Skocz do zawartości

Zmiany konstrukcyjne w pojeździe zabytkowym


wioletta

Rekomendowane odpowiedzi

Pojazd zarejestrowany jako zabytek. Klient chce zmienić ilość miejsc siedzących z 2 na 5. Pojazd konstrukcyjnie przystosowany do 5 miejsc, punkty mocowania itd. Czy takie zmiany mogą zostać naniesione wykonane bez zgody albo pozytywnej opinii konserwatora zabytków rzeczy ruchomych? 

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
yogi1984
12 minut temu, wioletta napisał:

Czy takie zmiany mogą zostać naniesione wykonane bez zgody albo pozytywnej opinii konserwatora zabytków rzeczy ruchomych? 

Teoretycznie nie można żadnych zmian bez zgody konserwatora przeprowadzić.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
michal_k
39 minut temu, wioletta napisał:

Czy takie zmiany mogą zostać naniesione wykonane bez zgody albo pozytywnej opinii konserwatora zabytków rzeczy ruchomych?

Przepisy dotyczące badań w żaden sposób nie odnoszą się do zgody/niezgody konserwatora. Skoro właściciel (który odpowiada przed konserwatorem lub dyrektorem muzeum) przebudował pojazd to moim zdaniem diagnosta może potwierdzić te zmiany wykonując badanie dodatkowe z opisem zmian. Te zmiany już zaszły - i diagnosta (podkreślam - moim zdaniem) ocenia je tylko w kontekście PORD i rozporządzeń wykonawczych, a nie w kontekście "ochrony" zabytku.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A taka ciekawostka. Jakie dokumenty będą wystawione do takiego badania i z jakimi wpisami?

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wojteczek

Nie ma chętnych do odpowiedzi więc podejmę rękawicę. Uważam że robimy badanie dodatkowe po zmianach jak dla każdego innego pojazdu , wystawiamy zaświadczenie +opis zmian. Art. 81 PORD zwalnia zabytek z badania okresowego (i to też pod warunkiem),za to nie zwalnia z badań dodatkowych.  Zastanawiam się nad inną sprawą, jaki to konkretnie pojazd i jak to się ma do §9  rozporządzenia?

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
michal_k
36 minut temu, wojteczek napisał:

jak to się ma do §9  rozporządzenia?

Rozporządzenie nie dotyczy zabytkowych, więc ma się nijak.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
wojteczek

Sprawdziłem,  masz rację. Czyli musiałbym na zabytek rejestrować żeby swojego  "prosiaka"  z 3 na 6 osobowego zrobić. Jeszcze podpytam bo podobno jest coś takiego jak rejestr zabytków i ewidencja. To co jest w rejestrze wymaga zgody konserwatora na ewentualne zmiany czy renowacje, natomiast te wciągnięte do ewidencji nie wymagają takiej zgody, może ktoś coś wie na ten temat? Dołożenie tych siedzeń powoduje niezgodność z białą kartą czyli kolejny raz  białą kartę i do konserwatora.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Jacdiag
5 godzin temu, wojteczek napisał:

na zabytek rejestrować żeby swojego  "prosiaka"  z 3 na 6 osobowego zrobić

Sprzedać 3 osobowy i kupić 6 osobowy.

Obejdzie się bez kombinacji i naginania przepisów

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
sad_madman
9 godzin temu, michal_k napisał:

Rozporządzenie nie dotyczy zabytkowych, więc ma się nijak.

Jak w którymś ze starszych tematów było zdjęcie Volvo S60 na żółtych blachach to znaczy, że tam można robić wszystko ? 

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak - to było moje zdjęcie :)

Tak - w zabytkowym można wszystko de facto. Z pewnością z pominięciem słynnego paragrafu "9...". I konserwator, czy tam muzeum nie powinni mieć wielkich zastrzeżeń, jeśli zrobi się to z głową.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.