Skocz do zawartości

Czy to można tak zrobić ?


motonita

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 89
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • motonita

    29

  • michal_k

    18

  • blakop

    10

  • Olga

    9

A mnie bardzo interere co to znaczy "w dokumentach WK" oraz to, kto w zapodzianym dowodzie figurował jako właściciel na ostatniej stronie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli jezeli złoże wniosek o wydanie wtórnika to powinni wyrobić juz z moimi danymi ?

 

Coś kręcisz. O co chodzi z "już Twoimi danymi"? Na kogo ten pojazd jest zarejestrowany? Tzn. kto figurował w zagubionym DR?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to, żeby przerejestrować samochód i zostawić czarne blachy.

Jak widać z tablic rejestracyjnych według starego wzoru zrobił się łakomy kąsek dla hobbystów. No uściślając, to dla nowego właściciela ledwo co zakupionego modelu. :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(dodam że sprawa dotyczy tematu opisanego na 3 stronie jako 4 post od dołu)

 

kolego pojazd mam już od 6 lat, tak jest to dla mnie bardzo łakomy kąsek, ponieważ jak by mi się udało zostawić to te tablice by już zostały na stałe (pojazd zwolniony z przeglądów okresowych) żółte tablice czy białe każdy może mieć, ale czarne... to coś pięknego... zwłaszcza jak są to pierwsze numery rej pojazdu :)

 

dodam że motorower już mi się tak udało przepisać,... w sumie to jeszcze samochód i motocykl został :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest metoda, ale "dwuetapowa". Należałoby najpierw zakupić np. połowę pojazdu, dopisać się jako współwłaściciel (jeśli stary DR to wiąże się to z wymianą DR), a następnie zakupić drugą połowę i wymienić DR ("wykreślić głównego właściciela").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak to juz przeszedłem (jak pisałem strone wczesniej) z tym że co ja mam teraz biedny żuczek zrobić jak mam pojazdy kupione 10 lat temu a właściciele juz nie żyja ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... ponieważ jak by mi się udało zostawić to te tablice by już zostały na stałe (pojazd zwolniony z przeglądów okresowych) żółte tablice czy białe każdy może mieć, ale czarne... to coś pięknego...

 

Może mi ktoś to wytłumaczyć ?

Czarne tablice zwalniają z obowiązku badania technicznego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie :) nawet żółte tablice nie są forma prawną ale tylko wyróżnikiem formy prawnej :) a ja sie nie chce wyróżniać :)

 

to ja może rozwinę moje dywagacje:

 

Czy tak można zrobić.

 

Przychodzi sobie petent z dowodem rejestracyjnym dajmy na to motocykla zarejestrowanego dajmy na to w Gdzieś dajmy na to w 1987 roku. W dowodzie oczywiście przeglądu nie ma od 20 lat, a petent zupełnie bez grosza. Przynosi papierek o treści mniej więcej " zgodnie z pouczeniem zawartym na dowodzie rejestracyjnym pojazdu marki ... numer rej.... informuje iz pojazd został zakupiony przez moja osobę i od dnia .... to ja jestem właścicielem tego pojazdu."

 

Petent oczywiście przynosi to pismo w dwóch egzemplarzach i prosi o pieczątkę "WPŁYNĘŁO"

Umowę kupna sprzedaży również pokazał więc komplet jest.

 

 

Żeby nie było tak łatwo, to ten sam petent pojawia się po 15 dniach od momentu pierwszej wizyty i mówi że zgubił zagubił dowód rejestracyjny od tego pojazdu, na kartce A4 przynosi przegląd od diagnosty i jako właściciel chciał by wyrobić dowód rejestracyjny bo zgubił stary (no zdarza się), pokazuje wniosek który sam napisał, w którym nie ma ani jednego słowa typy "powtórna rejestracja""przerejestrowanie" etc... w dokumentach w WK petent jest już właścicielem tego pojazdu, bo zgłosił że go zakupił.

 

Własność oczywiście zostanie przeniesiona na podstawie umowy kupna-sprzedaży i oczywiście dokumenty były by przedstawione przy zgłoszeniu nabycia pojazdu. Komplet potrzebny do przeniesienia własności.

 

Rejestracja owszem jest czynnością administracyjna tak samo jak wydanie dowodu rejestracyjnego czy jego wtórnika, a wtórnik jest wydawany właścicielowi pojazdu bez konieczności zmiany tablic, a jako właściciel będę widniał od czasu zgłoszenia nabycia :) nie znalazłem również żadnego paragrafu który nakazywał by zmianę tablic przy wydaniu wtórnika szczególnie dla biednego petenta nie mającego pieniążków na tak wielkie wydatki jakim jest wydanie nowych tablic. Idąc dalej tą drogą, nie mogę zrobić nic z tym pojazdem w stanie "zagubionego dowodu" nie mogę go ani sprzedać ani nim jeździć, ani nawet zmienić tablic (no chyba że jest to pojazd zabytkowy ale ten akurat nie jest) ponieważ powtórnej rejestracji nie można zrobić bez dowodu... czyli muszę wyrobić wtórnik... a wtórnika nie mogę wyrobić na dane które są niezgodne ze stanem faktycznym... jednak mając wtórnik nic mnie nie zmusza do zmiany tablic ponieważ mam komplet dokumentów potrzebnych do poruszania się tym pojazdem.

 

Czy taki petent może liczyć na wyrobienie dowodu rej na pojazd którego jest prawnie właścicielem ? (oczywiście bez zmiany tablicy rejestracyjnej bo o to się rozchodzi) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w dokumentach w WK petent jest już właścicielem tego pojazdu, bo zgłosił że go zakupił.

 

Tutaj popełniasz błąd w rozumowaniu - w dokumentach WK jako właściciel pojawi się w momencie, kiedy złoży wniosek o rejestrację.

 

Nie ma również mowy o wtórniku w tym przypadku, gdyż wtórnik (co do zasady) ma obrazować zagubiony dokument, więc nie może być zmiany właściciela (która nastąpiła, bo w zagubionym DR figurował kto inny).

 

Reasumując - nie otrzymasz wtórnika - to jest rejestracja (zmiana właściciela).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mówi że zgubił zagubił dowód rejestracyjny od tego pojazdu, na kartce A4 przynosi przegląd od diagnosty i
nie mogę zrobić nic z tym pojazdem w stanie "zagubionego dowodu"

Ktoś zaczyna się plątać zw zeznaniach ... ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Definicja jako taka nie istnieje. Przyjmij jednak do wiadomości, że rejestracja = decyzja o rejestracji. Czy na Ciebie taka decyzja była wydana? Nie. Zatem nie otrzymasz wtórnika DR. Żeby otrzymać DR decyzja o rejestracji musi być wydana na Ciebie, a to jest równoznaczne ze złożeniem wniosku o rejestrację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:) nie można dokonać powtórnej rejestracji bez dowodu rejestracyjnego :)

 

a to czy zrobimy to na wniosku o powtórna rejestracje czy na wniosku o wydanie wtórnika z aktualnymi danymi.... to juz inna sprawa :) decyzja nie musiała byc wydana na mnie ale wedle prawa to ja jestem właścicielem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to czy zrobimy to na wniosku o powtórna rejestracje czy na wniosku o wydanie wtórnika z aktualnymi danymi.... to juz inna sprawa

 

Przepisy precyzują - ma być wniosek o rejestrację (nawet jego wzór).

 

decyzja nie musiała byc wydana na mnie ale wedle prawa to ja jestem właścicielem

 

Ale żeby DR był wydany na Ciebie to decyzja musi być wydana na Ciebie, czyli musisz zawnioskować o rejestrację, a to się wiąże ze zmianą tablic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kombinujesz tak - zgłaszasz do WK, że jesteś właścicielem, ale tylko zgłaszasz, a nie przerejestrowujesz.

A tak to niestety nie działa i tu leży błąd Twojego rozumowania.

 

Przepisy ustawy nakładają na Ciebie obowiązek "przerejestrowania" pojazdu w ten sposób:

 

Art. 78.2.pkt 1. Właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę o (...) nabyciu lub zbyciu pojazdu (...)

 

I teraz żeby nie było wątpliwości jak owo zgłoszenie ma wyglądać i czym się kończyć i co by obywatele jakiś dziwnych pisemek nie musieli tworzyć, zgodnie z rozporządzeniem wykonawczym (rozporządzenie w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów) mamy:

 

Par.13.1. W przypadku zawiadomienia o nabyciu pojazdu zarejestrowanego organ rejestrujący dokonuje rejestracji pojazdu na wniosek właściciela pojazdu.

Jak zatem widzisz zawiadomienie w formie papierowej bez złożenia wniosku o rejestrację nie ma żadnej mocy prawnej i nawet jeśli na zasadach ogólnych instrukcji kancelaryjnej masz pieczątkę wpływu na jakimś tam zawiadomieniu własnej produkcji to dokument taki może Ci się przydać tylko w jednej sytuacji - braku papieru toaletowego 8)

 

A zatem na postawione w tytule pytanie odpowiedź jest prosta. NIE MOŻESZ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o nie nie nie .... 78,2 mogę zrobić nie składając wnioski z 13,1... nie ma przymusu składania tego wniosku :) a zawiadomienie jak każde mozna zrobić nawet ustnie :) z 13,1 winika co następuje po złozeniu wniosku :) ale nie wynika co następuje w przypadku nie złożenia takiego wniosku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale po pisemnym głoszeniu nastepuje "powiadomienie urzędu" ...

 

... a tenże urząd ma to "gdzieś" dopóki nie złożysz wniosku o rejestrację. Żaden przepis nie mówi, że urząd ma wykonać jakąkolwiek czynność po takim zawiadomieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.