Skocz do zawartości

Opłata za badanie samochodów o DMC powyżej 3.5 t

smolow
 Share

Rekomendowane odpowiedzi

Panowie mam pytanko: czym się sugerujecie określając cennik przy badaniu okresowym ciągnika siodłowego dwu osiowego.Pytam bo z tymi pojazdami jest różnie czasamo mają wpisaną DMC różną tzn.te same pojazdy mogą mieć np.dmc-16 t lub 18t lub nie ma żadnego wpisu w dowodzie rejestracyjnym

[ Dodano: Wto Cze 28, 2005 4:28 pm ]

hmm..widzę że nikt niechce mi odpisać :( a sprawa jest bo klienci czasami dzwonią i pytają ile za taki przegląd.Dzieje się tak dlatego że cennik jest uzależniony od DMC w dowodzie rejestracyjnym oczywiście, ale w przypadku ciągników samochodowych to z DMC jest różnie bo różnie się ją kiedyś wpisywano...pamiętam jak diagnosci sumowali dop.naciski, poźniej można było wpisywać tylko 16 t, później dla ciągników siodłowych nieokreślano wogóle a teraz jest 18t..także dla takiego samego samochodu dmc może być różna a co za tym idzie i opłata różna.Więc w jaki sposób okreslacie pozycje w cenniku? Pozdrawiam jak się komuś nudzi to proszę o odpowiedz:)

• 4 weeks later...

Temat jest bardzo ważny a od miesiąca nikt go nie podejmuje.

Otóż my robimy o tak; jeśli DMC jest wpisana w dowodzie rejestracyjnym, oczywista sprawa do 16t. 153 zł. powyżej 16t. 176zł, jeśli jednak nie ma wpisu lub jest dmc zestawu wtedy odczyt z tabliczki znamionowej i analogiczna sytuacja.

Zdarza się jednak tak że za dwa identyczne pojazdy pobiera się różne stawki bo mają różne zapisy w dowodach rejestracyjnych. I tu jest problem.

Zapewne masz na myśli głównie ciągniki siodłowe, regułą jest że na tabliczce znamionowej wartości są powyżej 16 ton i w przypadku braku zapisu DMC w dowodzie rejestracyjnym zawsze legalnie pobieramy 176,-.

• 2 weeks later...

My kierujemy sie wpisem w dowodzie rej., a jezeli nie ma to Katalogiem ITS i do tej pory nie mielismy reklamacji ze strony wlascicieli pojazdow. Pozdrowienia dla Wszystkich.

Bieda, bieda i jeszcze raz bieda... mam kat. ITS z 2000 roku. Jest tylko poj. sil. , dmc, masa własna . ilość miejsc, kod paliwa, max. nacisks i nic więcej. Ani mocy silnika, nac. poszczególnych osi, i jest dużo braków. Firma wywaliła 250 pln i prawie żadnej korzyści.

• 2 weeks later...

nawet jeśli brakuje wpisów to od razu widać ile taki ciągnik może miec. ja przynajmniej nie mam z tym problemu. pierwsza sprawa jeśli pokażesz klientowi, że się wahasz lub że nie jesteś czegoś pewien to już przepadłwś.

• 3 years later...

w celu odświeżenia tematu

przed chwilą był u mnie CHEVROLET SUBURBAN, dmc 3650, rodzaj pojazdu - samochód osobowy, policzyłem go z poz. 1.3, w związku z powyższym mam pytanie, czy tez mieliście takie kwiatki?

przed chwilą był u mnie CHEVROLET SUBURBAN, dmc 3650, rodzaj pojazdu - samochód osobowy, policzyłem go z poz. 1.3, w związku z powyższym mam pytanie, czy tez mieliście takie kwiatki?

Wg mnie powinno być 1.2, ponieważ to sam. osobowy

dmc 3650, rodzaj pojazdu - samochód osobowy

A czy samochód osobowy może mieć powyżej 3,5 t?

Nie jestem pewien, trzeba by zajrzeć do rozporządzeń homologacyjnych. Jutro w pracy sprawdzę.

Aha... Tom ma rację. Nigdzie nie ma określonego tonażu osobówki więc nie ma problemu i opłata też jak za autko osobowe. Oczywiście sprawa dotyczy tego konkretnego przypadku, żeby zaraz ktoś Stara nie przerabiał na osobówkę :D

Jeżeli przeczytasz dokładnie pkt 1.2 to doczytasz, że ograniczenie 3,5 t dotyczy samochodów ciężarowych - samochody osobowe nie mają ograniczenia tonażowego :)

Nie pasowało mi, że M1 ( osobowe ) mogą być powyżej 3,5T, więc trochę poszukałem i:

Dz.U. Nr 32:

„* Kategorie są określone w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 24 października 2005 r. w sprawie

homologacji typu pojazdow samochodowych i przyczep.”

I w tym Dz.U. jest odwołanie do dyr. Rady 70/156/EWG z późn. zm. czyli dyr. 2005/66/EWG:

„Artykuł 2

Definicje

Do celów niniejszej dyrektywy stosuje się następujące definicje oraz definicje określone w załączniku I pkt 1:

1) "pojazd" oznacza każdy pojazd silnikowy kategorii M1 w rozumieniu art. 2 dyrektywy 70/156/EWG i załącznika II do tej dyrektywy, o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony, oraz każdy pojazd silnikowy kategorii N1 w rozumieniu art. 2 dyrektywy 70/156/EWG i załącznika II do tej dyrektywy;”

więc uważam, że M1 nie może przekroczyć 3,5T, no chyba, że w USA

I co Wy na to? Przyjmuję każdą sugestię. A może ma ktoś wgląd do świadectwa Homologacji?