Skocz do zawartości

Zmiana masy całkowitej


SKP Kęty

Rekomendowane odpowiedzi

Czy można zmienić mase całkowitą powyżej masy która jest np. w homologacji pojazdu a jeżeli można to o ile można ją podnieść aby np.układ hamulcowy i zawieszenie pojazdu było bezpieczne nie zagrażało .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śliski temat. Nie bierz sie za to. Jak zmienisz środek ciężkości to na upartego zmniejszysz dmc, ale zwiększyć... jak napisałem śliski temat. Ja bym odpuscił.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego "SKP Kęty" - podwyższenie dmc dla pojazdu homologowanego nie jest możliwe.

Dz.U. z roku 2003, nr 227, poz. 2250 - załącznik nr 6, paragraf 3, ust.2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy można zmienić mase całkowitą powyżej masy która jest np. w homologacji

 

Pewnie można ale trzeba najpierw zmienić konstrukcję tak by przystosować do przewozu większego ładunku.

 

W każdym układzie hamulcowym jest zawarty wspołczynnik bezpieczeństwa, czyli układ jest z lekka "przewymiarowany", ale o ile -to wie tylko konstruktor.

Oczywiście jeśli identyczny uklad jest w samochodzie od dmc 2800 w samochodzie dmc 3500 to odpowiedz masz prostą.

 

Jaki jest powód podwyższenia dmc, oczywiscie poza przemożną potrzebą własciciela?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Piotrze Barczuk, ośmielam się przypomnieć o zapisie paragrafu 3, ust. 2 załącznika nr 6 w Dz.U. 227 z 2003r., poz.2250.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o zapisie paragrafu 3, ust. 2 załącznika nr 6 w Dz.U. 227 z 2003r., poz.2250

Ja też jestem zdania, że nie można jej zwiększyć (zmniejszyć tak, ale j.w. ślisko). Aczkolwiek wiem o przypadku zwiększenia dmc. Chodziło o osobówkę (bodajże opla). Po wymianie silnika na większy właściciel domagał się zwiększenia dmc. Oparło się o producenta pojazdu który zaświadczył, że ten pojazd (tej samej konstrukcji, na tej samej płycie podłogowej) z większym silnikiem w homologacji posiada większe dmc. Analogicznie można spróbować z busem. Ale ja bym się nie podjął. Szkoda zachodu.

 

[ Dodano: 16-03-2006, 15:43 ]

Nie proście mnie tylko żebym pisał kto, gdzie i kiedy, bo dokładnych info nie mam (żonka mi kiedyś wspominała) a poza tym ja jestem przeciwny zwiększaniu dmc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Piotrze Barczuk, ośmielam się przypomnieć o zapisie paragrafu 3, ust. 2 załącznika nr 6 w Dz.U. 227 z 2003r., poz.2250.

 

W związku z powyższą uwagą muszę przyznać ze brak mi konceptu co z tym fantem zrobic :( na chwilę obecną więc - się nie da :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiejszanie DMC też jest nietaktem, przy odpisie Vatu wychodzą niezgodności zapisu w DR z tabliczką znamionową. dzisiaj miałem pacjęta co chciał zmiejszyć DMC w lawecie (fabryczna) i miał bardzo fajną opinię rzeczonawcy. rzeczoznawca rozpisał się bardzo obszernie o oponach i na tej podstawie zmiejszył DMC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiejszanie DMC też jest nietaktem, przy odpisie Vatu wychodzą niezgodności zapisu w DR z tabliczką znamionową. dzisiaj miałem pacjęta co chciał zmiejszyć DMC w lawecie (fabryczna) i miał bardzo fajną opinię rzeczonawcy. rzeczoznawca rozpisał się bardzo obszernie o oponach i na tej podstawie zmiejszył DMC
Zmieniły się parametry, to i tabliczkę trzeba zmienić, a raczej uzupełnić zastępczą. Zmniejszanie DMC jest możliwe i praktykowane dla potrzeb i uprawnień kierowcy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmieniły się parametry, to i tabliczkę trzeba zmienić, a raczej uzupełnić zastępczą. Zmniejszanie DMC jest możliwe i praktykowane dla potrzeb i uprawnień kierowcy.

Dla uprawnień kierowcy i niech potem ten kierowca spowoduje wypadek i on nie będzie winny tylko ten co zrobił badanie, zmiana np z 4600 na 3490 kg bo miałem i takiego. Wiadomo że pow. 3500kg są inne ograniczenia prędkości a od 3500 trzeba płacić podatek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli DMC w dowodzie jest mniejsza niż na tabliczce to się nie czepiam, bo zgodnie z prawem DMC nie może przekraczać wartości pierwotnej ustalonej przez producenta. Wiele takich przypadków jest z pojazdami dawniej rejestrowanymi gdzie były ograniczenia administracyjne np 16 ton a tabliczka znamionowa 18ton.

Moim zdaniem jednak powinien być wprowadzony przepis, który zakazałby zmianę DMC pojazdu lub rodzaju pojazdu w przypadku, gdy jednocześnie ulegają zmianie uprawnienia do kierowania tym pojazdem (kategorię prawa jazdy) np. dmc z 4,2 na 3,5, zmiana motocykla na motorower. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już ten temat kiedyś poruszałem.Okazało się że DMC nie mozna zmieniać(oczywiście może się wypowiedzieć na ten temat rzeczoznawca, jak najbardziej, natomiast my na skp nie możemy zmieniać DMC)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już ten temat kiedyś poruszałem.Okazało się że DMC nie mozna zmieniać(oczywiście może się wypowiedzieć na ten temat rzeczoznawca, jak najbardziej, natomiast my na skp nie możemy zmieniać DMC)

 

Dla mnie najważniejsza jest tabliczka znamionowa, a nie to co ktoś kiedyś napisał w DR.Ja przecież nie zmieniam tylko stwierdzam niezgodność danych. Wpisuje prawidłową dmc z tabliczki znamionowej i wysyłam klienta do WK.I poprawiają na prawidłową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michyszczecin, fajny masz wydz.komunikacji że zmieniają ci DMC, wydz.komunikacji do których ja wysłałem klienta z takimi zmianami szybko wrócili spowrotem i kserokopią swiadectwa homologacji.Dla wydz.komunikacji to jest swiete i dopóki ten papier się niezmieni to niema mowy o zmianach w DR.Pozostaje wymiana tabliczki 8) lepiej nietrafić na ciętego klienta bo wtedy to już cieply temat :? dodatkowe koszty związane z wymianą tabliczki są niemile przez nich widziane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Michyszczecin, fajny masz wydz.komunikacji że zmieniają ci DMC

U mnie jest tak samo, to nie jest zmiana tylko korekta.

dodatkowe koszty związane z wymianą tabliczki są niemile przez nich widziane

To jest problem klienta i jego koszt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jaka korekta? Tu zmieniamy poważny temat(DMC pojazdu) :evil:

Ktoś tak napisał i dlaczego Ty musisz być odpowiedzialny za te zmiany-uważaj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu zmieniamy poważny temat(DMC pojazdu)

Wybacz, ale korekta z 1825 na 1900 (lub odwrotnie - też się zdarza) to jest żadna zmiana. A za nową homologacją powinna iść nowa tabliczka. Dla mnie tabliczka jest święta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale sam widzisz że nie kazdy wk przystaje na takie zmiany(nawet jeżeli spiszemy to z tabliczki znamionowej- w Gdańsku jest problem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty musisz być odpowiedzialny za te zmiany-uważaj.

 

Przecież ja nic nie zmieniam tylko stwierdzam fakt rozbieżności pomiędzy tabliczką a DR.

A dmc zmienia WK na zgodną z tabliczką i tak powinno być a nie jakieś bzdurne zapisy żę samochód 11ton w dowodzie ma napisane 7ton

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może odpowiada ten kto takie sprawy napisał(wk, diagnosta przy pierwszym bad. tech)Takie małe korekty to-przyznaję rację :to jest nic,natomiast są też duże pomyłki w dmc.i co to też zrobicie tylko korektą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.