Skocz do zawartości
Pomóżmy Panu Grzegorzowi odbudować dom po tragicznej powodzi! ×

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano

Witam serdecznie. Chciałbym się dowiedzieć jak rozwiązujecie ten problem ?

Dz. U. nr 25 poz 211 nie do końca to wyjaśnia.

Napisano

§ 7. 1. Badania techniczne pojazdów specjalnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i Policji przeprowadza się corocznie. Przepis art. 81 ust. 2 ustawy stosuje się odpowiednio.

2. Badania techniczne pojazdów użytkowanych w sposób szczególny przeprowadza się w terminach określonych w art. 81 ust. 2-8 ustawy.

3. Badanie techniczne pojazdów, o których mowa w ust. 1 i 2, wyłączonych z użytkowania na okres nie krótszy niż 1 rok i poddanych zabiegom konserwacyjnym przeprowadza się bezpośrednio przed ponownym odnowieniem cyklu przechowywania.

 

Pojazdy w wojsku można podzielić na K-konserwacyjne i E-eksploatacyjne.

Pojazdy o których mówi rozporzadzenie należą do pojazdów K i na dobrą sprawę cały rok nie jeżdzą. Te pojazdy powinny być odciążone, raz na kwartał uruchomiane, koła przekręcone o 90° i powinna być wykonana obsługa. Mówiąc krótko pojazdy są zakonserwowane. Raz w roku pojazdy zgodnie z odpowiednimi przepisami i rozkazami są zdejmowane z konserwacji i wykonywana jest na nich obsługiwanie techniczne w co też wchodzi sprawdzenie pojazdu na SKP. Takie pojazdy po przestaniu na konserwacji 20-30 lat w sumie są sprawne technicznie, mają przejechane po 500-1000km, chyba że wcześniej zdięto ich z K do E to wówczas są eksploatowane.

I to tyle co pamiętam. Myślę, że w jakimś stopniu Ci odpowiedziałem na pytanie.

Napisano

Tak Darku doskonale to rozumiem ale nie o to mo chodziło. Chodzi mi o to że pojazd jest postawiony na PD powyżej jednego roku a wg przepisów następne badanie określa się za rok.

Napisano

Dokładnie tak jak pisze Darek , Minister określił dokładnie ,że badania techniczne wykonuje

się tak jak w cywilu ,w całym rozporządzeniu nie ma mowy aby terminy były inne . Ale to

przecież problem użytkownka a nie twój , tak jak przyjechać na przegląd gdy nie ma badania . Pewien czas temu miałem takie same wewnetrzne problemy - a dlaczeg ja mam nad tym się głowić ,jeżeli góra nic nie wymyśliła . A pierwsza kontrola - brak badania

pojazd niesprawny

Napisano

A jak panowie się odnoszą do pisma otrzymaneg kilka dni temu ?

Napisano

Jakiego Pisma :shock: do mnie nic nie dotarło ,czy mógłbys mi je streszczyć na poczcie

Napisano

Darek jednak kto bliżej stolicy to i szybciej poinformowany , a ja na wsi to koniec świata :D

Napisano

No Profilku zdradź tę słodką tajemnicę, bo my ludzie z prowincji nic nie wiemy :shock:

Napisano

Dareczku poprostu tak zinterpretowano przepisy że termin następnego badania dla poj. post. na PD wynika z okresu jego przechowywania ale po tym czasie muszą być wykonane badania techniczne na uprawnionej stacji.

Tak jak powiedziałem jeżeli nie dostaliście tego pisma jeszcze, co mnie dziwi, to spróbuję to zeskanować i wyślę wam na prw. bo może okazać się że takich rzeczy nie można zamieszczać.

Ja już mam pytania odnośnie tych ustaleń, bo jeżeli przypuśćmy pojazd na PD badania techniczne np. następny termin za 3 lata(np.) :lol: w tym czasie zostaje wyznaczony na ćwiczenia jakieś tam wg. tego robimy badania normalne i termin następnego badania za rok, tak, i po tych ćwiczeniach zostaje znowu postawiony na PD więc trzeba mu zrobić badania techniczne wg, Dz, U 25 ale i wg ustaleń na czas przechowywania, czyli znowu wpis w dowodzie rejestracyjnym. Ale namieszałem, :roll::roll: ale tak to może wyglądać w rzeczywistości. :?::?:

Napisano

Z góry dzięki za skan, ale wg mnie:

1. Jeżeli pojazd jest nowy i organ nadający nr rejestracyjne pojazdu i dowody rejestracyjne czyli SSCzS WL i zrobił wpis, że następne badanie za 3 i 2 lata to w sumie pojazd nie podlega badaniu technicznemu na SKP tylko odnotowywany jest w rejestrze OO, założona jest KT, wystawiony rozkaz wyjazdu na okres zdięcia z K i to wszystko. Badanie dopiero przeprowadzasz po 3 latach.

2. Jeżeli pojast jest nowy i organ nadający nr rejestracyjne pojazdu i dowody rejestracyjne czyli SSCzS WL i zrobił wpis, że następne badanie za rok to postępujesz jak z każdymi samochodami. Wykonujesz normalne badanie techniczne kwitując wpisem w dowód rejestracyjny i rejestr badań technicznych, a reszta jak wyżej.

 

Jedna uwaga tylko, jeżeli pojazd posiada jakieś usterki to kierownik PSO powinien przyjść do Ciebie z KT abyś wpisał usterki do niej. Jak już to z datą badania którą masz wpisaną w rejestrze. Nie mieszaj się w tego typu wpisy jak " wykonać czynności zalecane zgodnie z OO" to nas nie interesuje. Tu jest rozpisywanie MPS-u i jego uzupełnianie. Tym niech się zajmują inni ponieważ Ty nie jesteś w trakcie tych czynności przy samochodzie i nie wiesz czy to zostało wymienione. Licho nie śpi.

Jeżeli zostały wykonane czynności które Ty zaleciłeś kwitujesz w rejestrze badań technicznych i dowodzie rejestracyjnym.

Napisano

Kto podpisał te pismo , przecież Ustawa Prawo o ruchu drogowym i rozporządzenia wykonawcze regulują badania techniczne a nie jakieś tam pismo . A miałem już taki przypadek - przyczepki do łwd na lanych kołach i próbowano mi wcisnąć ,że tak musi być

bo instrukcja tak mówi , a rozporządzenie o pojazdach specjalnych wyrażnie mówi o ogumieniu i nie ma zlituj sie . Też proszę o ten skan bo u nas po drodze dużo rzeczy ginie

lub w ogóle nie dochodzi .

Napisano

Prawda Jacek jest okrutna, jesteśmy sami w tym co robimy i z nikąd pomocy. Ustawy, rozporządzenia to pierdoły liczy się tylko GB, a ja ją osobiście mam ..............., pod uwagą ale jednak najważniejsze dla nie są te ustawy i rozporządzenia. To my odpowiadamy za to co podbijamy i podpisujemy. To nas prorok będzie rzeźbił, to nam rodzina paczki będzie donosiła na Montelupi, to my będziemy najbardziej winni kiedy coś się stanie niedobrego. Dlatego uważam, że nie ważne dla mnie są instrukcje wojskowe z zamierzchłych czasów, tylko rozporządzenia i ustawy. Sam zresztą wiesz jak jest, istna "jama wuja sama". Kiedy wreszcie będziemy mieli spójne przepisy? Przecież w innych armiach świata wszystko odbywa się normalnie, bez zbędnych pyskówek. Jak na poligon jadą z czołgami na naczepach to aż miło popatrzeć jak to można zorganizować. I ŻW, i Policja, i wystawiona RR - pełen wypas. A u nas partyzantka jak zawsze.

Napisano

Wpłyneło do nas pismo ,koledzy z MON znają . Polecili nam aby pojazdy stawiane do

tzw . konserwacji wykonywać badanie na 3 , 4 , 5 lat jak klijent chyba sobie zażyczy.

Jest to wielki absurd nie podparty żadnym rozporządzeniem . Nie mówimy tu o pojazdach

nowych ale 0 wielo letnich . Czy koledzy z stacji cywilnych ,jeżeli przyjedzie do was pojazd

wojskowy i powie poproszę na 5 lat - to co wy na to ,bo dla mnie to absurd i będę się

starał z tego wymigać wieloma sposobami

Napisano

Dodam, że jest to opinia Oddziału Prawnego DWLądowych która Dz.U.Nr 25 z dn.24.01.2005r interpretuje w następujący sposób:

 

"Norma, tj.§7 ust.3 RMSWiA oraz MON z dn.24.01.2005r w sprawie badań technicznych pojazdu SZRP, Policji i innych pojazdów użytkowanych w sposób szczególny (Dz.U.Nr 25, z poz.211) wyraźnie wskazuje, iż pojazd wyłączony z użytkowania na okres nie krótszy niż rok, może być poddany badaniu technicznemu bezpośrednioprzed odnowieniem cyklu przechowania.

Wobec tego należy przyjąć, iż pojazdy wyłączone z eksploatacji na okres dłuższy niż 1 rok, mogą być poddawane okresowym badaniom technicznym rzadziej niż raz w roku. Skoro ustawodawca w art.86 ust.2 Prawo o ruchu drogowym (Dz.U z 2005 Nr 108 poz.906) upoważnił Ministrów do określenia w drodze rozporządzenia innych terminów do porzeprowadzania badań okresowych, to badanie takie może być przeprowadzone w terminach jakie wynikają z cyklów przechowywania anego sprzętu, bezpośrednio przed jego odnowieniem"

 

I co koledzy na to :?::?::shock:

Napisano

Powyższe pimo dot. terminów badań technicznych pojazdów grupy K dotarło do mnie wczoraj, ale piszę dopiero dzisiaj, bo w jego treść wprost uwierzyć nie mogłem :shock:

Nas, diagnostów, obowiązuje jedna z podstawowych /ale niepisanych/ zasad - RWD.

Szanowni koledzy, proponuję co najmniej nie wierzyć w tzw. opinię prawną zawartą w w/w pisemku, ponieważ w prokuraturze i sądzie nikt nie będzie nas pytać o jakieś krzywo podpisane zalecenia, ale konkretnie o zapisy ustaw i przepisów wykonawczych wydanych na ich podstawie /wiem co piszę, możecie mi wierzyć/.

Pytania retoryczne:

1. czy ktokolwiek takim "papierkiem" ma prawo zmieniać zapisy ustaw i przepisów wykonawczych wydanych na ich podstawie ?

2. z praktycznego punktu widzenia diagnosty - skąd mam wiedzieć oraz dlaczego i komu wierzyć że pojazd będzie stać na kołkach 3 albo 5 lat ? Bo kierowca tak mi powie i może zażąda terminu nast. bad za lat ileś tam ??? Chore to jakieś, zważywszy zwłaszcza, że robię BT nie tylko "swoich" pojazdów, ale z całego niemałego rejonu /co zresztą w omawianej sprawie nie ma szczególnego znaczenia/

3. Jestem ciekawy czy osoba podpisująca się pod takimi bzdetami na uprawnienia diagnosty i czy wie, czym grozi złamanie prawa /w tym przecież zawiera się również określenie terminu następnego badania technicznego pojazdu/

 

Reasumując: powyższe pismo włożyłem na samo dno przepastnej szuflady i już o nim "zapomniałem", a jeśli któryś z klientów będzie chciał mi o nim przypomnieć, to mu pokażę parę segregatorów z aktualnie obowiązującymi aktami prawnymi, bo po to je przecież na stacjach mamy :)

 

i to było na tyle ze strony młodego /ale nie tak całkiem/ :lol:

Napisano
i powie poproszę na 5 lat - to co wy na to

Grzecznie każę in zapłacić, wpiszę rok i poinformuję, że skargi można składać w starostwie.

I co koledzy na to

Ktoś wyszedł z założenia, że co nie jest zabronione jest dozwolone. Paranoja.

Tylko wam współczuć takich durnych przełożonych, bo mimo, że to Wy jesteście na prawie to i tak będą się na was odgrywali.

Napisano

jeszce raz rozp.mon

§ 7. 1. Badania techniczne pojazdów specjalnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej i Policji przeprowadza się corocznie. Przepis art. 81 ust. 2 ustawy stosuje się odpowiednio.

2. Badania techniczne pojazdów użytkowanych w sposób szczególny przeprowadza się w terminach określonych w art. 81 ust. 2-8 ustawy.

 

3. Badanie techniczne pojazdów, o których mowa w ust. 1 i 2, wyłączonych z użytkowania na okres nie krótszy niż 1 rok i poddanych zabiegom konserwacyjnym przeprowadza się bezpośrednio przed ponownym odnowieniem cyklu przechowywania.

5. Badania techniczne pojazdów specjalnych Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji i innych pojazdów użytkowanych w sposób szczególny przeprowadza się na warunkach określonych w art. 81 ust. 9-9a ustawy.

 

 

i proszę mi powiedzieć czy któryś z tych pkt. można inaczej interpretować

 

 

ps. Kolega Młody proszę o większą aktywność :lol:

Napisano

Takie jest życie nas diagnostów wojskowych jak nie urok to sraczka :lol: . Zawsze morze mi się włączyć komplikator gigant i nic nie przejdzie, a mamy ku temu okazję 8). Nic innego nie możemy na to pismo poradzić, robić swoje zgodnie z przepisami.

Życie jest okrutne, ale gdyby głupota miała skrzydła, to dawno bylibyśmy na Marsie :lol::lol:

  • 2 weeks later...
Napisano

Jakie znowu pismo ,znowu jakieś mądrości naszych kochanych kolegów z centrali :shock:

Napisano
Jakie znowu pismo ,znowu jakieś mądrości naszych kochanych kolegów z centrali :shock:

To są dalsze ustalenia odnośnie badań pojazdów przed postawieniem ich na przechowywanie długoterminowe.

Czy może już spotkaliście się z tym problemem i co na to wasi przełożeni ? jak podchodzą do tego tematu.

IMG1.JPG.bc162fd19c474512d383b86266dc209a.JPG

Napisano

A cywilne SKP narzekają na zawirowania w przepisach dla SKP :P

Napisano

Jazda to mało powiedziane, są tacy dowódcy którzy małą herbową pieczątką z nr JW podbijają badania w załącznikach do dowodów rejastracyjnych. Sami nie zdają sobie sprawy co z tego może wyniknąć, ale każda pomoc mile widziana :lol:

 

[ Dodano: 22-04-2006, 11:04 ]

To zapewne ten pierwiosnek niebawem trafi na wybrzeże :shock:

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.