Skocz do zawartości

wynik badania TAXI


Lisw

Rekomendowane odpowiedzi

Pamiętajcie tylko, że wyrok wydany był w tej konkretnej sprawie i nie oznacza to, że inny sąd w identycznej sprawie wydałby identyczne orzeczenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mimo braku precedensu w Polsce, sądy często opierają się na uzasadnieniach innych sądów, jeśli sprawa dotyczy tej samej czynności. Ale wystarczy, że czynność jest inna, choć zbliżona i daje ten sam skutek, to orzeczenie może być znacząco odmienne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak mam skrócić termin? Samochód ma rok, robię mu dodatkowe na taxi  bez wyznaczania terminu. Po 2 miechach klient idzie do WK po wpis i oni chcą żebym ja mu termin zmienił i niby w jaki sposób? Co mi że w dowodzie mu wpiszę w drugiej rubryce nowy termin jak w cepie będzie stary. Trzeba robić jakieś badanie by móc w cepie to zmienić lub robić korektę tego dodatkowego z wyznaczeniem terminu i wpuszczeniem go w system - taka rozkmina, nie traktować tego jako ugięcie przed WK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego zaproponuj przeczytanie wyroku który wrzuciłem powyżej. Nie jest Twoim obowiązkiem zmiana terminu i nie musisz tego robić.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście nie zgadzam się z orzeczeniem sądu w zakresie wyznaczania terminu od daty wpisu do DR. Moim zdaniem powinien być liczony od daty badania dodatkowego (analogicznie jak liczony jest od montażu instalacji gazowej, a nie wpisu do DR).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

taksówka – pojazd samochodowy, odpowiednio wyposażony i oznaczony, przeznaczony do przewozu osób w liczbie nie większej niż 9 łącznie z kierowcą oraz ich bagażu podręcznego za opłatą ustaloną na podstawie:
a) taksometru albo
b) aplikacji mobilnej, o której mowa w art. 13b ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2019 r. poz. 2140)

 

Pojazd staje się taksówką jak spełni definicję. Badanie dodatkowe to potwierdza, a wpis do DR jest sprawą wtórną. Dlatego skłaniałbym się do terminu badania liczonego od daty badania dodatkowego (bo terminu "montażu" wyposażenia taksówki nie da się ustalić).

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak widzisz. Wedle tej interpretacji  pojazd jest taksówką dopiero jeśli jest zarejestrowany jako taxa. Jeśli zrobisz komuś DBT na hak to z zaświadczeniem może już ciągnąć przyczepę czy dopiero jak wpis hak pojawi się w DR ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

26 minut temu, michal_k napisał:

Pojazd staje się taksówką jak spełni definicję.

OKRD ma inne zdanie na ten temat. Brak wpisu to dowód do zatrzymania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

19 minut temu, aboz napisał:

 Brak wpisu to dowód do zatrzymania.

I podobnie będzie z Hakiem podejrzewam

Edytowane przez Rafi90
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale co mnie (nas) interesuje jak postąpi OKRD, my mamy dokonać badania i to robimy, klient niezwłocznie powinien udać się do WK celem otrzymania wpisu w DR bo przecież robił te badania w tym celu, a w przypadku olania obowiązku i otrzymania kary przy kontroli to jego problem. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@cezary nie bulwersuj się. Chodzi o to, że przepisy są na tyle niejasne, że nie wiadomo kto i kiedy ma ewentualnie zmienić TNBT i od którego momentu ten termin liczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Bad. dodatkowe (cyt. przepisów nie będę bo wszyscy je znają) nie wpływa na termin bad. okres. - zrozumiałe jest dla wszystkich.

2. Bad. taxi jest bad. dodat. - fakt niezaprzeczalny dla wszystkich.

3. Bad. dodatkowe po którym następuje zmiana rodzaju, przeznaczenia lub masy obligatoryjnie powoduje określenie przez diagnostę terminu następnego badania okresowego - wiedzą o tym wszyscy.

4. Czy w przypadku taxi następuje którakolwiek zmiana z pkt 3 - nie. 

Powyższe pkt to fakty. 

Teraz o niejasnościach dla niektórych (kto i kiedy ma ewentualnie zmienić TNBT i od którego momentu ten termin liczyć.)

Na podstawie bad. dodatkowego (pojazdu którego interwał badań jest dłuższy niż 1 rok) zdecydowanie WK, diagnosta co najwyżej w uwagach może wpisać, że TNB powinien być skrócony i biec od momentu wykonania badania, a w przypadku odesłania petenta przez WK z powrotem do diagnosty po wpis (osobiście nigdy się z czymś takim nie spotkałem), moje postępowanie byłoby następujące: OBT, określenie TNB od badania okresowego i stempel do dowodu. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, michal_k napisał:

Sprawa gazu jest jasna, bo jest na to stosowny przepis:

6. W przypadku zawiadomienia o dokonaniu montażu instalacji przystosowującej pojazd do zasilania gazem organ rejestrujący:

3) jeżeli istnieje konieczność zmiany terminu następnego badania technicznego, zgodnie z zasadami określonymi w art. 81 ust. 6 ustawy, zamieszcza w dowodzie rejestracyjnym termin następnego badania technicznego, ustalając ten termin od dnia montażu instalacji przystosowującej pojazd do zasilania gazem; przepisy art. 81 ust. 11 pkt 1 i 2 ustawy stosuje się odpowiednio;

 

Przy taksówce nic takiego nie ma, diagnosta "obowiązku" nie ma i jeden będzie zwalał na drugiego ;)

No właśnie i czy to normalne ? Diagnosta na WK,wydział na Diagnostę i kto ma rację ,to jest tak jak z tablicami po kolizji przed pierwszą,zrób Pan ,a jak przyjeżdza Pan z TDTna kontrolę i  my kazaliśmy? w życiu, każdy broni swoje RWD 

10 minut temu, cezary napisał:

1. Bad. dodatkowe (cyt. przepisów nie będę bo wszyscy je znają) nie wpływa na termin bad. okres. - zrozumiałe jest dla wszystkich.

2. Bad. taxi jest bad. dodat. - fakt niezaprzeczalny dla wszystkich.

3. Bad. dodatkowe po którym następuje zmiana rodzaju, przeznaczenia lub masy obligatoryjnie powoduje określenie przez diagnostę terminu następnego badania okresowego - wiedzą o tym wszyscy.

4. Czy w przypadku taxi następuje którakolwiek zmiana z pkt 3 - nie. 

Powyższe pkt to fakty. 

Teraz o niejasnościach dla niektórych (kto i kiedy ma ewentualnie zmienić TNBT i od którego momentu ten termin liczyć.)

Na podstawie bad. dodatkowego (pojazdu którego interwał badań jest dłuższy niż 1 rok) zdecydowanie WK, diagnosta co najwyżej w uwagach może wpisać, że TNB powinien być skrócony i biec od momentu wykonania badania, a w przypadku odesłania petenta przez WK z powrotem do diagnosty po wpis (osobiście nigdy się z czymś takim nie spotkałem), moje postępowanie byłoby następujące: OBT, określenie TNB od badania okresowego i stempel do dowodu. 

 

Dokładnie masz rację ,tylko jak ktoś zrobi osobno dodatkowe badanie co z takim badaniem ?Dowód przy okresowym i pieczątka pozytyw i gostek se jeżdzi ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.12.2020 o 19:41, jarek1 napisał:

Dowód przy okresowym i pieczątka pozytyw i gostek se jeżdzi ?

Se jeździ przez rok a za rok podczas OBT stwierdzi, że jak wcześniej wbito mu pieczątkę do DR to teraz czynność tą trzeba powtórzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years later...

 Trochę podobny przypadek

Przyjechało auto nowe (leasing) na badanie taxi. Przez przypadek okazało się że posiada  instalację LPG  bez adnotacji w dowodzie rejestracyjnym. Poprosiłem by udał się najpierw po wpis LPG do WK by móc wpisać protokół TDT do badania dodatkowego taxi bo i tak nie posiadał przy sobie wszystkich atrybutów na taksówkę.

Teraz zastanawiam się czy instalacja LPG musi być wpisana do dowodu rej. na badaniach dodatkowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

30 minut temu, Krzysztof plus napisał:

Teraz zastanawiam się czy instalacja LPG musi być wpisana do dowodu rej. na badaniach dodatkowych?

Przepis mówi że urządzenia podlegające dozorowi trzeba sprawdzić na każdym badaniu . Według mnie postąpiłeś odpowiednio czyli klient ma załatwić wpis LPG i dopiero na badanie TAXI oczywiscie ma mieć ze sobą protokół i decyzje na zbiornik .  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, Krzysztof plus napisał:

Teraz zastanawiam się czy instalacja LPG musi być wpisana do dowodu rej. na badaniach dodatkowych?

Nie musi. Masz zweryfikować dokument TDT ze zbiornikiem i jego odpowiednie dane wpisać do rejestru i zaświadczenia. Dodatkowo badanie szczelności instalacji przed wjazdem na stanowisko kontrolne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że jak nie wpisany gaz to duża grupa diagnostów nie pomysli aby prosić o protokół na zbiornik jak sprawdzają tylko TAXI i badanie trwa z 5 minut. Puszczą go jako zwykły bez gazu.

Edytowane przez Solaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Solaris napisał:

nie pomysli aby prosić o protokół

A dlaczego mam o tym myśleć?
Analogicznie: robiąc badanie dodatkowe po zabranym przez policję DR za przepaloną żarówkę świateł mijania też szukasz w aucie instalacji gazowej?

Jak jest w DR wbity gaz to proszę o protokół. Jak nie ma wbitego to jak wyżej. Zweryfikuje to diagnosta na okresowym.

Też tak macie, że nowe auta z gazem mają w DR termin BNT za rok, a w CEPiKu na 3 lata?

  • Nie lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, radekd2 napisał:

A dlaczego mam o tym myśleć?

Bo nakazuje Ci to ustawa i bez dokumentu z dozoru (lub dokument dotyczącego blokady alkoholowej) nie masz prawa wykonać badania - jakiegokolwiek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, a potem takiego tłumaczenia bo gaz nie był wpisany i zbiornika nie szukałem - to nikt nie uzna. W ramach TAXI jest sprawdzenie światła taxi, apteczki i koła zapasowego. Powiedzą, że patrzył czy jest koło zapasowe lub zestaw naprawczy to znaczy się zaglądał do bagażnika więc mógł się domyśleć że z tyłu jest zbiornik.

Edytowane przez Solaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.