Skocz do zawartości

Zmiana ciągnik samochodowy na samochód c


bartekacprzak

Rekomendowane odpowiedzi

Może ktoś kiedyś przerabiał taki temat -

Ciągnik samochodowy MAN TGA . Zdemontowane siodło - w miejsce siodła założone takie ustrojstwo co się nazywa "spryskiwarka do asfaltu"

żeby było ciekawiej do tego założony zaczep do ciągnięcia przyczepy ( nie naczepy :)

 

Czy ciągnik samochodowy może ciągnąć przyczepę ?

 

TGA 18.390 rok 06

 

tabliczka :

PL*0062*05

18000

44000

7100

11500

 

Można zrobić taka zmianę konstrukcyjną ?

A co z F3 , O1 , O2 ?

Może ktoś przerabiał temat ?

SAM_37351.thumb.JPG.51121c20b17bd9de2b81ac7e5316f0fa.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zrobić taka zmianę konstrukcyjną

Można - zwróć uwagę na tylną belkę - czy była przystosowana do montażu zaczepu oraz na wyprowadzenie złączy - na TZ masz wszystko - sprawdź uciąg zaczepu /kN/ i podstaw do wzoru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja bym to widział tak :

 

- G - masa pojazdu + waga urządzenia ( zmiana masy własnej ) = X ( dokument z homologowanej wagi - trzeba uważać jaki nacisk na tylną oś , bo to coś swoje waży :)

- F1- 18000 kg

- F2 - 18000 kg

- F3 - 44000 - X lub nie więcej niż na tabliczce z zaczepu. ( biorąc pod uwagę wszystkie uwagi na temat belki , zaczepu , itp.)

 

- Samochód ciężarowy

- Specjalny

 

dobrze IVVO kombinuję ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokument z homologowanej wagi

Jeśli nie chcesz być zrobiony w jaja - to przy warzeniu osobiście

- Samochód ciężarowy

- Specjalny

I tak i tak można - nie mam teraz pod okiem tabelki ale - ciężarowy/pojemnik/przewóz masy bitumicznej lub specjalny /bez podziału/ inny - tylko przy tym specjalnym to bym jeszcze dał warunki /czynności na drodze/ koguty paseczek itd

Jak belka będzie lipna to zawsze możesz dać 3500

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam teraz pod okiem tabelki ale

Dobrą masz pamięć :)

 

06 Samochód ciężarowy

04 Pojemnik

202 Przewóz bitumu

 

07 Specjalny

Bez podziału

599 Inny

 

Raczej w grę wchodzi ta druga opcja ) , to żaden transport tylko specjalistyczne urządzenie do pracy na drodze . ( wiadomo z czym się wiąże opcja specjalny w dow. rej :)

Oczywiście masz rację z wyposażeniem dodatkowym .

 

Jeśli inni koledzy diagności nie chcą wnieść czegoś nowego do tematu , temat do zamknięcia.

 

dzięki

 

Ops minęliśmy się wpisami Jacdiag zwracam honor - jest coś do dodania !!! :-D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli to maszyna budowlana, która dowozi dany produkt na budowę drogi i go w specyficzny sposób rozładowuje, tak?

 

Czyli samochód, który wcześniej przywiózł tłuczeń na podbudowę tej drogi - i również samoczynnie tenże towar wyładował też jest SPECJALNY?? Pomimo, że to wywrotka? :evil:

No ale czego się dla kumpli nie robi 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Na oko" to jakieś wyposażenie specjalne tam chyba jest.

 

Czyli to maszyna budowlana, która dowozi dany produkt na budowę drogi i go w specyficzny sposób rozładowuje, tak?

 

Tak samo można powiedzieć o piaskarkach - de facto wożą towar i go w specyficzny sposób rozładowują, nie? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale one zapewniają w ten sposób utrzymanie dróg. Nie jest to związane z procesem ich budowy. Zaś piasek na "pokładzie" nie jest transportowany, tylko służy wypełnianiu specjalnej funkcji na drodze, co w pełni wypełnia drugie zdanie definicji specjalnego - którą to zapewne znasz.

Tym samym polewaczka nie transportuje wody, a karetka nie przewozi osób itd...

 

Czyli co - betoniarka, śmieciarka - wszystko specjalne - nie? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tym samym polewaczka nie transportuje wody
:?::?: :?:
Polewaczka ma ładowność - wodę którą przewozi do polewania ulic, a to polowanie jest jej specjalną funkcją decydująca o rodzaju i przeznaczeniu - analogicznie ma się pisakraka itp.

 

;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj dokładnie mój post.

Chodzi mi o transport, jako podstawową funkcję pojazdu i czynności przez niego wykonywanej.

 

Polewaczka wozi wodę, potrzebną do realizowania swojej specjalnej funkcji. Ale niee przewozi jej jako tako z punktu A do B - nie "transportuje" jej. Tak jak ciężarówka, która wiezie banany z magazynu do sklepu.

 

Chyba rozumiesz różnicę??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co - betoniarka, śmieciarka - wszystko specjalne - nie?
- No i klasyczna Pomoc Drogowa jako zasmażka!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale czego się dla kumpli nie robi

 

To już do tego stopnia jest nagminne, że pewna firma posiadająca blisko 100 samochodów ciężarowych, z czego połowa to ciągniki siodłowe wszystkie je ma zarejestrowane jako pojazdy zimowego utrzymania dróg :x

Najwyższy czas aby została określona grupa pojazdów specjalnych zwolniona z podatku drogowego bo liczba pojazdów specjalnych lada moment zrówna się z liczbą samochodów ciężarowych.

W mojej ocenie to pomoc drogowa czy pojazd zimowego utrzymania dróg nie powinny korzystać z takiego zwolnienia bo pojazdy te praktycznie w 100% przebiegu uczestniczą w ruchu drogowym. Zwolnienie mogło by przysługiwać różnego typu agregatom, dźwigom i podnośnikom koszowym, gdyż te auta w dużo mniejszym stopniu uczestniczą w ruchu drogowym. A może warto zastanowić się nad likwidacja przywileju zwolnienia z podatku drogowego dla wszystkich pojazdów specjalnych co szybko wyeliminowała by patologię notorycznych zmian samochodów ciężarowych na pojazdy specjalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale żeście się koledzy rozpisali

Pewnie nie będę oryginalny i nie napiszę nic nowego jak to , że

pojazd specjalny służy do ściśle określonych zadań i posiada na swoim wyposażeniu urządzenia służące do wykonywania tych zadań .

- np. wspominana piaskarka , myjka uliczna , dźwig , miedzy innym " spryskarka bitumu " ( moja twórcza nazwa bo nie wiem jak to fachowo nazwać - muszę podpytać w firmie budowlanej :).

To co do mnie przyjechało wg mnie spełnia definicje pojazdu specjalnego więc dlaczego mam kłaść kłody lokalnemu przedsiębiorcy pod nogi tym bardziej, że przyjeżdża na stacje kilkudziesięcioma samochodami ( nie gryzie się ręki która karmi :) ) Kłamstwa jakiegoś nie poświadczam a tu zaraz :

No ale czego się dla kumpli nie robi

 

 

Ściśle określone zadanie to niestety nie transport . tutaj już mamy tylko pojazdy specjalizowane tzn. przystosowane do transportu nietypowych ładunków, więc twierdzenie :

Czyli co - betoniarka, śmieciarka - wszystko specjalne - nie?

No właśnie nie !!!

To wszystko pojazdy specjalizowane np. betoniarka ,śmieciarka oraz pojazd asenizacyjny , cysterna do mleka czy oleju napędowego ,cementowóz itp. - można tak wymieniać długo.

 

Bo z ciężarówką i tłuczniem to lekka przesada , zwykły samochód ciężarowy :]

 

Jak zauważyliście ( lub nie ) w pierwszym poście postawiłem pytanie tłustym drukiem. :)

Nie było by mojego wpisu na forum gdyby nie fakt, że przy ciągniku siodłowym ktoś założył zaczep do przyczepy.???

Wiadomo z tym jest zawsze śliska sprawa więc zapytuje szanowne grono kolegów po fachu co by wsparli wiedzą i doświadczeniem :mrgreen:

Czy on będzie specjalny czy inny dla mnie w tym temacie mało istotne.

Dla mnie jest ważniejsze czy to cudo przyczepę może ciągnąć ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

( nie gryzie się ręki która karmi )

Co tam przepisy - najważniejsze aby klient był zadowolony

Tak niestety wygląda praca w naszym zawodzie. Gdzie tu niezależność diagnosty?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wasz "optymizm" i kąśliwe uwagi nie na temat mnie porażją :( .

 

Ale jak już podłapaliście Panowie temat "samochodu specjalnego " to słucham waszych opinii

 

To co wyżej opisałem waszym zdaniem może być ( musi być ) bezdyskusyjnie samochodem specjalnym czy zwykły ciężarowy ?

Krótkie objaśnienie swojego stanowiska i po temacie .

 

a nie jakieś insynuacje , że ktoś , komuś ,coś .. kumplowi ...itp ? !

 

[ Dodano: 01-03-2016, 14:26 ]

Panowie ta belka do której przykręcono zaczep nie dawała mi spokoju więc podrażyłem w temacie i wyszły ciekawe rzeczy .

 

Po mimo , że belka ma otwór do zaczepu to producent uznaje ją jako belkę nie przeznaczoną do zaczepu !!!!! nr części katalogowy xxxxxxxx....144

 

Dziękuje IVVO , że nieco pokierował mnie w temacie :piwo

zwróć uwagę na tylną belkę - czy była przystosowana do montażu zaczepu oraz.... sprawdź uciąg zaczepu /kN/ i podstaw do wzoru

 

Info w załączniku ze stron MAN-a .

 

To tak dla potomnych jakby podobne dylematy mieli :mrgreen:

 

[ Komentarz dodany przez: Jacdiag: 14-06-2017, 17:03 ]

wcześniej załącznik "nazywał się" 11111111111111 pdf

MAN belka tylna ramy.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po mimo , że belka ma otwór do zaczepu to producent uznaje ją jako belkę nie przeznaczoną do zaczepu !!!!!

Większość ciągników siodłowych tak własnie ma a montowany tam zaczep służy jedynie do holowania pojazdu.

To co wyżej opisałem waszym zdaniem może być ( musi być ) bezdyskusyjnie samochodem specjalnym czy zwykły ciężarowy ?

Ja sklasyfikował bym taki pojazd jako ciężarowy, choć obronić tezę, że jest to pojazd specjalny też się da. Gdy nie zwolnienie z podatku drogowego to auta te były by rejestrowane jako ciężarowe a tak potrzeba staje się matką wynalazku :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość ciągników siodłowych tak właśnie ma

No tak , jak ktoś od lat ogarnia temat :mrgreen:

Ale przyznasz szczerze , że dla żółtodzioba w temacie ( ja się do nich zaliczam :-D ) można się na temacie przejechać .

 

W załączniku post wyżej zamieściłem "D" dla belki ( nie zaczepu !!!) - wynosi 130 kN , czyli około 13 ton .

 

Załóżmy , że klient założył do takiej nieprzystosowanej belki zaczep o większym uciągu .

Jest tabliczka na zaczepie - OK . Obliczasz ... wyliczasz.... i Zong , bo sama belka nie wytrzyma tego co zaczep a ty to przeoczysz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość ciągników siodłowych tak własnie ma a montowany tam zaczep służy jedynie do holowania pojazdu
Widzisz różnicę

342336265_4_644x461_zaczep-sprzeg-ciezarowka-przyczepa-ringfeder-38-man-scania-volvo-daf-motoryzacja.jpg.9a30ae472eca8fb7e06503ac2416b099.jpg

0801135933.jpg.43acf41cb875eee6c0705ab95edf63c1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość ciągników siodłowych tak własnie ma

Pokuszę się o stwierdzenie ,że większość to nie ma nic ,sukces jak w ogóle jest poprzeczka z blachy 3-4mm .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy tym specjalnym to bym jeszcze dał warunki /czynności na drodze/ koguty paseczek

a ten paseczek przy spryskiwarce to po co?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.