Skocz do zawartości

Pokwitowanie ITD


Gannigus

Rekomendowane odpowiedzi

No czegoś nie kapuję, przyznam szczerze. Nie zrobicie badania bo to, bo tamto, bo cepik, bo zagraniczne auto. OK, ale w ustawie PoRD są dokładnie rozpisane przypadki zatrzymywania i zwracania dowodów rejestracyjnych, w tym dowodów zagranicznych. I co, ja jako policjant mam gonić na Białoruś auto, żeby mi stamtąd szofer kwit z badania dostarczył? A jak tam nie badań ani stacji kontroli? A nawet jak są, to dlaczego białoruski diagnosta ma polskie pokwitowanie trybić i na odwyrtkę, co ma zrobić polski policjant, który białoruskiego nie kuma. Dobrze, że to Białoruś, a jakby była Albania połapałby się jeden z drugim miłośnik cepiku w albańskich kwitach?

Dla mnie ten przepis wyczerpuje temat:

7. W przypadku pojazdu zarejestrowanego za granicą uczestniczącego w ruchu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, zwrot zatrzymanego dokumentu następuje niezwłocznie po ustaniu przyczyny uzasadniającej jego zatrzymanie, z zastrzeżeniem art. 133.

I nie ważne czy chodzi tu o naprawę pojazdu, uzupełnienie zezwoleń, papierów, dokumentów, legalizację tachografu, jazdę na magnes, czy badanie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, Paprock napisał:

Nie zrobicie badania bo to, bo tamto,

Nie, bo tak stanowi prawo.

Cała reszta to kombinacja. Nawet prawnicy pewnej instytucji  stwierdzili że podpada to po paragrafy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie ci sami, co się rozpisali w temacie uznawania vinu nanoszonego po amerykańsku. Z resztą nie ważne, nie kumam pod jaki paragraf podpadam wykonując skierowanej białoruskiej ciężarówce badanie. Cepik w tym przypadku niewiele znaczy, ta baza na dzisiaj dotyczy polskich samochodów i polskich kierowców. Więc sorry Gregorry, ale ani danych z niej nie pobiorę ani nie wprowadzę. Badanie zostanie w awaryjnym trybie i dla mnie po temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Paprock napisał:

I co, ja jako policjant mam gonić na Białoruś auto, żeby mi stamtąd szofer kwit z badania dostarczył? A

Przynajmniej by dostarczył prawdziwe OBT funkcjonujące w systemie prawnym bo to nasze OBT to będzie ważne tyle co nic zwłaszcza jak Białorusin pojedzie do Niemiec czy Francji zamiast wrócić do kraju i wykonać OBT przewidziane przepisami krajowymi. Jak na razie to wzajemne badania nie są uznawane więc wykonywanie ich w innym kraju mija się z celem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale to wyimaginowane okresowe badanie wymaga nasz polski oddział kontroli ruchu drogowego a nie białoruski.

Kto tam wie, co na Białorusi funkcjonuje?

Oczywiście organom z ich wiedzy nic nie ujmuję.

 

Ale OK! Teraz proszę o konkrety. Nie wykonam takiego badania, bo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Paprock napisał:

Z resztą nie ważne, nie kumam pod jaki paragraf podpadam wykonując skierowanej białoruskiej ciężarówce badanie.

Pod taki który mówi o wykonaniu badania po pobraniu danych z cep-a i wysłaniu najpóźniej w ciągu trzej dni.

Jak ktoś chce na siłę chce zadowalać właścicieli pojazdów i właścicieli skp, bo raptem im kasy nie styka ,to proszę bardzo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale danych nie pobiorę ani nie wyślę, bo cepik jest zainteresowany tylko i wyłącznie pojazdami zarejestrowanymi na podstawie artykułu 73 albo 74.

Art. 80a. 1. Tworzy się centralną ewidencję pojazdów, zwaną dalej „ewidencją”.

2. W ewidencji gromadzi się dane o pojazdach:

1) zarejestrowanych na podstawie art. 73 albo art. 74 oraz o ich właścicielach lub niektórych kategoriach posiadaczy;

To chyba nie jest opuszczony szlaban aby odstąpić od tematycznego badania. Coś tam drgnęło w przypadku polskich samochodów kontrolowanych za granicą i zagranicznych samochodów kontrolowanych w Polsce, ale to drgnięcie dotyczy pojazdów z państw członkowskich i państw europejskiego obszaru gospodarczego tylko i wyłącznie. Na temat egzotycznych państw na razie cisza w przepisach, dlatego ja takie badanie w awaryjnym dygam i dalej nie wnikam.

I nie chce nikogo na siła zadawalać oprócz drużyny Alvina Gajadhura.

Jeden będzie pod górkę robił i badania nie zrobi, a drugi z górki na spoczko badanko zrobi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tę kwestie reguluje dopiero projekt

Cytat

4)     dwukrotne przeprowadzenie badania technicznego bez dostępu do centralnej ewidencji pojazdów z wyłączeniem pojazdu, o którym mowa w art. 71 ust. 3 i 4, art. 81 ust. 11a, art. 86 ust. 1 oraz art. 132 ust. 5, z zastrzeżeniem art. 80bc;

Na dzień dzisiejszy rób jak uważasz, uważaj jak robisz.  Z mojej strony tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No dla mnie takie badanie to sporadyczna sytuacja ułatwiająca rozwiązanie problemu rodzimemu organowi kontroli, niż nagminne zjawisko ułatwiające życie zagranicznym przewoźnikom. Nie postrzegam takiej akcji jako klepanie według własnego ‘widzimisię’, a bardziej jako współpracę z organami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo, ład i porządek w tym państwie. Drogowy, bo drogowy ale zawsze.

I teraz tak, z ręką na sercu niech pierwszy rzuci kamieniem ten, co nie wykonał dodatkowego-skierowanego na czymś, co zastępowało zapodziane przez klienta pokwitowanie/skierowanie. Także nie bądźmy od papieża świętsi. Za powiedzonkiem, że każdy kij ma dwa końce, to jeden zrobi i będzie dobrze, a drugi nie-e i też będzie okej. Poza tym są patolki w tym zawodzie takie, że policyjno-inspekcyjne ‘zlecenie’ wykonania badania, to pikuś… Pan Pikuś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Paprock napisał:

niech pierwszy rzuci kamieniem ten, co nie wykonał dodatkowego-skierowanego na czymś, co zastępowało zapodziane przez klienta pokwitowanie/skierowanie.

No to śmiało mogę walić brukowcami w łysy łeb. 🤣 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Paprock napisał:

niech pierwszy rzuci kamieniem

Uważaj Kolego na ten świst lecących brukowców.

10 godzin temu, Paprock napisał:

na czymś, co zastępowało

Miałem taką sytuację z zagubionym pokwitowaniem z Policji, ale klient pojechał do Wydziału Ruchu Drogowego i przywiózł ładny wydruk z policyjną pieczątką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można uzyskać duplikat zagubionego pokwitowania ale tylko na komendzie która dowód zatrzymała. Problem pojawia się w przypadku kiedy dowód został zatrzymany na drugim końcu Polski :P 

W zależności od programu na którym się pracuje np. SKP PRO wyświetla bardzo mało informacji o zatrzymanym dowodzie, natomiast w PATRONACIE otrzymujemy informację o serii i numerze pokwitowania oraz o Komendzie która dowód zatrzymała. Wtedy wystarczy poszukać numeru telefonu i przedzwonić. Czasami nawet mając pokwitowanie trzeba dzwonić, ponieważ jakiś doktor poszedł do policji i nie idzie rozczytać co on tam nabazgrał :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, wrc69 napisał:

Miałem taką sytuację z zagubionym pokwitowaniem z Policji, ale klient pojechał do Wydziału Ruchu Drogowego i przywiózł ładny wydruk z policyjną pieczątką.

Konkretnie, czego wydruk? A ile było sytuacji, że zamiast PC klienci okazywali na stacji potwierdzenie danych, czy tam potwierdzenie rejestracji, w zamian za dowód rejestracyjny zagubiony, ukradziony, zapodziany? I co, myślicie że jak odstrzeliłem takiego klienta na dzień dobry, to on po PC nawrócił się? A w życiu. Nawinął się na pięcie i poszedł szukać tych od kamieni. Ale OK, bo to wykracza poza główny wątek. W każdym razie ja nagiąłbym czasoprzestrzeń i zrobił to badanie.

 

1 godzinę temu, Logen napisał:

Można uzyskać duplikat zagubionego pokwitowania ale tylko na komendzie która dowód zatrzymała. Problem pojawia się w przypadku kiedy dowód został zatrzymany na drugim końcu Polski :P 

Oj co tam drugi koniec, jak tu trzeba pogonić auto na badania do Mińska, albo do Tirany - jeszcze dalej. :P 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Paprock napisał:

W każdym razie ja nagiąłbym czasoprzestrzeń i zrobił to badanie

A dla mnie to żadne naginanie na dzień dzisiejszy i pewnie jutrzejszy, choć z tym jutrem to już może być różnie, bo ujawnił się bandzior światowy który to jutro może zgasić na wieki. :evil:   Zrobiłem dwa takie badania i jak się trafi następne też zrobię. Na jakiej podstawie prawnej? A bo i @Paprockteż tak robi. :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.02.2022 o 23:03, cezary napisał:

Zrobiłem dwa takie badania i jak się trafi następne też zrobię.

Ja też robię jako okresowe przed 1-szą rej. w kraju. Wszyscy szczęśliwi... :hooray:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

53 minuty temu, adam1501 napisał:

robię jako okresowe przed 1-szą rej. w kraju.

To bezpieczne rozwiązanie tylko naszukać danych i naklikać się trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem już nie klikać, bo swoje powiedziałem: każdy robi co chce i jest OK! Ale niech mi ktoś wytłumaczy różnice w naginaniu czasoprzestrzeni co do badania okresowego, a okresowego przed pierwszą? W dodatku mając wyraźny prikaz w skierowaniu o jakie badanie inspekcji się rozchodzi. A inspektorzy raczej z łapanki do zawodu nie wstępowali, co? I co dalej jak inspektor nie odda dowodu, bo mu nie chodziło o 'porazpierwsze' badanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Paprock napisał:

Ale niech mi ktoś wytłumaczy różnice w naginaniu czasoprzestrzeni co do badania okresowego, a okresowego przed pierwszą?

No..., różnica zapewne wynika z tego, że w rejestrze stacyjnym badanie " nie wisi ", a i przy kontroli  nikt zaczepki nie będzie się doszukiwał - odnośnie takiego " badaneczka ". Tak mi się wydaje, co nie. :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, leski66 napisał:

a i przy kontroli  nikt zaczepki nie będzie się doszukiwał

Na żółto mam takich kilka i tylko za pierwszym razem inspektor z TDT-u się zapytał co to jest?

Gdy usłyszał odpowiedź machnął ręką i tyle było jego reakcji....

Ale jest i minus posiadania takich badań,niezbyt estetycznie wyglądają w rejestrze 😉

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Paprock napisał:

Ale niech mi ktoś wytłumaczy różnice w naginaniu czasoprzestrzeni co do badania okresowego, a okresowego przed pierwszą?

To jest okresowe przed pierwszą, więc musi być wystawiony DIP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, michal_k napisał:

To jest okresowe przed pierwszą, więc musi być wystawiony DIP.

Nie chodzi o załączniki. Jest prikaz z inspekcji, żeby wykonać badania okresowe. Okresowe, a nie okresowe przed pierwszą rejestracją.

 

 

12 minut temu, yogi1984 napisał:

Gdy usłyszał odpowiedź machnął ręką i tyle było jego reakcji....

No ciekawe bardzo jak bajeczką należałoby wyśpiewać, gdyby wyłapali, że zamiast okresowego dla pojazdu skierowanego odwaliło się okresowe przed pierwszą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 minut temu, Paprock napisał:

że zamiast okresowego dla pojazdu skierowanego odwaliło się okresowe przed pierwszą. 

Przedstawia się inspektorzynie klasyfikacje badań i niech bije w zielsko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 minut temu, Paprock napisał:

Okresowe, a nie okresowe przed pierwszą rejestracją.

A czy ten pojazd jest zarejestrowany w Polsce? Jeśli nie to jest to właśnie OBT przed pierwszą i należy wystawić DIP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.