Skocz do zawartości

Przyczepa 4 osiowa ze Szwecji


pernas

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Kupiłem przyczepę 4 osiową ze Szwecji , ale okazuje się że problem będzie z rejestracją, jest za długa i za ciężka - tak mi powiedział znajomy policjant. Jest  to przyczepa z chłodnią, ale docelowo chcę zdjąć kontener z agregatem i przerobić ją na rolniczą, do przewozu bel siana/słomy.-Wiem można kupić gotową w Polsce itd, ale nie z tak masywną ramą.

Wg. tłumaczenia szwedzkiego dowodu ma takie dane:

długość : 13850 mm

szerokość: 2600 mm

F1: 36000kg

F2: 36000kg

G: 10100kg

Ładowność: 25900kg

Nacisk na oś: 18000kg + 20000kg

rozstaw osi : 1340/ 6100/ 1820 mm

Jest ktoś w stanie wytłumaczyć mi jak to ogarnąć i przebrnąć procedure przeglądów/rejestracji? z tego co wiem mamy 30 dni na rejestrację , i nie wiem czy najpierw ją przerabiać a później przegląd czy najpierw przegląd, rejestracja a później zmiany? z góry dziękuję za wszelką pomoc .Pozdrawiam

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Korzystając z okazji że będziesz ją przebudowywał, wybierz pozwolenie czasowe z urzędu, i jeśli rodzaj przyczepy będzie się zmieniał z ciężarowej na rolniczą to przebudować musi ją warsztat który ma PKD 45.20Z i wystawić zaświadczenie odnośnie tych zmian.  Później jedziesz na okręgową stacje kontroli pojazdów i robisz badanie zmiany konstrukcyjne a później okresowe przed pierwszą rejestracją. Zmiany mogą być dość znaczące, więc nie żałuj paru stówek i niech Ci rzeczoznawca zrobi opinię odnośnie nowych danych tej przyczepy, tzn wszystkie masy i wymiary. Co prawda nie jest to obowiązkowe, ale 3/4 SKP odeślę Cię po opinię

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co się dowiedziałem, to w Polsce dopuszczalna długość przyczepy to 12m?. Ciężko będzie skrócić ją o 1.85m, więc rozumiem że wtedy trzeba załatwić odstępstwo. Jak to wygląda? Ciężko uzyskać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, pernas napisał:

z tego co wiem mamy 30 dni na rejestrację

Z tego co wiem to jest 30 dni na zgłoszenie nabycia , co do skrócenia długości to jak rozmieszczone osie  na to pozwolą to jest to wykonalne. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, Boguslaw napisał:

Z tego co wiem to jest 30 dni na zgłoszenie nabycia

Nie 30, a 60 (epidemia) i nie zgłoszenie nabycia, ale rejestrację (pojazd z UE).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45 minut temu, Boguslaw napisał:

Z tego co wiem to jest 30 dni na zgłoszenie nabycia

Pojazdu zarejestrowanego już w kraju tak, wystarczy wtedy samo zgłoszenie. Sprowadzony tak jak pisze Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Było 30,potem 180,potem 30 teraz 60. Masz racje , znalazłem

Od 1 lipca 2021 r. wydłużony został do 60 dni termin na rejestrację pojazdu sprowadzonego z kraju Unii Europejskiej oraz termin na zgłoszenie nabycia lub zbycia zarejestrowanego na terenie RP pojazdu.

Edytowane przez Boguslaw
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak by nie patrzeć - zakup trochę bezsensowny - nie dostaniesz na nią odstępstw ani na wymiar ani na masy - ładunki podzielne więc zastanów się czy warto się brudzić 

 

7 godzin temu, pernas napisał:

Witam. Kupiłem przyczepę 4 osiową ze Szwecji

Poczytaj

Nawet jak przebrniesz przez jakieś zmiany konstrukcyjne omijające odstępstwa - to jej ładowność będzie porównywalna z zwykłą 2-osiówką 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując: rejestracja tymczasowa, zmiany konstrukcyjne+ przeglądy, jeśli wymiar przekroczy 12m wtedy nie przejdzie przeglądu i muszę z tym się starać o odstępstwo??

A co do pozycji F1 i F2 to nie wiem czy dobrze wyczytałem tu na forum, że to diagnosta ograniczy F2 do 24000?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, pernas napisał:

jeśli wymiar przekroczy 12m wtedy nie przejdzie przeglądu i muszę z tym się starać o odstępstwo??

Tak.

11 minut temu, pernas napisał:

to diagnosta ograniczy F2 do 24000?

Nie diagnosta a przepisy. Gdybyś chciał mieć tę masę większą wówczas również z tego tytułu musi być sagan i we wniosku o odstępstwo uwzględniony ten parametr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

36 minut temu, pernas napisał:

12m wtedy nie przejdzie przeglądu i muszę z tym się starać o odstępstwo??

Nie dostaniesz odstępstwa na ładowność - będziesz przewoził ładunek podzielny a i z długością  może być problem. Zadzwoń do TDT i przedstaw sprawę. Trzeba we wniosku uzasadnić co masz zamiar przewozić - bele słomy odpadają, kłody drewna też a przewóz elementów turbin wiatrowych też chyba odpada    

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długość to jeden problem a drugi to szerokość, bo 2600. Ciekawe czy to szerokość samej zabudowy czy po jej zdjęciu podwozie będzie miało 2550? 

W kwestii skrócenia to w zasadzie pozostaje wycięcie części przyczepy pomiędzy przednimi a tylnymi osiami.

19 godzin temu, IVVO napisał:

jak przebrniesz przez jakieś zmiany konstrukcyjne omijające odstępstwa - to jej ładowność będzie porównywalna z zwykłą 2-osiówką 

Kluczowe pytanie ile waży zabudowa z agregatem? Słoma to materiał objętościowy i jakaś wielka ładowność nie będzie potrzebna, raczej więcej niż 15 ton nie da się załadować, być może i 12 ton ładowności wystarczy. Jeżeli pojazd z izoterma i agregatem waży 10,1 t to podwozie będzie ważyć 6-7 ton + 1 tona na tylna i przednią ścianę, zapobiegającą spadnięciu bel to ładowność na poziomie 16 ton jest całkiem realna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprzedający który ściąga to ze Szwecji twierdzi że sama rama będzie ważyła do 5 ton... Zdejmę, przerobię, pojadę na wagę się okaże.

Jedna bela waży Max 350kg. Przyczepa będzie wymiarowo +/- na 40 sztuk bel. Czyli 14ton ładowności mi potrzebne mniej więcej,więc spokojnie się w masach zmieszczę myślę ;)

 

Edytowane przez Jacdiag
cytat całego poprzedniego posta
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
W dniu 30.11.2022 o 15:14, IVVO napisał:

zmiany konstrukcyjne

Odkopię  , a jeżeli zmiany zrobią z niej rolniczą ? To jakie górne dmc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z WT trzepnąłem dla zwykłej przyczepy. Natomiast dla rolniczej przy tych rozstawach osi wychodzi MMC=DMC (dwie pierwsze po 9 a dwie ostatnie po 10)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.