Skocz do zawartości
euro-tours

siedzenia składane w autokarach miejskich

Rekomendowane odpowiedzi

euro-tours

mam pytanie - uczciwie piszę ze jestem przewoźnikiem i szukam w tym miejscu wiedzy. A gdzie szukać - jak nie u specjalistów...  Przetarg w którym staruję zakłada min. 40 miejsc siedzących. Volvo, auto miejskie - zgodnie z dowodem rejestracyjnym i homologacją ma w sumie 81 miejsc, w tym 39 miejsca  siedzące z kierowcą. Ma jednak też 2 siedzenia składane typu straponten. Dlaczego jeśli składane siedzisko jest zgodne z z warunkami technicznymi (ma ponad 350x400) nie jest wpisywane do dowodu? Czy są poza wymiarami inne cechy które powinno mieć miejsce siedzące? I ostatnie pytanie - jeśli innych nie ma - to czy można zmienić dowód dopisując dwa miejsca siedzące kosztem dwóch miejsc stojących? Tomasz Prądzyński

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
danielg539
23 minuty temu, euro-tours napisał:

Dlaczego jeśli składane siedzisko jest zgodne z z warunkami technicznymi (ma ponad 350x400) nie jest wpisywane do dowodu?

Niech zgadnę, autobus zapewne został sprowadzony z za granicy. Jeżeli tak, to trzeba zapytać diagnostę, który robił badanie przed pierwsza rejestracją dlaczego nie uwzględnił tych miejsc.

29 minut temu, euro-tours napisał:

Czy są poza wymiarami inne cechy które powinno mieć miejsce siedzące?

Są jak np. odległość między siedzeniami czy szerokość przejść. Szczegóły : Dz. U. z 2016r., poz. 2022 z późn. zm.

31 minut temu, euro-tours napisał:

czy można zmienić dowód dopisując dwa miejsca siedzące kosztem dwóch miejsc stojących?

Teoretycznie można ale trzeba wykonać zmiany konstrukcyjne, ale w obecnym stanie prawnym nie jest to takie łatwe:

Cytat

§ 9g. W autobusie mogą być wprowadzone zmiany konstrukcyjne polegające na zwiększeniu liczby siedzeń, jeżeli
są spełnione wymagania techniczne określone w załączniku nr 7a do rozporządzenia i wymagania dotyczące wytrzymałości
siedzeń i ich mocowania, kotwiczenia pasów bezpieczeństwa, potwierdzone badaniami na zgodność
z wymaganiami Regulaminów nr 14 i 80 EKG ONZ, wykonanymi przez jednostkę uprawnioną albo Dyrektora Transportowego
Dozoru Technicznego. Siedzenia powinny być wyposażone w pasy bezpieczeństwa spełniające wymagania
Regulaminu nr 16 EKG ONZ.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Mecher
4 minuty temu, danielg539 napisał:

Niech zgadnę, autobus zapewne został sprowadzony z za granicy. Jeżeli tak, to trzeba zapytać diagnostę, który robił badanie przed pierwsza rejestracją dlaczego nie uwzględnił tych miejsc.

No nie wiem. Skoro 

 

41 minut temu, euro-tours napisał:

 zgodnie z dowodem rejestracyjnym i homologacją ma w sumie 81 miejsc, w tym 39 miejsca  siedzące z kierowcą. 

Jeśli sprowadzony, to naprawdę rzadkość by miał homologację.

I jak napisał ilość miejsc zgodna z dowodem i homologacją. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
danielg539
2 minuty temu, Mecher napisał:

Jeśli sprowadzony, to naprawdę rzadkość by miał homologację.

Może mieć i co więcej w międzyczasie te składane fotele mogły zostać domontowane.

Ale to wszystko to domysły może autor zapytania wyjaśni nasze wątpliwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
euro-tours

ok, homologacji nie ma. Po prostu uznałem, że musiały być w homologacji - skoro taki został sprowadzony z zagranicy. Sedno pytania oczywiście jest takie - czy skoro nie ma w ich dowodzie (ale w rzeczywistości są i spełniają wymogi - są one w przestrzeni dla wózków więc tam trudno mówić o odległościach między fotelami) to czy mają prawo odrzucić auto z przetargu. Wymóg 40 miejsc siedzących jest...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
danielg539
27 minut temu, euro-tours napisał:

czy skoro nie ma w ich dowodzie (ale w rzeczywistości są i spełniają wymogi - są one w przestrzeni dla wózków więc tam trudno mówić o odległościach między fotelami) to czy mają prawo odrzucić auto z przetargu

Niby nie powinni odrzucić takiej oferty ale najlepiej zapytać u oferenta. Nasze przepisy nie przewidują aby liczba miejsc mogła się zmieniać w zależności od tego czy pojazd przewozi wózek czy nie, ale w praktyce takie rozwiązania są stosowane bardzo często. Nawet jest taki zapis odnośnie autobusów szkolnych: 

Cytat

5) liczba miejsc stojących nie przekraczała 25% liczby siedzeń, przy czym dopuszcza się zwiększenie tej liczby o 4, w przypadku gdy w przestrzeni, o której mowa w pkt 6, nie jest przewożony pasażer na wózku inwalidzkim; powierzchnią przeznaczoną na miejsca stojące może być powierzchnia, nad którą wysokość wolnej przestrzeni wynosi co najmniej 190 cm lub co najmniej 180 cm w przypadku części przejścia usytuowanego ponad tylną osią i za nią;

Ale jak to ująć w zapisach  DR to przepisy nie określają.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
piter1973

ja to rozumuję ciut inaczej - fotel składany powinien być wliczony do miejsc siedzących. jeśli nie będzie wszystkich "stołków" wpisanych doDR to  jak ktoś na takim usiądzie to bedzie już  nadliczbowy pasażer siedzący . jeśli zaś będzie w tym miejscu jakiś wózek inwalidzki to siedzenie to nie będzie fizycznie wykorzystane ale przestrzeń dla tego siedzenia już tak ( wózkiem inwalidzkim ) .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
sad_madman

Tak w ogóle to nigdzie nie ma w tym pojeździe nalepki ile może znajdować się w nim miejsc siedzących, stojących, wózków ? Powinna być w widocznym dla kierowcy miejscu. W jaki sposób użytkownik wózka inwalidzkiego jest "mocowany" do pojazdu ? Czy te siedzenia składane są wyposażone w pasy ? W którym kierunku są skierowane te siedzenia ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
danielg539
13 godzin temu, sad_madman napisał:

W jaki sposób użytkownik wózka inwalidzkiego jest "mocowany" do pojazdu ?

Zapewne pasem 2-punktowym tyłem do kierunku jazdy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.