Skocz do zawartości

Zmiana liczby miejsc w samochodzie osobowym


gregi

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Wajszycki84 napisał:

Czy mogę w jakiś sposób zmienić ilość siedzeń z 7 na 8?

Możesz pytać w TDT albo uprawnionych jednostkach, np. ITS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, radekd2 napisał:

Auto jest zarejestrowane jako ciężarowy czy osobowy?

Na obecną chwile nie ma to znaczenia, z dniem 1.01.2023 zmieniły przepisy i wymagania odnośnie zmiany liczby są takie same D.u 2022 poz.2803 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, umknęło mi to. 

Ale dla uściślenia, jak nic mi znowu nie uciekło to w osobówkach dotyczy to nie zmiany ilości miejsc ale ich zwiększenia. Demontować, np. 3 rząd siedzeń możemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Takie pytanie bo mam klienta (póki co tylko rozmowa telefoniczna) który chce zmienić liczbę miejsc z 7 na 3, nie wiem jeszcze czy to samochód osobowy czy ciężarowy bo klient nie wiedział mi powiedzieć ale jutro wszystko będzie miał i chciałbym się przygotować i z tego co patrzę na paragrafy 9 to jeżeli będzie ciężarowy to musi spełniać wymagania 3.5, 3.6 i 3.8 z unijnego rozporządzenia  ale jeśli będzie zarejestrowany jako osobowy to wtedy też te same punkty go obowiązują? bo nie ma w paragrafach 9 opisanego takiego przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samochod osobowy nie może mieć większej ładowności  niż masa  pasażerów. 

Jeżeli masa ładunku jest większa niż masa pasażerów (75kg+2x68kg) to pojazd jest samochodem ciężarowym. 

A na dzień dzisiejszy pojazd ciężarowy musi mieć trwałą przegrodę i punkty mocowania ładunków

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, dominik_z napisał:

Samochod osobowy nie może mieć większej ładowności  niż masa  pasażerów. 

A czy jest na to podstawa prawna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 minut temu, dominik_z napisał:

Tak, dyrektywa WE:

Już tu chyba kiedyś zapodawałem większe pojazdy typu"bus" z homologacją na osobowe i liczbą miejsc bodajże 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, coś takiego kojarze. 

W tym konkretnym pojezdzie na początek należałoby ustalić jakiego podrodzaju jest nadwozie. 

Bus ( zapewne blaszka) schomologowany pierwotnie jako N1 nie jest pojazdem o podrodzaju AF, prawdopodobnie miał inny typ nadwozia, typu BB.

Jeżeli pojazd został wyprodukowany jako  osobowy 7 miejscowy M1 to na 99% jest pojazdem AF 🙂  A wtedy ma zastosowanie w.w wzór 🙂

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, michal_k napisał:

Już tu chyba kiedyś zapodawałem większe pojazdy typu"bus" z homologacją na osobowe i liczbą miejsc bodajże 2.

Ale jak są zmiany, to homologacji idzie do niszczarki. Więc ma spełniać aktualnie obowiązujące przepisy, co do zaistniałych zmian.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.05.2023 o 21:06, dominik_z napisał:

Tak, dyrektywa WE

Po przeprowadzeniu zmian konstrukcyjnych kategoria homologacyjna wyparuje a na dodatek w trakcie takiego badania mamy zweryfikować spełnienie WT a nie homologacji pojazdów. SKP nie zajmuje się homologacją pojazdów. Ponadto:

W dniu 6.05.2023 o 10:33, Mecher napisał:

Ale jak są zmiany, to homologacji idzie do niszczarki.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, adam1501 napisał:

Po przeprowadzeniu zmian konstrukcyjnych kategoria homologacyjna wyparuje a na dodatek w trakcie takiego badania mamy zweryfikować spełnienie WT a nie homologacji pojazdów. SKP nie zajmuje się homologacją pojazdów.

OK. Ale po ZK musimy na jakieś podstawie pojazd zakwalifikować do AC, AF itd.
Na czym się wtedy opierać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 5.05.2023 o 21:15, michal_k napisał:

Już tu chyba kiedyś zapodawałem większe pojazdy typu"bus" z homologacją na osobowe i liczbą miejsc bodajże 2.

Świadczy to o tym, że zapodany pojazd był źle sklasyfikowany. 

„§ 9a. W samochodzie osobowym o rodzaju nadwozia AB, AC, AF i w samochodzie specjalnym o rodzaju nadwozia BB o maksymalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 7,5 tony mogą być wprowadzone zmiany polegające na zwiększeniu liczby siedzeń lub dostosowaniu do wymagań jak dla samochodów ciężarowych, jeżeli pojazd spełnia wymagania, o których mowa w pkt 3.5, pkt 3.6 oraz pkt 3.8 części A załącznika I do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2018/858 z dnia 30 maja 2018 r. w sprawie homologacji i nadzoru rynku pojazdów silnikowych i ich przyczep oraz układów, komponentów i oddzielnych zespołów technicznych przeznaczonych do tych pojazdów, zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 715/2007 i (WE) nr 595/2009 oraz uchylającego dyrektywę 2007/46/WE (Dz. Urz. UE L 151 z 14.06.2018, str. 1, z późn. zm.9) ), powodujące zmianę rodzaju pojazdu na samochód ciężarowy o podrodzaju van, o którym mowa w przepisach o rejestracji pojazdów. W przypadku zwiększenia liczby siedzeń powinny być spełnione wymagania techniczne dotyczące wytrzymałości siedzeń i ich mocowania oraz kotwiczenia pasów bezpieczeństwa, potwierdzone badaniami na zgodność z wymaganiami Regulaminów nr 14 i 17 EKG ONZ wykonanymi przez jednostkę uprawnioną albo Dyrektora Transportowego Dozoru Technicznego. Siedzenia powinny być wyposażone w pasy bezpieczeństwa spełniające wymagania Regulaminu nr 16 EKG ONZ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 11.05.2023 o 10:36, Mecher napisał:

Ale jak ten paragraf się ma do tego co zacytowałeś ?

 

Ma się w ten sposób, że jeżeli nie spełnia wymagań określonych w punktach 3.5 3.6 i 3.8 to pojazd nie może być uznany za osobowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, emeryt napisał:

Świadczy to o tym, że zapodany pojazd był źle sklasyfikowany. 

Chcesz podważyć dokument homologacyjny, który tęgie głowy od tych spraw wystawiły i zaakceptowały?

W dniu 5.05.2023 o 17:39, BOY96 napisał:

chce zmienić liczbę miejsc z 7 na 3

A Ty podpierasz się paragrafem, który mówi o:

2 godziny temu, emeryt napisał:

mogą być wprowadzone zmiany polegające na zwiększeniu liczby siedzeń

 

30 minut temu, emeryt napisał:

Ma się w ten sposób, że jeżeli nie spełnia wymagań określonych w punktach 3.5 3.6 i 3.8 to pojazd nie może być uznany za osobowy.

W cytowanej dyrektywie mowa jest o tym, że dany pojazd nie może być M1 a nie osobowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Chcesz podważyć dokument homologacyjny, który tęgie głowy od tych spraw wystawiły i zaakceptowały?

Tak, jeżeli z przepisów wynika że nie może być uznany za osobowy

Cytat

A Ty podpierasz się paragrafem, który mówi o: mogą być wprowadzone zmiany polegające na zwiększeniu liczby siedzeń

Ale również mówi o: lub dostosowaniu do wymagań jak dla samochodów ciężarowych,

Cytat

W cytowanej dyrektywie mowa jest o tym, że dany pojazd nie może być M1 a nie osobowy.

Przypomnij mi jakiej kategorii jest samochód osobowy.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, adam1501 napisał:

A Ty podpierasz się paragrafem

Na razie klient jeszcze nie przyjechał, może dał sobie spokój ale na przyszłość to na co mam zwrócić uwagę jeśli będzie ktoś miał taki sam pomysł czyli zmniejszyć liczbę miejsc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

59 minut temu, adam1501 napisał:

który tęgie głowy od tych spraw wystawiły i zaakceptowały

w wyrazie "tęgie" chyba jest błąd...na pewno jest tam "g" skoro wprowdzają zamęt i tak homlogują na M1  z S1=2 i przy ładowności większej od masy osób

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.