Skocz do zawartości

Dodanie liczby miejsc w ciągniku rolniczym / quadzie


majkellll1114

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć! Quad z homologacją t3b z polskiego salonu zarejestrowany na podstawie homologacji w 2021 r. Kupiłem go z drugiej ręki.  W oryginalnym świadectwie homologacji liczba miejsc to 1.;dogadałem się z importerem i wystawiono mi oświadczenie o zamontowaniu dodatkowego siedzenia pasażera  i pasa bezpieczeństwa, oraz ze zostało zrobione to w sposób prawidłowy . Dziś pojechałem na badanie techniczne ( zmiany konstrukcyjne) diagnosta wszystko sprawdził czy jest rzeczywiście wszystko dobrze zamontowane , porobił zdjęcia i wystawił pozytywne badanie o zmianach konstrukcyjnych pojazdu. Poszedłem z tym do wydziału komunikacji i stety/ niestety napisali do ITS. Myślicie, że to przejdzie? Słyszałem, że gdy oświadczenie wystawia producent albo upoważniona przez niego osoba nie trzeba robić badań w uprawnionej jednostce pimot itd… dodam, że quad spełnia wszystkie wymogi ciągnika t3b

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, majkellll1114 napisał:

dodatkowego siedzenia pasażera  i pasa bezpieczeństwa

Czy oby na pewno jest to ciągnik rolniczy???

21 minut temu, majkellll1114 napisał:

Poszedłem z tym do wydziału komunikacji i stety/ niestety napisali do ITS.

Cóż miałby im odpowiedzieć ITS w temacie zmian konstrukcyjnych ciągnika rolniczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, adam1501 napisał:

Czy oby na pewno jest to ciągnik rolniczy???

Cóż miałby im odpowiedzieć ITS w temacie zmian konstrukcyjnych ciągnika rolniczego?

Tak, spełnia wszystkie ustawowe wymogi. Obawiam się , że może się its nie zgodzić . Po prostu u nich wszystko ciężko przechodzi .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, majkellll1114 napisał:

Tak, spełnia wszystkie ustawowe wymogi.

Skoro tak, to po cóż ten pas bezpieczeństwa?

1 godzinę temu, majkellll1114 napisał:

zamontowaniu dodatkowego siedzenia pasażera  i pasa bezpieczeństwa

W ciągnikach rolniczych takich rzeczy się nie wymaga, siedzenie pasażera ma spełniać ciut inne wymagania niż w samochodzie. 

3 minuty temu, majkellll1114 napisał:

Obawiam się , że może się its nie zgodzić .

Co ITS ma do Twoich wizji Twojego pojazdu? Zmiana ilości siedzeń w tego rodzaju pojeździe jest zmianą konstrukcyjną nie wymagającą żadnej jednostki uprawnionej a nawet przysłowiowego warsztatu, więc na co się mają godzić??? Podejrzewam, że ta zmiana zaskoczyła magistrat i żeby dać sobie trochę czasu na ochłonięcie sprzedali bajeczkę o ITSie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, majkellll1114 napisał:

dodatkowego siedzenia pasażera  i pasa bezpieczeństwa

Bardzo chcemy to zobaczyć jak możesz to wstaw zdjęcie tego pojazdu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, adam1501 napisał:

Skoro tak, to po cóż ten pas bezpieczeństwa?

W ciągnikach rolniczych takich rzeczy się nie wymaga, siedzenie pasażera ma spełniać ciut inne wymagania niż w samochodzie. 

Co ITS ma do Twoich wizji Twojego pojazdu? Zmiana ilości siedzeń w tego rodzaju pojeździe jest zmianą konstrukcyjną nie wymagającą żadnej jednostki uprawnionej a nawet przysłowiowego warsztatu, więc na co się mają godzić??? Podejrzewam, że ta zmiana zaskoczyła magistrat i żeby dać sobie trochę czasu na ochłonięcie sprzedali bajeczkę o pas jest dla świetego spokoju

41 minut temu, adam1501 napisał:

Skoro tak, to po cóż ten pas bezpieczeństwa?

W ciągnikach rolniczych takich rzeczy się nie wymaga, siedzenie pasażera ma spełniać ciut inne wymagania niż w samochodzie. 

Co ITS ma do Twoich wizji Twojego pojazdu? Zmiana ilości siedzeń w tego rodzaju pojeździe jest zmianą konstrukcyjną nie wymagającą żadnej jednostki uprawnionej a nawet przysłowiowego warsztatu, więc na co się mają godzić??? Podejrzewam, że ta zmiana zaskoczyła magistrat i żeby dać sobie trochę czasu na ochłonięcie sprzedali bajeczkę o ITSie.

W 2020 zmieniły się przepisy a nigdzie nie mogę odnaleźć informacji na temat ciągnika rolniczego i jak to wyglada jak w homologacji było jedno miejsce siedzące 

Edytowane przez majkellll1114
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nie znajdziesz ;) nie ma żadnego przepisu który zakazywałby zmiany liczby miejsc w ciągniku rolniczym ;) samochody osobowe i ciężarowe są obwarowane masą wymogów ale nie ma żadnej wzmianki o ciągnikach rolniczych... Raczej skłaniałbym się ku stwierdzeniu, że wydział komunikacji spanikował bo nigdy wcześniej czegoś takiego nie widział i coś kombinuje żeby sprawę trochę przeciągnąć i zaczerpnąć informacji :P 

Tak, czy siak jeżeli możesz to poprosimy o zdjęcia, jak to zostało wykonane oraz jeżeli masz jeszcze to oświadczenie producenta to jego treść również jest interesująca ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodanie siedzenia dla pasażera w ciągniku może być problem z spełnieniem warunku poniżej.

5. Wymagania ust. 4 dotyczą siedzenia dla pasażera w ciągnikach rolniczych i leśnych mających maksymalną prędkość konstrukcyjną od 6 km/h do 40 km/h i najmniejszy rozstaw kół powyżej 1250 mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście będzie to problem tego typu jak z czterokołowcami gdzie "nasze przepisy" nie znają np kategorii L7e-B1 i połowa urzędów zatrzymała się na czasach że 15kw to bariera nie do przejścia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...

Panowie. Pytanie praktyczne. Dołożenie miejsca dodatkowego w ciągniku Ursus C 360, rok 1984 . Co przepisy mówią wiem, wiem też że :

13. Przepis § 46 ust. 4 i 5 stosuje się do pojazdu zarejestrowanego po raz pierwszy po dniu 31 marca 2003 r.

Można to zinterpretować dwojako. Skoro przepis mówi że od 2003 to poniżej nie stosuje się wymagań, ale ktoś może też powiedzieć że nie dokłada się miejsc bo przepisy tego nie przewidziały. Podchodził ktoś do tematu w takim starym ciągniku, gdzie wiadomo że to siedzenie musi być gdzieś na błotniku. Kabiny brak

Oczywiście na lini SKP- WK wszystko sobie ustalę, ale chodzi o to jak wy byście do tego podeszli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.