Skocz do zawartości

Tester amortyzatorów MAHA - wyniki pomiarów


Arton

Rekomendowane odpowiedzi

Zgłosiła się klientka na geometrie kół Audi A4. Sprawdzenie przednich amortyzatorów dało wyniki 59%. Na moim urządzeniu dla tego samochodu dobre amortyzatory mają sprawność 65-75%. Powiedziałem jej, ze sa one słabe i pasowałoby je wymienić. Okazało się , że klientka właśnie jedzie prosto z warsztatu po wymianie amortyzatorów na nowe (KYB). Zrobiłem wydruk i klientka złożyła reklamację którą odrzucono. Klientka powróciła na stację na ponownie zamontowanych starych amortyzatorach, pomiar dał wynik 60%. W sklepie wymagają dodatkowego zaświadczenia z naszej stacji, potwierdzającego niesprawność amortyzatorów. Jakie wyniki uznajecie za prawidłowe dla tego typu testera?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg instrukcji wartość tłumienia nie może być nizsza niż 20%

Tego powinieneś się trzymać a nie własnej interpretacji wyników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to z zamiennikami amortyzatorów są problemy, bo często bywa, że amortyzatory nawet renomowanych producentów pochodzące z tańszych linii produkcyjnych posiadają niska sprawność tłumienia drgań. Ostatnio miałem przypadek, że nówki z Sachs-a miały poniżej 30% sprawności :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała uwaga,potocznie badanie amortyzatorów ale jest to na SKP przy tych urządzenia badanie tłumienia zawieszenia i tu często trzeba się przyjrzeć innym elementom oraz istotną sprawą jest ciśnienie w kołach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu często trzeba się przyjrzeć innym elementom oraz istotną sprawą jest ciśnienie w kołach.
bardziej istotną jest mocowanie amortyzatora, przy amortyzatorach mocowanych pionowo wartości tłumienia drgań są zawsze wyższe, a niżeli w amortyzatorach "wleczonych czy pchanych" np we "francuzach można zauważyć tą zależność.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duże znaczenie ma też nacisk koła

np. tico, matiz, seicento itp.

porównajcie wynik pustego i gdy dwie osoby usiądą w otwartym bagażniku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i gdy dwie osoby usiądą w otwartym bagażniku

 

Zaraz tam osoby... wystarczy poćwiartowane zwłoki teściowej wrzucić. Tylko nie polecam worków na śmieci - zawsze przeciekają i trzeba prać tapicerkę...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja dobrze czytam?

Na moim urządzeniu dla tego samochodu dobre amortyzatory mają sprawność 65-75%

wg instrukcji wartość tłumienia nie może być nizsza niż 20%
I powiedziałeś klientce, że ma niesprawne amortyzatory? :razz: Według jakich założeń przyjmujesz, które wartości są prawidłowe skoro dane z instrukcji są dla Ciebie nieistotne?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dopóki będziemy pracować na różnych urządzeniach do pomiaru skuteczności tłumienia zawieszenia, najważniejszy będzie rozsądek i brak nadgorliwości.

Po piwie dla wszystkich, którzy myślą podobnie ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najważniejszy będzie rozsądek i brak nadgorliwości.

 

Często ważniejsze jest zachowanie koła na testerze niż wynik na wyświetlaczu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najważniejszy będzie rozsądek i brak nadgorliwości.

 

Często ważniejsze jest zachowanie koła na testerze niż wynik na wyświetlaczu...

+ oględziny zawieszenia, bo uszkodzenie innej części niż amortyzator może zmienić wynik.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W warsztacie, gdzie robiła zawieszenie powiedzieli jej że trzeba wymienić amortyzatory i to zrobili. Jeżeli na nowych amortyzatorach było 59% a po zmianie na te stare tłumienie jest w granicach 60-62% no to coś tu nie gra. W wakacje miałem podobna sprawę. W bmw na przodzie nowe amortyzatory Delphi miały też niecałe 60%. Pomyslelismy z klientem że może się rozruszają. Klient przyjechał po ok dwóch tygodniach i spawnosć spadła do 50%, reklamację uwględnili. Na tym urządzeniu pracuję ponad 11 lat i moim zdaniem takie parametry nowych amortyzatorów przy tym zawieszeniu to trochę za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tym urządzeniu pracuję ponad 11 lat i moim zdaniem takie parametry nowych amortyzatorów przy tym zawieszeniu to trochę za mało.

a tak głupio się :x zapytam czy one przez ten okres były kalibrowane może tu leży wina

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg instrukcji wartość tłumienia nie może być nizsza niż 20%, a takie wyniki sa przy całkowicie wylanych amortyzatorach.

U MNIE PONIŻEJ 30%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak głupio się :x zapytam

To ja sobie pozwolę jeszcze bardziej głupio;

Nowe oryginalne amorki Alfa Romeo tył , 18-20 % na ścieżce unimetalu, co byście wtedy zrobili ?

Nie zastanawiam się nawet, co by zrobił kolega Arton ,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowe oryginalne amorki Alfa Romeo tył , 18-20 % na ścieżce unimetalu, co byście wtedy zrobili ?

Wymienić urządzenie :?:x;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tak głupio się :x zapytam

To ja sobie pozwolę jeszcze bardziej głupio;

Nowe oryginalne amorki Alfa Romeo tył , 18-20 % na ścieżce unimetalu, co byście wtedy zrobili ?

Nie zastanawiam się nawet, co by zrobił kolega Arton ,,,

u mnie pewnie tłumienie wyszło by w granicach 40-50 %. Na tylnej osi przy mniejszych samochodach takie wyniki są normalnie. Rozmawiałem ze znajomym diagnostą pracującym też na linii Mahy. Wyniki dla audi a4 i pochodnych takie same.

Kalibracja była chyba robiona na wiosnę przy przegladzie urządzen.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W bmw na przodzie nowe amortyzatory Delphi miały też niecałe 60%. Pomyslelismy z klientem że może się rozruszają. Klient przyjechał po ok dwóch tygodniach i spawnosć spadła do 50%,

 

Niech zgadnę... - opony RUN FLAT... :evil::evil::evil: standardowe wyposażenie BMW...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W bmw na przodzie nowe amortyzatory Delphi miały też niecałe 60%. Pomyslelismy z klientem że może się rozruszają. Klient przyjechał po ok dwóch tygodniach i spawnosć spadła do 50%,

 

Niech zgadnę... - opony RUN FLAT... :evil::evil::evil: standardowe wyposażenie BMW...

nie, to nie runflaty. E39 z początków produkcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.