Skocz do zawartości

badania dodatkowe


Adamex1952

Rekomendowane odpowiedzi

O ile w przypadku okresowego jest jasno napisane:

5. Okresowe badanie techniczne pojazdu przeprowadza się corocznie, z zastrzeżeniem ust. 6-10.

o tyle w przypadku dodatkowego tego właśnie punktu w PoRD brakuje - a każda interpretacja w jedną lub w drugą stronę to tylko przypuszczenia  - mniej lub bardziej zasadne

Edytowane przez nesiasps
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

56 minut temu, MCH82 napisał:

Pewnie ze dla kasy jak większość z nas chyba że są tacy co dla ideii pracują ja nie. 

 

VAT, PIT, CIT też co roku powtarzasz dla kasy?

Zmiany konstrukcyjne też co roku powtarzasz dla kasy?

Jakie są różnice w dodatkowych badaniach, że wybiórczo ich wykonanie się zakłada?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, Rafi90 napisał:

I widzisz... Tu można się kłócić przyjacielu. Interpretacje ...

Uwaga:  Jakiekolwiek badania techniczne pojazdu na stanowisku kontrolnym z nieszczelną instalacją zasilania gazem są zabronione  - tego się trzymam - nie badam nie pobieram opłaty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale ustawowy przepis jest po to aby zapobiegać badaniom z dziurawą instalacją, a rozporządzenie w sprawie badań przewiduje, że może dojść do nieszczelności w trakcie badania.

Jak brechą grzebię pod maską za VINEM, to też czasem instalację rozszczelnię.  :silent:

Podobnie pęka przewód hamulcowy.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Paprock napisał:

 

VAT, PIT, CIT też co roku powtarzasz dla kasy?

Zmiany konstrukcyjne też co roku powtarzasz dla kasy?

Jakie są różnice w dodatkowych badaniach, że wybiórczo ich wykonanie się zakłada?

Nie powtarzam mam wytyczne starostwa i tego się trzymam. A jak ty przy obt jak ADR się pojawi to co robisz.? Też dodatkowe 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, MCH82 napisał:

A jak ty przy obt jak ADR się pojawi to co robisz.? Też dodatkowe 

okresowe a  jeśli klient poprosi ( chce , czy w inny sposób wyrazie chęć wykonania ) to także wykonam dodatkowe ADR . przecież ADR nie trzeba odnawiać obowiązkowo . nie będzie woził ADRów to po co ma robić dodatkowe ADR ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Badań po rezygnacji z taxi, nauki jazdy, haka też nie ma, na gębę (wniosek klienta) WK adnotacji nie chcą wykreślić, wymyślamy cuda wianki, żeby klient pozbył się wpisu i to jest ok.? to że ZK, Vat-u (i podobnych) nie robimy cyklicznie to argument jak kulą w płot, wstyd by było to uzasadniać, niemniej co nie jest zakazane jest dozwolone, a w ogóle to "róbta co chceta, co nie?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cezary zgadzam się z  Tobą niektóre rzeczy trzeba wziąć na rozum. Co zrobić powinny być wyszczególnione tak jak gaz przy badaniu obt, a ty się mecz diagnosto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, cezary napisał:

to że ZK, Vat-u (i podobnych) nie robimy cyklicznie to argument jak kulą w płot, wstyd by było to uzasadniać, niemniej co nie jest zakazane jest dozwolone, a w ogóle to "róbta co chceta, co nie?"

 

- Ależ proszę się nie wstydzić! Proszę cokolwiek konkretniej! Proszę bez "róbta co chceta"! Proszę wskazać różnice i objaśnić dlaczego TAXI co rok, a VAT raz na cały żywot:

 

6) który ma być używany jako taksówka

- obejmuje sprawdzenie i ocenę spełnienia dodatkowych warunków technicznych, w sposób określony w pkt 0 działu I załącznika nr 1 do rozporządzenia oraz w pkt 3 działu I załącznika nr 2 do rozporządzenia;

 

12) dla którego określono wymagania techniczne w przepisach ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych lub ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług

- obejmuje sprawdzenie i ocenę spełnienia dodatkowych warunków technicznych, w sposób określony w pkt 0 działu I załącznika nr 1 do rozporządzenia oraz w pkt 7 działu I załącznika nr 2 do rozporządzenia;

 

Jeden używany jest jako taksówka, a drugi jako vatowska ciężarówka! A sprawdzenie i ocena spełnienia warunków w obu przypadkach jest identyczna.

Więc o co kaman?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O to że za taxe kasuje a za Vat nie .  I racje tu też masz, ale tak to już jest, nadzory to potwierdzają , mówią że dobrze , problemów przy kontrolach nie ma no to tak idzie i idzie... Jak ktoś zrobi porządek konkretnym zapisem jak z autobusem 100 i miejscami stojącymi to będziesz miał ład i porządek. Napiszą jasno : taxe, nauke jazdy, 100 itd sprawdzamy co roku i pobieramy opłatę i ok. Wtedy wszyscy będą zadowoleni , może poza właścicielami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.01.2020 o 09:13, Mecher napisał:

Pisz do ministra... Może wydadzą odpowiednie wytyczne na piśmie,

 Minister nie taki skory do udzielania interpretacji. Swego czasu wysłałem maila do MI z prosbą o wydanie interpretacji do jednego z paragrafów  wydanego przezeń ( MI) Rozporządzenia.

W odpowiedzi uprzejmie mnie poinformowano że : "Ministerstwo Infrastruktury nie posiada kompetencji do dokonania wiążącej interpretacji wykładni przepisów w przedmiotowej sprawie. Należy wskazać, że wykładnia prawa tzw. operatywna lub praktyczna może być dokonywana wyłącznie przez organ stosujący prawo. W związku z powyższym, wyłącznie uprawnionym do dokonania praktycznej wiążącej wykładni prawa w przedmiotowej sprawie jest starosta jako organ stosujący prawo."  ( MI DTD Nr DTD.4.4400.3.17.2018.AS.1 ) 

O dej pory, w wątpliwych sprawach proszę WK ( jako ramię starosty w temacie dopuszczenia pojazdu do ruchu) o interpretację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, emeryt napisał:

  wyłącznie uprawnionym do dokonania praktycznej wiążącej wykładni prawa w przedmiotowej sprawie jest starosta jako organ stosujący prawo."  ( MI DTD Nr DTD.4.4400.3.17.2018.AS.1 ) 

 

Dla zainteresowanych w załączniku jest dokument z interpretacją.

GENERIC25BW120200128093553.pdf

  • Super 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Interpretacja ZPP jest jak najbardziej OK z jednym małym ale:

Cytat

 

§ 2
1. Zakres okresowego badania technicznego pojazdu obejmuje:

(....)

4) sprawdzenie warunków dodatkowych dla pojazdów, określonych w § 17-22, § 38-42 i § 52 rozporządzenia o warunkach technicznych.

 

Wymagania dla taksówki zawarte są w §24 a zatem nie podlegają sprawdzeniu podczas OBT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczególik. Ważne, że VAT przez całe życie jeździ na jednorazowym badaniu, to i tak samo może taksówka i nauka jazdy!

A badanie vatowskie wyraźnie określa niezależność od okresowego, bo nie dość, że może być wykonane na innej stacji niż zrobiono okresowe, to i wcale terminy nie muszą być zbieżne. Okresowe wykonano na podstawowej trzydziestego lutego, a vatowskie czterdziestego maja na okręgowej. 

I pogadane!

Edytowane przez Paprock
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Rafi90 napisał:

Masz tego maila jeszcze ? Wklej jeśli możesz

Mail chyba mi jakims cudem zniknął. Mam jednak to pismo w formie "papierowej". Gdyby była taka potrzeba, w domu mogę ten dokument zeskanować i przesłać. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Rafi90 napisał:

Jeśli możesz będę wdzięczny i w sumie nie tylko ja

Wklejam pismo które otrzymałem. "Puste pole" zawierało jedynie treść paragrafu, o którego interpretację prosiłem, więc uznałem je za nieistotne.

5 godzin temu, Mecher napisał:

To pismo było już na forum, jak myślę....

Nie wiem czy pismo o którym mówisz dotyczyło tego samego tematu. Ja w każdym razie go nie publikowałem.

Ministerstwo - interpretacja przepisów.1.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 27.01.2020 o 19:25, cezary napisał:

Badań po rezygnacji z taxi, nauki jazdy, haka też nie ma, na gębę (wniosek klienta) WK adnotacji nie chcą wykreślić, wymyślamy cuda wianki, żeby klient pozbył się wpisu i to jest ok.?

 

No anty-badań nie ma. Ale zawsze można podejść do takiego anty-badania na zasadzie dodatkowego badania HAK/TAXI/L... z wynikiem negatywnym, co nie.

Wynik [N] a w opisie, że nie odpowiada dodatkowym warunkom przewidzianym dla i po sprawie. Prawda. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Paprock napisał:

Prawda

Czekałem z utęsknieniem na ripostę i oto jest. No nie, wynik N sprawy nie załatwiał, a tak robiłem, potem następował korowód pytań z WK, piana na ustach i obłęd w oczach klienta, po co mi to, zacząłem w takich przypadkach wykonywać DBT – "skierowany przez starostę lub na wniosek posiadacza pojazdu: w celu identyfikacji lub ustalenia danych niezbędnych do jego rejestracji" w uwagach "nie" o przystosowaniu i anielski spokój, dodam więcej, po wielu tu Twoich @Paprock-u i nie tylko grzmotach o wpisywaniu nr rej. z ZDR do zaświadczenia, ugiąłem się i wpisałem, efekt, po pierwszym wpisie, tel. z WK, no niby może być, ale my preferujemy "---" i szlus,  uprzedzając przymiarki o spaleniu na stosie, nie wszystko złoto co się świeci. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas to były nawet zakusy coby takie sprawy załatwiać konstrukcyjnymi zmianami. Ale, pewnie ze względu na koszt badania, po kościach się jakoś rozeszło. Jednak, gdyby kwota konstrukcyjnych zmian koło dychy oscylowała, to na bank procedura by się zaakceptowała. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozmowa telefoniczna z WK Poznań wyjaśniła ich wiadomość, mam robić dwa badania, dwa wpisy do rejestru i dwie opłaty. Tłumaczą się tym że wystosowali pismo do ministerstwa w sprawie BT TAXI i dostali taką odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również, aby doprecyzować badania taxi, nauki jazdy, uprzywilejowany dzwoniłem do wydziału i odpowiedź, ich była jednoznaczna- przy obt mam wykonywać dbt na oddzielnym zaświadczeniu, dwie opłaty, dwa cepiki-podobno kazali w ministerstwie. Szkoda że tego przepisem ministerstwo nie uregulowało, ale taki mam prikaz starostwa i mam go nie kwestionować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.