Skocz do zawartości

rok produkcji a dziennik ustaw


galancik25

Rekomendowane odpowiedzi

Jak wygląda pod względem prawnym odnalezienie :) poprawnego roku produkcji

pojazdu na podstawie dziennika ustaw na czym się opierać bo nie mogę znaleźć a wymagania są

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 52
  • Created
  • Ostatniej odpowiedzi

Top Posters In This Topic

  • galancik25

    14

  • Grzegorz Łódź

    9

  • blakop

    5

  • michal_k

    5

Top Posters In This Topic

25) w rubryce „ROK PRODUKCJI” – wpisuje się rok kalendarzowy, w którym pojazd został wyprodukowany, określony przez producenta; w przypadku pojazdu marki „SAM” jest to rok zbudowania tego pojazdu;

 

Taka jest definicja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"§ 2. 1. Przy ustalaniu nieznanych danych technicznych pojazdu (§ 1) należy w możliwie największym stopniu wykorzystywać

dostępne informacje zawarte w takich źródłach, jak przepisy i dokumenty homologacyjne, dane producenta pojazdu, katalog marek

i typów pojazdów homologowanych oraz dopuszczonych do ruchu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o którym mowa

w przepisach dotyczących szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz

wzorów dokumentów w tych sprawach, a w indywidualnych wypadkach, inne wiarygodne publikacje i dokumenty, dotyczące danego

pojazdu lub jego zespołów i elementów"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok określonego przez producenta?co za tym się kryje?jak określić po szybach? nie możemy demontować podzespołów na skp a szyby mogą być wymienione i np. Toyota nie ma na szybach i co dalej? A później trzeba się tłumaczyć bo nie ma wykładni prawnej no i nie ma na czym się oprzeć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A później trzeba się tłumaczyć bo nie ma wykładni prawnej

 

13. W razie powstania trudności w ustaleniu parametrów pojazdu, badanie techniczne może być przeprowadzone po przedstawieniu opinii rzeczoznawcy samochodowego, o którym mowa w art. 79a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przedstawieniu opinii rzeczoznawcy samochodowego, o którym mowa w art. 79a.
............ i klient jedzie do innej stacji - może inny diagnosta pokusi się o ustalenie RP bez rzeczoznawcy... :lol:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę się pokusić w oparciu o rozkodowany nr VIN. A jeśli jest z tym problem to dzwonie do producenta pojazdu i zazwyczaj bez problemu uzyskuje informacje :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwróćcie uwagę, że kolega "galancik25 " nie pytał o możliwości ustalenia RP, bo tych mamy wiele.

Miał na myśli raczej, co Nam grozi za brak chęci poprawnego ustalenia RP, w świetle, że inni się tym nie przejmują,,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz ma racje po za tym chodzi mi jak ewentualnie idzie się wybronić i czy można podeprzeć się ustawą o sposobie określenia roku produkcji i że nie ma programu ustawowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ewentualnie idzie się wybronić i czy można podeprzeć się ustawą o sposobie określenia

 

[ Dodano: 07-02-2017, 14:56 ]

dokumenty homologacyjne, dane producenta pojazdu, katalog marek

Tu nie ma się czego bronić, jak ktoś będzie chciał to i tak powie o zaniechaniu (oszustwie) celem osiągnięcia korzyści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

celem osiągnięcia korzyści.
a potem działa CBŚ ...

Zatrzymania, do jakich doszło kilka dni temu, to efekt śledztwa prowadzonego pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Kielcach. Pod lupą stróżów prawa znalazło się sześć osób: właściciel i pracownik autokomisu, dwaj właściciele stacji diagnostycznych oraz dwaj mężczyźni wykonujący na stacjach przeglądy techniczne samochodów. - Mężczyźni są podejrzani o to, że poprzez fałszowanie dokumentów odmładzali samochody a potem sprzedawali je po zawyżonych cenach za pośrednictwem komisów i portali internetowych

 

Czytaj więcej: http://www.gazetalubuska.pl/motofakty/aktualnosci/a/zarzuty-za-odmladzanie-samochodow-dla-szesciu-mieszkancow-swietokrzyskiego,11698851/

Funkcjonariusze kieleckiego CBŚP zatrzymali 6 osób, w tym właściciela i pracownika autokomisu, właścicieli stacji diagnostycznej i dwóch diagnostów z województwa świętokrzyskiego. Ponadto policjanci zabezpieczyli nielegalną broń i ponad 100 sztuk amunicji. Poprzez fałszowanie dokumentów, mężczyźni "odmładzali" rok produkcji aut i sprzedawali je po zawyżonych cenach. Policjanci CBŚP szacują, że ofiarą procederu mogło paść ponad pół tysiąca osób, a sprawcy w ten sposób mogli zarobić blisko 2,5 mln złotych.

http://www.policja.pl/pol/aktualnosci/137758,Zarobili-25-mln-zlotych-na-odmladzaniu-samochodow.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak ewentualnie idzie się wybronić

Nie kuś losu...A jak już coś to pewnie bez prawnika się nie obejdzie...

Proponuję zamknąć temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak nie mamy narzędzi

Jak nie masz jak masz:

" należy w możliwie największym stopniu wykorzystywać

dostępne informacje zawarte w takich źródłach, jak przepisy i dokumenty homologacyjne, dane producenta pojazdu, katalog marek

i typów pojazdów homologowanych oraz dopuszczonych do ruchu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, o którym mowa

w przepisach dotyczących szczegółowych czynności organów w sprawach związanych z dopuszczeniem pojazdu do ruchu oraz

wzorów dokumentów w tych sprawach, a w indywidualnych wypadkach, inne wiarygodne publikacje i dokumenty, dotyczące danego

pojazdu lub jego zespołów i elementów"

 

A jak nie jesteś w stanie to:

" W razie powstania trudności w ustaleniu parametrów pojazdu, badanie techniczne może być przeprowadzone po przedstawieniu opinii rzeczoznawcy samochodowego, o którym mowa w art. 79a."

 

Nie uszczęśliwiaj nikogo...a nie będziesz musiał się chronić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie chodzi o uszczesliwienie kogoś,chodzi żeby poprawnie określić rok produkcji defakto nie mając do dyspozycji na stacji za dużo narzędzi do tego.I żeby pużniej nie trzeba było się tłumaczyć ,panie sprawdzałem po szybach a że szyby były z 2008 a modelowo 2006 to pisze 2008 bo szyby tak mówią :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic już nie napiszę. Ja swoje a Kolega swoje...

Obym się mylił,ale chyba nie bez powodu został założony ten temat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy spokojnie.Chodzi o to że w sumie to każdego może dotknąć podobna sprawa ponieważ nie ma ustawowych programów do rozkodowywania na których możemy się opierać.Każdy może zle określic

date produkcji ,za graniczą funkcjonuje data pierwszej rejestracji.Więć zapytałem aby spać spokojnie,niestety niektórzy doszukują się drugiego dna tego postu :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

doszukują się drugiego dna tego postu :(

Nic się nie doszukuję. To Ty na siłę chcesz ustalić poprawny rok produkcji.

Jeśli nie masz wiarygodnych źródeł informacji odeślij do rzeczoznawcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niektórzy doszukują się drugiego dna tego postu

Ja poszukam. :lol:

Dlaczego dopiero po czterech latach od uzyskania uprawnień szukasz przepisów odnośnie ustalania roku ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy widzicie że na każdym kroku zaczynają mieszać nam ,zadam pytanie a gdybym założył teraz post a co z motorowerami?? a dokładniej wyjęto nam nr silnika z badań i młody po badaniu w ciągu 2 lat zmieni napęd na napęd o większej pojemności ,lub cylinder tuningowy, po zatrzymaniu przez policje za przekroczenie prędkości zostanie skierowana sprawa to kto odpowie????oczywiście ciągają diagnoste no bo

kolega młodociany oświadczy że on nic nie robił .... i co czy my musimy za wszystko odpowiadać? powtórze się nie mając narzędzi i lini obrony?.Kolega za motorower właśnie miał zabrane uprawnienia bo sąd określił ze nie ma ekonomicznego sensu wymiany napędu i diagnosta dostał po d...pie

 

[ Dodano: 07-02-2017, 16:38 ]

Więc wole poruszyć temat tym bardziej że ostatnio było głośno .Zebyśmy wszyscy mogli spokojnie spać.Zeby np handlarz nie powiedział no coo ja przecierz byłem na stacji diagnosta sprawdzał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeby np handlarz nie powiedział no coo ja przecierz byłem na stacji diagnosta sprawdzał

No przecież nie powie- to ja kazałem diagnoście tak napisać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.