wyrejestrowany w swoim kraju, to ma status wyrejestrowanego i u nas.

W naszych przepisach w art. 79 też mamy, że jednym z powodów wyrejestrowania jest wywóz pojazdu z kraju, więc to chyba sprawiedliwe.

Pytasz o możliwość zarejestrowania u nas, czy badania takich pojazdów itd. itp. Przecież oczywistym jest, że samo wprowadzenie tych definicji pociągałoby za sobą zmianę wielu przepisów i w PoRD, i w rozp. o rejestracji, i w szczegółowych czynnościach.

 

Tak prawdę mówiąc to miałam zapytać Michała, co "ukrył" pod określeniem "administracyjnego wyłączenia pojazdu z ruchu". :)

 

 

A limit czasowy?? Przecież my rozmawiamy o definicji ustawowej... Szansa na zmianę ustawy z naszej inicjatywy w tym zakresie jest... mocno mglista bym rzekł dyplomatycznie 8)

Ja to bardziej jako takie kalambury traktuję, ale niewykluczone, że coś fajnego nam z tego wyjdzie.

Bardziej by pasowało na tą chwilę gdybyś napisał "wam z tego wyjdzie" :-P

 

Nie wiem czemu biker założył ten temat, ale czemu nie wypracować sobie już, nawet tak "na zaś" takie definicje.

W razie zmian w PoRD w tym akurat zakresie definicje będą jak znalazł :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu biker założył ten temat, ale czemu nie wypracować sobie już, nawet tak "na zaś" takie definicje.

Pewnie biker już śpi , spróbuję odpowiedzieć za niego .

Bo ktoś w MSW zanotował sobie uwagę jaka została zgłoszona . I tak na zaś może się przydać .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak prawdę mówiąc to miałam zapytać Michała, co "ukrył" pod określeniem "administracyjnego wyłączenia pojazdu z ruchu". :)

 

W zasadzie chodzi o wyrejestrowanie, ale ponieważ w różnych krajach jest różnie praktykowane (albo różnie tłumaczone przez tłumaczy), to "administracyjne wyłączenie z ruchu" będzie pojęciem najszerszym obejmującym "wymeldowanie", "wyłączenie z ruchu" itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu biker założył ten temat, ale czemu nie wypracować sobie już, nawet tak "na zaś" takie definicje.

Pewnie biker już śpi , spróbuję odpowiedzieć za niego .

Bo ktoś w MSW zanotował sobie uwagę jaka została zgłoszona . I tak na zaś może się przydać .

 

Dokładnie Olgo, w trakcie konferencji uzgodnieniowej w MSW dot. CEPIK2.0 przedstawiciel OSDS-u zwrócił uwagę na fakt, że wielokrotnie od wielu podmiotów padło słowo "rejestracja ale co to w ogóle jest rejestracja pojazdu skoro definicji brak w obecnym systemie prawnym.

 

Także wypracowana tu definicja może zostać zgłoszona do ministerstwa i ktoś w końcu ... ;)

 

Olgo i Michale jak do tej pory super.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przedstawiciel OSDS-u zwrócił uwagę na fakt, że wielokrotnie od wielu podmiotów padło słowo "rejestracja ale co to w ogóle jest rejestracja pojazdu skoro definicji brak w obecnym systemie prawnym.

To już wiem dlaczego tak się upierałeś przy tej definicji REJESTRACJI ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.