Skocz do zawartości

Rower przerobiony na elektryczny


S3WI

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, pierwszy post tutaj :))

Mam pytanko jak to działa z rejestracją roweru elektrycznego. Chcę przerobić nowy rower firmy Romet na elektryczny używając silnika który nie będzie znajdował się w kole (będzie w miejscu zaznaczonym na zdjęciu), połączony z tylnym kołem roweru za pomocą paska klinowego. Rower ma posiadać manetkę gazu po prawej stronie kierownicy (pod kciukiem prawej dłoni). Silnik ma moc 3kW z mocą maksymalną chwilową 4kW. I tu pojawia się pytanie dot. rejestracji tego cacka. Z tego co się dowiedziałem rowery powyżej mocy (i tu nie jestem pewien, ponieważ różne źródła mówią różnie) 500W muszą być zarejestrowane jako motorower. I tu pojawiają się pytania. Pierwsze - jaka jest moc od której zaczyna się motorower. Drugie - czy rejestrowanie tego roweru będzie konieczne i jak to jest z tą mocą (czy potrzebna będzie rejestracja gdy z poziomu oprogramowania ograniczę moc roweru). Trzecie - jak wygląda rejestrowanie takiego "samodzielnie" zrobionego roweru elektrycznego? Warto dodać że mam 16lat i nie wiem do końca jak taka rejestracja działa, zgoda rodziców na wszystko jest, jeżeli coś wymaga pełnoletności to pomogą.

Edit: Pytanie nr. 4 - ile wyniósłby koszt rejestracji takiego roweru.

image.png

Edytowane przez S3WI
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S3WI napisał:

mam 16lat i

całe życie przed Tobą.....

Nie kombinuj i nie przeliczaj życia na pieniądze....

Taka moja szczera rada.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, S3WI napisał:

ile wyniósłby koszt rejestracji takiego roweru.

Kilkanaście tysięcy złotych za badania przy tzw. dopuszczeniu jednostkowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ten pojazd będzie zarejestrowany jako motorower to jazda po ścieżkach rowerowych odpada.

Jeśli nie będzie zarejestrowany to jakakolwiek jazda po drogach publicznych odpada.

Jaką prędkość to cudo będzie rozwijać?

Pierwsze pytanie:
W przepisach nie jest określona minimalna moc od jakiej zaczyna się motorower. Ale jeśli chcesz jeździć z prędkością większą niż 25km/h i bez pedałowania to musisz zarejestrować.

Drugie pytanie:
Tak rejestracja tego pojazdu będzie konieczna jeśli chcesz poruszać się z prędkością większą niż 25km/h i bez pedałowania. Jeśli chodzi o moc silnika to do dowodu rejestracyjnego wpisuje się maksymalną moc jaką silnik jest w stanie wygenerować więc w tym przypadku 4kW bez znaczenia czy to chwilowo oprogramowaniem ograniczysz.

Trzecie pytanie:
Tak jak michal_k pisał - dopuszczenie jednostkowe.
 

Tu tak jeszcze na dobitkę:

Według prawa o ruchu drogowym rower to “pojazd o szerokości nieprzekraczającej 0,9 m poruszany siłą mięśni osoby jadącej tym pojazdem; rower może być wyposażony w uruchamiany naciskiem na pedały pomocniczy napęd elektryczny zasilany prądem o napięciu nie wyższym niż 48 V o znamionowej mocy ciągłej nie większej niż 250W, którego moc wyjściowa zmniejsza się stopniowo i spada do zera po przekroczeniu prędkości 25 km/h.

Poza tym co napisałem wcześniej to pamiętaj, że motorower musi posiadać konkretne wyposażenie określone w przepisach i jeśli jednak zdecydujesz się to rejestrować (w co wątpię) musisz się ich trzymać.

http://www.klubdiagnosty.pl/download/motorowery.pdf

  • Polub 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.