Skocz do zawartości

Kara za brak opon zimowych?


berecik

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 77
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • JANUSZ60

    8

  • danielg539

    8

  • Jacdiag

    7

  • kowal

    6

Top Posters In This Topic

Posted Images

dlatego, że nie każdy ma możliwość przełożyć kół w domu, gdy już go śnieg zaskoczy

Wtedy to samochód należy pozostawić w domu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie jakich pojazdów to będzie dotyczyć ? czy tak jak jest ze światłami wszystkich? bo jeśli tak to co będzie np. z maszynami budowlanymi i rolniczymi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe czy ktoś policzył czy obecnie działające serwisy są w stanie ogarnąć temat?

Kilka lat temu była taka propozycja. Ktoś jednak policzył, że gdyby wszystkie serwisy pracowały 24/7 to zmiana opon we wszystkich pojazdach i tak zajęłaby, o ile dobrze pamiętam, cztery miesiące.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przepisy mają być życiowe to nie powinno być żadnych kar w lecie.

A gdzie równe traktowanie ,zgodność z konstytucją ? :D

To już są naprawdę sporadyczne przypadki jak ktoś w zimie jeździ osobówką na letnich .

I nie trzeba żadnego przymusu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nie trzeba żadnego przymusu.

ale nie ma też żadnego §§ żeby wlepić mandat "za niemanie ... "

a to najbardziej boli ustawodawców - czarna dziura budżetowa potrzebuje ∞$$££€€¥¥ :razz::razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czarna dziura budżetowa potrzebuje ∞$$££€€ :razz::razz:

najpewniej okaże się, że jakiś minister /vel rodzina/ ma udziały w firmach handlujących oponami :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a ilu jeździ na zimówkach latem

Na zimówkach latem zagrożenia nie stwarzasz, natomiast na letnich w zimie przy obecnym nasileniu ruchu ??? Powinno to być zabronione.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i co wtedy? Nic spektakularnego się nie dzieję. Mam założone od 2 lat zimowe bo szkoda zmieniać jak rocznie robię nie więcej niż 10tys km. Opony mają jakieś 4mm więc już są dość twarde. Jedynie jak było 35stopni to odczuwałem dyskomfort "pływania" ale przy nawet 28 jest spoko. Mam drugie auto którym pomyka żona i tam zmieniam regularnie. Swoją drogą zastanawiam się teraz nad zakupem całorocznych i jak do tego podejdą z tymi nowymi przepisami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj dzieje się dzieje sam przejeździłem jedno lato na zimówce podczas normalnej jazdy da się jechać ale jak przyjdzie gwałtownie zahamować albo na drodze jest warstwa wody już tak fajnie nie jest :) ogólnie jestem za tym żeby wszedł taki obowiązek tylko z polska pogoda to ciężko termin zmiany określić. no i oczywiście mandaty na skale europejska jak zwykle w Niemczech 20 euro a my 500 zł :razz: jeden mandat to się da kupić jakieś używane opony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zimówkach latem zagrożenia nie stwarzasz
:razz:

 

ciekaw jestem -jechałem kiedyś z takim gościem co miał zimowe i był upał - droga hamowania długaaaaa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ciekaw jestem -jechałem kiedyś z takim gościem co miał zimowe i był upał - droga hamowania długaaaaa

Stwierdziłeś to tak łatwo jak ruski milicjant przekroczenie prędkości po głosie silnika,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
  • 1 month later...

Opony zimowe - dziesięć pomyłek.

 

Jeszcze wielu kierowców przed sezonem zimowym używa różnych argumentów, aby uniknąć zmiany opon.

 

 

1. Za drogie!

Nie! Opony zimowe kosztują dzisiaj mniej więcej tyle samo, co opony letnie, a nawet bywają tańsze. Podczas, gdy twój samochód jeździ na oponach zimowych, letnie leżakują, więc ich żywotność wyraźnie się przedłuża.

 

2. U nas tak rzadko pada śnieg (wybrzeże)!

Błąd! Nie chodzi tylko o śnieg. Już od temperatur poniżej +7 stopni Celsjusza jazda na oponach letnich nie jest całkowicie bezpieczna. Opony zimowe niezwykle zwiększają bezpieczeństwo także podczas gołoledzi, na mokrych nawierzchniach, jesiennych, czy wiosennych brejach pokrywających drogi.

 

3. Mam nowe opony, które są dobre na cały rok!

Pomyłka! Większość kierowców mylnie sądzi, że jeździ na oponach całorocznych, a to nieprawda. Opony całoroczne to specyficzny typ opon bardzo rzadko kupowany. Samochody, w tym większość nowozakupionych, wyposażone są w opony letnie. A te - niezależnie od głębokości rowków bieżnika - nie nadają się na zimowe warunki. Przy niższych temperaturach ich guma sztywnieje i jest mniej przyczepna.

 

4. Na oponach zimowych nie można jechać tak szybko jak na letnich!

Błąd! W gruncie rzeczy na oponach zimowych można jechać tak szybko jak na letnich. Jednak należy pamiętać przy tym, że maksymalna prędkość zależy od indeksów prędkości, które znajdują się na każdej oponie. Ale, tak czy owak, kierowca powinien zawsze dopasować szybkość do warunków jazdy.

 

5. Mam przecież ABS i ESP!

To za mało! Nawet najlepsze wyposażenie techniczne zawiedzie, jeśli opony nie będą dopasowane do warunków panujących na drogach.

 

6. Co mam zrobić z oponami letnimi? Nie mam gdzie ich trzymać.

A sprzedawca lub punkt serwisowy? Wielu dilerów i serwisów oponiarskich proponuje przechowywanie opon w sezonie letnim i zimowym. To usługa coraz tańsza i coraz bardziej dostępna. Koszt przechowywania opon zaczyna się od 50 zł.

 

7. Nie wyglądają tak ładnie jak letnie!

Błąd! Nowe modele opon zimowych dają się bez problemu nałożyć na felgi aluminiowe. A wygląd ich bieżników to także pole, gdzie producenci konkurują o gust klienta!

 

8. Przecież drogi są odśnieżane i posypywane!

Czyżby! Wszyscy wiedzą, że zima zawsze zaskakuje drogowców. Nawet przy najlepszej organizacji drogowcy nie wszędzie zdążą na czas. Poza tym, często po prostu nie starcza im pieniędzy na odśnieżanie.

 

9. Mam przecież ubezpieczenie!

To za mało! Ryzyko wypadku zimą jest sześć razy większe niż latem. Wypadki są niezwykle stresujące, połączone z dużą stratą czasu i pochłaniają coraz więcej pieniędzy – nie mówiąc już o ewentualnych obrażeniach, jakie odnoszą kierowca i pasażerowie.

 

10. Przecież to się nie opłaca, na te kilka tygodni w roku zmieniać opon.

Błąd! Jeśli zliczymy wszystkie dni, w które mamy wilgotną nawierzchnię, gołoledź, mróz, śnieg, czy błoto pośniegowe - otrzymamy 160-180 dni w roku. To niemal pół roku! Nawet najlepsi kierowcy rajdowi rekomendują, by opony zimowe eksploatować w okresie od Wszystkich Świętych do Świąt Wielkanocnych.

 

Źródło: Goodyear.

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Goście na letnich oponach spowalniają ruch , jechałem kilka krotnie za takimi gdzie na prostym odcinku wlekli się 30km/h.(nawet wczoraj) Niech se jedzie bezpieczna prędkością a le w ten sposób stwarzają zagrożenie dla innych i niepotrzebne korki na drogach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest wiele ludzi ,którzy nie mają pojęcia o oponach zimowych :-( a przekonać ich do tego to wyczyn nie osiągalny Panie opony zimowe a naco to komu tak samo będę jeździł na tych co mam przecież nie ma żadnej różnicy w jeździe :cry: dużo jeszcze musi upłynąć lat żeby to zrozumieć tak samo jak z BT :razz:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja do swojego autka w którym robię około 10tys na rok, z czego co najmniej 50% po ulicach miasta kupiłem opony całoroczne dobrej marki. Akurat miałem tą przewagę, że moi koledzy z firmy mieli okoliczność badania tych opon.

Trochę są gorsze od dobrych zimówek na śniegu, na mokrym (lekko powyżej zera) żadna zimówka z nimi nie wygrała, latem niemal dorównują najlepszym letnim oponom.

Fakt - za oponę wydałem niemal 300 złotych, za 220 mogłem kupić niezłą zimówkę, w podobnej cenie jest dobra letnia.

Jak ktoś jeździ dużo nie powinien mieć dylematu - zmienia opony dwa razy do roku, dla jeżdżących mało sprawa do przemyślenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.