Skocz do zawartości

Czas Badania technicznego


PeterSTG

Rekomendowane odpowiedzi

Będziesz musiał udowodnić, że sam to w te 15min robisz....Czujnik na pedał hamulca, ciśnienie w ogumieniu, wyposażenie, pasy, analiza/zadymienie, drzwi, szyby, luzy...podpowiem, że na okresowym amorki TYLKO wzrokowo ;) Nie podważam, nie oceniam...ja "robię" dłużej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aby nie przekroczyć dopuszczalnej siły podczas hamowania ? Dodam tylko, że na niektórych liniach tylko i wyłącznie wtedy da się osiągnąć prawidłowe wartości współczynnika sił hamowania, ta wartość jest istotną zmienna we wzorze na obliczanie współczynnik sił hamowania..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak robię Sam to też robię dłużej.....

Pozostaje tłumaczenie że..... "Sam robi wszystko za dwóch, Sam to prawdziwy zuch":biggrin:

Edytowane przez keymil7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, adamos napisał:

Aby nie przekroczyć dopuszczalnej siły podczas hamowania ? Dodam tylko, że na niektórych liniach tylko i wyłącznie wtedy da się osiągnąć prawidłowe wartości współczynnika sił hamowania, ta wartość jest istotną zmienna we wzorze na obliczanie współczynnik sił hamowania..

A jakie są dopuszczalne naciski na pedał hamulca w dokumentach w homologacji badanego pojazdu???

Przy jakim nacisku na pedał hamulca powinno się otrzymać 100% skuteczność siły hamowania wynikającą z homologacji ?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, keymil7 napisał:

3. Napisałem że jest Nas TRZECH!!!!

 

Ale badanie wykonuje 1 diagnosta, który się pod nim podpisuje, więc to on powinien wykonać wszystkie wymagane czynności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, praktyk napisał:

A jakie są dopuszczalne naciski na pedał hamulca w dokumentach w homologacji badanego pojazdu???

Przy jakim nacisku na pedał hamulca powinno się otrzymać 100% skuteczność siły hamowania wynikającą z homologacji ?

 

 

 

Mnie obowiązuje:

Pomiaru skuteczności działania hamulców dokonuje się zgodnie ze szczegółowym sposobem określonym w dziale II załącznika.
Uwaga:
Wskaźniki skuteczności hamowania określają przepisy rozporządzenia o warunkach technicznych pojazdów.

 

Rozporządzenie 776, podaj podstawę prawną, która nakazuje mi odstąpienie od obowiązku stosowania tego przepisu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diagnosta to "elyta" wiedzy badań technicznych.

Niektóre z przepisów pamiętają wiedzę powojenną i ten z używaniem pedału nacisku sięga tych czasów, kiedy samochody  nie posiadały układów wspomagania. Po to są homologacje aby wyeliminować zjawisko nadmiernego nacisku na pedał hamulca.

Pojazdy do 3,5 t nie powinny mieć sprawdzanego hamulca na urządzeniach rolkowych z bardzo prostej przyczyny, że w przypadku opony mokrej nie jesteśmy wstanie ustalić faktycznej skuteczności. Nie ma korektora wartości faktycznej hamowania o przyczepności w stosunku do jezdni suchej.

Każdą decyzje diagnosta musi obronić w sposób logiczny, popartą wiedzą techniczną i nie dać się wykorzystywać przez matoły którzy tworzą przepisy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

8 godzin temu, adamos napisał:

"koniowi to tłumacz" - znaczy się kontrolerom...

U nas niema z tym problemu. Widocznie bardziej inteligentne konie i nie nakłaniają do nakładania

*sideł na nogi* a w przypadku badania motocykla i na rękę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, praktyk napisał:

U nas niema z tym problemu

Nie przekładaj prawa lokalnego na ogół. Diagnosta ma przestrzegać zapisanego prawa, czy mu się to podoba czy nie. Doprowadź do zmiany w zapisach prawa i wówczas przyklaśniemy Ci. Natomiast póki co, swoje praktyczne wywody pozostaw dla siebie i na swoim terenie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na ten przykład nie mam nic przeciwko kontroli nacisku na pedał hamulca - sprawa jest przejrzysta dla klienta - nie ma opcji zarzucić mi, że "źle naciskam" :) albo za słabo "ciągnę" ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego mam świadomość ułomności badania hamulców na urządzeniu rolkowym. Jestem zwolennikiem zniesienia obligatoryjnego stosowania miernika nacisku. Natomiast oficjalne chwalenie się wykonywaniem badań niezgodnie z rozporządzeniem oraz potwierdzanie niedopełniania obowiązków przez nadzór, uważam za niedopuszczalne. Tym bardziej, że czyta to narybek do zawodu. 

Edytowane przez adam1501
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, praktyk napisał:

Pojazdy do 3,5 t nie powinny mieć sprawdzanego hamulca na urządzeniach rolkowych z bardzo prostej przyczyny, że w przypadku opony mokrej nie jesteśmy wstanie ustalić faktycznej skuteczności

Ciekaw jestem co powiesz o sprawdzaniu sił hamowania w niezaładowanej naczepie gdy naciski osi bywają niższe od 1 t.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Mecher napisał:

I wnioski powinni wyciągnąć sami, już pracując jako diagności 

Zgadzam się i jeżeli możliwe my im powinniśmy w tym pomóc.

2 godziny temu, danielg539 napisał:

Ciekaw jestem co powiesz o sprawdzaniu sił hamowania w niezaładowanej naczepie gdy naciski osi bywają niższe od 1 t.

Nic nie powie, bo jeżeli nie uzyskuje skuteczności siły hamowania to wylatuje z badań. Są takie pasy dociążające oś pojazdu

ale nie miałem z tym do czynienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie uzyskuje skuteczności siły hamowania to wylatuje z badań

dlaczego ma wylecieć z badań nie dasz mu wydruku z pomiaru hamulców ?

 

27 minut temu, praktyk napisał:

Są takie pasy dociążające oś pojazdu

ale nie miałem z tym do czynienia

ja na swojej stacji mam taki Hydrauliczny dociążacz osi jak naczepa wleci mi na kanał pusta to ją dociążam, resztę wylicza komputer, oczywiście jest z tym zabawy no ale cóż, jak się chce mieć spokojny sen to warto wykorzystywać swoje narzędzia w pracy. 

 

Edytowane przez kurant2000
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, kurant2000 napisał:

ja na swojej stacji mam taki Hydrauliczny dociążacz osi

Ja też mam, ale takich stacji jest mniej niż 10%. Niestety ale wróżenie jakie siły hamowania są możliwe do osiągnięcia przy ciśnieniu maksymalnym na podstawie sił hamowania uzyskanych przy ciśnieniu znacznie mniejszym jakoś mnie nie przekonuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na temat czasu badania można dyskutować długo, ale jak kolega keymil7 wyżej napisał, jeśli są we trzech to znacznie skróci czas bo sprawdzają we trzech 15 min. (to tak jakby jeden robił 45 min.).

A na ten przykład przyjedzie klient pojazdem elektrycznym - to już nie musi robić analizy/zadymienia spalin - i już jest krócej.

U mnie na stacji  robimy we dwóch i się czasem badania nie przejmujemy (nikt nie zabronił wykonywania badania we dwóch).

Ostatnio na kontroli TDT warunków SKP pytałem inspektora o czasy badań - odpowiedział, że oni(TDT) się z tego śmieją, ponieważ jeśli nie będzie oficjalnego zapisu na temat czasu badań to ich to nie obchodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

27 minut temu, pieter77 napisał:

(nikt nie zabronił wykonywania badania we dwóch)

 

Art. 84. 1. Badanie techniczne pojazdów wykonuje zatrudniony w stacji kontroli pojazdów uprawniony diagnosta.

 

Dlatego to diagnosta (jeden) musi wykonać wszystkie czynności (oczywiście drugi może pomóc, ale nie zastąpić), bo to on za wszystko odpowiada, ocenia, podpisuje się itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, pieter77 napisał:

Jak jest dwóch uprawnionych  i zatrudnionych?

 

To który z nich straci uprawnienia jeśli badanie nie zostanie przeprowadzone prawidłowo? A dane którego trafią do rejestru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.