Skocz do zawartości

Rejestracja nowego ciągnika rolniczego bez homologacji.


Roki_186

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Forumowiczów.

Spotkał się ktoś już z takim problemem?

Klient przyjechał z nowym ciągnikiem rolniczym gąsienicowym bez homologacji (sprowadzony z USA). Chce go zarejestrować i trzeba wykonać badanie techniczne w zakresie parametrów które przekracza. Nie wiem jak to ugryźć.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, Roki_186 napisał:

ciągnikiem rolniczym gąsienicowym

Podaj markę i model,

albo jakieś fotki, to będzie można od czegoś zacząć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nowym? Do WK? A po jakie licho tam jechać? Nowym z Ameryki do WK??? Nowym bez homo do WK??? Już tu był rozbierany nawy Dukaciak z Niemiec, co rejestracji w PL nie przeszedł mimo, że homo wylądowało w okienku na parapecie. Nie przeszedł, bo wszystko o brak oświadczenia producenta o danych technicznych się rozbiło.

 

51 minut temu, Roki_186 napisał:

Chce go zarejestrować i trzeba wykonać badanie techniczne w zakresie parametrów które przekracza.

Tak bez sensu zapytam, a które to parametry miałby przekraczać? Gąsienice jakie, z czego? Gumowe, stalowe-czołgowe? Ostre krawędzie metalowe nakładkami zabezpieczone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, Paprock napisał:

które to parametry miałby przekraczać?

A tego właśnie nie wiemy. Może ma 4 metry szerokości w waży 60 ton...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Paprock napisał:

Większy problem widzę w braku dokumentów

Dlatego lepiej pojechać do WK i zobaczyć czy będą chcieli w ogóle z nim rozmawiać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze nie słyszałem, żeby coś bez homo przeszło. Ale OK, bo może w tych "przekroczonych parametrach" autor skrył jakieś domysły, co do dopuszczenia jednostkowego, albo lich wie co. OK - posiedzimy, zobaczymy, może konkretów się doczekamy. Na razie samo gdybanie. Odpadam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Paprock napisał:

Odpadam

No ja też. Do takiego stopnia, że gdyby do mnie zawitało takie cudo to bym nawet do niego nie podszedł. Szkoda czasu i włożonej, niezapłaconej pracy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Jacdiag napisał:

Podaj markę i model,

albo jakieś fotki, to będzie można od czegoś zacząć

 

Godzinę temu, radekd2 napisał:

No ja też. Do takiego stopnia, że gdyby do mnie zawitało takie cudo to bym nawet do niego nie podszedł. Szkoda czasu i włożonej, niezapłaconej pracy.

Fendt 943 MT na gumowych gąsienicach. przekracza szerokość bo ma 2,8 m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Dopuszczalne jest uczestniczenie w ruchu:
1) pojazdu wolnobieżnego, ciągnika rolniczego z maszyną zawieszaną i przyczepy specjalnej o szerokości nieprzekraczającej 3,00 m;
1a) przyczepy ciężarowej rolniczej o szerokości nieprzekraczającej 3,00 m, jeżeli jest wyposażona w opony specjalne, a przekroczenie szerokości 2,55 m może wynikać jedynie z szerokości zamontowanych opon specjalnych;
2) pojazdu z gąsienicowym układem jezdnym, jeżeli:
a) dopuszczalna masa całkowita pojazdu nie przekracza 16 t,
b) nacisk gąsienicy między skrajnymi krążkami bieżnymi nie przekracza 40 kN (4 t) na 1 m; przy mechanizmie półgąsienicowym lub przy zastosowaniu dwóch gąsienic, jedna za drugą, nacisk ten nie może przekraczać 60 kN (6 t), pod warunkiem że odległość pomiędzy środkami powierzchni styku z jezdnią pierwszej gąsienicy lub kół przedniej osi a środkami powierzchni styku z jezdnią drugiej gąsienicy wynosi co najmniej 3 m,
c) gąsienice nie mają ostrych krawędzi mogących uszkodzić nawierzchnię drogi,
d) prędkość maksymalna jest konstrukcyjnie ograniczona do 10 km/h; przepisu nie stosuje się do pojazdu na gąsienicach gumowych lub z innego tworzywa o odpowiedniej elastyczności, jednak bez elementów metalowych mogących uszkodzić nawierzchnię drogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat
  • Moc silnika 317 kW
  • Szerokość łańcuchów 224 mm
  • Długość transportowa 5.993 m
  • Szerokość transportowa  2.667 m          
  • Wysokość transportowa 3.515 m
  • Szybkość podróży 40 km/h
  • Typ skrzyni biegów  stfl.
  • Waga 15.169 t
  • Trzypunktowa kategoria 3
  • Producent silnika AGCO
  • Typ silnika k.A.
  • Pojemność skokowa 9.8 l
  • maksymalny moment obrotowy 1921/1450 Nm
  • Ilość cylindrów7

Cokolwiek znaczy szerokość transportowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Domyślam się, iż są to dane techniczne wersji europejskiej. Nie wiadomo czy pokrywają się z wersją z USA.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, Roki_186 napisał:

Fendt 943 MT na gumowych gąsienicach. przekracza szerokość bo ma 2,8 m.

Na czym to było mierzone, na jakich elementach? Nie wszystko co jest na samochodzie wchodzi w jego wymiary. Do wysokości nie wlicza się antenek, do szerokości lusterek, a do długości wycieraczek i spryskiwaczy wystających poza zderzak, lub stopni i poręczy na przykład z tyłu samochodu. No ale to dotyczy pojazdów kategorii M, N i O. O traktorach cicho, niczego nie znalazłem. To znaczy, nie szukałem. Mam tylko to, co dalej niczego nie wyjaśnia: kategoria T4.2 (ciągniki o bardzo dużej szerokości) obejmuje ciągniki charakteryzujące się dużymi wymiarami i przeznaczone przede wszystkim do pracy na rozległych obszarach uprawnych. Identycznie definiuje się ciągniki na gąsienicach [C].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierzone było na gąsienicach. Szerokość mierzona po zewnętrznej stronie gąsienic ma 2,8 m

 

 

Edytowane przez Jacdiag
cytat całego poprzedniego posta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.