Skocz do zawartości

Auto z Hiszpani-brak badania.


krzysieknowak

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,auto z Hiszpani, skończyło się ich badanie,co zrobić żeby auto miało ważne badania na powrót do kraju ojczystego?Cały czas myślę o badaniu przed pierwszą rejestracją,czy dobrze?Auto nie będzie rejestrowane u nas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, krzysieknowak napisał:

skończyło się ich badanie,co zrobić żeby auto miało ważne badania na powrót do kraju ojczystego?

Nie ma takiej możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście. Zwykłe badanie okresowe nie ma żadnej mocy sprawczej a "pierwsze" jest w celu zarejestrowania w kraju a nie poruszaniu się, tym bardziej za granicą. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, adam1501 napisał:

Zwykłe badanie okresowe nie ma żadnej mocy sprawczej

Dość daleko posunięte stwierdzenie zwłaszcza, że od października wydajemy zaświadczenie zgodne z wzorem europejskim.

 

3 godziny temu, adam1501 napisał:

a "pierwsze" jest w celu zarejestrowania w kraju a nie poruszaniu się,

A to ciekawostka przyrodnicza. Przecież jest to takie samo badanie okresowe jak każde inne z tą różnicą, że wiąże się z wystawieniem dodatkowego dokumentu. W PORD nie ma mowy o tym, że jest to badanie wykonywane w celu rejestracji w kraju.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie.

DIP do kieszeni, w ręku zostaje tylko zaświadczenie z badania w wersji UE i jest wielce prawdopodobne, że przejdzie to u większości służb. Bo auto badanie przeszło i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, blakop napisał:

jest wielce prawdopodobne, że przejdzie to u większości służb

Nawet zwykłe okresowe przejdzie. Na naszym terenie podejrzewam, że się nikt nie zająknie a za granicą zapewne już nie przejdzie, o dzwonie nie wspominając.

5 godzin temu, aboz napisał:

jest to takie samo badanie okresowe jak każde

Taa..., zwłaszcza z wizją kary za nieprzerejestrowanie pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Adam, co Ty mieszasz dwie niezależne kwestie? Co ma kara za niezgłoszenie do dopuszczenia do ruchu.

Wysłane z mojego Moto G (5S) Plus przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mówię tylko tyle, że badanie "pierwsze" ma na celu dokonanie rejestracji na terytorium RP. 

Po cóż tworzone byłyby dodatkowe zapisy dla np pojazdów obcych wojsk o zarejestrowaniu w naszym kraju aby przeprowadzić BT, skoro można im legalnie "trzepnąć" zwykłą okresówkę na zagranicznych blachach. 

Edytowane przez adam1501
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No można de facto. To Cię tak boli "szeryfie"? :)

Można dla takiego auta zrobić dodatkowe po skierowaniu (tak większość z Was twierdzi) i będzie ok, to tym bardziej można zrobić okresowe przed rejestracją.

 

Czy będzie ono uznane przez OKRD innych państw w drodze do domu tego pojazdu? Nie wiem. Myślę, że jest na to duża szansa. Ale to nie jest już nasz problem.

 

Na pewno nikomu nie grożą za to żadne sankcje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, blakop napisał:

 

Czy będzie ono uznane przez OKRD innych państw w drodze do domu

To było sedno odpowiedzi. Czy wykonanie BT w innym kraju jest "ważne"? Przypadek z ubiegłego lata: kolega pojechał do Rumunii czy Węgier i tam policja zweryfikowała brak badania. Pojechał z nimi na tamtejszą SKP i dla nich grało ale przy pierwszej kontroli w kraju, po powrocie zatrzymano mu DR i musiał go wymienić bo była w nim zagraniczna pieczątka oraz wykonać "nasze" BT. 

43 minuty temu, blakop napisał:

To Cię tak boli "szeryfie"?

Absolutnie. Staram się "rozkminić" temat. Wykonywanie badania w myśl ustawy jest dozwolone (lub wręcz nakazane) tylko czy ma ono właściwą moc sprawczą? Jak wiemy nasi rodacy z zagranicy kombinują z BT w kraju, czy wynika to z tego, że wykonanie BT w kraju przebywania nic nie znaczy? 

Właśnie, jesteś Błażej za granicą, możesz dowiedzieć się jak jest to tam traktowane? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że nie powinno nas interesować jaki los spotka Pana zza granicy który jedzie przez pół Europy na badaniu przed pierwszą rejestracją na terytorium RP. Okresowe jest. cały zakres sprawdzony, przeszedł pozytywnie to w czym problem. Wnioskuje ktoś o pierwsze OBT więc mu je robisz. Znam ludzi którzy robią Dipy co roku i tak śmigają autami po europie i problemów nie mieli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Rafi90 napisał:

Wnioskuje ktoś o pierwsze OBT więc mu je robisz.

Jeżeli ktoś świadomie wnioskuję, to nie mam problemów. Natomiast daleki jestem od sugerowana klientowi nieświadomemu, że mogę mu wykonać OBT i może on bezkarnie śmigać po świecie. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Karlik10 napisał:

wstępnie rejestrowany w Polsce

czy mam rozumieć, że OBT przed pierwszą rejestracją na terytorium RP jest tym co w cytacie? :nausea:,  to poproszę o wskazanie od kiedy i jaki przepis tak stanowi. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 godzin temu, adam1501 napisał:

badanie "pierwsze" ma na celu dokonanie rejestracji na terytorium RP.

Trochę tak, ale nie do końca. PORD mówi, że wykonuje się je przed rejestracją w Polsce, ale nie nakazuje jej dokonać. Jest wolność obrotu swoim mieniem, w granicach obowiązującego prawa.

 

Godzinę temu, adam1501 napisał:

Natomiast daleki jestem od sugerowana klientowi nieświadomemu, że mogę mu wykonać OBT i może on bezkarnie śmigać po świecie. 

Ja zawsze w takich przypadkach uświadamiam posiadacza pojazdu, że mimo obowiązującego w UE wzoru certyfikatu, uznawalność dokumentów w różnych krajach jest różna i może go spotkać niemiła niespodzianka za granicą. Wtedy klient ma wybór i ewentualne ryzyko bierze na siebie. Niemniej jednak zaświadczenie z naszego OBT uznaje bądź nie, sprawność pojazdu zgodnie z polskimi warunkami technicznymi, opartymi skąd inąd o dyrektywy i regulaminy UE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są w ogóle kwestie nieuregulowane - prawdopodobnie w żadnym prawodawstwie poszczególnych krajów UE.

Prosty przykład - badanie "TUV" w Niemczech, mimo że ma nieco inny zakres niż w Polsce zostanie bez szemrania przyjęte w Polsce w przypadku pojazdu sprowadzonego.

Jednak gdybym się uparł zrobić TUV dla pojazdu zarejestrowanego w kraju to OKRD raczej mi go nie uzna w trakcie kontroli - tak? A może niekoniecznie?

 

Wiele zależy od Policjanta - jego wiedzy, podejścia. Myślę, że ktoś uparty z bystrym prawnikiem mógłby tu nieźle namieszać, co i kiedy powinno być uznane.

Po co wprowadzać te zaświadczenia w formie certyfikatu o międzynarodowym charakterze, skoro wielu z Was sama forsuje tezę, że za granica to nie będzie nic znaczyć?

 

A dla Ciebie Adamie mam prosty przykład również z Rumunii - kiedyś wjeżdżając tam zorientowałem się, że wyszło mi OBT. Ale zorientowałem się dopiero w momencie, kiedy DR był już w rękach pograniczników. Jednakże w okładkę DR była włożona nowa naklejka do legalizacji gaśnicy na następny rok. Pan pogranicznik z uznaniem pokiwał głową, jeszcze zawołał kolegę, że jak ładnie data badania zaznaczona i pojechałem :) Także tyle na temat tego co dany organ gdzieś tam może, a czego nie może...

 

Jasnych przepisów brak po prostu. Klienta warto poinformować, że jedyne badanie jakie można przeprowadzić to takie, a takie i że gwarancji uznania nie dajecie, ale brnięcie w tezę, że "tak nie można" jest dalece na wyrost.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyna możliwość badania okresowego pojazdu zarejestrowanego za granicą to:

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA TRANSPORTU, BUDOWNICTWA I GOSPODARKI MORSKIEJ 1)
z dnia 26 czerwca 2012 r.
w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów
stosowanych przy tych badaniach.

§  7.  Jeżeli  badanie  techniczne  przeprowadzone  na  wniosek  posiadacza  pojazdu  dotyczy  pojazdu  wymienionego
w  art.  132  ust.  5  ustawy,  uprawniony  diagnosta  po  wykonaniu  badania  technicznego  pojazdu  wystawia  zaświadczenie
o przeprowadzonym badaniu technicznym pojazdu.( zatrzymany dokument pojazdu zarejestrowanego za granicą)

albo

W dniu 8.12.2019 o 13:51, Rafi90 napisał:

Badanie okresowe przed 1 rejestracją + DIP. Wydajesz zaświadczenia i żegnasz klienta

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.