Skocz do zawartości

Nowa zakładka " szkody istotne od ostatniego badania pozytywnego"


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, pracując w DMS przy pobieraniu z CEPIKu od pewnego czasu jest nowa zakładka  " szkody istotne od ostatniego badania pozytywnego"  Sa to szkody zgłoszone przez zakłady ubezpieczeń. Czasem występuje tam zapis  na temat usterek istotnych i tak ostatnio był u mnnie takiej treści  "usterki istotne , uszkodzenie elementów nośnych pojazdu" są już dość poważną informacją.

 

Co w takim przypadku ? Powinno wykonać się badanie powypadkowe nawet jeżeli dowód nie jest zatrzymany ? ( miałem taki przypadek )  jak w przypadku aut sprowadzonych gdzie na fakturze jest informacja o powypadkowej historii zakupi ? Czy informacje ominąć, jeżeli tak, to w jakim celu jest ta zakładka ?

 

154010307_153217963289920_844867960809280949_n.jpg

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
michal_k
Godzinę temu, soraj napisał:

Co w takim przypadku ? Powinno wykonać się badanie powypadkowe nawet jeżeli dowód nie jest zatrzymany ?

Nie powypadkowe, tylko badanie pojazdu, o którym mowa w art. 81 ust. 11 pkt 5 PORD:

5) w którym została dokonana naprawa wynikająca ze szkody istotnej;


Przepis ten funkcjonuje od dawna, ale był martwy dopóki w CEP nie było widać szkód istotnych.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
aboz
17 godzin temu, michal_k napisał:

Przepis ten funkcjonuje od dawna, ale był martwy dopóki w CEP nie było widać szkód istotnych.

Funkcjonował w innym brzmieniu i wtedy faktycznie był martwy. Odkąd został zmieniony i ubezpieczycielom narzucono obowiązek umieszczania informacji o szkodzie istotnej w CEP, zaczęły się ruchy. Szkoda tylko, że działa wyłącznie w przypadku przerejestrowania pojazdu.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
danielg539

Na ten moment to kto i od kogo może wymagać wykonania takiego BT?

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
aboz

WK w czasie rejestracji, jeśli w CEP jest informacja o szkodzie istotnej. I miałem ostatnio ze 4 takie przypadki.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok ale jeżeli WK nie wymaga a ktoś się zgłasza do was na przegląd też to robicie ? Czy winnych programach jak SKP PRO i Patronat też jest to widoczne ?

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
yogi1984
3 minuty temu, soraj napisał:

Ok ale jeżeli WK nie wymaga a ktoś się zgłasza do was na przegląd też to robicie

Ja to o co wnioskuje klient. Czyli w praktyce samo OBT.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
cezary

W apce w ogóle niewiele widać :faint: oprócz tego co niezbędne do wykonania i przesłania badania. :silent:

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
smaug

W batechu widać ,jak jest info w cepiku to jest pole wypełnione

Bez tytułu.png

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
aboz
54 minuty temu, soraj napisał:

ktoś się zgłasza do was na przegląd też to robicie

Informuję klienta, że ma taki wpis w CEP. to jest badanie na wniosek, więc klient musi je chcieć. Taki martwy przepis w niektórych okolicznościach.

 

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
michal_k
3 godziny temu, aboz napisał:

to jest badanie na wniosek

Nie na wniosek, ale żaden przepis nie mówi, żeby wykonać je łącznie z OBT ani nawet na tej samej stacji.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
aboz

Na wniosek nie, na skierowanie nie. Obowiązku wykonania też nie ma przy okresowym. Ale WK odmawiają rejestracji.

Wysłane z mojego CPH2043 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • 1 month later...
rurek777

Nie powypadkowe, tylko badanie pojazdu, o którym mowa w art. 81 ust. 11 pkt 5 PORD:

a jaki jest zakres tego badania i ile kosztuje ?

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
biker100
6 minut temu, rurek777 napisał:

1926 art.2 pkt. 10a?

Warszawa, dnia 12 marca 2021 r.

Poz. 450

OBWIESZCZENIE MARSZAŁKA SEJMU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ z dnia 1 marca 2021 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy – Prawo o ruchu drogowym

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Paprock

USTAWA:

Art. 2. Użyte w ustawie określenia oznaczają:

10a) szkoda istotna – szkodę w zakresie elementów układu nośnego, hamulcowego lub kierowniczego pojazdu mającą wpływ na bezpieczeństwo ruchu drogowego, kwalifikującą pojazd do dodatkowego badania technicznego i stwierdzoną przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny lub przez zakład ubezpieczeń w związku z otrzymanym zgłoszeniem szkody z tytułu zawartej umowy ubezpieczenia, o którym mowa w dziale II w grupach 3 i 10 załącznika do ustawy z dnia 11 września 2015 r. o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej (Dz. U. z 2020 r. poz. 895, 1180 i 2320);

 

USTAWA:

Art. 81. 11. Niezależnie od badań, o których mowa w ust. 3–5, dodatkowemu badaniu technicznemu podlega pojazd:

5) w którym została dokonana naprawa wynikająca ze szkody istotnej

 

ZAKRES:

§ 3. 1. Zakres dodatkowego badania technicznego pojazdu, o którym mowa w art. 81 ust. 11 ustawy:

10) w którym została dokonana naprawa wynikająca ze szkody istotnej w rozumieniu art. 2 pkt 10a ustawy, obejmuje sprawdzenie i ocenę stanu technicznego pojazdu oraz spełnienia warunków technicznych, w sposób określony w pkt 0–6 działu I załącznika nr 1 do rozporządzenia oraz w pkt 1 działu I załącznika nr 2 do rozporządzenia, odpowiednio do zakresu naprawy;

 

TABELA OPŁAT:

6. Pozostałe dodatkowe badania techniczne pojazdu:

6.8. o którym mowa w art. 81 ust. 11 pkt 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym = 50,00 PLN


Poskładało się?

  • Piwo 6
Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
leski66
Godzinę temu, Paprock napisał:

Poskładało się?

" Kurde " - nawet se drukłem , żeby mieć wszystko w " kupie " . :smile:

I za poświecenie :piwo " co nie "

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
piter1973

to na tym badaniu za szkodę istotną pojazd  samochód może być bez pasów bezpieczeństwa bo pasy sa już pkt 7 działu I załącznika nr 1 ? może tez nadmiernie kopcić i hałasować ?

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Rafi90

Skoro jest dodatkowe to pewnie tak. Przy DBT VAT też nie sprawdzasz pasów i spalin

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Paprock

Zawsze jest możliwość podparcia się niewyczerpalnym limitem na niedomagania i niesprawności oraz sposoby ich diagnozowania. Za mocno poza ścisły zakres bym nie wybiegał, no ale bez przeginania. Auto, to auto i raczej użytkuje się je w stanie kompletnym. Już nie mówiąc o badaniu.

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
michal_k
7 godzin temu, rurek777 napisał:

tyle roboty za 50 złoty

Biedaczki... 😜

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.