Skocz do zawartości

Autobus szkolny


PatrykSSS

Rekomendowane odpowiedzi

No i OK. Doskonale widać w jakich autobusach są miejsca przewidziane na wózki. To tylko tak do „prostego podziału”. Obawiam się, że na dzisiaj żaden turystyczny nie bierze na pokład pasażerów na wózkach. Sorry - życie. Może kiedyś, jak jakiś się wkurzy i takie miejsce wymusi... Nigdy nie widziałem takiego autobusu. Podobnie nie widziałem miejskiego z kwitami na BUSA-100.
 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 godzin temu, Paprock napisał:

jakiś się wkurzy i takie miejsce wymusi...

Wtedy wózek do bagażnika, a delikwenta na zwykłe miejsce pasażera. 

Miejskie autobusy nie mają bagażników.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś już było przerabiane zdaje się . A że ja mam wąskie horyzonty, to mus je poszerzyć trochę przekopując forum do podobnych wątków. Sorry, ale na hasło BUS-100 to mi się wyświetla piętrowa SETRA, a nie jakiś tam Sprinterek dla 20 osób. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, sad_madman napisał:

wypowiedzi niektórych osób twierdzących, że autobus z TEMPO 100 nie może przewozić takich pasażerów zaczynam wątpić w pewne rzeczy. Zastanawia mnie jak sobie Ci ludzie wyobrażają pojazdy kategorii M1 określane jako SH (pojazdy specjalnego przeznaczenia przystosowane do przewozu wózków inwalidzkich) - definicja z nieaktualnej już 2007/46 ale tych pojazdów jest masa na rynku. Chyba nie muszę mówić z jaką prędkością taki pojazd może się poruszać.

M1 - to Kowalski może sobie wozić swoje 4 litery, tu mowa o autobusie klasy III którego nie kupujemy żeby jeździć po bułki na śniadanie. Kilka razy zdarzyło mi się być w autokarze i jakoś nigdy nie widziałem tam miejsca na wózek. Między rzędami siedzeń osoba z większym odwłokiem ciężko ma przejść a jak tam wózek ma przejechać? Dlaczego producenci nie robią tych miejsc? Może należy doposażyć taki autobus po zakupie?

 

10 godzin temu, sad_madman napisał:

Możesz powiedzieć, które niby wymagania ma on spełniać ?

Rozporządzenie w przypadku 100 odsyła do reg. 17 EKG  i zerkałem na ten regulamin, i teraz jeżeli miałbym  po zakupie wprowadzić zmiany w zakresie tych miejsc to nie wiem czy pod to się nie będzie łapał:

MODYFIKACJA TYPU POJAZDU I ROZSZERZENIE HOMOLOGACJI W ODNIESIENIU DO SIEDZEŃ, ICH MOCOWAŃ LUB ZAGŁÓWKÓW

9.1. Jakakolwiek modyfikacja typu pojazdu w odniesieniu do siedzeń, ich mocowań lub zagłówków wymaga powiadomienia służby administracyjnej, która udzieliła homologacji typu pojazdu. Służba taka może wówczas.

Jest tam wzmianka o miejscu na wózek ale nie w klasie III:

5.3.4. Wszystkie siedzenia, które mogą być przechylane do przodu lub mają składane oparcia muszą blokować się automatycznie w standardowej pozycji. Niniejszego wymogu nie stosuje się wobec siedzeń zamocowanych w przestrzeniach przeznaczonych dla wózków inwalidzkich w pojazdach kategorii M2 lub M3 klasy I, II lub A.

Wytłumacz bo ja prosty chłop ze wsi i nie bardzo kumam.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jest tak jak chciałem napisać. Nikt nie widział miejsca na wózek inwalidzki w autobusie turystycznym, bo zwyczajnie nikt nie zamawiał takiej opcji u producentów tego typu pojazdów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Jacdiag napisał:

Wtedy wózek do bagażnika, a delikwenta na zwykłe miejsce pasażera. 

ważę 140 kg , wniesiesz mnie ( tylnymi drzwiami ) i posadzisz ?nawet drobną osobę wnieść do turystyka jest bardzo trudno . sa inwalidzi z urazami kręgosłupa i takiego pasażera nie ruszysz z wózka .

6 godzin temu, Czolgista napisał:

Nikt nie widział miejsca na wózek inwalidzki w autobusie turystycznym,

były wklejane zdjęcia takich autobusów , miały one urządzenia do załadunku wózka na pokład autobusu .

https://autobus.pl/index.php?id_product=912&controller=product&id_lang=7

 

to akurat nie turystyk ale jak znajdę to wkleję

 

https://www.isuzubus.pl/pl/turquoise-wheelchair-lift,50

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 godzin temu, Paprock napisał:

Sorry, ale na hasło BUS-100 to mi się wyświetla piętrowa SETRA, a nie jakiś tam Sprinterek dla 20 osób. ;-)

Duże pojazdy też mają miejsce na montaż wózka. Musiałbym poszukać zdjęć z Kortrijk (tam są targi autobusowe) bo pamiętam, że tam właśnie na taki duży pojazd był ładowany wózek za pomocą windy. Już pomijam właśnie te mniejsze pojazdy budowane na Sprinterze czy Daily gdzie jest to często normalna praktyka. 

 

8 godzin temu, wojteczek napisał:

M1 - to Kowalski może sobie wozić swoje 4 litery, tu mowa o autobusie klasy III którego nie kupujemy żeby jeździć po bułki na śniadanie.

M1 SH - to jest pojazd dedykowany do przewozu osób na wózkach. Możesz sobie popatrzeć np. na zabudowy Gruau Laval (mają oddział w Polsce) i wygląda to tak:

https://www.gruau.com/en/solutions/passengers-transportation/

8 godzin temu, wojteczek napisał:

Rozporządzenie w przypadku 100 odsyła do reg. 17 EKG  i zerkałem na ten regulamin, i teraz jeżeli miałbym  po zakupie wprowadzić zmiany w zakresie tych miejsc to nie wiem czy pod to się nie będzie łapał:

Pomijam fakt, że w przypadku M3 regulamin 17 nie ma zastosowania...

8 godzin temu, wojteczek napisał:

Jest tam wzmianka o miejscu na wózek ale nie w klasie III:

5.3.4. Wszystkie siedzenia, które mogą być przechylane do przodu lub mają składane oparcia muszą blokować się automatycznie w standardowej pozycji. Niniejszego wymogu nie stosuje się wobec siedzeń zamocowanych w przestrzeniach przeznaczonych dla wózków inwalidzkich w pojazdach kategorii M2 lub M3 klasy I, II lub A.

Wytłumacz bo ja prosty chłop ze wsi i nie bardzo kumam.

 

O klasie B też nie ma tam mowy ? Jaki wniosek ?

  

1 godzinę temu, piter1973 napisał:

Akurat VBI ma dużo pojazdów przystosowanych do przewozu wózków. Jeżeli dobrze pamiętam to robiłem badania WTORS na Sprinterze, Ducato, crafterze, transicie. 

 

Edit:

Tutaj mniej więcej jak wygląda taki montaż. W te szyny montowane są fotele jeżeli pojazd nie przewozi pasażera na wózku inwalidzkim. Tutaj akurat jest mały pojazd ale na dużych też się stosuje takie systemy tylko wtedy w grę wchodzi winda.

 

Edit 2:

Filmy z dużych autobusów:

https://www.youtube.com/watch?v=0ZN0zX1YQ-g&ab_channel=NMISafetySystems

https://www.youtube.com/watch?v=W-VUBcZl_s8&ab_channel=Prevost

https://www.youtube.com/watch?v=Vvh4A6vDs98&ab_channel=MobilityNetworks

 

Podsumowując - nie chciałbym znowu słuchać głupot pisanych przez ludzi, którzy nie widzieli tego pojazdu i wychodzą z założenia, że takich nie ma (pewnie skoro nie widzieli mongoła to Mongolia nie istnieje) oraz gadają głupoty, nie mając pojęcia o obowiązujących przepisach. 

Edytowane przez sad_madman
  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18 godzin temu, sad_madman napisał:

Podsumowując - nie chciałbym znowu słuchać głupot pisanych przez ludzi, którzy nie widzieli tego pojazdu

popieram . uważam ,że praktyka którą nabrałem zanim zacząłem prace jako diagnosta ( praca w serwisie osobówek , potem ciężarówek , kierowca zawodowy zresztą jeszcze "praktykujący " ) bardzo mi pomogła . To co "dotknąłem , pomacałem "  często dosiadłem jako szofer to moje i nikt mi tego nie zabierze 😀.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 22.02.2021 o 17:26, sad_madman napisał:

Podsumowując

Rozmawiałem z ITS-em

Wózek to wózek, a miejsca siedzące to miejsca siedzące(czytaj siedzenia).

Kwestia wózka w tempo 100 oprze się o mocowanie. Generalnie nie ma przeciwskazań.

W tej kwestii jeżeli jest ktoś zainteresowany niech dzwoni do

Tomasz Sobolewski

Inżynier Badań w Instytut Transportu Samochodowego

 

Edytowane przez DARIO64
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.